Skocz do zawartości
metmez

Start solniczki z Wrocka

Rekomendowane odpowiedzi

Zarówno ja jak i kilku moich znajomych używamy Milwaukee od ponad 2 lat. Osobiście jestem mega zadowolony. Wyniki są zawsze powtarzalne a sprzęt kosztuje 450zl.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdyby... :) Wiesz, w mojej opinii sklepy, zaawansowani hobbyści - tak, dla nich taki sprzęt jest jak najbardziej. Ale uważam, że nie ma sensu kupowanie tego typu sprzętu na warunki "typowo domowe". Co prawda planuję  zakup hanki ale to te kolorowe, małe na inne okoliczności ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uważam, że do badania zasolenia wystarczy dobry refraktometr i płyn do kalibracji saliferta. Akwarium to nie apteka i nie uważam, że jest nam potrzebna dokładność 0,001, a nawet 0,01, a dokładność refraktometru jest wystarczająca do naszych celów.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, norbi2222 napisał:

Uważam, że do badania zasolenia wystarczy dobry refraktometr i płyn do kalibracji saliferta. Akwarium to nie apteka i nie uważam, że jest nam potrzebna dokładność 0,001, a nawet 0,01, a dokładność refraktometru jest wystarczająca do naszych celów.

Też tak myślę. Ale również nie neguję tych sprzętów z wyższej półki. Na pewno są dobre i mierzą dokładniej, ale uważam, że na moje potrzeby są zbędne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wielokrotnie spotkałem się z sytuacją że ktoś miał rozjechane zasilenie o kilka stopni zarówno w górę jak i w dol

 

Moim zdaniem zbędne są kolorowe małe Hanki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Zarówno ja jak i kilku moich znajomych używamy Milwaukee od ponad 2 lat. Osobiście jestem mega zadowolony. Wyniki są zawsze powtarzalne a sprzęt kosztuje 450zl.

Serce mi mowi ze musze to miec! rozum ze nie moge ;( z drugiej strony aquaforest ma płyny ref dla zasolenia i niepewność mozna rozwiać przy kazdym pomiarze. Ehhh...


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

dużo zdjęć mojego akwarium https://www.facebook.com/tibireef/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Coltrane napisał:


Serce mi mowi ze musze to miec! rozum ze nie moge ;( z drugiej strony aquaforest ma płyny ref dla zasolenia i niepewność mozna rozwiać przy kazdym pomiarze. Ehhh...


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

no właśnie też się zacząłem zastawiać... zrobiliście mi mętlik w głowie ;):P ale jednak narazie po prostu poczekam, zrobię testy w najbliższy weekend i zobaczę co się wyjawi ;) Rzecz jasna dam Wam znać :)

2 minuty temu, szutarek78 napisał:

Nigdy nie sprawdzałem ale właśnie idę i to zrobię. Zaraz dam znać

co/czym nie sprawdzałeś?

Edytowane przez metmez (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie sprawdzalem plynu referencyjnego od AF. Teraz sprawdziłem i  wyszło tak :) Chyba należy wiec wywnioskować, że zarówno płyn ref od AF jak i reflaktometr są ok.

ref.jpg

Edytowane przez szutarek78 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mała aktualizacja ;)

dzisiaj mierzone parametry wody:

Zasolenie - 1,025; NH3 - 0,5; NO2 - 0,01; NO3 - 2,5; KH - 6,5; Mg - 1200, pH 7,5-7,6; Ca 375

Zdecydowanie spadło NO3 i nieco podniosło się Ca. Od wczoraj wlewam dodatkowe KH, Mg i Ca - zobaczymy jakie przyniesie to efekty.

Wpuściłem pierwsze życie do baniaka, co powinno przyspieszyć dojrzewanie. Obsada:

Zebrasoma Scopas, 2 błazenki, rozgwiazda piaskowa, krewetka, 2 ślimaki, rurówka, jeżowiec, zoanthusy i grzybki.

Coś się w końcu zaczęło dziać w zbiorniku a radości domowników nie było końca. Radość córki - bezcenna ;) A zwierzęta także wyglądają na zadowolone.

Parę aktualnych zdjęć:

DSC05390.jpg

DSC05392 (2).jpg

DSC05419.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szybko z tymi rybami poszedłeś. Scopas wygląda super.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, katani napisał:

Szybko z tymi rybami poszedłeś. Scopas wygląda super.

i wygląda na zadowolonego :) Oby tak dalej ;)

Wstawię więcej zdjęć jak się uda jakieś ciekawe zrobić, bo na razie nie jest łatwo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko czy rozgwiazda będzie miała co jeść:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na razie mają ją widać bo głównie buszuje pod piaskiem. To być może sobie poradzi ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, metmez napisał:

Na razie mają ją widać bo głównie buszuje pod piaskiem. To być może sobie poradzi ;)

Jeśli zauważysz, że zacznie chodzić po szybach i tracić ramiona (będą odpadac po kawalku) to będzie znaczyć, że sobie nie radzi. 

Sama bardzo bym się chciała dowiedzieć, czym one się tak naprawdę żywią. Z moich obserwacji prawie bym sobie dała głowę obić, że nie detrytusem, resztkami jedzenia i nie piaskowymi drobnymi organizmami. Mam wrażenie, że ich pożywienie związane jest z obecnością ryb.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zobaczę jak będzie za jakiś czas, na ten moment tak jak pisałem jest głównie zakopana pod piaskiem, ew. kawałek przejdzie i znowu daje nura. Ramiona są wszystkie, ryby też są, a być może niebawem będzie więcej. Zbiornik jeszcze dojrzewa to myślę, że da sobie gwiazda radę. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak z ciekawości jak wygląda sprawa z tym refraktometrem? 

Coś się poprawiło? Skalobrowało? Czy nadal coś jest nie tak? 

PS. akwarium super :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Refraktometr skalibrowałem Refracto checkiem, nieco przekłamywał wcześniej, ale bez tragedii. W każdym razie jest wszystko OK.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.