Skocz do zawartości
ReefRaf

Drzewo Mangrowe gdzie kupić ?

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, w wielu zbiornikach widzę, że ludzie mają drzewka wsadzone. Z tego co wyczytałem to drzewka Mangrowe czy jakoś tak bo nie wiem jaka jest Polska nazwa. Podoba mi się taki motyw w akwarium.

Pytanie gdzie można takie kupić w pl bo nie znalazłem ofert sprzedaży, a może źle szukam ?

ftslarge.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

wpisz np. w allegro "Mangrowiec" są nasiona po 30zł i sadzonki po 120

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie :) szukałem drzew mangrowych i nie mogłem znaleźć, a czułem, że to kwestia nazewnictwa :)

 

Dzięki 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy szybko rośnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tylko posadź go w piachu, jak posadziłem na skale by urosły fajne korzenie to po pół roku mi zmarniał, chyba krewetki się dobrały do korzeni.

Jak kupisz na allegro nasiona z Warszawy :) to musisz robić aklimatyzację do słonej wody - bo sprzedawca hoduje je w słodkiej, trzeba dolewać co jakiś czas słonej i powoli zwiększać im zasolenie w jakimś osobnym zbiorniku doniczce. Sadzonki ze sklepu akwarystycznego z Kielc są już z słonej wody z tego co mi się wydaje, to samo ze sklepu Seafrags. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Ura napisał:

tylko posadź go w piachu, jak posadziłem na skale by urosły fajne korzenie to po pół roku mi zmarniał, chyba krewetki się dobrały do korzeni.

Jak kupisz na allegro nasiona z Warszawy :) to musisz robić aklimatyzację do słonej wody - bo sprzedawca hoduje je w słodkiej, trzeba dolewać co jakiś czas słonej i powoli zwiększać im zasolenie w jakimś osobnym zbiorniku doniczce. Sadzonki ze sklepu akwarystycznego z Kielc są już z słonej wody z tego co mi się wydaje, to samo ze sklepu Seafrags. 

Dobrze wiedzieć bo bym wsadził od razu do słonej wody i byłoby po nasionach :)

A ile tego piachu musi być by się nie przewracało?

Jak długo klimatyzować trzeba ?

Ten sklep z Kielc to sprzedaje przez Internet?

3 godziny temu, Nik@ napisał:

Bierz, bo jak nie klikniesz, to ja je wezmę ;)

http://allegro.pl/mangrowiec-rhizophora-mucronata-hydroponika-i6960174368.html

Mam dwie sztuki od kilku miesięcy od tego samego sprzedawcy i rosną, tylko to te ze słodkiej wody.

Czuję presję ;)

Ale z tego co widzę ma ich dużo więc dla wszystkich starczy.

A masz je w morskim akwarium? Bo z tej słodkiej wody nie do końca rozumiem w jakiej są teraz :)

Jak tak ile klimatyzowałaś?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
53 minuty temu, ReefRaf napisał:

Dobrze wiedzieć bo bym wsadził od razu do słonej wody i byłoby po nasionach :)

A ile tego piachu musi być by się nie przewracało?

Jak długo klimatyzować trzeba ?

Ten sklep z Kielc to sprzedaje przez Internet?

Czuję presję ;)

Ale z tego co widzę ma ich dużo więc dla wszystkich starczy.

A masz je w morskim akwarium? Bo z tej słodkiej wody nie do końca rozumiem w jakiej są teraz :)

Jak tak ile klimatyzowałaś?

 

Facet hoduje je w słodkiej wodzie, więc te nasiona trzeba zaaklimatyzowac do wody slonej. Jak włożysz je tak prosto do akwarium, to mogą obumrzec. 

Swoje aklimaryzowalam w pojemniku z woda słodką (przegotowana kranowka) z niewielką ilością solanki, stopniowo uzupełniając odparowaną wodę woda z akwarium i co 3-4 dni wymienialam na swieza. Zanim wymienilam, sprawdzałam splawikiem zasolenie i przygotowując nowa mieszankę slodkiej z akwariowa robilam ciut większe zasolenie, niz miała poprzednia woda. Trwało to że 2 czy trzy tygodnie, w międzyczasie jeden w tym pojemniku wypuscil listki.

Liście mangrowca hodowanego w slonej wodzie należy codziennie spryskiwac woda RO, najlepiej kilka razy w ciągu dnia. 

Moje mieszkają w sumpie. Od przeniesienia do sumpa obydwa wypuscily po parze liści

3cJeGr8.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
49 minut temu, Pawel_Q napisał:

@ReefRaf Mangrowiec w akwarium to zobowiązanie na każdy dzień ;)

Rozwiń myśl :) ?

Akwarium ogólnie to zobowiązanie na każdy dzień, więc czym mangrowiec się wyróżnia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, ReefRaf napisał:

Dobrze wiedzieć bo bym wsadził od razu do słonej wody i byłoby po nasionach :)

A ile tego piachu musi być by się nie przewracało?

Jak długo klimatyzować trzeba ?

Ten sklep z Kielc to sprzedaje przez Internet?

Czuję presję ;)

Ale z tego co widzę ma ich dużo więc dla wszystkich starczy.

A masz je w morskim akwarium? Bo z tej słodkiej wody nie do końca rozumiem w jakiej są teraz :)

Jak tak ile klimatyzowałaś?

 

 

chyba mają stronę internetową z swoim e sklepem Argus się nazywają, ale sadzonka bardzo droga, najtaniej wychodzą te nasiona z allegro i aklimatyzacja.

Piasku 5 do 10 cm myśle że mu starczy by było mu dobrze,  a to zobowiązanie na każdy dzień to pryskanie wodą RO - w sumie mi zdarzało się zapomnieć :) może dla tego mój padł. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Nik@ i @Ura

Dzięki za wyczerpującą  odpowiedź. Wydaje się że mam wszystko co potrzebne w temacie. Znalazłem jeszcze na olx nasiona, zapewne też że słodkiej wody : https://www.olx.pl/oferta/mangrowiec-czerwony-nasiona-CID103-IDmyzSc.html

 

Z tym nawilżaniem liści to problem. Przydałoby się  jakoś to zautomatyzować. Taką dolewka na liście :)

Albo taki nawilżacz jak jest do terrariów, Tylko estetykę popsuje nieco.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wstaje rano, psikam mangrowce, gasze światło w sumpie, wlewam kosteczke mrożonki dla niefotek i wychodzę do pracy. Po pracy karmie ryby i psikam mangrowce. Zanim pójdę spać zaswiecam lampkę w sumpie, psikam mangrowce, kapie kropelki i daje kolejną kosteczke papu dla korali. Trzy razy dziennie psikam przy okazji karmienia, a czasem częściej, jak mi sie zachce. One lubią deszcz i fajnie im liście błyszczą. Moje nie siedzą w piachu, tylko sa wetkniete pomiędzy dwie skałki w sumpie. W nowym akwarium będzie większe refugium, z odrobina piasku tylko, więc nie będzie w czym ich zakopać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, Nik@ napisał:

Ja wstaje rano, psikam mangrowce, gasze światło w sumpie, wlewam kosteczke mrożonki dla niefotek i wychodzę do pracy. Po pracy karmie ryby i psikam mangrowce. Zanim pójdę spać zaswiecam lampkę w sumpie, psikam mangrowce, kapie kropelki i daje kolejną kosteczke papu dla korali. Trzy razy dziennie psikam przy okazji karmienia, a czasem częściej, jak mi sie zachce. One lubią deszcz i fajnie im liście błyszczą. Moje nie siedzą w piachu, tylko sa wetkniete pomiędzy dwie skałki w sumpie. W nowym akwarium będzie większe refugium, z odrobina piasku tylko, więc nie będzie w czym ich zakopać

Kupię na próbę i zobaczę co mi z tego wyjdzie.

Spryskać będę mógł górą raz na dzień bo rano to hałasu robić nie mogę dla dobra innych :)

Jedynie wieczorem mogę coś zrobić. Jak nie przetrwa to odpuszczę sobie do momentu jak będę miał więcej czasu. 

btw nie lepiej zamontować wyłącznik czasowy w sumpie ? Dwie aktywności dziennie mniej do zrobienia. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale to żaden hałas. Mam przy sumpie spryskiwacz do kwiatów napełniony RODI i tylko kilka psik - psik. 

Dzięki temu, że nie zamontowalam "czasownika" do lampki nie zapominam psiknac rano. Ale myślę, że jak psiknies po pracy i przed pójściem spać, to wystarczy. Ważne, żeby mangrowiec miał liście opłukane w miarę codziennie i chyba najlepiej przed porą oświetlania go. U mnie jest w sumpie, więc świecę w nocy. Jeśli miałby być w akwarium, to lepiej byłoby rano.

Jeszcze jedno. Mangrowiec potrzebuje światła. Ja mojego aklimaryzowalam na parapecie, więc miał światło dzienne. Gdybyś chciał go gdzieś w głębi pokoju trzymać, to trzeba by go troszke doświetlic.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, ReefRaf napisał:

Rozwiń myśl :) ?

Akwarium ogólnie to zobowiązanie na każdy dzień, więc czym mangrowiec się wyróżnia?

@Nik@ zdążyła rozwinąć moją myśl :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

skoro już jesteśmy przy mangrowcu, co myślicie o umieszczeniu korzenia mangrowca w akwarium? Moze to być ciekawa odmiana od skaly ciekawie wygladajaca, nie mam tu na myśli wymiany skaly tylko dolozenie jakiegoś kawalka. Tylko czy drzewo wytrzyma w akwarium morskim? Czy wpłynie na jakość wody?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na pewno wpłynie, będzie gniło niestety jak każda organika martwa :( dodatkowo te korzenie kupione muszą być czymś preparowane czyszczone - mogą być moczone w kwasach albo ługach i wpływać na pH wody. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Nik@ napisał:

Ale to żaden hałas. Mam przy sumpie spryskiwacz do kwiatów napełniony RODI i tylko kilka psik - psik. 

Dzięki temu, że nie zamontowalam "czasownika" do lampki nie zapominam psiknac rano. Ale myślę, że jak psiknies po pracy i przed pójściem spać, to wystarczy. Ważne, żeby mangrowiec miał liście opłukane w miarę codziennie i chyba najlepiej przed porą oświetlania go. U mnie jest w sumpie, więc świecę w nocy. Jeśli miałby być w akwarium, to lepiej byłoby rano.

Jeszcze jedno. Mangrowiec potrzebuje światła. Ja mojego aklimaryzowalam na parapecie, więc miał światło dzienne. Gdybyś chciał go gdzieś w głębi pokoju trzymać, to trzeba by go troszke doświetlic.

Ja robię dużo hałasu jak się nie obudzę bardziej o to mi chodziło, że lepiej jak nic nie robię z rana bo pobudze resztę, A bardzo wcześnie wstaje i też nie bardzo mam czas bo na styk. A jeszcze wcześniej wstawać by drzewko podlać to wykluczone :)

Taki patent na pamięć nie głupie ;)

Im dłużej rozmawiamy to mam większe wątpliwości czy to sadzić :/

Akwarium mam w ciemniejsze części pokoju, więc światła będzie umiarkowanie. Dopóki będzie poniżej lampy w zbiorniku to światło będzie ale potem jak przerośnie to nie będzie oświetlone. Tylko światło dzienne.

Czyli raz na wieczór zraszanie i światło umiarkowane czy to ma sens czy lepiej sobie darować bo nie wytrzyma ?

Lampa nie wchodzi w grę  bo mam wysoko akwarium i nie mam za bardzo jak lampy dodatkowej jeszcze wyżej wsadzić. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mangrowce lubią dużo światła - przy umiarkowanym oświetleniu z okna będzie słabo rósł albo uschnie po czasie :( najlepiej mały halogen nad takim gagatkiem zastosować, o ciepłej barwie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Drzewko potrzebuje zraszania słodką wodą, zeby spłukać sól z liści, która utrudnia mu fotosyntezę. Mangrowiec, jak każda roślina potrzebuje dostepu do światła. Jak ma mniej swiatla, to będzie wolniej rósł, a jak będzie miał go dużo za mało, to pewnie z czasem obumrze. Ale nie jest to roślina wyjątkowo trudna. On dość wolno rośnie, nie grozi Ci w ciągu dwóch miesięcy, że zacznie się dobijac do sąsiada z góry. Trzeba mu plukac liście i zapewnić światło, nic więcej. 

No i zaaklimatyzowac do słonej wody, jesli pochodzi ze "slodkiej" hodowli

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem w słodkim,i potem przeniosłem z dnia na dzień do morskiego,i dokupiłem z Allegro jeszcze jeden za grosze (chyba ok 15zł) wylądowały w sumpie pod ledem i sobie rosły, potem przeniosłem je do głównego zbiornika,i jeden pas,i wydaje mi się że brakowało mu światła bo był przy kominie,a ten który  rósł był w rogu akwarium przy oknie.z tego co zaobserwowałem to w głównym szybciej rosły korzenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.