Skocz do zawartości
Moljzesz

Zraszany za dwie dychy

Rekomendowane odpowiedzi

Nudziło mi się więc wydłubałem sobie taki filterek z pojemnika na karmę dla psów czy tam kotów i spienionego pcv. Pojemnik ma pojemność 10L, pompka podaje niby 2000L/h. Pierwsze testy.

 


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanko odnośnie ogólnie filtrów zraszanych:

Jak z hałasem?


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, katani napisał:

Pytanko odnośnie ogólnie filtrów zraszanych:

Jak z hałasem?

Szczerze mówiąc myślałem że będzie głośniej


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli nie jest całkiem cicho...

Ale podoba mi się ten duch DIY: działa, jest tanio, niestandardowo i z dostępnych materiałów.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, katani napisał:

Czyli nie jest całkiem cicho...

Ale podoba mi się ten duch DIY: działa, jest tanio, niestandardowo i z dostępnych materiałów.

No dzięki o to chodziło właśnie  ;)

A masz coś w akwarium i sumpie co jest całkiem cicho ? Chyba tylko ryby i ew. korale.


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, silvia napisał:

Następny krok :

 

 

Widziałem to ale hałas masakra, mój jest lepszy ultra cichy przy tym


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moi rodzice mieszkają w domu z 1832 i jest tam młockarnia do zboża. Nota bene sprawna. Hałas przy robocie podobny :D


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
44 minuty temu, silvia napisał:

Następny krok :

 

 

Hehe dobre :Dco to ludzie nie wymyślą.... ale hałas masakra

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
2 minuty temu, lukas.piotr napisał:

Moljzesz : w twoim sprzęcie brakuje tylko otworów wentylacyjnych na dole po bokach.

do rozpylania wody można jeszcze wyprubiwac mikrozraszacze ogrodnicze 

w firmowych reaktorach (za grube tysiące) nie ma żadnych dodatkowych otworów wentylacyjnych - poza zaworem na górze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, silvia napisał:

w firmowych reaktorach (za grube tysiące) nie ma żadnych dodatkowych otworów wentylacyjnych - poza zaworem na górze

popatrz dokłądnie, są . boki wykonane sa z pasków szkła a to poto zeby zwiekszyc doplyw powietrza.  a i tak jest w całej konstrukcji błąd bo częśc reaktora jest w wodzie a to już nie jest złoże zraszane. 

Edytowane przez lukas.piotr (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

ja mówię o firmowych (znanej firmy) taka hermetyczna (jak zamkniesz zawór) rura z przyłączami i sitkami którą można postawić poza sumpem

o - coś takiego (to też samoróbka ale wygląda tak samo jak formowe)

20161126_180422.jpg

to co na filmiku powyżej to przecież "samoróbka"

jak Moljzesz nie zamknie tego w dodatkowej obudowie - to woda ma dobry kontakt z tlenem zanim trafi na złoże

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, silvia napisał:

ja mówię o firmowych (znanej firmy) taka hermetyczna (jak zamkniesz zawór) rura z przyłączami i sitkami którą można postawić poza sumpem

to co na filmiku powyżej to przecież "samoróbka"

jak Moljzesz nie zamknie tego w dodatkowej obudowie - to woda ma dobry kontakt z tlenem zanim trafi na złoże

zanim trafi na złoże jest ok ale dobrze działający filtr zraszany ma ogrone kolnie bakteri, które konsumuja jeszcze wieksz eilości tlenu. pewnie i tak tez bedzie to działało (słabiej) ale mi chodzi o wiekszą sprawność

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Siporax kosztuje masę kasy więc nie jest to filtr za 20 zl. 

Złoże zraszane to fabryka NO3 i PO4. 

Jeśli zrobisz filtr glonowy [scrubber] to będziesz miał 3 w jednym. Czyli refugium, filtr biologiczny i mechaniczny w jednym. Do tego jeśli odpowiednio go wykonasz to będzie bezgłośny- nic nie będzie chlupać. 

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
24 minuty temu, nanokaczor napisał:

Siporax kosztuje masę kasy więc nie jest to filtr za 20 zl.

sam filtr jest za "2 dychy" - media i pompa już nie :D (sklepy sprzedają takie filtry bez wkładów i pomp)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, magu napisał:

Bardzo fajny pomysł! Super wykonanie! 

Miałam coś bardzo podobnego, proponuje rozwiercić troszkę "sitko" strasznie szybo się zapycha. 

 

 

Dzięki :) miało być proste i tanie.

Magu mam wersję z większą iloscia, większych otworów tylko na tej pompce nie leci ładbie przez wszystkie otwory dlatego zrobiłem wersje z mniejszymi otworami. Jak coś to zamienię

44 minuty temu, nanokaczor napisał:

Siporax kosztuje masę kasy więc nie jest to filtr za 20 zl. 

Złoże zraszane to fabryka NO3 i PO4. 

Jeśli zrobisz filtr glonowy [scrubber] to będziesz miał 3 w jednym. Czyli refugium, filtr biologiczny i mechaniczny w jednym. Do tego jeśli odpowiednio go wykonasz to będzie bezgłośny- nic nie będzie chlupać. 

Glony są fajne ale zżerają mnóstwo mikro, siporax kupiłem używany 8zł za litr.

9 godzin temu, lukas.piotr napisał:

Moljzesz : w twoim sprzęcie brakuje tylko otworów wentylacyjnych na dole po bokach.

do rozpylania wody można jeszcze wyprubiwac mikrozraszacze ogrodnicze 

Na dole są otwory, czego nie widziałem w sprzętach firmowych a z rozpędu zrobiłem u mnie, za to nie mam tego środkowego sitka więc na jedno chyba wychodzi. Dorobić parę dziurek nie problem ale myślałem żeby dać pompę jak do odpieniacza która będzie podawać mieszaninę wody z tlenem albo poprostu powrót z odpieńka.

25 minut temu, silvia napisał:

sam filtr jest za "2 dychy" - media i pompa już nie :D (sklepy sprzedają takie filtry bez wkładów i pomp)

Dokładnie a jak ktoś chce z wkładem w cenie to proszę bardzo https://erybka.pl/product-pol-9324-Tropic-Marin-Bio-actif-Reaktor-5000.html


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a nie lepiej byloby zrobić zasilanie od dołu i odejście z góry - jeśli stanie w sumpie, to nawet nie trzeba dekla- woda spłynie wierzchem, i nie bedzie halasu. w miarę sporego przeplywu środowiska beztlenowego i tak nie stworzysz...efekt taki sam, halasu brak..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, nanokaczor napisał:

Siporax kosztuje masę kasy więc nie jest to filtr za 20 zl. 

Złoże zraszane to fabryka NO3 i PO4. 

Jeśli zrobisz filtr glonowy [scrubber] to będziesz miał 3 w jednym. Czyli refugium, filtr biologiczny i mechaniczny w jednym. Do tego jeśli odpowiednio go wykonasz to będzie bezgłośny- nic nie będzie chlupać. 

masz w obu przypadkach rację , fabryka NO3 I PO4 jak jest żle zrobiony a najlepsze rozwiąznaie to Scrubber, miałem testowałemi i było rewelacyjnie. co do mikro troche zjada ale i tak walimy zazwyczaj tyle dodatków że głowa mała

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Te stare metody filtracyjne to przeżytek i szkoda na nie czasu. Jeśli wsadzisz do akwarium trochę więcej żywej skały to będziesz miał lepszy filtr biologiczny, który w dodatku nie będzie fabryką NO3 i PO4. Zresztą po co kupować siporax ?? - równie dobrze będzie działać zwykła gąbka z PP. 

Glony [te które rosną na scrubberach] potrzebują do wzrostu tego samego zestawu mikroelementów co fitoplankton. Wystarczy dozować fitoplankton i mikroelementów im nie zabraknie. Koszt tych mikroelementów jest niezwykle niski [łatwo dostępne pierwiastki stosowane w rolnictwie i przemyśle] a skład chemiczny roztworów jest wszystkim znany. W dodatku glony magazynują mikroelementy. Jeśli wyrośnie ich gruba warstwa to te pod spodem do których nie dociera światło zaczynają się rozkładać i dozują w ten sposób mikroelementy do wody. 

Scrubber pozwala na utrzymanie niskiego i stabilnego stężenia mikroelementów, azotanów i fosforanów. Żadna znana mi metoda filtracji nie jest tak wydajna i tania w eksploatacji. W dodatku przy filtrze glonowym robi się 10 minut co kilka tygodni. 

 

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
1 godzinę temu, Kazool napisał:

a nie lepiej byloby zrobić zasilanie od dołu i odejście z góry

tyle że nie będzie to złoże zraszane (z bezpośrednim dostępem powietrza) a zwykły przepływowy - innymi słowy "byle kubełek"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
39 minut temu, nanokaczor napisał:

Te stare metody filtracyjne to przeżytek i szkoda na nie czasu. Jeśli wsadzisz do akwarium trochę więcej żywej skały to będziesz miał lepszy filtr biologiczny, który w dodatku nie będzie fabryką NO3 i PO4. Zresztą po co kupować siporax ?? - równie dobrze będzie działać zwykła gąbka z PP. 

 

Nie każdy chce mieć gruzowisko w akwarium, w siporaxie jest niewyobrażalna ilość życia które porywane przez obieg czyni moje mandaryny tłustymi krowami :)


dużo zdjęć mojego akwarium https://www.facebook.com/tibireef/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.