Skocz do zawartości
Nik@

Kilka maluszków do identyfikacji

Rekomendowane odpowiedzi

Mam kilka pyrtków, z których zastanawiam się, co wyrośnie. Fotki kiepskie, bo wszystkie te zwierzaki są maleńkie. Może ktoś je zna:

1) prawdopodobnie fungia, sporo mniejsza, niz grosik. Mam ją od 5 mm, teraz ma jakieś 8mm średnicy.  Ciekawi mnie, jaki będzie miała kolor, jak dorośnie. Na razie jest żółtozielona, ale pewnie z czasem cała zzielenieje? Hodował ktoś fungię od takiej kruszynki?

WXSUYi4.jpg

2) sarcophyton? Wielkości grosza. 

uTEmrWU.jpg

3) dwa obiekty pomaranczowo białe, około 2 mm

18OoPGL.jpg

4) pomarańczowy obiekt. Ze 3 mm, może to jakaś piękna gąbka

kZc89xh.jpg

5) coś podobnego do ślimaków osiadłych dendropoma, ale to, co wystaje z rurek wygląda inaczej, jak małe aiptasie

z8mWMqV.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ad.1 99.9% fungia, mialam taka malutka od paru komorek urosla na podstawce z zoasami, zreszta na poczatku myslalam ze to moze takie dziwne zdychajace oczko, dopiero gdy miala ok 0.5cm domyslilam sie ze to jakis lps - dzis ma ok 5cm srednicy (po 7m-cach).
Zielony kolor moga dawac polipy.
Ad.2 pewnie sarco teniu dlugopolipowy
3 i 4 no idea
Ad.5 co to nie wiem, ale mam podobne, miekka cienka rurka z takim jakby pioropuszem, nie rozsiewaja siei nie draznia ale usuwam bo koral z tym wyglada jak brudny w glonach


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie coś jak na 5 zdjęciu też mam u siebie w akwarium, też jestem ciekaw co to dokładnie jest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To na 5 zdjeciu pojawiło się na podstawce koralowca, który jest u mnie prawie rok. W innych miejscach tego nie widzę. 

Mam jeszcze ze 3 inne maluszki,  z których nie wiem, co wyrośnie, ale nie ma jak zrobić fotki, zeby coś było widać. Jeden z nich rosnie po bokach tej intensywnie pomaranczowej "chybagąbki", widać wystające zielone polipy. Wcześniej do złudzenia przypominał palythoa, za wyjątkiem tego, że stopa była schowana i bylo widac tylko samą mordkę oraz tego, że wydawał się kontrolować każde ramię. Ramiona rosną  mu tylko na brzegach, srodek jest łysy. Jak u palythoa. Zielony Mintaj obstawiał, że to jakiś ukwiał. Toto miało około 8mm mordkę. Przedwczoraj quadri go posmyrał i maluch natychmiast się podzielił. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nr 5 to hydroidy, podobne do tych:

https://www.reeflex.net/tiere/821_Myrionema_amboinense_.htm#katID57

Mogą stać się prawdziwą plagą. Jeśli się rozrosną pozbycie się ich jest praktycznie niemożliwe. Z ich powodu ludzie likwidują akwaria.


pzdr

Michał

gallery_7670_2202_6981.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak pozbyć się ich, jak jest ich stosunkowo mało? U mnie nie widać, żeby jakoś specjalnie rozrastały się. Nawet w jednym miejscu rosły, a potem zginęły.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, maciej01 napisał:

A jak pozbyć się ich, jak jest ich stosunkowo mało? U mnie nie widać, żeby jakoś specjalnie rozrastały się. Nawet w jednym miejscu rosły, a potem zginęły.

Również je miałem i to sporo na jednej skałce zupełnie wyginęły, pojawiają się ale w małych ilościach i szybko znikają, ale mam ustnika, może on je zjada.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nie mam ustnika, bo mam po prostu za małe akwarium. Zginęły samoistnie, a z jakiej przyczyny to nie wiem. Są miejsca w akwarium gdzie sobie rosną, ale nie widać, żeby się rozrastały.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokladam zdjęcie ukwiała. Jest mniejszy, niz 1 grosz, a już się zdążył podzielić i brat poszedł ze 4 cm dalej. Pod czerwoną "chybagąbką", do złudzenia przypomina palythoa, ale to na pewno ukwiał. Boję się, czy to nie jest czasem coś tak ekspansywnego, jak aiptasia czy majano.

Z7RYQBb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To możliwe, choć na razie nie wygląda on jak majano, jakie widziałam w necie. 

Ręce mi już opadają przez aiptasie, ktora opanowala prawie całe akwarium, na dodatek doszły hydroidy, plus takie malenkie, inwazyjne kwiatuszki (zapomniałam ich nazwy) i jeszcze mi majano potrzebne do "szczęscia"?! 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kwestię aiptasii rozwiązują mi 4 krewetki od nanokaczora, choc za prawdziwą robote wziely sie gdzies dopiero po 3 m-cach
Obecnie aiptazja w akwa to jak trufla ;) rzadki smakolyk


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślałam o krewetkach, ale mam obawy, czy żagiewka nie pomyli ich z obiadem. Czyszcząca też nie przepada za innymi krewetkami, chyba zabiła mi wurdemanni i kuekhentali. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie czyszcząca też wytłukła kuekhentali, zostawiła 1 wurdemanni którą przegania, ale toleruje.


Akwarium: 540l(150x60x60h). Obieg: Aqua Nova 9000 (zasila biopellets), + Aqua Nowa 3000( zasila sterylizator uv 36W).

Cyrkulacja:  Jebao SOW 15, Jebao SLW 20,  Tunze 6095.

SUMP(100x45x45): TWISTMAN OB 200 EXT V2 , Twistman Biopellets filter BPF -VX100, Twistman FP-1 Media Reactor, Tunze 6045.

Oświetlenie: ATI Sunpower 8x54wT5.

Obecny układ świetlówek: 5x Ati Blue Plus, 2x Ati Coral Plus, 1x Ati Aqua Blue Special.

Sól: Zazwyczaj Niebieska Red Sea Salt,

Balling: Prochy Biomus, SBS Aquaforest.

Karmnik automatyczny JBL.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Macie pecha bo moje 2 czyszczace wpuszczalam jakis czas po 4szt wurdemanni i zyja sobie w symbiozie


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie pierwsza była czyszcząca, więc może tu jest pies pogrzebany? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dostaniesz gdzies odchodowane to warto sprobowac - ja obecnie marze o aiptasii bo zamowilam bergie w indo a mam tylko znikoma ilosc w zbiorniku kwarantannowym.
Ale tak samo mam z valonia - jak w ktoryms z 4 akwa 'pobocznych' wyrosnie wrzucam do glownego - krowa i zoltek obczajaja, nastepuje zawierucha i skalka z valonii wysmoktana. Czasem tak sobie mysle ze w sumie to mam za male akwa na te wszystkie niezbedne i pozyteczne zwierzaki


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.