Skocz do zawartości
Engell1

pomiar oświetlenia

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Od dobrych kilku tygodni coś się niedobrego dzieje w akwa i nie wiem od czego . . . parametry wody idealne ( wczoraj wysłałem próbki do Tritona i za kilka dni powinienem mieć potwierdzenie moich pomiarów) i moje podejrzenia kierują się w stronę oświetlenia . . . Miałem dwie belki LED ale jako że mam przykryte akwarium to świecą bezpośrednio nad wodą i są skręcone na ok 40% . . . Dwa tygodnie temu dokupiłem dwie T5 ( jedna biała i jedna aktyniczna) i jakoś zmian na lepsze nie widzę  :(

Ogólnie to mam wrażenie, że świecę za mocno i dlatego LEDy są skręcone na 40% ale może tylko moje wrażenie i może być zupełnie inaczej ?

 

Czy jest jakiś sposób aby zmierzyć oświetlenie w akwarium tzn. czy nie jest za mocne  lub za słabe ?

pozdr


Eheim Incpiria 400 ( 130x55x65 optiwhite + sump 58x43x40cm - ok 420 litrów w obiegu)

2 x Aquatlantis LED 70 W ( Marine and Reef i Marine Blue ) zmiana na Maxspect RSX 300 ( 03.01.2018)

odpieniacz: Deltec SC 1456

cyrkulacja : 2 x Tunze 6055

obieg : Eheim Compact+ 3000

start 24.05.16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

są czujniki pomiaru, "najtańszy" i wiarygodny chyba Seneye.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdy miałe za mocno ,wcześnie zwijały sie zoa i SPS rosły w dół/bok . Do tego polipy SPS miały jasne końcówki .Po zmniejszeniu mocy rosną w górę , zoa otwarte cały dzień a te bardziej po boku /w cieniu wyciągają się do światła . 
Tu widac dokładnie moment zmniejszenia mocy . 
hkFJcjD.jpg


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

JUtro w dzień zrobię kilka zdjęć . . .zoa czują się bardzo dobrze ale z trzech SPSów jakie kupiłem jeden odszedł już na wieczną rafę a dwa pozostałe stoją w miejscu . . . Ten jeden co poszedł to rósł jak szalony ale wydawało mi się , że światło jest za mocne i obniżyłem natężenie i w ciągu dwóch tygodni go nie było. dwa inne mimo, że stoją obok na razie są ok ale stoją w miejscu . . .

 

Czy mogę kupić normalny miernik LUXów np. na Amazonie? Co ja w ten sposób zmierzę i jak mam wynik zinterpretować ?

 


Eheim Incpiria 400 ( 130x55x65 optiwhite + sump 58x43x40cm - ok 420 litrów w obiegu)

2 x Aquatlantis LED 70 W ( Marine and Reef i Marine Blue ) zmiana na Maxspect RSX 300 ( 03.01.2018)

odpieniacz: Deltec SC 1456

cyrkulacja : 2 x Tunze 6055

obieg : Eheim Compact+ 3000

start 24.05.16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej wchodzą w grę pomiary porównawcze , z innymi zbiornikami . Ale myslę że za słabe oświetlenie nie zabija korali , jak i zreszta za mocne .
Za mocne przetestowałem u siebie , a widziałem zbiornik gdzie było 2 x 100 W netto w 700L (z najtańszego chinola) . Było tak ciemno że ciężko było to oglądać a zoa były wiciągnięte na kilka cm . Ale rosły jak głupie .

S7 ma czujnik oświetlenia  kod *#0*#  "SENSOR" - LIGHT SENSOR" 
8NsbSwg.png

Edytowane przez SU1 (wyświetl historię edycji)

summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko standardowymi miernikami światła nie zmierzycie tego, co wykorzystują korale. Luxy to jednostka światła mierzona względem tego, co najlepiej widzi ludzkie oko.

Już to wcześniej tutaj wspominałem: LED'y czerwone, niebieskie i zielone o takim samym poborze prądu oraz grzaniu dla człowieka zdają się być ciemniejsze (niebieskie) w miarę (czerwone) i jasne (zielone). Niestety ludzie nie widzą aż tak dobrze czerwieni i niebieskiego, jak widzimy zielony.

Korale używają czerwieni i niebieskiego. Do tego miernik luxów się nie nada, aby dać ci sensowną informację.

Potrzebujesz miernika PAR albo PUR - mierzy fotony używane przy fotosyntezie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sorki ale co ty masz na myśli z tym S7, ja kompletnie nie jestem w temacie . . .

Mierniki oświetlenia są dość tanie ale właśnie co ja zmierzę i jak ten pomiar interpretować tzn. kiedy można stwierdzić, że oświetlenie jest raczej za mocne lub na odwrót . . .Może moje problemy leżą jednak w parametrach lub gdzie indziej . . .

a taki miernik PAR lub PUR możesz polecić ?


Eheim Incpiria 400 ( 130x55x65 optiwhite + sump 58x43x40cm - ok 420 litrów w obiegu)

2 x Aquatlantis LED 70 W ( Marine and Reef i Marine Blue ) zmiana na Maxspect RSX 300 ( 03.01.2018)

odpieniacz: Deltec SC 1456

cyrkulacja : 2 x Tunze 6055

obieg : Eheim Compact+ 3000

start 24.05.16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te mierniki są dosyć drogie. Kosztuja od ok 1000zł - jak znajdziesz taki, to daj znać bo też bym chciał.

S7-samsung 7. chyba wiekszosc nowych tel ma ta funkcje.

raczej bym szukał problemu nie bezpośrednio w oświetleniu, Nawet jeżeli to nie spotkałem się z badaniami które mówią ile fotonow to dobrze a ile zle dla korala. I jak pisałem, te mierniki sa niestety drogie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja jednak widzę, chyba, że jak LEDy mam na moc ponad 50% to niektóre korale się kurczą . . .cholera nie wiem co jest grane i powoli odechciewa mi się :( 

Dwa tygodnie kupiłem strasznie drogą niebieską gorgonię i dziś musiałem ją wyrzucić :(

 


Eheim Incpiria 400 ( 130x55x65 optiwhite + sump 58x43x40cm - ok 420 litrów w obiegu)

2 x Aquatlantis LED 70 W ( Marine and Reef i Marine Blue ) zmiana na Maxspect RSX 300 ( 03.01.2018)

odpieniacz: Deltec SC 1456

cyrkulacja : 2 x Tunze 6055

obieg : Eheim Compact+ 3000

start 24.05.16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niebieska gorgonia - to raczej niefotosyntetyczna dla niej dużo papu trzeba, a nie światła


Akwarium: 540l(150x60x60h). Obieg: Aqua Nova 9000 (zasila biopellets), + Aqua Nowa 3000( zasila sterylizator uv 36W).

Cyrkulacja:  Jebao SOW 15, Jebao SLW 20,  Tunze 6095.

SUMP(100x45x45): TWISTMAN OB 200 EXT V2 , Twistman Biopellets filter BPF -VX100, Twistman FP-1 Media Reactor, Tunze 6045.

Oświetlenie: ATI Sunpower 8x54wT5.

Obecny układ świetlówek: 5x Ati Blue Plus, 2x Ati Coral Plus, 1x Ati Aqua Blue Special.

Sól: Zazwyczaj Niebieska Red Sea Salt,

Balling: Prochy Biomus, SBS Aquaforest.

Karmnik automatyczny JBL.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Engel a może masz za mało światła a nie za dużo? jakie masz dokładnie lampy LED? Jaką długość mają te lampy?

bo na akwarium 460 litrów, do tego głębokie na 65cm to 2 takie lampy to naprawdę słabiutko. Ludzie do takich akwariów dają lampy 8x54W w T5 lub z 300W w LED.

Do tego Lampy masz skręcone o połowę to świecisz 100 W na taki baniak.

 


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
45 minut temu, Engell1 napisał:

sorki ale co ty masz na myśli z tym S7, ja kompletnie nie jestem w temacie . . .

Mierniki oświetlenia są dość tanie ale właśnie co ja zmierzę i jak ten pomiar interpretować tzn. kiedy można stwierdzić, że oświetlenie jest raczej za mocne lub na odwrót . . .Może moje problemy leżą jednak w parametrach lub gdzie indziej . . .

a taki miernik PAR lub PUR możesz polecić ?

S7 EDGE mierzy , hm Luxy i RGB . Ten z obrazka to pomiar mojej lampy .W zasadzie mało warty ale przy pomiarach porównawczych sie sprawdza i uzywam tego do porównania oświetlenia /lamp . Widzisz przynajmniej zaokrąglony stosunek ilościowy koloru ( R>G>B)  i jasność .
Nie wiem ale osobiście nie szukał bym problemu w oświetleniu , jak wcześniej pisałem widziałem zbiorniki z bardzo róznym doświetleniem . Korale choć różne w wyglądzie żyły w najlepsze .
 

Edytowane przez SU1 (wyświetl historię edycji)

summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A mnie się wydaje że słabe i marnej jakości (może nie to spektrum) oświetlenie może się przyczynić do śmierci korala, gdzieś oglądałem badania była badana stylopora Milka bodajże pod różnymi ledami i zdychała pod czerwonym a pod niebieskimi żyła tak bardzo w skrócie.

Jeszcze piszesz że skręciłeś na 50% i jakiś tam sps odszedł na wieczną rafę to dlaczego nie dałeś z powrotem jak było? Dołożyłeś dwie T5 ale jakie odbłyśniki i stateczniki bo od tego zależy barwa światła i jego moc ( to jest moje zdanie i wiem to z własnego doświadczenia)


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
2 godziny temu, iKuro napisał:

Tylko standardowymi miernikami światła nie zmierzycie tego, co wykorzystują korale. Luxy to jednostka światła mierzona względem tego, co najlepiej widzi ludzkie oko.

dokładnie (a Lux to Lumen (lm) na metr2)

i np. dioda

3W CREE XPE Royal Blue  to jakieś  60;m~70lm (za to położona "na dywanie" potrafi wypalić dziurę) 

a

3W CREE XPE 10000K-15000K  90lm~120lm (ile dokładnie trzeba by zobaczyć w specyfikacji diody)

a korale bardziej "potrzebują" niebieskiego niż białego

za to można przeliczyć mniej więcej - ile się ma / a ile być powinno

świetlówka T5 24W w zależności od modelu to ok. 1300 do 1500 lumenów , T5 8W 10000K ma ok. 340 Lm

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeważnie jak korale mają mało światła to rosną do góry, wyciągają się ku światłu. Jak jest za dużo to rosną płasko, wiginają się do dna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, silvia napisał:

dokładnie (a Lux to Lumen (lm) na metr2)

i np. dioda

3W CREE XPE Royal Blue  to jakieś  60;m~70lm (za to położona "na dywanie" potrafi wypalić dziurę) 

a

3W CREE XPE 10000K-15000K  90lm~120lm (ile dokładnie trzeba by zobaczyć w specyfikacji diody)

a korale bardziej "potrzebują" niebieskiego niż białego

za to można przeliczyć mniej więcej - ile się ma / a ile być powinno

świetlówka T5 24W w zależności od modelu to ok. 1300 do 1500 lumenów , T5 8W 10000K ma ok. 340 Lm

To jeszcze się odniosę, że to przeliczenie jest ok, pod warunkiem, że porównamy LED'y 10000K z świetlówkami 10000K. Choć też mi się wydaje, że LED'y mają mniejszą różnorodność fali względem świetlówek - choć tutaj spekuluję, jednak dla mnie LED'y są dużo bardziej monochromatyczne niż świetlówki.

Swoją drogą, śmieszy mnie, jak ktoś przelicza sprawność diod patrząc na jej lumeny. Zwłaszcza że szacują sprawność niebieskich Royal'ów (a widziałem też że ktoś próbował UV'ki przeliczać) na 40% bo mają dużo mniej lumenów niż białe... Prawdziwą sprawność można obliczyć tylko i wyłącznie znając stratę energii w postaci ciepła (pewnie i jakieś inne zjawiska też tam są, ale ciepło chyba ma tu najwięcej do powiedzenia) względem tego ile tej energii dioda pochłonie.

 

A co tematu i problemów z koralami. Bardziej doszukałbym się chwilowego zawahania w parametrach - nie wykluczam jednak, że mogło ono być spowodowane właśnie zmianą oświetlenia. Sam miałem niedawno problem choć rozwiązanie wydaje mi się inne. Miękkie były ok, LPS'y też w miarę. SPS'y mi schodziły po tygodniu. Winowajcą okazuje się na razie być prawdopodobnie sól. Używałem tzw "bieda soli" - prawdopodobnie SPSom czegoś w niej brakowało. Także i Caulastrea która traciła tkankę po podmiance na coś lepszego zaczęła się pompować jak należy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Dlatego napisałem "mniej więcej" :P

jak się ktoś baaardzo uprze i znajdzie dokładne specyfikacje świetlówek i diod to można wyliczyć w miarę dokładnie - lumeny (strumień świetlny) , ale z widmem to już inna bajka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heja,

 

No w sumie to ma sens i teraz zacząłem się zastanawiać nad tym czy ja faktycznie za mało światła nie mam . . .

Podkręcę LEDy na więcej mocy i poobserwuje baniak . . . a co do korala to się pomyliłem, miałem niebieską Gonioporę co to na wieczną rafę odleciała 

 

 


Eheim Incpiria 400 ( 130x55x65 optiwhite + sump 58x43x40cm - ok 420 litrów w obiegu)

2 x Aquatlantis LED 70 W ( Marine and Reef i Marine Blue ) zmiana na Maxspect RSX 300 ( 03.01.2018)

odpieniacz: Deltec SC 1456

cyrkulacja : 2 x Tunze 6055

obieg : Eheim Compact+ 3000

start 24.05.16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 godzin temu, iKuro napisał:

 Nawet jeżeli to nie spotkałem się z badaniami które mówią ile fotonow to dobrze a ile zle dla korala.

Z tego co wyczytałem to zapotrzebowanie koralowców na światło jest mierzone jako gęstość strumienia fotonów i podawane w mikromolach na metr kwadratowy na sekundę. A badania były robione i wynika z nich, że małe natężenie oświetlenia to 50 - 100 mikromol/m2/s dla ukwiałków, koralników, korali miekkich. Średnie 100 - 200 dla korali LPS, niektóre SPS. Duże natężenie 200 - 500 dla Acropora, Montipora inne SPS, trydakny. Bardzo duże natężenie światła to 600 - 1000 mikromoli/m2/s dla niektórych SPS. Wartości te mierzą mierniki zwane fitofotometrami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.