Skocz do zawartości
konwiasty

Kosteczka 3x60

Rekomendowane odpowiedzi

Jako że na dniach wystartuję (mam nadzieję bo cały czas wiatr oczy wieje :( ) to zakładam nowy temat, może podpowiecie mi w paru kwestiach.

Akwarium: 60x60x60 + sump więc razem jakieś mniej więcej 250l wody,

Sump: 3 komory: Odpienień, DSB i refugium no i komora pompy,

Odpieniacz: Red Sea Berlin 25-250 galonów (taki mi się trafił zestawik) z pompą 1500l/h,

Obieg: pewnie Newa Jet 3000 póki co,

Cyrkulacja: Jebao RW-4 + Tunze 6025/Koralia 1600/Koralia 900 (coś się z tego skleci).

Lampa: LED DIY jakieś 100 parę wat, diody Cree i Epiled/Epistar,

Skała: jakieś 9 kilo Marco Rocks z obecnego zbiornika + około 10 kg żywej i tu mam problem ale o tym za chwilę.

Piach w zbiorniku: 10 kg żywego Red Sea plus jak będzie trzeba coś dołożę z obecnego zbiornika albo i nie.

O zwierzakach i foty może później póki co mam 2 dylematy, no może 3 ale ten pierwszy już raczej ogarnąłem.

Piasek do DSB kupiłem drobny kwarcowy (0,1-0,3 mm), postawiłem (znów) na kwarc po lekturze (ponownej) reefhuba i forum, ostatnio płukałem go w RO kilka razy i koniec. Czy to wystarczy czy trochę więcej uwagi trzeba na to poświęcić?

Skała, skała, skała no właśnie chcę tym razem żywą (z Marco z obecnego zbiornika chyba się nie pożegnam więc zostanie pół na pół). Chciałem kupić odgazowaną w którymś z poznańskich sklepów ale myślę o zamówieniu z erybki. Mam wątpliwości jednak czy to dobry pomysł kupić żywą skałę kurierem a potem wrzucać ją do zbiornika, czy nie wpłynie to negatywnie na dojrzewanie? Zależy mi na szybkiej stabilizacji zbiornika ponieważ zasadniczo przekładka a nie nowy zbiornik i chcę wybrać optymalne rozwiązanie.

No i w związku z powyższym chciałem startować w jak największym procencie na żywej wodzie, udało mi się załatwić mniej więcej 1/3,1/4 pojemności systemu, wlałem wczoraj wieczorem do akwarium. Załączyłem cyrkulator, a rano woda żółta i śmierdzi stęchlizną w całym domu, woda wylądowała w kiblu a ja się zastawiam skąd wziąć tyle wody z podmianki (1,4zł za litr w jednym z poznańskich sklepów jest dla mnie lekką przesadą)... nie wiem czy jednak nie będzie to w 100 albo 90% świeża solanka, no ale wtedy znów wszystko się wydłuży.

Chcę wystartować na bakteriach Special Blend no ale fajerwerków raczej nie będzie przy świeżej solance więc chyba pozostaje mi być cierpliwym, no i mam nadzieję że moja żon też cierpliwie zniesie 2 akwaria w pokoju...

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poszukaj po okolicznych akwarystach. Dograj termin i na bank dostaniesz za browara odpowiednią ilość wody. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dasz 10kg żywej skały to będzie normalne dojrzewanie. Ja piasek do DSB płukałem, aż woda była mało wiele klarowna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Startowalem niedawno, skala z istniejącego plus żywa skala od kogos. Podczas transportu Co nieco obumarło, przez pierwsze 2dni PO4 Ok 1. Wymoczyłem ją w wodzie z podmiany z wkładka phosguarda. Po tygodniu spadło do 0.

Jak bedziesz miał świeża żywa skale to lepiej zostaw ja w docelowym akwarium i pozwól dojść do siebie. 

Jak chcesz to dam Ci kontakt do kolegi, który co weekend robi 30L podmiany, sam od niego brałem. 

Trzymaj dwa baniaki jak najdłużej możesz. Pozwoli to złagodzić przejście okrzemka. Piasek wsyp na poczatku, okrzemek przyjdzie i pójdzie. 

Btw. Zapraszam na kawę;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pewno wlece jak znajdę chwilę i zglosze się na pw po kontakt :)

Chyba dzisiaj albo jutro rusze z produkcją rodi i potem uzupełnię żywą wodą i pewnie zamówie skałę z erybki :) .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mała zmiana planów, start będzie na nowej solance (no prawie bo w jakiś 90%), sól najprawdopodobniej Red Sea niebieskiej (rozważam jeszcze AF Reef Salt ale raczej zostanę przy RSS). Najpierw odpale sump z DSB, wyląduje tam również żywa skała z erybki i zobaczę co za ciekawostki się pojawią i jak się rozwinie sytuacja. Po około tygodniu czy dwóch uruchomię resztę pomieszam kilka dni i skała trafi do głównego zbiornika jak wszystko będzie si :) .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ufff wreszcie coś się ruszyło, jak planowałem dzisiaj został odpalony sump, wrzuciłem sporo piachu na bazie którego powstanie mam nadzieję DSB I do tego doszło 10 kilo żywej skały z erybki. Skała z ostatniej dostawy, porośnięta różną materią, dostała dzisiaj parę godzin światła i póki co wylazła z niej jedna asterina. Pierwszy raz mam kontakt z tak świeżą skałą, do tej pory albo sucha albo żywa odgazowana coś czuję że może być wesoło :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To pewnie będzie burzliwe dojrzewanie na skale prosto z frachtu. Możesz dać jakieś zdjęcia tej skały?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jutro jak będę w domu postaram się coś wrzucić. Generalnie nie jest może tak kolorowa jak na fotkach erybki ;) ale też wygląda ciekawie. Obawiam się też tego burzliwego dojrzewania ale moze będzie burzliwe i w miarę szybkie, a nie rozwleczone w nieskończoność :) . Mimo wszystko wolę nie ryzykować i niech sobie poleży te dwa tygodnie w sumpie tak na wszelki wypadek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Strzelone na szybko telefonem pod światłem z żarówki w sumpie. Nie chcę mieszać póki co w sumpie, dzisiaj wylazł z tego malutki ślimak, nie wiem może stomatella ale baaardzo mała. Głownie widzę jakąś zieleninę, ale na ostatnia fotka po prawej stronie to mi nie wygląda na glona,

IMAG0454.thumb.jpg.7b3475caf7812bbfbe1e9a220cc876a3.jpgIMAG0455.thumb.jpg.856ca1699f620af8ee6535072fbbd5d1.jpgIMAG0452.thumb.jpg.a9324e11f1150ca07e0fa70a09d2a03d.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta skała jest taka kolorowa jak na zdjęciach erybk, czy raczej bliżej Twoim zdjęciom do rzeczywistości? Ciekawe czy jest w niej takie bogactwo życia jak opisywane na stronie sklepu. Na tym wycinku zdjęć widać, że ma fajne nieregularne kształty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmm nie chce żeby wyszło ze psioczę na erybke bo skała jest w porządku, aż tak kolorowa jak na fotkach nie jest ale obiektywnie u mnie wyszła dość blado przy świetle żarówki. Kształty fajne, dostałem różne wielkości, a nie miałem specjalnych życzeń. Jest porośnięta materią organiczną, są też algi wapienne, porowata. Przy oświetleniu nie widziałem szczerze mówiąc nic ciekawego poza asterina i malutkim slimakiem. Dzisiaj jak dam radę zrobię nocny nalot i mam nadzieję że coś znajdę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daj znać, czy coś w nocy ciekawego znalazłeś.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do nocy nie dotrwalem ale kilka godzin po zgaszeniu światła po 23 kontrola z latarką, dziś około 8 przed zapaleniem też i ani jednego malutkiego mysis nawet :( tylko zielenina faluje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Styrobox, worek, gazety ;) ale asterina i slimak przeżyły, wiadomo osobiście odebrane i przewiezione w wodzie to inny temat, trzeba się liczyć ze życia sporo ubedzie ale ogólnie szkoda ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium faktycznie ruszyło, skała mieliła się w sumpie przez ponad tydzień. Podczas lekkiego oczyszczania po tygodniu jedna skałka była konkretnie śmierdząca, zacząłem w niej grzebać, była tam jakaś spora materia organiczna. Cholerstwo gniło, śmierdziało a skała czerniała. Odłupałem kawał skały do momentu aż była czysta. Wczoraj skała została przeniesiona do głównego zbiornika, niestety nawet jak dodam swoją Marco z działającego zbiornika to będzie zdecydowanie za mało. Prawdopodobnie wybiorę się do AM żeby dokupić kilka kilo.

Mam spore problemy z ogarnięciem lampy, dziś na hard corze do zdjęć i do premierowego oficjalnego uruchomienia ;) połączyłem LEDy na krótko. Nie miałem do tej pory Cree, pozytywnie mnie zaskoczyły jakieś 50W konkretnie oświetliły ponad 200l zbiornik. Do przeniesienia życia za około miesiąca będzie świeciła sobie na raczej małą mocą i będzie powoli ogarniana, mam nadzieję że do weekendu będzie świeciła na driverach na chociaż 50W. Chciałbym w weekend przenieść większość skały ze starego zbiornika, zaaplikuję wtedy Special Blend i niech się mieli.

DSC_5774.jpg

DSC_5776.jpg

DSC_5778.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To faktycznie skały będzie mało, na moje oko powinno być tak ze 4-5 razy tyle co masz teraz. Ile masz w drugim akwarium?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wysokośc robi swoje. Ale jak fajnie poukladasz i posklejasz to co masz to może wyjść ciekawa delikatna i filigranowa konstrukcja, moim zdaniem jest to dużo ładniejsze niż usypane gruzowisko. Konstrukcja tez nie musi być bardzo wysoka, 2/3 3/4 zbiornika wystarczy myśle. Zostaw miejsce na las acropor ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.