Skocz do zawartości
moirane

240 l + sump

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie to moje pierwsze akwarium morskie.

1. akwarium - 80 cm x 60 cm x 50h cm

2. sump - 67 x 50 x 45 z 3 komorami i dolewką z tyłu.

3. odpieniacz - Skimz SN123

4. obiegówka - Jebao/Jecod DCP-3000

5. cyrkulatory - 2x Jebao/Jecod RW-4

5. grzałka - Newa Therm Eco 150 W

6. lampy : Maxspect - RSX R5 150

                AquaEl Leddy Smart Plant do sumpa

7. 20 kg suchej skały

8. 20 kg żywego piasku Red Sea Live Reef Base Ocean White

9. dolewka wody -TMC V2 Auto Top Plus

Chętnie posłucham co powinnam zmienić/dodać/poprawić bo nie znam nikogo kto mógłby mi doradzać (mam dziwne przeczucie, że piasku jest za dużo) :) Akwarium zalane 14.10.2017. Wlałam 30ml bakterii Microbe-Lift Special Blend i czekam na armagedon :)

     

WP_20171018_18_03_54_Pro.jpg

Edytowane przez moirane (wyświetl historię edycji)

c0433d038159c5239a32489ea0533909u1671a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heya,

Fajna ta duża płaska skałka. Ogólnie całkiem niezły aquascaping. Piachu ile cm masz? W baniaku nie powinno być więcej jak 2cm. Będzie ci trudno utrzymać go w czystości.

Powodzenia życzę!


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajny baniaczek. 

Co to za piasek? Bardzo ladnie wyglada. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, mathom napisał:

Troche chyba za mało swiatla.

Wysłane z mojego STV100-4 przy użyciu Tapatalka
 

No,64w na 240l wody,szał,popali korale jak nic.:P

Edytowane przez Peniek (wyświetl historię edycji)

Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 Witam. Bardzo fajny aquascaping. Falowniki bardziej po przekątnej i termometr do sumpa.  Cierpliwość to podstawa. Będą efekty. Mierzyć parametry wody, dodać żywą skałę. Obserwować jak życie się rodzin na suchej, co wyjdzie z żywej. Dojrzewanie tygodniowe, korale, później ryby a problemy za progiem. Pozdrawiam Roman.

ps. Po dojrzewaniu proponuję zwiększyć oświetlenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za sugestie.

Oświetlenie dokupię jeszcze zanim cokolwiek tam wpakuję. Tylko ile wat potrzebuję w tych ledach? Liczyć 1w na litr? Nie nastawiam się na trzymanie SPSów.

Termometr wisi jeszcze w akwarium bo tak wygodniej dopóki nie kupię elektronicznego.


c0433d038159c5239a32489ea0533909u1671a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super ta skałka, będziesz miał bardzo ładną expozycję

świetne kryjówki ale nie za duże :) bardzo ładna

 


tu w sumie nie trzeba nic pisać :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
48 minut temu, moirane napisał:

Dzięki za sugestie.

Oświetlenie dokupię jeszcze zanim cokolwiek tam wpakuję. Tylko ile wat potrzebuję w tych ledach? Liczyć 1w na litr? Nie nastawiam się na trzymanie SPSów.

Termometr wisi jeszcze w akwarium bo tak wygodniej dopóki nie kupię elektronicznego.

Sps'y  pod tymi lampkami to   wątpie żebyś dał rede utrzymac,ale dla miękkich i lps conajmniej 0,5/0,6 w /litr powinno być.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poza światłem to masz bardzo fajny setup. Wszystko ok.

Daj se spkój z ledami. Odpal tam 6 lub 8x24w t5 i będziesz pani bardzo zadowolona.

 


100x40x60h, Sunpower 6x39w, Vertex omega 130, 6045 + RW8,  Tunze 1073.020, 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, kasiazUK napisał:

Bardzo fajny baniaczek. 

Co to za piasek? Bardzo ladnie wyglada. 

 

I tu byl moj blad. Ja mam Red Sea ale Fiji Pink i jest bardzo gruboziarnisty. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proszę Panią, termometr szklany to najlepszy termometr. odradzam elektroniczny na warunki słonej wody. Warto sprawdzić inny termometrem czy ten szklany nie przekłamuje. Pozdrawiam Roman i trzymam kciuki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Termometr zostaje ;) Lewy cyrkulator przestawiony bardziej po skosie w stosunku do drugiego. Piasku na razie nie wywalam - nic złego się jeszcze nie dzieje (i tu pytanie czy wsadzenie w przyszłości większej ilości ślimaków kopiących rozwiąże problem grubości czy jednak i tak trzeba będzie go powyciągać?)

Zanim wsadzę tam korale uzupełnię oświetlenie. Lepiej będzie kupić coś takiego https://erybka.pl/product-pol-13741-Jebao-Matrix-LED-AK-60.html  czy dokupić jeszcze dwie AQUAEL BELKA OŚWIETLENIOWA LEDDY SLIM 32W ACTINIC?

Na skale pojawiły się pomarańczowo/brązowe kropeczki - pierwsza widoczna gołym okiem zmiana.

WP_20171028_12_23_05_Pro.jpg


c0433d038159c5239a32489ea0533909u1671a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chyba muszę kupić więcej piasku bardzo mi się podoba ja mam 10 kg na pdobne akwarium ale to zdecydowanie za mało

ja kupuje termometr cyfrowy oczywiście szkło trafi do panelu kontrolnie bo szklane są na prawdę świetne i nic do nich nie mam 

cieżko mi obmyć skałę dookoła tego urządzenia :)

wodę miałeś w całości swoją czy z podmianki od kogoś?

 


tu w sumie nie trzeba nic pisać :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miło słyszeć że woda w stu procentach żywa. Mierz parametry wody i można wprowadzać życie, najpierw korale potem ryby. Trzymam kciuki. Roman.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak by miały być dołożone Jebao AK 60, to pewnie dwie sztuki bo one dają bardziej punktowe oświetlenie i jedna to za mało. Ja jakoś w te leddy slim Aquael nie bardzo wierzę, bo coś mi się wydaje, że one są na diodach SMD tak jak leddy Smart. Może lepiej dołożyć lampę T5, lub kupić jakąś porządną lampę LED? Z wprowadzeniem życia to się jeszcze wstrzymaj, bo akwarium ma dopiero dwa tygodnie, niech sobie spokojnie dojrzewa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

maks 2 tygodnie jak będziesz parametrycznie miał wodę ok to wrzucaj :)

mierzyłeś w ogóle cokolwiek? zasolenie pewnie masz ok a reszta? PH NO2? NH3 NO3

 


tu w sumie nie trzeba nic pisać :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym nie był taki pewny, że max dwa tygodnie i można zasiedlać akwarium. Sucha skała suchej skale nierówna. Jesłi chodzi o przekopywanie piasku, to możesz Aneta pomyśleć jak akwarium będzie dojrzałe o rozgwieździe piaskowej i ślimaki np. Nassarius.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, maciej01 napisał:

Ja bym nie był taki pewny, że max dwa tygodnie i można zasiedlać akwarium. Sucha skała suchej skale nierówna. Jesłi chodzi o przekopywanie piasku, to możesz Aneta pomyśleć jak akwarium będzie dojrzałe o rozgwieździe piaskowej i ślimaki np. Nassarius.

Ślimaki i rozgwiazda raczej nie zapewnią czystości piasku, prędzej jakieś spokojne kopiące babki lub po prostu odmulanie i płukanie piasku ale to już na późniejszym etapie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale go przekopują, wzruszają może nie tak efektownie jak babka, ale zawsze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do parametrów to po dwóch tygodniach od zalania nie może być cudów, więc teraz nawet nie mierzyłam (w zeszłym tygodniu NO3 i PO4 były kosmicznie wysokie). Myślę że po 20 listopada, o ile się ustabilizuje wszystko, wsadzę jakieś ślimaczki. Jestem cierpliwa :D 

Co do tej strzykwy...to jakiś konkretny gatunek szukać? Trochę to brzmi jak stworzonko dla osób w doświadczeniem jednak...

"Prawie wszystkie strzykwy są planktonożerne(...) . Strzykwy należące do drugiej grupy przekopują dno w poszukiwaniu pokarmu – żywią się resztkami pokarmów, dlatego nie ma potrzeby ich dodatkowo dokarmiać.

W akwarium można utrzymywać strzykwy łącznie z nieagresywnymi bezkręgowcami, ale nie można ich łączyć z rybami morskimi." http://www.superakwarium.pl/strzykwy-holothuroidea-id859.html

 


c0433d038159c5239a32489ea0533909u1671a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.