Skocz do zawartości
adrian2301

dojrzewanie - no2

Rekomendowane odpowiedzi

Startowałem na suchej skale marco rocks i suchym piasku reeflowers pearl. Akwarium działa od 26 dni. Na start poszły bakterie Equo bio start 2 jednorazowo i special blend (dawkowanie jak na opakowaniu). Od około 2 tygodni utrzymuje sie poziom no2 = 0.2, Co mnie martwi, bo niby skąd bierze sie no2 przy tak jałowym starcie, po prawie miesiącu. To zasługa tych bakterii? Nie wiem jakie szczepy bakterii są w Mikrobe lift special blend, nie wiem czy są w stanie przerobić no2 do no3. Zapodać jeszcze szczepy bakteri z rodziny nitrosomonas, nitrobacter np microbe lift nite out II. Czy nie potrzebnie panikuję i wystarczy jeszcze jakiś czas zaczekać.


ea1f6667d0041b07cd7dddee4a2430aeu1278a1123.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim odpal odpioeniacz. Kup bakterie startowe Tzw startery czym więcej bakterii tym lepiej . Najlepiej jak wlejesz kilka różnych starterów aby mieć różne szczepy bakterii w baniaku. Napisz coś o szkiełku i o sprzęcie będzie można wtedy coś doradzić.

Obserwuj zbiornik aby nie przedawkować bakterii wtedy nastąpił by zakwit bakterii. Woda nie powinna być mleczna.


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 Kolega niewiele info podał o sprzęcie, zapleczu itd. Ja, jak startowałem "na sucho" wrzuciłem dla bakterii kawałek krewetki do jedzenia, takiej zwykłej, z pierdonki. Zaskoczyło po około

4 tygodniach.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie zrozumieliscie tematu. Co ma do moich wątpliwości sprzęt?

280l w obiegu, odpieniacz reef octopus nw 110, refugium z makroglonami chaetomorpha i przegroda z siporaxem.

Edytowane przez adrian2301 (wyświetl historię edycji)

ea1f6667d0041b07cd7dddee4a2430aeu1278a1123.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sucha skała to wcale nie jałowy start. Za jałowy można uznać ceramike albo rrr. Nie wiadomo jak twoja była odgazowana zanim trafiła do sklepu. Ale jak by jej nie przygotować to kiedyś była żywa i część tego martwego życia w niej ciagle siedzi i skała to teraz oddaje. Z tego powodu na suchej skale dojrzewanie jest dłuższe i intensywniejsze.

Lej bakterie, ale nie przesadzaj bo będziesz mieć zakwit i cierpliwie czekaj. Puki NO2 nie spadnie nie wprowadzaj żadnego życia. Jeśli poziom mocno wzrośnie rób większe podmiany żeby to rozcięczyć.

Specjal Blend jest chyba na cykl azotowy. Możesz do tego dołożyć Nite Out II w którym są szczepy wspomagające cykl fosforanow. Ja jednak w okresie dojrzewania nie kombinował bym i podawał tylko BioDigest


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, Darek85 napisał:

Sucha skała to wcale nie jałowy start. Za jałowy można uznać ceramike albo rrr. Nie wiadomo jak twoja była odgazowana zanim trafiła do sklepu. Ale jak by jej nie przygotować to kiedyś była żywa i część tego martwego życia w niej ciagle siedzi i skała to teraz oddaje. Z tego powodu na suchej skale dojrzewanie jest dłuższe i intensywniejsze.

Lej bakterie, ale nie przesadzaj bo będziesz mieć zakwit i cierpliwie czekaj. Puki NO2 nie spadnie nie wprowadzaj żadnego życia. Jeśli poziom mocno wzrośnie rób większe podmiany żeby to rozcięczyć.

Specjal Blend jest chyba na cykl azotowy. Możesz do tego dołożyć Nite Out II w którym są szczepy wspomagające cykl fosforanow. Ja jednak w okresie dojrzewania nie kombinował bym i podawał tylko BioDigest

To co piszesz mija się z prawdą.


ea1f6667d0041b07cd7dddee4a2430aeu1278a1123.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
4 minuty temu, adrian2301 napisał:

To co piszesz mija się z prawdą.

wyjmij kawałek przetnij i sam sie przekonaj

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chyba nie potrzebnie panikujesz, lej bakterie jak dalej, ewentualnie polej troche wodki z bakteriami( niewiem jaki masz litraz wiec nie powiem ile).

Tak na serio to zweryfikowałbym ten twój pomiar innym testem.

 

 

 

 


Pozdrawiam

AQUA

182l +60l + 50l : 90x45x45 :Razor 160W 16k: Jebao RW4 + Jebao RW4, 14 kg LR, 4 kg LS, Jetskim 120; 60x30x36  "Refugium" 3 x full spectrum+ techniczny 7 x royalblue 3 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, adrian2301 napisał:

To co piszesz mija się z prawdą.

Czyli co dokładnie? Popraw mnie jak się mylę. 

Polecam poczytać o startowaniu na suchej skale.

Edytowane przez Darek85 (wyświetl historię edycji)

Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Darek85 napisał:

Czyli co dokładnie? Popraw mnie jak się mylę. 

Polecam poczytać o startowali na suchej skale.

Co to cykl fosforanów?

Możliwe, ze troche sie niecierpliwie, wczesniejsze akwarium bylo na zywej skale i juz jakies zycie o tym czasie bylo w baniaku tylko ze mega duzo glonow teraz tylko okrzemki jakis tydzien czasu.


ea1f6667d0041b07cd7dddee4a2430aeu1278a1123.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo żywa skała jest żywa i po zalaniu wodą całe życie się z niej rozłazi. Sucha jest tańsza ale martwa i puki nie wprowadzisz sam życia to nic się dziać nie będzie. Teraz masz tylko okrzemki, ale poczekaj jeszcze trochę to strzeli glonem z dnia na dzień. Uzbrój się w cierpliwość. Długość dojrzewania zależy od tego jak skała była odgazowana, a tego nie ma jak sprawdzić. Jak masz piach to możesz zaszczepić drobne życie szklanką piachu z działającego zbiornika, ale dopiero jak NO2 będzie niewykrywalne. 


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim razie przyznaje ci rację. Najwidoczniej NO2 odpada od tynku na ścianie i wpada niefortunnie do akwarium... 

Edytowane przez Darek85 (wyświetl historię edycji)

Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

Startowałem na suchej skale. Tylko zlanej rodi. Suchym piasku bez płukania. Życie qpuszczone po 3 dniach. NO2 na poziomie 0 było po 15 dniach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marco Rocks nie zawiera starej organiki. To skała kopalna, co innego niż zdechła żywa (miałam obie więc wiem o czym piszę - MR miałam na start jednego szkła, innym razem dodawałam do systemu połowę objętości skały..).
Moim zdaniem po prostu trzeba czasu. Daj jeszcze bakterii, coś do zjedzenia (jakiś mały kawałek krewetki) i czekaj. Zaskoczy.

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka


Tak było..

Tak też było..

__________________________________________________________________________________________

AKWARIUM: Red Sea Max 250 Żywa skała ok. 8-10kg, MarcoRocks ok. 15kg, Nature's Ocean Live Sand (9kg). CYRKULACJA: Jebao RW-4 + Tunze Turbelle NanoStream 6025 + Jecod DC3000 i NJ1200 w panelu ODPIENIACZ: Stockowy RSM OŚWIETLENIE: Stuningowana pokrywa, 216W na ledach (w tym kolor) + sterownik by Morświn

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, Areya napisał:

Marco Rocks nie zawiera starej organiki. To skała kopalna, co innego niż zdechła żywa (miałam obie więc wiem o czym piszę - MR miałam na start jednego szkła, innym razem dodawałam do systemu połowę objętości skały..).
Moim zdaniem po prostu trzeba czasu. Daj jeszcze bakterii, coś do zjedzenia (jakiś mały kawałek krewetki) i czekaj. Zaskoczy.

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
 

Zgadzam się. Marco rocks nie zawiera żadnej organiki, bo to nie jest żywa, a nastepnie zabita i wyprana z wierzchu skała. Można ją porąbać na gruz i w środku jest tak samo czysta, jak na zewnątrz. To skała z głębokich wykopalisk, oczyszczona przez matkę naturę przez setki lat (tak czytałam). Tam już nie ma co gnić. 

Można do tej skały dołożyć kawałek żywej skały z działającego akwarium, mozna dać siporax wymoczony wcześniej w innym zbiorniku lub wrzucić kawalątek padliny. Słyszałam też o pomysłach z "dozowaniem" moczu, ale ja bym tej metody nie zastosowała.

Do swojego nowego akwarium mam plan włożyc marco rocks, kawałek żywej skały, siporax i z litr piachu, dojrzałe w działającym zbiorniku plus trochę wody z podmian.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój siporax już się moczy i zasiedla w wężowidła, kiełże, mysis... Ja akurat mam ten komfort, że do nowego akwarium będę dodawać to wszystko z mojego obecnego zbiornika. Nie muszę się spieszyć, mogę sobie spokojnie czekać, aż nowy system się powolutku odpali. Podejrzewam, ze start będzie długi, ale delikatny, bez spektakularnych łąk zielonych i dino, spodziewam się tylko ataku okrzemek i delikatnego zielonego nalotu. Czas pokaże, czy tak wyjdzie, jak mi się wydaje :)

Myślę, ze lepiej długo czekać na to, aż "zatrybi", ale mieć lekkie objawy, niż kosić glony miesiącami po starcie na kiepskiej jakości, gnijącej skale.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.