Skocz do zawartości
waldek123blau

Walka z bryopsis

Rekomendowane odpowiedzi

Waldek może nie napiszę nic odkrywczego ale glony uwielbiają azotany. Jak mają ich dużo to rosną jak szalone. Zlikwiduj żródło NO3, a zlikwidujesz glony. Temat był juz poruszany w Twoim wątku.


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
3 minuty temu, nanokaczor napisał:

Antybiotyk zabija bakterie. 

Glony najlepiej zwalczyć mechanicznie samemu a resztę zostawić glonożernym zwierzakom. 

ale to jest "celowany" a nie o "szerokim spektrum"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Jacek56 napisał:

Waldek może nie napiszę nic odkrywczego ale glony uwielbiają azotany. Jak mają ich dużo to rosną jak szalone. Zlikwiduj żródło NO3, a zlikwidujesz glony. Temat był juz poruszany w Twoim wątku.

Stani pisał że u niego przy zerowym stężeniu azotanów też ten glon się dobrze rozwijał.


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor
9 minut temu, Jacek56 napisał:

Waldek może nie napiszę nic odkrywczego ale glony uwielbiają azotany. Jak mają ich dużo to rosną jak szalone. Zlikwiduj żródło NO3, a zlikwidujesz glony. Temat był juz poruszany w Twoim wątku.

Nie prawda. Ja mam azotany na poziomie niższym od 0,2 mg/l [salifert] [przezroczysty test] i makroglony pięknie mi rosną. Mam teraz  chyba z 12 gatunków makroglonów na tym obiegu i nigdy tak dobrze nie rosły. Także to nawet nie chodzi o ten konkretny gatunek ale o wiele innych. 

W grę wchodzi wiele czynników. Najważniejsze z nich to dostęp do mikroelementów [pełnego zestawu mikroelementów potrzebnych do fotosyntezy a także innych - np jodu], światło i dopiero potem są azotany i fosforany. W oceanach zazwyczaj stężenie azotanów i fosforanów jest bardzo niskie. Makroglony przystosowały się do tego stanu rzeczy.

Dlatego naturalne rafy koralowe zarosły by glonami gdyby nie organizmy, które je zjadają. Na przykład po zniknięciu jednego z gatunków jeżowców niektóre rafy koralowe na karaibach zarosły glonami... 

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ty  nanokaczor u siebie też walczyłeś z tą plagą i jeżeli tak to jakim sposobem ?


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, nanokaczor napisał:

Antybiotyk zabija bakterie. 

Nie tylko. Grzyby, pierwotniaki i wiele innych. Wiele zależy od mechanizmu działania. Flukonazol generalnie jest przeciwgrzybiczy - powoduje zaburzenia w syntezie ścian komórkowych (inhibitor steroli). Może podobny mechanizm wykazuje w stosunku do glonów?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Tak jak pisałem. Odsysasz to, szorujesz szczotką, usuwasz ile się da. Resztę muszą zjeść, ryby, kraby, ślimaki. 

A tak poza tym to bryopsis jest doskonałym glonem na scrubber... 

Wbrew pozorom bryopsis też zdycha. Robi się przezroczysty i rozpuszcza się jak caulerpy. Tyle że tu nie chodzi o niskie azotany i fosforany. 

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
21 minut temu, nanokaczor napisał:

Tak jak pisałem. Odsysasz to, szorujesz szczotką, usuwasz ile się da. Resztę muszą zjeść, ryby, kraby, ślimaki.

dokładnie tak robię co jakiś czas : wyjmuję skałkę wyrywam co się da pęsetą, szczotkuję, płuczę w wodzie z podmianki i z powrotem do zbiornika - tyle że moje ognisko ma powierzchnię kilku cm2 , a skałka waży ze 2kg - więc mój problem to nie problem :)

ale problem w tym że nie bardzo "coś" chce to żreć ... (zwłaszcza w małym zbiorniku)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już nie pamiętam kto pisał, że golił to na krótko i dopiero wtedy jeżowiec to zjadał. Ale do wyrośniętego bryopsis jeżowiec nawet się nie zbliżał. Problem z tym jest taki, że ma gęstą plechę mocno wrastającą w skałę i prawie niemożliwe jest to wyszczotkować.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowałem się zastosować antybiotyk. Kuracja fluconazolem rozpoczęta, dziś był pierwszy dzień. Wlałem 57 tabletek Fluconazole Polfarmex po 200 mg o godz. 8.00 Zobaczymy czy te cudowne panaceum u mnie zadziała.


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od wczoraj żadnej reakcji na antybiotyk nie zauważyłem. Co prawda nie wlałem pełnej dawki leku z obawy o życie ale dziś postanowiłem brakującą porcję uzupełnić. Oprócz zdjęcia kubka z odpieńka dziś włożyłem napowietrzacz do sumpa.Wczoraj wywaliłem węgiel, sera silicate clear, purigen i przestałem lać VSV i bakterie. Odłączyłem również przed rozpoczęciem kuracji reaktory bakterii tlenowych AM -1000 i reaktor bakterii beztlenowych denitryfikacyjny AM NR-1000 . Przeniosłem je do małego akwarium i tam ustawione dalej działają aby nie pozabijać bakterii po wyłączeniu reaktorów.


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz tabletki czy kapsułki?

Wysłane z mojego Redmi 3 przy użyciu Tapatalka


299L(100x65x46) plus sump . Oświetlenie 2x24w t5 Narva Blue 2 i Sylvania Marinestar + LED 36W +LED 18W 3xUV , 2xRB, 1Blue+80W LED CHIP .Odpieniacz Deltec SC 1350, skały około 12 kg sucha , 20 kg żywy piasek red sea live reef , cyrkulacja RW-15 , obiegówka Jebao 3000 .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:clowning Waldek, tak jak Ci Jacek pisze wyrównaj parametry i temat się skończy.... to że nawet test pokazuje że masz zerowe NO3 czy PO4 to dlatego że glon konsumuje całą nadwyżkę i kwitnie! nie ma innej opcji, cudów nie ma, nie ma takich roślin co rosną bez nawozów... :clowning

Edytowane przez MixEEr (wyświetl historię edycji)

TOTM ---> http://reefhub.pl/mikolaj-szostak-mixeer-1000l-z-myslenic/

Moje akwarium ---> http://nano-reef.pl/...120#entry664781

Mój kanał Youtube ---> http://www.youtube.com/user/mixeer0700

SPRZEDAM SPRZĘT PO LIKFIDACJI AKWA ---> 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 godzin temu, MixEEr napisał:

:clowning Waldek, tak jak Ci Jacek pisze wyrównaj parametry i temat się skończy.... to że nawet test pokazuje że masz zerowe NO3 czy PO4 to dlatego że glon konsumuje całą nadwyżkę i kwitnie! nie ma innej opcji, cudów nie ma, nie ma takich roślin co rosną bez nawozów... :clowning


No nie do końca! Przestudiowałem wiele opisów i na naszym forum i na niemieckich oraz na angielskojęzycznych i ta plaga nie jest prosta do usunięcia. Nie wystarczy doprowadzić do zerowych wartości NO3 czy PO4. W jednym wypadku przeżyłem szok bo niemiec opisał że wyjął skałę zarażoną Bryopsis  z akwarium w związku ze zmianą akwarium wyszczotkował ją szczotką drucianą wygotował ją i po ponownym zasiedleniu skały życiem plaga wróciła już w nowym akwarium. Ta plaga jest wewnątrz skały w porach i nawet po wygotowaniu z biegiem czasu z resztek się odradza. Stani opisał swoją walkę z tym dziadostwem przy jego wzorcowych parametrach wody i też nie mógł sobie z nią poradzić. Dopiero od niedawna znaleziono panaceum na to Bryopsis i jest to Fluconazole. Czytałem o stosowaniu tej metody z powodzeniem w zbiornikach USA i Wielkiej Brytwannie.

Co do twoich słów że "cudów nie ma, nie ma takich roślin co rosną bez nawozów."  To powiem tak Bropsis to glon który potrafi hibernować w niesprzyjających dla siebie warunkach i gdy nastąpi polepszenie warunków może się odrodzić. W akwariach SPS-owych gdzie pilnujemy aby NO3 i PO4 było bezwględnie zerowe jakoś glon wapienny rośnie! 

 

Dnia 16.11.2017 o 14:06, erda napisał:
Dnia 16.11.2017 o 14:06, erda napisał:

Masz tabletki czy kapsułki?

Wysłane z mojego Redmi 3 przy użyciu Tapatalka
 

 

 

 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Waldek jakieś zmiany na glonach?

A co do fluconazole vs. bryopsis. Bryopsis jest dosyć prymitywnym glonem, może się odżywiaćzarówno samo jak i częściowo cudzożywnie.

Wytwarza plechę podobną do grzybów, i ma z nimi wiele cech wspólnych. Np. w pleszcze może wyłapywać materię organiczną i ją rozkładać, korzystając jako alternatywnego źródła składników odżywczych. Wytwarza też ergosterol jako składnik błony komórkowej. Jak grzyby.

Floconazole blokuje syntezę ergosterolu w komórkach grzybów, przez co zaczynają "przepuszczać" jony. Komórka umiera na skutek zachwiania elektrolitów.

Więc fluconazole zabije wszystkie komórki bryopsis, nawet te, w plesze wrośniętej w mikropęknięcia w skale.

Ktoś genialnie wymyślił, żeby substancję przeciwgrzybiczą wykorzystać w akwarium. Do tego to ustrojstwo jest obojętne dla zwierząt, roślin, bakterii, pierwotniaków i wyższych glonów.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic nie zauważyłem, jak bym nic nie wlał ale np. Thiper napisał że:

" pierwsze zmiany zauważyłem po... 6 dniach. Czyli w sumie po czasie u których niekiedy już prawie bryopsisu nie było, u mnie były pierwsze zmiany. I to nie jakieś spektakularne - po prostu miałem wrażenie, że glony są takie... "brudne", jakby straciły świeżość. Pierwsze fajne efekty koło 10 dnia - nagle zaczęło go być wizualnie mniej - umierał w oczach. 12ego nie było praktycznie nic poza największymi partiami najbliżej lamp (i to już w , a po 14 dniach kompletnie ślad po zielsku zginął, nawet z tylniej ściany. U każdego działa inaczej, raz szybciej, raz wolniej, ale no... działa :) Trzeba cierpliwości. Ja dolałem Kenta i SuperPSB z bakteriami i bałem się, że przez to zawaliłem wszystko, ale nie - lek działa."


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś pomału mija 5 dzień kuracji Fluconazolem i nadal nie widzę żadnych postępów.  Czekam spokojnie może już jutro coś drgnie.


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy 6 dniu zauważyłem pewną zmianę bryopsis zmienił kolor na prawie czarny zgadza to się ze spostrzeżeniami Thipera.


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stopniowo widać jakby rozpuszczanie się briopsis. :D


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daj jakąś fote dla potomności.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak wyglądała ta skałka w chwili podania leku 7 dni temu

10071646_20171122_143856.jpg

Edytowane przez waldek123blau (wyświetl historię edycji)

 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tak w 7 dniu kuracji:

10091069_111.jpg


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@waldek123blau Czyli jednak trochę racji było! Oby do 0 i bez problemów. Parametry przed podmianką mogą być delikatnie kosmiczne. A jak ryby i korale? Wszystko ok?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko na razie ok. Tylko grzałka mi padła jak byłem w Berlinie. Temperatura spadła do 22 stopni. Nie wiem czy nie odbije się to na koralach w połączeniu z antybiotykiem? Zainstalowałem zapasową grzałkę zobaczymy co będzie.

Edytowane przez waldek123blau (wyświetl historię edycji)

 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.