Skocz do zawartości
Darek85

Identyfikacja jajeczek na szybie

Rekomendowane odpowiedzi

Czyszcząc dziś szyby zauważyłem taki ładny wzorek na szybie

 

20171111_120831.thumb.jpg.9f6dd8b33e902e71d58e501c6addf098.jpg

 

Pierwszy raz się z tym spotykam i chciałem zapytać doświadczonych kolegów z czym mam dokładnie do czynienia. Domyślam się że to jajeczka ślimaka. W zbiorniku mam sporo Nassarius-ów i dwa Trochusy, a od jakiegoś czasu pojawiło się sporo malutkich 1mm-owych ślimaczków przypominających Turbo. Pewnie przyniosłem z jakąś szczepką.

Czy ktoś jest w stanie powiedzieć kto zostawił te jajeczka?

Edytowane przez Darek85 (wyświetl historię edycji)

Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mogę tylko wykluczyć turbo. Ich jaja wyglądają inaczej. 

Ładnie to wygląda :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaja ślimaków nassarius na 100%, też od czasu do czasu mam takie wzorki na szybach i widziałem jak one to robiły.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozmnażają wam sięnassariusy w akwarium? W sensie że odchowujecie do dużych sztuk?


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Czyli rodzina mi się niedługo powiększy :). Skoro się mnożą to znaczy że akwarium idzie w dobrą stronę.

1 minutę temu, katani napisał:

Rozmnażają wam sięnassariusy w akwarium? W sensie że odchowujecie do dużych sztuk?

Dla mnie to coś nowego. Nie wiem czy się uchowają, ale ważniejsze dla mnie jest to że chcą się mnożyć.


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie jajka na szybach pojawiają się już od dość dawna, a małych nie widać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
2 godziny temu, maciej01 napisał:

U mnie jajka na szybach pojawiają się już od dość dawna, a małych nie widać.

zapewne służą jako dieta dla innych mieszkańców akwarium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nassarius, ten o gładkiej skorupce.  Niestety  z jakek rozwijają się larwy pływajace w toni veliger, które podobno po miesiacu przekształcaja sie w slimaki. Więc sznase na odchowanie  raczej zerowe, ale doskonały pokarm dla innych zwierzaków


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra doczytałem sobie w necie. Rzeczywiście gatunki z rodzaju Nassarius po wykluciu przechodzą w stadium wolno pływającej larwy. W takiej formie poprzestają do miesiąca. Rozmnażanie wymaga dużej ilości fitoplanktonu. no i w baniaku larwy są zjadane przez filtratory, ryby i bezkręgowce.

To tłumaczy zapewne ich cenę w sklepach. Nawet @nanokaczorich nie hoduje.

Ale można potwierdzić, że jaja należą do nassariusa.

 


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.