Skocz do zawartości
muniek1997

Pierwsze Akwarium Morskie /180l

Rekomendowane odpowiedzi

Witam jako że jestem nowy na Forum to się przedstawie.Nazywam się Krystian mam 19 lat jestem z Zielonej Góry lecz obecnie mieszkam w niemczech. Mam zamiar spełnić swoje marzenie od lat jakim jest posiadanie akwarium morskeigo ;) Zawsze mialem akwaria  słodkowodne po Paletki i Neonki do Pirani,ale wiadomo ze akwarium morskie to całkowicie inna liga.Nareszcie środki i czas pozwolił i chciał bym się wziąść za spełnianie swojego ( marzenia). Problem w tym ze w poszukiwaniu wiedzy,zawsze trafiałem na cos innego. Od ludzi co mówili że poniżej 10.000zl nie ma sensu zakładac takiego akwarium do kobiety która (dosłownie) powiedziała ze jestem gówniarzem i mam sie za szkołe albo prace wziąść a nie akwaria sobię wymyślać.No ale niestety chyba każdy tutaj wie ze akwarium morskie to coś niezwykłego i jak coś sie wymyśli to to musi być i koniec....                                                                                                       Dobra a teraz do czego zmierzam...           chciałbym przerobić swoje akwarium słodkowodne na morskie i mam kilka pytań i wizji jak to zrobić oczywiście prosze o porady i wyrozumiałość bo swoją wiedzę czerpię z innych forum, stron i kilku  milszych ludzi mniej wściełych od kobiety powyżej.                    1.Akwarium  jest  o wymiarach 101×41×119 /180l                                       2. Sprzęt o ile grzałkę( z tego co wyczytałem) moge zatrzymać do akwarium filter do wywalenia , planuje zakupic filtr kubełkowy ( chciałbym albo rzczej muszę zaprojektować awarium bez sumpa bo szafka jest skompletowana z akwarium a po wyjęciu środkowej półki się rozpadnie)    3.Myslałem o Odpieniaczu i filtrze zewnętrznym nie łączących sie czyli bez żadnego sumpa dodatkowego szkła itd...o ile moze to tak funkcjonować ;)      4.oświetleni : jako ze akwarium w sumie jest nowe bo ma pół roku są w nim ledy 23w wystarczą czy trzeba zmienić na specjalne do akwarium morskiego ? ( pan w sklepie z akwariami morskimi mówił że są ok.                                             5. Pompy cyrkulacyjne : podobno najlepiej po 2 stronach akwarium zamieścić 2 o odpowiedniej dla zbiornika mocy..wystarczy??                                     6.Filtr Rod.. funkcjonuje on tak łatwo jak sie mówi...podpina do kranu i potem dostajemy oczyszczoną wodę do wiaderka którą wlewamy do akwarium i zasalamy.?   to by bylo tyle ..jak na początek przepraszam jeśli kogoś swoimi pytaniami doprowadziłem do gorączki , i dziękuję za pomoc.                   Ps.o skałe zalewanie akwarium narazie nie pytam chciał bym najpierw skompletować sprzęt lepiej powoli a dokladnie i bez błędów                      

Edytowane przez muniek1997 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Akwarium może być, ale chyba wkradł się błąd w wymiarach. 2 i 3. Są akwaria na kubełkach prowadzone z powodzeniem, ale ja bym wybrał sam odpieniacz np. Tunze 9004, Deltec mce 300, 400. 4. Oświetlenie ma być dedykowane do akwarium morskiego i o odpowiedniej mocy, powiedzmy 70-90W LED powinno starczyć, a Twoje jest pewnie do słodkowodnego. 5. Tak najlepiej dwa cyrkulatory, może być więcej. Moc, wydajność cyrkulatorów dopasujesz do ilości, wielkości konstrukcji skalnej, do korali jakie mają być. Najlepiej kup o regulowanej mocy tak około 4000l/h każdy. 6. Miej więcej tak. Do podmianki woda do wiaderka, zasolić i dopiero do akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanów się jeszcze czy nie sprzedać aktualnie posiadanego akwarium i postawić dedykowanego do morskiego z kominem i sumpem. Unikniesz w przyszłości niepotrzebnych problemów. W akwarystyce morskiej sam koszt nowego szkła i sumpa nie jest dużym kosztem biorąc pod uwagę całą resztę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam Panie Krystianie. Proszę o poprawienie wymiarów w akwarium bo wkradł się jakiś błąd. Z opisu wynika że odpada sump z braku odpowiedniej szafki pod akwarium. Trzeba będzie wygospodarować panel wewnątrz zbiornika. Im większy tym lepszy. Odpieniacz białek, miejsce na jakiekolwiek absorbery, media filtracyjne, pompa obiegowa, automatyczna dolewka + inne gadżety = 180 l. ?         .......   A gdzie akwarium ?  Sump to podstawa. w akwarystyce nie tylko morskiej. Koledzy od słodkiego zaczynają doceniać ten zbiornik techniczny który ma same zalety. Mieć sump jako zbiornik techniczny przy akwarium 180 l to niemieć kłopoty. W obiegu będzie z 280 l z panelem 120 l.  Panel będzie i tak ograniczony do minimum że większość sprzętu będziesz musiał wstawiać do akwarium. 280 l w obiegu, daje większe możliwości w utrzymaniu właściwych parametrów wody niż w 120 l. Koszt nowej lub przerobienie szafki plus wywiercenie otworów w akwa to żadne koszta w porównaniu z brakiem sumpa. Warto to przemyśleć, by mieć komfort i piękne AKWARIUM MORSKIE. Pozdrawiam Roman.                                                                                                                                                                  ps. Filtr kubełkowy przyda się do kwarantanny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ehh a już chciałem napisać, fajnie że kolejna solniczka w zielonej ;)


d500ece3b854be2a513c6929b6054b12u1617a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki wszystkim maciej01 a nie lepszy zewnętrzny odpieniacz? w sumie tak jak napisales zrobie , boje sie troche ciąć tego akwarium ;/ Jak bym wsadzil tylko odpieniacz do małego sumpa, obok postawil filtr kubełkowy , postawił 2 mocne cyrkulatory i zmienił lampe  na 90w ledy? funkcjonowalo by to ;/ moze.z czasem jak bym sam sie troche nauczyl dokladnie (obsługiwać) akwarium zmienil bym tez technike ;)      i jeszcze pytanko słyszałem ze na 100l akwarium przypada 10kg żywej skały, czyli w moim wypadku bylo  by to 15-18kg ? Piasku tyle co w słodkim sypac 3-5cm?czy to od skały tez zależy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej Muniek,ciagle nie rozumiem jakie sa wymiary tego zbiornika bo jezeli jego wysokosc to 41 cm to ja szedlbym w panel,ale odpowiednio szeroki np. 30 cm i wtedy juz mozesz poszalec z ukryciem sprzetu i zarazem miec wystarczajaco duzo miejsca do manipulowania w nim...Zamiast 119 cm,mialbys 89 cm na 101 cm...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

101 wysokosci 41 szerokosci                      chce to schowac za szafka wszystko bo od tyłu filter by wszedl razem z kablami itd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, muniek1997 napisał:

101 wysokosci 41 szerokosci                      chce to schowac za szafka wszystko bo od tyłu filter by wszedl razem z kablami itd

???

12 godzin temu, muniek1997 napisał:

.Akwarium  jest  o wymiarach 101×41×119 /180l   

Czy to są na pewno wymiary twojego akwarium  ( dł. szer. wys. )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też nie kumam. 

Akwarium ma w zaokrągleniu 120cm szerokości, 40 cm głębokości i 100 cm wysokości??

Podaj jeszcze raz wymiary A x B x C

Gdzie:

A wymiar wzdłuż ściany

B wymiar do ściany

C wysokość 

Edytowane przez Darek85 (wyświetl historię edycji)

Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli akwarium ma 100cm wysokości to robienie czegokolwiek w nim będzie MEGA skomplikowane.

Ja mam 193cm wzrostu, zasięg ramion prawie jak Lenox Lewis, a jak zrobiłem makietę na 70cm wysokości to już był problem. Z przodu luzik, na środku luzik, ale z tyłu czubki palców ledwo dotykały dna. O żadnym sprawnym manipulowaniu nie byłoby mowy. Dlatego obniżyłem na 65cm. Przy 100 to tylko jakieś szczypce.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy takiej wysokosci w stosunku do szerokosci i glabokosci moze byc za mala wymiana gazowa,czyli problemy z Ph,no i trzeba sie liczyc z wydatkiem na lampe,ktora musi byc odpowiednio mocna,czyli znacznie drozsza...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
32 minuty temu, Iceberg napisał:

moze byc za mala wymiana gazowa,czyli problemy z Ph

Iceberg nie może ale na pewno nie będzie wymiany gazowej do tego brak komina, więc film bakteryjny na powierzchni zabije wszystko co w środku. Ten zbiornik nie nadaje się nawet jako OF

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polecam abyś odwiedził eBay Kleinanzeigen, ludzie za grosze sprzedają akwaria z całym osprzętem a nawet życiem. Lepsze to od przeróbek - No i tańsze :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przepraszam koledzy pisze z komorki pomylka jak mowicie 101dlugosci 41 szerokosci i 50 wysokosci wszedlem na strone gdzie kupilem akwarium i skopiowalem wymiary ;/

tak po 1000 euro za tyle samo co w sklepie patrzalem na wszystkich srtonach ;/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak nie chcesz zmienić akwarium to Tunze 9004 lub zestaw reefpack 250, deltec mce 300, 400 i ewentualnie jakaś kaskada. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Filtr kubełkowy się nie nadaje do akwarium morskiego odsyłam Pana do działu dla nowicjuszy. Poczytać, przemyśleć zaopatrzyć się w cierpliwość. Jeszcze raz poczytać wyciągnąć wnioski co się oczekuje od takiego akwarium. Bo wystartowanie z nieprzemyślanym akwarium będzie się mściło,  to akwarium ma być dla mnie,  a nie na odwrót. Ucząc się na pewno popełni się jakiś błąd w sztuce. Przemyśl wszystko kilka razy. Potem wróć na forum i zadawaj pytania.   Życzę owocnej lektury na NANO REEF.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Filtr kubełkowy się nie nadaje do akwarium morskiego odsyłam Pana do działu dla nowicjuszy. Poczytać, przemyśleć zaopatrzyć się w cierpliwość. Jeszcze raz poczytać wyciągnąć wnioski co się oczekuje od takiego akwarium. Bo wystartowanie z nieprzemyślanym akwarium będzie się mściło,  to akwarium ma być dla mnie,  a nie na odwrót. Ucząc się na pewno popełni się jakiś błąd w sztuce. Przemyśl wszystko kilka razy. Potem wróć na forum i zadawaj pytania.   Życzę owocnej lektury na NANO REEF.





Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Zdecydowanie zaprzeczam. Sam mam kubełek już ponaddwa lata i jest super


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, czupacabra napisał:

Zdecydowanie zaprzeczam. Sam mam kubełek już ponaddwa lata i jest super

Ja też używam filtra kubełkowego ale jako pompa obiegowa w kwarantannie. Doradzanie młodemu stażem FILTRA KUBEŁKOWEGO to nie uczciwe podejście do nowicjusza, bez odpieniacza też się da, a po co komu np. automatyczna dolewka. Ja koledze życzę dobrze. Niech poczyta i wyciągnie poprawne wnioski sam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja prowadzę 160l bez sumpa na Tunze 9004, dwóch Jebao RW4, 3cm piasku i ładnie się wszystko kręci. Widziałem tu zbiorniki powyżej 200l na samym odpieniaczu. Ja po pół roku dołożylem reaktor spagetti.

Więc te twoje 180l spokojnie pociągnie bez sumpa.

Ten kaubełk sobie odpuść, a przynajmniej na razie. W okresie dojrzewania będziesz go czyścić co drugi dzień bo glonem będzie się zapychać.

W akwarium bez sumpa musisz zadbać o odpowiednią ilość miejsca dla bakterii. Daj sporo skały żywej albo martwej (conajmniej 15kg) i do tego podłoże ze 3 cm.

Po co dokładać siporax w kubełku jak możesz włożyć kolejny kawałek skaly i ładnie ja ułożyć i filtracja będzie ta sama. 

Sump to duża wygoda. Cały osprzęt tam montujesz.  Grzałka, odpieniacz, dolewka, dozowniki. Do tego wrzucasz skałę albo siporax dla bakterii i możesz zrobić ładną zgrabną  konstrukcję w zbiorniku zamiast gruzowiska. Dla estetyki cienko piaseczku bo w sumpie masz dsb i refugium z glonami. 

Po pierwszych miesiącach sam uznasz że sump jednak to nie głupie rozwiązanie. Ja jak będę przechodzić na większe na pewno postawie z sumpem.

Podsumowując. Ja również doradzam sump mimo że nie mam, ale jeśli jednak pozostaniesz przy pomyślę bez to śmiało. 

Edytowane przez Darek85 (wyświetl historię edycji)

Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proszę przykład akwarium bez sumpa, bez panelu, bez kubełka 

Jak widać sump nie jest niezbędnym wyposażeniem.

Edytowane przez maciej01 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

received_2018929268343151dd.jpg.a54b8f64f3ba0606370be9e289d62022.jpg

Mój zbiornik. Zdjęcie sprzed kilku miesięcy. Bez sumpa. Sam odpieniacz.


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Darek85 napisał:

received_2018929268343151dd.jpg.a54b8f64f3ba0606370be9e289d62022.jpg

Mój zbiornik. Zdjęcie sprzed kilku miesięcy. Bez sumpa. Sam odpieniacz.

dzieki wszystkim w sumie to nie wiadomo co odpisac kazdy yklada swoje akwarium z wlasnymi doswiadczeniami ;/  czupacabra jak u ciebie to funkcjonuje kubelek i odpieniacz osobba podpiety tak jak ja sobie (wymyslilem) i pytanie do Darek85 nie liczac odpieniacza i popmy  cyrkulacyjnych nie masz zadnej innej filtracji w akwarium i jak z tym kubelkiem wkladasz do niego cos.ekstra zeby sie nie.zamulal?? reefpack250 starczal by do mojego akwarium bo tak to by bylo najlatwiejsze i najlepsze rozwiazanie do tego akwariun + troche wiecej zywej skaly...?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Reefpack starczy, nawet sam odpieniacz z tego zestawu. U mnie za filtrację robi żywa skała, żywy piasek i DSB z refugium plus regularne cotygodniowe podmianki. Nie mam żadnej mechanicznej filtracji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.