Skocz do zawartości
ZiomEkk_

Pierwsza morska przygoda - 25l z Bytomia

Rekomendowane odpowiedzi

Jak już będzie kaskada, ceramikę daj z lepszymi "parametrami" tzn. sera siporax ,  seachem matrix . Na ceramice nie oszczędzaj. Nie myślałeś o czarnym tle? 

Grzałka, czyścik i filtr stałby się prawie niewidoczny:). Jak koledzy piszą wyżej, wszystko spokojnie i bez nagłych manewrów;). Skałę dokładaj jak najszybciej, niech akwa dojrzewa. Jeśli chcesz zostawić pokrywę to nie ma problemu w wycięciu szczeliny na kaskadę. Możesz też zastosować mały filtr glonowy (taki z kotnika zewnętrznego), który pomoże utrzymać dobre parametry.

Pozdrawiam. Małe oczko słoności też może być piękne. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tak małym akwarium odpieniacz nie jest potrzebny. Wystarczy przemyślana obsada i regularne cotygodniowe podmianki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Tak dla porównania ja mam zbiornik dużo większy i nie robię podmian ani nie mam odpieniacza...

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
41 minut temu, fresz33 napisał:

Tak dla porównania ja mam zbiornik dużo większy i nie robię podmian ani nie mam odpieniacza...

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka
 

W jaki sposób odbywa się filtracja?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wróciłem do domu po 2 dniowej nieobecności. Akwarium ma się dobrze (chyba). Xenia się rozrasta i pulsuje, na piasku i żwirku tworzy się brązowy nalot a w piasku pojawiają się bąble powietrza które czasem widać jak lecą ku górze (chyba tworzy się coś ala DSB?). Kilka zdjęć poniżej.

 

f236c0e7fd289c061977c0627f4a4cc8.jpg752ca921e3bef9d652e95385e0967ec8.jpg

 

 

Zaczynam powoli myśleć nad wprowadzeniem ekipy czyszczącej do akwarium - mogłoby się już tam coś zacząć ruszać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium zaczyna dojrzewać. Lepiej zamiast wprowadzać do akwarium tzw. ekipę czyszczącą pomyśl o dołożeniu skały.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na jaki filtr kaskadowy zdecydowałeś się?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak ta kaskada będzie miała być jedyną cyrkulacją to może okazać się za słaba.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś mijają 2 tygodnie od zalania akwarium i wszystko idzie ku dobremu. :)

Zgodnie z poradami zrobiłem nowe oświetlenie oparte na Power Ledach: 2x3W białe, 4x1W RB, 1x1W UV - wszystko wysterowane prądem 350mA.
Od poniedziałku wisi kaskada, zasypana Siporaxem i ustawiona na 2/3 przepływu. Skimmer świetnie zbiera zanieczyszczenia z powierzchni, po dodaniu gumek żeby nie przenosiła wibracji na akwarium jest całkiem cicha (śpię w tym samym pomieszczeniu).

Dziś kupiłem kolejna skałkę od forumowicza, a razem z nią do akwarium doszedł Rhodactis Fluo, Capnella oraz jakiś czerwony grzybek. Kilka ślimaków, rozgwiazd i podobno gdzieś tam siedzi wieloszczet.

Myślę że jeszcze z kilogram skały i będę miał wystarczającą ilość.

Do kaskady dostałem wkłady z węglem aktywnym - wkładać? Jak trzymać w niej Siporax? Teraz mam luzem ale słyszałem że lepiej w "skarpecie" i w miarę poukładany? Zastanawiam się też czy nie włożyć do kaskady trochę glonów. W jednym kubku byłyby glony a w pozostałej części kaskady Siporax. Kilka zdjęć z dziś. :)

01108f9f7ef0c036669a9801811e0684.jpgd7ceeb2f533d5f48f9b90c4047a20c48.jpg54cd1697b24ad498701c6ace4319a7d3.jpga9a3826b800322b9b2570d18a1ce677f.jpge0a2afd9a5d22d92c611dec0604cc744.jpg

Edytowane przez ZiomEkk_ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie za szybko zasiedlasz akwarium? Czemu kupujesz skałę na raty, jak już dołożyłeś to mogła to być już docelowa ilość, a tym sposobem stale będziesz przedłużał dojrzewanie. Czerwony grzybek to discosoma https://pl.reeflex.net/kategorie/70.html#discosoma. Jak dasz glony do kaskady to musisz je oświetlać. Według mnie to jedna komora w tej kaskadzie to trochę mało na refugium. https://reefhub.pl/refugium-filtracja-biologiczna-cz-2/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też mi się wydaje że zrobiłeś o wiele za szybko zasiedlanie. Oby nic nie padło. Ceramikę można trzymać luzem. W skarpecie wygodniej do czyszczenia. Kolega maciej01 dobrze ci podpowiada. Ta komora będzie za mała na filtr glonowy. Kup zewnętrzny kotnik z pompą. Dajesz oświetlenie i już masz dodatkową filtracje:D. W tak małym akwarium dokładanie większych skał powoduje zamieszanie. Zawsze podpowiadam czarne tło. Praktycznie "ginie" osprzęt.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siema a pytanie za 100 co to za piach bo mi osobiście wygląda na zwykły kwarc ?


400

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Siema a pytanie za 100 co to za piach bo mi osobiście wygląda na zwykły kwarc ?
Pierwszy lepszy piasek z zoologicznego do akwarium morskiego. :)

Co do osiedlenia - woda przejrzysta, wszystko rośnie, pompuje się, Xenia pulsuje. Od piątku krab chodzi i zjada glony więc idzie w dobrą stronę.
Zasiedlilem zgodnie z zaleceniami na bakteriach które leje a nawet później niż zalecają. Również w sklepie z akwarystyka morska mówili że nie ma co czekać bo bakterie nitryfikacyjne najlepiej się rozmnażają gdy mają co trawić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek
45 minut temu, ZiomEkk_ napisał:

Pierwszy lepszy piasek z zoologicznego do akwarium morskiego. :)

Co do osiedlenia - woda przejrzysta, wszystko rośnie, pompuje się, Xenia pulsuje. Od piątku krab chodzi i zjada glony więc idzie w dobrą stronę.
Zasiedlilem zgodnie z zaleceniami na bakteriach które leje a nawet później niż zalecają. Również w sklepie z akwarystyka morska mówili że nie ma co czekać bo bakterie nitryfikacyjne najlepiej się rozmnażają gdy mają co trawić.

Nie wiem co to za sklep. Ale wszystko powiedzą widzę żeby coś upchać. A z tym piaskiem nie chce być złym prorokiem ale, żebyś nie robił restartu. Powodzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Nie wiem co to za sklep. Ale wszystko powiedzą widzę żeby coś upchać. A z tym piaskiem nie chce być złym prorokiem ale, żebyś nie robił restartu. Powodzenia.
Z jakiego powodu restart?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, ZiomEkk_ napisał:


Zasiedlilem zgodnie z zaleceniami na bakteriach które leje a nawet później niż zalecają. Również w sklepie z akwarystyka morska mówili że nie ma co czekać bo bakterie nitryfikacyjne najlepiej się rozmnażają gdy mają co trawić.

Jakie bakterie lejesz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bakterie "sichema" to bardzo dobry produkt i nie tylko bakterie. Podejrzewam, że ktoś niefortunnie i źle przetłumaczył opis stosowania. Bo faktycznie jest napisane, że już po tygodniu można zasiedlać akwa. Chyba, że odnosi się to do słodkowodnego, ale i to za szybko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie napisałem, że bakterie Seachem są złe. Tylko kolega, autor tematu powinien najpierw poszerzyć swoją wiedzę w dziale dla nowicjuszy i np. na reefhub.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.