Skocz do zawartości
ZiomEkk_

Pierwsza morska przygoda - 25l z Bytomia

Rekomendowane odpowiedzi

Poszerzalem swoją wiedzę w dziale dla nowicjuszy i na reefhub. Miałem kupić skałe i wyrwać z niej korale bo akwarium jeszcze nie dojrzało? 

Rozmawiałem z kilkoma ludźmi, większość wprowadzała drobne życie po około 2/3 tygodniach, ja również to zrobiłem i nie widzę na razie powodów do obaw, jak będzie się działo źle to wystartuje od nowa. Skoro od tygodnia krab drepta to chyba nie jestem takim zabójca :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nikt nie pisze, że jesteś zabójcą :). Tylko robisz to trochę inaczej niż z ogólnie przyjętymi zasadami, trochę za szybko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem że zaraz będę jeszcze bardziej zlinczowany :lol: ale poczytałem trochę o skałach i wychodzi na to że dołożenie suchej do zbiornika powoduje mniejsze rozbujanie parametrów niż żywej.
Wiem że powinienem dać od razu docelową ilość, wiem że od nowa zacznie się dojrzewanie ale nadal brakuje mi trochę skały.
Żywa ze sklepu to nie to samo co z działającego zbiornika (takiej obecnie nie mogę znaleźć) dlatego myślę nad dołożeniem suchej. Plus taki, że nie wylezą z niej żadne wieloszczety (walcze z nimi bo miałem chyba z 7), minus taki że nie wygląda już tak atrakcyjnie i nie przytargam żadnego korala...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak mówiłeś 7 wieloszczetów to nie dużo. U mnie w najlepszym okresie miałem ich tyle, że można było by je liczyć w dziesiątkach, a może i nawet w setkach :). Wieloszczety są pożyteczne, ale źle wyglądają w nadmiarze. Ja z akwarium prawie nic ze zwierząt, które przyszły z żywą skałą i szczepkami nie usuwam. Jak chcesz dokładać suchą skałę to najlepszym wyborem będzie Marco Rocks sprawdzona przez wielu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jutro miesiąc od założenia akwarium. Nareszcie mam docelową ilość skały (około 4.5kg). Rhodactis się podzielił, pojawił się drugi grzybek, krabik przez cały tydzień zjadał glony ze wszystkich skał a od 3 dni siedział w miejscu. Trochę się bałem że coś złego mu się dzieje ale na szczęście znalazłem dziś wylinkę :D Długo walczyłem z Capnellą aby ją przymocować do skały, w końcu podzieliłem ją na 3 mniejsze szczepki które miałem nadzieje będzie łatwiej przymocować jednak okazuje się to równie trudne... Przez ostatni tydzień lałem co 2 dni jedną nakrętkę bakterii, teraz zwalniam i będę lał przy każdej podmiance wody. 
Zrobiłem dziś ze znajomym testy wody:

zasolenie 1,023
NO2 0
NH4 0,15/0,25
PO4 0,5
NO3 25

Wieczorem podrzucę jakieś zdjęcia jak to wszystko wygląda :)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Capnelle łatwo przymocowuje się na gumkę recepturkę do podstawki i po kilku dniach może trochę dłużej będzie już przyrośnięta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem kilka razy z kropelką - za każdym razem się odczepiala, raz próbowałem recepturka gdy jeszcze była w jednym kawałku to w miejscach gumek zaczynała się dzielić. Tym razem znów użyłem gumek ale złapałem za stopkę na samym końcu prawie. Zobaczymy.

Poniżej kilka zdjęć zbiornika, rozumiem że testy wyszły ok?
0c155a9d34d0241ff5ffcd4f44a732f9.jpgbce75fced838856337c17b7bd26373a7.jpg9e5b106acd91b5e51e0001dddd0004a7.jpg90c9b49222a5c636fba31ecfe47f802e.jpg496b81972aa241d0c76e0e25a77291ec.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może za ciasno wiążesz, ściskasz gumką? Gumka powinna być na tyle ciasna, żeby mocno nie uciekała korala i na tyle luźna żeby nie wydostał się. Teraz jak dołożyłeś skały to całkiem, całkiem to wygląda.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytałeś ten temat? 

Tu masz odpowiedź na Twoje pytanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jutro 9 tydzień życia akwarium. Poniżej wrzucam zdjęcie jak to wygląda. :)
Aktualne życie:
- Xenia,
- Rhodactis,
- Discosoma,
- Galaxea,
- Capnella,
- Stylophora Milka,
- Seriatopora,
- Gobiodon Okinawae,
- krab czerwononogi,
- wieloszczety, ślimaki, rurówki, gąbki. 

W ubiegłym tygodniu robiłem testy - spadło NO3 i trochę NH4, reszta bez zmian. Co podmiankę (podmieniam około 3l) dodaję nakrętkę Seachem Stability, poza tym nic innego nie stosuję.Planuję kupić 2x krewetkę Thor amboinensis (Sexy shrimp) no i chciałbym jeszcze jakąś rybkę. Najbardziej chodzi mi po głowie Amphibrion, widziałem że sporo osób ma w takich piko rafach.

 

IMG_20180123_220846.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z błazenka zrezygnuj w takim małym akwarium, a lepiej kup więcej Thor amboinensis bo to są krewetki stadne i lepiej mieć ich więcej niż dwie sztuki powiedzmy tak z minimum 5 sztuk.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Błazenki wcale nie pływają. siedzą w rogu.

Rybki to kup jak będziesz miał większe akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie błazenki praktycznie cały dzień przesiadują w xeni, a wychodzą głównie do jedzenia i od święta zwiedzą akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W najbliższym czasie (2-3 tygodnie) całe życie zostanie przeniesione do większego akwarium a małe posłuży jako sump. NIespodziewałem się że tak mnie to wciągnie :D

large.IMG_20180318_123713.jpg.eec76671ab731287e60cb74b31d67de3.jpglarge.IMG_20180318_124529_HDR.jpg.23cb5de400a5cdfeba051c6ed72614c7.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od wczoraj akwarium wygląda jak na zdjęciu poniżej. Całe życie zostało przeniesione więc tematu tutaj już nie będę kontynuował. Dziękuję za wszystkie posty i porady.

Zapraszam do tematu o 121 :)9fd0fd03153c49dd229860da2cf62e03.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.