Skocz do zawartości
aul30

Stalowa pinceta w akwarium

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Czy stalowa pinceta ,  którą kiedyś gdzieś zapodziałem  znalazła się w jednej komorze panelu.

Pytanko mam takie , czy rdza mogła zaszkodzić na życie w moim akwarium? Czy mogła pogorszyć parametry wody ? Może wywalała jakieś szkodliwe dziadostwo? lub jeszcze coś co wiecie?

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej nie,  po prostu rdza i tyle.  


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A widzisz jakieś pogorszenie stanu zbiornika? Co najwyżej trochę tlenku żelaza. Bez przesady z tym węglem. No chyba że parametry w normie a korale dziwnie reagują to też włożył bym węgiel, ale jak się nic nie dzieje to nie ma potrzeby.


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panie Darku. Węgiel od czasu do czasu jak się nic nie dzieje, tak profilaktycznie co parę miesięcy, u mnie co cztery do skarpety. By spać spokojnie i swojego samopoczucia. A nóż coś tam wyciągnie z wody. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym się nie martwił za specjalnie jeżeli życie w akwarium nie daje złych oznak. Węgiel na pewno nie zaszkodzi. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Węgiel to na wstrzymanie, akwarium sobie poradzi. Zdarza się, że ośki od cyrkulatorów, filtrów też rdzewieją i nic się nie dzieje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi kiedyś wpadła taka złodziejka jak za komuny były do sumpa. Acropory pojaśniały, wyglądały jak napromieniowane. Potem pomór, ze łzami w oczach likwidować chciałem baniak. Po wyjęciu odpieniacza, moim oczom ukazała się ów wtyczka, która sobie za nim leżała. W cały tym nieszczęściu ucieszyłem się, bo znalazłem przyczynę. Baniak mam 95% SPS. Rdza nie wypływa dobrze na życie w zbiorniku, moja była na miedzianych bolcach tej cholernej złodziejki więc na pewno to ona truła mi zooksantele. Widać rdza rdzy nie równa skoro u Ciebie nic się nie stało :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Panoramiks200 napisał:

Mi kiedyś wpadła taka złodziejka jak za komuny były do sumpa. Acropory pojaśniały, wyglądały jak napromieniowane. Potem pomór, ze łzami w oczach likwidować chciałem baniak. Po wyjęciu odpieniacza, moim oczom ukazała się ów wtyczka, która sobie za nim leżała. W cały tym nieszczęściu ucieszyłem się, bo znalazłem przyczynę. Baniak mam 95% SPS. Rdza nie wypływa dobrze na życie w zbiorniku, moja była na miedzianych bolcach tej cholernej złodziejki więc na pewno to ona truła mi zooksantele. Widać rdza rdzy nie równa skoro u Ciebie nic się nie stało :)

Tylko kolego piszesz o miedzianych bolcach, a jak wiadomo nadmiar miedzi jest szkodliwy dla życia w akwarium morskim.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.11.2017 o 19:08, dewoitine.roman napisał:

Panie Darku. Węgiel od czasu do czasu jak się nic nie dzieje, tak profilaktycznie co parę miesięcy, u mnie co cztery do skarpety. By spać spokojnie i swojego samopoczucia. A nóż coś tam wyciągnie z wody. 

W dobrych akwariach węgiel aktywny jest ciągle stosowany bez przerw.


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Konia z rzędem temu kto da mi namiar na węgiel do akwarium a nie do filtrów, które są zanieczyszczone krzemianami. Ja mam akwarium 350 litrów + sump i po zbadaniu ilości SiO2 wyszło > 4.0 to szczenkę zbierałem z podłogi. Skąd taki wysoki pomiar krzemianów. Do głowy mi nie przyszło że to może być węgiel. Po zrobieniu testu w RO / DI wyszło szydło z worka. Dlatego węgiel używam profilaktycznie raz na kwartał, przez jeden tydzień. Problem w tym że nie pamiętam skąd tą czystą partię mam. A  zostało mi już niewiele.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Używam węgla od Fauny Marin. Płukany w RO, potem zalany wrzątkiem i tak zostawiony na noc wg firmy FM tak przygotowany węgiel nadaje się do użytku. Nie zaobserwowałem na testach ICP u mnie w wodzie krzemianów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Są die metody produkcji węgla. Pierwsza to chemiczna aktywacja z użyciem kwasu fosforowego, źródło fosforanów w akwarium. Do produkcji węgla są stosowane takie materiały jak węgiel kamienny, źródło krzemianów, pestki owoców kości i łupiny kokosów. Taki węgiel jest stosowany w filtrach powietrznych.

Druga metoda produkcji węgla to metoda fizyczna polegająca na aktywacji gorącą parą pod ciśnieniem łupin orzechów kokosowych i taki węgiel nadaje się do akwarystyki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Metod aktywacji węgla aktywnego jest bardzo wiele. Ogromną ignorancją jest mówienie tylko o dwóch. Do tego dochodzą różne metody syntezy węgla aktywnego, różne substraty których można użyć i tak dalej. Wszystkie te czynniki mają ogromny wpływ na właściwości adsorpcyjne węgla aktywnego. To jest dość skomplikowany temat. 

Polecam książkę Roop Chand Bansal, Meenakshi Goyal: "Adsorpcja na węglu aktywnym"  WNT Warszawa 2009. Tam jest poruszony ten temat i jest to książka techniczna zawierająca źródła, które można sprawdzić. 

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
27 minut temu, nanokaczor napisał:

Metod aktywacji węgla aktywnego jest bardzo wiele

Panie Nanokaczor bardzo cenię sobie Pańskie zdanie i wiem że produkcji węgla jest wiele, ale mnie chodzi o metodę do filtrów powietrznych i użytecznych dla nas akwarystów. Można obronić pracę magisterską na ten temat. Trzeba uświadomić sobie że węgiel węglowi nierówny !!!  I trzeba wiedzieć kiedy go stosować a kiedy niewolno. 

Pozdrawiam Roman

32 minuty temu, Panoramiks200 napisał:

Kiedyś Sir Nick fajną litanię napisał na tema węgla

 

Lektur pierwsza klasa. Bardzo wyczerpująca i bogata w treść, którą trzeba wziąć sobie głęboko do serca. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, Panoramiks200 napisał:

No pewnie ;) Na farcie to znalazłem bo nie chciałem wklejać z notatnika z dysku

Zgadzam się Panie Rafale w 100 %. Na tym forum mamy doradzać młodym stażem wiedzą i doświadczeniem. Powiedzenie że w dobrych akwariach węgiel aktywny jest ciągle stosowany bez przerwy jest złym pomysłem. Węgiel trzeba umieć stosować. Ciekawi mnie jakiego węgla aktywnego i jak produkowany jest dla NASA.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Ja generalnie nie stosuję węgla aktywnego. Mówię generalnie bo w zasadzie stosuję go jedynie na spływie z ozonatora na obiegu z koralami. W innych miejscach go nie używam. 

Powód jest taki że po pierwsze z moich doświadczeń wynika że po jego zastosowaniu z larwami dzieją się dziwne rzeczy a po drugie za dużo się na ten temat naczytałem...

A co do prac naukowych to z tej tematyki można by jeszcze napisać kilka habilitacji w tym przynajmniej ze 100 prac magisterskich i inżynierskich oraz kilkanaście doktoratów a temat i tak się nie wyczerpie. 

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.