Skocz do zawartości
abzol

Jak pozbyć się tych glonów .Czy to nie jest początek briopsys.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam .Tak jak w temacie proszę o jakieś rady.6aca0a1f83b6d68d12b3f5bc493088ec.jpg

 

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bryopsis to na pewno nie jest. To wygląda jak dino namieszane z glonami włosowatymi. O ile te paproszki to pęcherzyki powietrza, bo zdjęcie niewyraźne.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki kolor ma Dino 

Te pęcherzyki powietrza są z tych glonów .Glony są koloru zielonego 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daj zdjęcie w normalnych kolorach, a nie w niebieskim. Postaraj się zrobić lepsze zbliżenie bardziej ostre. Teraz to można snuć domysły co to jest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.11.2017 o 18:33, abzol napisał:

Jaki kolor ma Dino 

Te pęcherzyki powietrza są z tych glonów .Glony są koloru zielonego 

Dino ma kolor brązowy z pęcherzykami powietrza ale czasem występije razem z cyjano i wtedy ma kolor lila wpadający w brąz.


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też tak myślę że to dino. Płucz mrożonki. Doraźnie zdmuchuj meszek silnym strumieniem wody i odsysaj to, tylko to jest usuwanie skutków nie przyczyny. Z podmianami zwolnij. Każda podmiana to nowe aktywne pożywki. Musisz mieć bakterie nitryfikacyjne które Ci będą usuwać NO3. Te bakterie trzeba regularnie uzupełniać aby selektywnie wyodrębnić i rozmnożyć te właściwe. Zastosuj tzw bombę bakteryjną Ogranicz białe światło. Gdy to nie poskutkuje sprubuj tak:

-Walka z Dino: 1 Dzień
Wstrzymać podmiany wody  Do Sumpa włożyć węgiel aktywny, Szczelnie zaciemnić na 44 godz. akwarium, Wlać- 200ml Microbe-lift spec. blend, 6 ml Nitribiotic Bacteria Essential, 2x  BioDigest, 10 kropli ProBioS.
-Po 44 godz.
Odsłonić akwarium, wlać 6 ml Nitribiotic Bacteria Essential, 1x  BioDigest 5 kropli ProBioS, Na trzy godz. włączyć światło same niebieskie  i nakarmić ryby.

-Ponownie zaciemnić na prawie dobę.
-Po 20 godz.
Odsłonić akwarium, włączyć światło same niebieskie na 4 godz. w następnych dniach stopniowo zwiększać światło.

I dino zginie.

Ten meszek to zielone glony włosowate pokryte następnie nalotem DINO, który z jakiejś przyczyny je przykrył.
W/g tabeli Redfielda  z tematu „plaga brązowa, plaga zielona”  również wynika że przy złym stosunku NO3 do PO4 który na pewno występuje u Ciebie powinny tam być- jako podstawowe glony zielone.  Dino mogło się rzucić na zielenice z powodu podwyższenia zawartości pożywki w wodzie. Powody są rożne np. -duże lub częste podmiany , duża suplementacja, podniesienie zasolenia, podniesienie temperatury itp. Prawdopodobnie kilka na raz.

 

Edytowane przez waldek123blau (wyświetl historię edycji)

 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Na podstawie nieostrej fotki nie możecie stwierdzić, że to bruzdnice [dino]. Do tego żeby to stwierdzić potrzebny jest mikroskop. Więc to są hipotetyczne rozważania oparte bardziej na snach niż na rzeczywistości. Ja tu nie widzę zresztą nawet oznaki większej ilości bruzdnic. Kolonie bruzdnic wyglądają zupełnie inaczej. 

np:

IMG_20130706_154438.jpg

W tej powłoce na żywej skale zapewne można znaleźć bakterie fotosyntetyzujące, bruzdnice, zielenice, okrzemki i masę innych organizmów. 

Zaciemnianie w przypadku "walki z dino" to głupota. Bruzdnice to są też glony symbiotyczne żyjące w koralach. Pojawiają się jak mają w zbiorniku dobre warunki do wzrostu i nie potrzebują do przetrwania opieki gospodarza - nie muszą żyć w symbiozie żeby przetrwać. Do tego bruzdnice często[nie wszystkie gatunki - patrz tabelka] bardzo dobrze rosną pod pod niebieskim światłem więc świecenie tylko niebieskim światłem to tylko proszenie się o szybszy ich wzrost. 

Color: Name:
Absorption peak (nm):
orange beta carotene
447, 449
blue-green *chlorophyll a
662, 429
orange-yellow unknown
 
yellow *diadinoxanthin
476, 446
orange-red *peridinin (64%)
480
light green chlorophyll c1, c2, c3
461, 583, 644
pink unknown
464
yellow *dinoxanthin
470, 440
  *diatoxanthin
427, 454, 482
brick-red neo-peridinin
 
yellow-green fucoxanthin
500
  zeaxanthin
455
  P-457 (neoxanthin derivative)
457
*major components
Table 1. Pigments found to be contained within zooxanthellae of corals, comprising numerous species of dinoflagellates.
 
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co ty za głupoty piszesz Nanokaczor? Przeczytaj mój wątek o walce z dino  i jak to wytłumaczysz że przez całkowite zaciemnienie i zastosowanie tego co wyżej napisałem dino znikło po odsłonięciu akwarium całkowicie+ Tu masz link i zdjęcia z mojej walki z dino!:

 

Poniżej fotka z zaciemnienia akwarium jest na tej stronie powyżej

9181139_20170825_115416.jpg

I jeszcze dodam że jedyną skuteczną metodą na usunięcie dino z akwarium to zaciemnienie! Gwarantuje że jak zastosuje się to co opisałem poniżej po odsłonięciu akwarium dina już nie będzie!

-Walka z Dino: 1 Dzień
Wstrzymać podmiany wody  Do Sumpa włożyć węgiel aktywny, Szczelnie zaciemnić na 44 godz. akwarium, Wlać- 200ml Microbe-lift spec. blend, 6 ml Nitribiotic Bacteria Essential, 2x  BioDigest, 10 kropli ProBioS.
-Po 44 godz.
Odsłonić akwarium, wlać 6 ml Nitribiotic Bacteria Essential, 1x  BioDigest 5 kropli ProBioS, Na trzy godz. włączyć światło same niebieskie  i nakarmić ryby.

-Ponownie zaciemnić na prawie dobę.
-Po 20 godz.
Odsłonić akwarium, włączyć światło same niebieskie na 4 godz. w następnych dniach stopniowo zwiększać światło.


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Jeśli masz racje to podaj jakieś literaturowe dowody twoich hipotez. To zresztą z mojego punktu widzenia i tak nie jest ważne bo ja tego nie przeczytam.

Twój temat na forum to nie jest żadna literatura. To jest twoja hipotetyczna interpretacja twoich hipotetycznych obserwacji i nic więcej. 

A i nie musisz mi wmawiać, że jestem głupi. Ja to dobrze wiem i nie robi to na mnie wrażenia. Jaki jestem jeszcze > brzydki, śmierdzący a do tego pijak? Ok  

Tu nie ma dino. Zaciemnianie to kompletna głupota i to nie ważne czy się ma cyjano czy dino. Zaciemnianie to zawsze jest głupota. No chyba ze w akwarium nie ma korali

Z tymi glonami trudno wygrać bez radykalnych kroków. Trzeba odsysać, szorować. Pokolce nie za bardzo chcą to jeść. Kraby ?? hmm sam nie wiem. To jest generalnie jak bryopsis, tyle że drobniejsze. 

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.11.2017 o 18:16, abzol napisał:

 

Witam .Tak jak w temacie proszę o jakieś rady.6aca0a1f83b6d68d12b3f5bc493088ec.jpg

 

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka

 

 

 

Poproszę jeszcze raz. Daj lepszej jakości zdjęcie w normalnym oświetleniu i może wtedy uda się zidentyfikować co to jest za plaga.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  Wydaje mi się że to zielony glon w niektórych miejscach jest tylko lekko różowy.Skubie to hepatus i żółtek .

Edytowane przez abzol (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na moje oko to dino. Lecz fotka jest kiepskiej jakości, żeby być pewnym. Być może to też jakiś mix glonów. W ostatnim tygodniu przypadkiem nie podmieniałeś zbyt dużo solanki albo używasz soli ze składem "bio active"? Podaj proszę no3 i po4 dodatkowo kh.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Obecność bąbelków tlenu nie świadczy o tym że to są bruzdnice. To równie dobrze mogą być cyjanobakterie, okrzemki albo zielenice lub inne glony. Zresztą nawet jeśli to są bruzdnice to i tak nie wiadomo jaki to gatunek a jest kilka tysięcy gatunków tych organizmów. Niektóre z nich żyją w koloniach inne są częścią fitoplanktonu i potrafią aktywnie pływać jeszcze inne żyją w symbiozie z koralami. Bruzdnice to ogromna grupa organizmów. 

Na podstawie nieostrego zdjęcia to można powiedzieć tylko, że na skale jest warstwa osadu złożonego z glonów "nitkowatych" i kolonii bakterii lub bruzdnic oraz prawdopodobnie detrytusu. 

Bez podania większej ilości informacji o zbiorniku doradzanie jak z tym walczyć to czysto hipotetyczna sprawa. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Obecność bąbelków tlenu nie świadczy o tym że to są bruzdnice. To równie dobrze mogą być cyjanobakterie, okrzemki albo zielenice lub inne glony. Zresztą nawet jeśli to są bruzdnice to i tak nie wiadomo jaki to gatunek a jest kilka tysięcy gatunków tych organizmów. Niektóre z nich żyją w koloniach inne są częścią fitoplanktonu i potrafią aktywnie pływać jeszcze inne żyją w symbiozie z koralami. Bruzdnice to ogromna grupa organizmów. 
Na podstawie nieostrego zdjęcia to można powiedzieć tylko, że na skale jest warstwa osadu złożonego z glonów "nitkowatych" i kolonii bakterii lub bruzdnic oraz prawdopodobnie detrytusu. 
Bez podania większej ilości informacji o zbiorniku doradzanie jak z tym walczyć to czysto hipotetyczna sprawa. 
pierwsze zdjęcie boczna szyba6023f549f149e987c6f0d220b20a310f.jpg4a817289d197cdf985b0fad35152191a.jpgf4348ce23c39e42ae454fb3881108c8a.jpg

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi to wyglada na glony nitkowate, zarasta wszystko czy tylko tam gdzie pada swiatlo ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze zdjęcie to według mnie jakieś glony nitkowate tak jak napisał kolega wyżej. Na trzecim trochę przypomina dino, ale pewności nie mam. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.