Skocz do zawartości
cimek

Dokładanie skały ???

Rekomendowane odpowiedzi

47 minut temu, Nik@ napisał:

Miesięczny koszt prądu/wody/chemii/pokarmów jest mniej wiecej stały, dla akwarium okolo 1000 litrow wody załóżmy około 500-800 zl, zależnie od tego, co mieszka w akwarium i czym się świeci (tak strzelam, może mniej, moze wiecej). A wystartowanie takiego zbiornika od zera, z kosztem calego sprzętu jak akwarium, sump, stelaż, obudowa, hydraulika, lampa, pompy, cyrkulatory, skała, piach, woda rodi i sól do zapelnienia zbiornika, plus kilkanascie podstawowych korali i kilku ryb moze przekroczyc spokojnie 10 tysięcy. Te 10 tysi na raz, a kilkaset zlotych na utrzymanie co miesiąc to jednak jest różnica. Skoro chcesz ruszać od razu od maksymalnego zbiornika, to moim zdaniam na marco rocks spokojnie startuj sobie na raty. Bedziesz miał możliwość bawić się w ustawianie, czas na przemyślenie co tak faktycznie chcesz miec i jak ma to wyglądać, zeby Tobie się podobało. 

Ja akurat zaczynałam od 54l, ze strachu. Nigdy nie miałam wczesniej żadnego akwarium i się bałam. Potem 360, bo myslalam, ze to już maks, co dam radę obsłużyć i utrzymać. Teraz w drodze 750 :) dla mnie ta droga byla dobra, bo sie uczyłam od zera o akwarystyce i tylko na tyle w danym momencie było mnie stac finansowo. 

Ale jesli ktos ma możliwośc i cierpliwosc powoli, to lepiej od razu docelowej wielkosci zbiornik. Przeprowadzki nie są przyjemne ani dla akwarysty, ani dla zwierząt. 

 

U mnie narazie jest tak

baniak 200x85x65h 500zł z forum od andrniew

body pienidła 420zł z forum od egon24 jeszcze pompy brakuje.

hydraulika 360zł

sump po słodkim został. Stelaż murowany akwa w ścianie.

Jeszcze troszkę przede mną ale da sie rade Nie ma nic fajniejszego jak czekanie na takie rzeczy.

Jak dziecko.:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, dewoitine.roman napisał:

Jak to będzie mile widziane, to i ja wolę po imieniu

Witam wszystkich jeszcze raz, mam na imię Roman.

Na pewno będzie mile widziane. Mam na imię Maciej, miło mi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyznam, ze z kosztami misiecznymi to był czysty strzał, bo nigdy nie liczyłam nawet kosztów swojego 360. Nie chcę wiedzieć, żeby sie nie stresować ;)  Chodzilo mi tylko o to, zeby na tym tle pokazac koszt wystartowania nowego akwarium od zera. Dla kogoś miesięczny koszt utrzymania może nie być problemem, bo jest rozłożony w czasie i spokojnie do zadysponowania z jednomiesiecznego wynagrodzenia, ale koszt zakupu całego zestawu na raz to już jednak kilka dobrych wypłat miesiecznych na raz. 

Poza tym ja zupełnie nie widzę problemu w dokladaniu skały/piachu/zwierząt powoli na raty. Przecież wszystkim nowym morszczakom zalecamy cierpliwość :)

Więc niech sobie dojrzewa powoli na raty. Choćby i rok, jesli autorowi się nie spieszy. Byle życie dołożył na końcu, a nie na starcie.

Edit: @cimek proszę, popraw błędy w słowach "chydraulika" i "niema":)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, maciej01 napisał:

Na pewno będzie mile widziane. Mam na imię Maciej, miło mi.

Mnie też jest milo mam na imię Roman.  Pewnie dostaniemy oboje za nabijanie licznika i gadki nie na temat. 

ps. Cimek trzymamy z Maćkiem za ciebie kciuki. Romek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim. Sorki za błędy .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, dewoitine.roman napisał:

Mnie też jest milo mam na imię Roman.  Pewnie dostaniemy oboje za nabijanie licznika i gadki nie na temat. 

ps. Cimek trzymamy z Maćkiem za ciebie kciuki. Romek

Tym razem nie oberwiesz, bo to OT miało korzystny dla większości użytkowników cel :) Niektórzy czuli sie niezręcznie nazywani "paniami" lub "panami" i cieszy mnie, ze dyskomfort niektorych osób i Twój został dzieki tym postom wyeliminowany. Ale ja czuwam i inne OT, ktore nikomu i niczemu pozytywnie nie posłużą będę tępić uporczywie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgodze sie z nik@ koszt na starcie jest duzy, ale jak dobrze sie pokombinuje i ma troche w glowie to idzie troche koszty obciac. Ja np wystartowalem z akwarium ok 1000l w obiegu za 3000zl . Fakt brakuje mi paru rzeczy i troche skaly ale woda w akwarium jest i sie kreci, a skale doloze jak bede mial przyplyw gotowki, kupie marco rock i wloze a co ma byc to bedzie. Co do miesiecznego kosztu sie nie wypowiem bo jeszcze nie wiem, akwa dziala od soboty.

Pozdrawiam Kamil.;)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skąd masz akwarium ? Jaka lampa ? Odpieniacz ? 3000 .... mozna kombinowac, ale są pewne granice.

1000 litrów to nie kostka na FZNie 3 i lampką DIY, a to już robi koszt ze szkłem ok 1000 zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heh chciałbym zobaczyć 1000l za 3000zł. Ciekawe co tam się znajduje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, cimek napisał:

U mnie narazie jest tak

baniak 200x85x65h 500zł z for;)um od andrniew

body pienidła 420zł z forum od egon24 jeszcze pompy brakuje.

hydraulika 360zł

sump po słodkim został. Stelaż murowany akwa w ścianie.

Jeszcze troszkę przede mną ale da sie rade Nie ma nic fajniejszego jak czekanie na takie rzeczy.

Jak dziecko.:D

Jak tak dalej pójdzie to z tych 3000 co zasugerował Szymon to zostanie na małe conieco + zagrycha ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nic nie sugerowałem, kolega @Kamello90 napisał, że postawił 1000l za 3 tyś. A ja napisałem - sprawdzam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można postawić paletopojemnik - wszystko się da - ale Ciekawi mnie jak wygląda baniak kolegi Kamello bo obstawiam że to jednak szkło... może być fajne, ważne że podoba się właścicielowi bo to chyba o to w tym wszystkim chodzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę sobie jeszcze na odbiegnięcie od tematu, ale

Jak powiedziałeś... paletopojemnik, pod południowym oknem (wersja ekonomiczna) lub na zewnątrz (np balkon) ale tutaj dochodzą koszty ogrzewania i ewentualnego ocieplenia pojemnika styropianem :)

 

Ważne, że użytkownik i domownicy zadowoleni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Baniak z sumpem 0,7 l whiskey

Stelaz + hydraulika 100 zl

Pompa obiegowa dct 12000 270 zl od kolegi z forum

Cyrkulacja 2x jvp 202  130zl

Swiatlo diody led 4x rb 50 w + 2x 10000-15000 k pod 220v 250zl. Mialem burte alumianiowa 

Odpieniacza brak jade na dsb (piasek ok 80 zl)

Zywa Skala + troche glonow 1000 zl z forum

Piasek aragonit z suchy 100 

Sol 350 zl IO bo tak mi poradzono wznać erybce.

Ro+di mialem wczesniej.

Brak autodolewki bo wolalem wziac skaly 10 kg wiecej, testow tez jeszcze nie mam.

Ale to co najbardziej potrzebne zeby zalac to mam.

Wiem ze jeszcze doloze do tego sporo.

Nawet nie cale wyszlo.;)

Zbiornik pod same korale miekkie.;)

 

 

Edytowane przez Kamello90 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temat dotyczy dokładania skały, a nie kosztów zakupu sprzętu i utrzymania, więc już wystarczy tego OT ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak racja. Tak ze ja bede dokladal skale jak bede potrzebowal i co ma sie stac niech sie stanie.;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak się ma sytuacja w dokładaniu żywej skały,też dojrzewanie od nowa będzie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
24 minuty temu, cimek napisał:

A jak się ma sytuacja w dokładaniu żywej skały,też dojrzewanie od nowa będzie?

zależy od jakości skały - słowem loteria

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.01.2018 o 21:08, cimek napisał:

A jak się ma sytuacja w dokładaniu żywej skały,też dojrzewanie od nowa będzie?

Zależy też ile tej skały dołożysz w stosunku do wielkości akwarium i istniejącej już w nim skały. Czy będzie to duża ilość jednorazowo, czy będzie dokładana stopniowo po trochu. Czy akwarium jest stosunkowo młode, czy system jest już wpełni ustabilizowany, dojrzały.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.