Skocz do zawartości
Ivandrago

lampa diy dla rafy i zycia 100 l

Rekomendowane odpowiedzi

Witam zaczynam budowe lampy do swojej solniczki - chcę ją zrobić na ledach oczywiscie.

Przeszukałem forum i w każdym temacie są inne opcje oświetlenia .

Moja solniczka to 80x30x40 

Zbieram elementy do budowy ale chciałbym sie dowiedzieć jaka kombinacja ? jaka proporcja diód power led czy cree powinieniem zastosowac dla kilku rybek i miękich korali - jako pierwsza solanka raczej tylko miekkie wchodzą w gre . Wiekszość tematów mówi że dawać więcej niebieskich niż białych ?

Aha lampa typu włącz i wyłącz żadnych ściemniaczy i wschodów słońca - takie minimum na start bez fanaberii jak to amator 

Edytowane przez Ivandrago (wyświetl historię edycji)

c90e5b4b8b8c21597fb16cfa818f8b37u1224a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo temat oświetlenia jest BARDZO rozbudowany i trudny do jednoznacznego opisania.

Jaki masz na to budżet??

Na takie akwarium z taką obsadą wystarczy Ci coś około 30-50w. Diody wybiera się wg upodobań. Głównie 3Royal blue do 1białej. Ale możesz dodawać kolory typu blue, UV,aktynika, cyjan, czerwień itp. Zależy jaką barwę chcesz osiągnąć. Tylko, że wtedy przydało by się sterowanie kanałami bo masz łatwiejszą kontrolę nad tym co świeci. Polecam Aqmę od kolegi @magu kupisz gotowy komplet razem z driverami i masz komputer do lampy z wszystkimi bajerami na gotowych płytkach. Wybierasz ledy i zasilacz, do tego radiator i masz lampę. Nikt tego za Ciebie nie zrobi, chyba że komuś zapłacisz. Szukaj, wybieraj, ewentualnie pytaj ale KONKRETNIE. Nikt nie powie Ci kup tego tyle to, to i to. Połącz to z tym i będzie działać. Poświęć chociaż trochę czasu i energii. Na tym forum jest mnóstwo podanych na tacy rozwiązań. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
2 godziny temu, Ivandrago napisał:

Aha lampa typu włącz i wyłącz żadnych ściemniaczy i wschodów słońca - takie minimum na start bez fanaberii jak to amator 

do zbiornika 80x30x40   ? wyrzucisz / zaczniesz przerabiać już po miesiącu :)

do LED rób od razu sterowanie ... albo kup świetlówki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja robię tak 70% royalblue   30% niebieskie  cree 3W    wysterowane na 900 ma   wł/wy   i korale rosną i wyglądają superowo   na taki zbiornik dał bym  max 60 W


4693_4699.png

45 odmian korali :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minutes ago, jacekberetłódz said:

Ja robię tak 70% royalblue   30% niebieskie  cree 3W    wysterowane na 900 ma   wł/wy   i korale rosną i wyglądają superowo   na taki zbiornik dał bym  max 60 W

yyyy przeca to zero białych 100 % niebieskich 


c90e5b4b8b8c21597fb16cfa818f8b37u1224a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie zero białych  mi tak się podoba zrobiłem dwie lampy i wszyscy zadowoleni szykuje się trzecia   po dodaniu białych cree korale ( dla mnie ) tracą swój urok


4693_4699.png

45 odmian korali :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie 66W i też pięknie rośnie 60w RB i 6w białe 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podpowiadalem koledze,który pytał o lampe 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jacek i volf dzieki i nie kłócta się oba macie racje niebieskie z ociupinką białego i korale rosną plus biały do zdjęć :D 

60 w mowicie styknie - planowałem w power ledach a one troche słabsze są 

14 Rb  3W+  4 BB 3W 460-470 nm + 2V 3W 410-420nm i osobno  3 ice white 12k i 3 20k .

Nie bedzie to za mało światła ? 26 diód  jak jedną podpiełem pod zasilacz to nie swieci za jasno :/


c90e5b4b8b8c21597fb16cfa818f8b37u1224a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam on/off na dwóch kanałach i nie narzekam. Zrób lampę około 50W, 3-4 royal blue do 1 białej i będzie dobrze. Możesz dołożyć kilka diod actinic to korale będą lepiej świecić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

około 60w w power ledach na około 100 litrów w zupełności wystarczy, podzielisz na dwa zasilacze i będzie dobrze. Co do koloru to ciężko powiedzieć bo gusta się zmieniają  (przynajmniej moje) świeciłem zetlightem z przewagą białego, teraz wróciłem do diy niebieskiego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy taki zasilacz sie nada ?? 

http://www.ebay.co.uk/itm/DC12V-LED-6W-60W-Transformer-Trafo-Driver-Power-Supply-for-LED-Bulb-Strip/142057813288?epid=1842378026&hash=item21134e3528:m:mK78kLn4ZJv-Hz_VcCgYpGA

18watt 1,5 ampera czyli jeśli dobrze rozumuje musiałbym podpiąć 2 nitki rownolegle po 3 diody 3W to bedzie 2x9 =18 watt i 1,5 ampera na pół czyli jakieś 750 mA na nitkę ?

 

ten bedzie lepszy ? 

https://www.ebay.co.uk/itm/Tridonic-Driver-LCBI-25W-700mA-BASIC-phase-cut-SR-LED-Dimmable-Driver/362153622393?hash=item545209bb79:g:~V0AAOSw0W5aA3H8

Edytowane przez Ivandrago (wyświetl historię edycji)

c90e5b4b8b8c21597fb16cfa818f8b37u1224a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polecam Ci zakupić od kolegi Magu płytki i drivery komputer to już jak chcesz ale zakupiłem ostatnio 2 takie płytki + drivery i komputer i to była super inwestycja. Całość pięknie świeci do tego pełne sterowanie przez bluetooth. Kolega Magu pomógł mi dobrać odpowiedni zestaw diod. Zdecydowanie polecam cenowo też bardzo atrakcyjnie !!


94ceb69313c4d2b2468c2336c0855e2bu1295a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jak chcesz nadal lampę on/off to musisz szukać zasilacze takiego typu https://led-byt.pl/pl/c/Stalopradowe-do-diod-mocy/78
Jakiego typu?w linku jest kilkanaście zasilaczy ?
Polecam Ci zakupić od kolegi Magu płytki i drivery komputer to już jak chcesz ale zakupiłem ostatnio 2 takie płytki + drivery i komputer i to była super inwestycja. Całość pięknie świeci do tego pełne sterowanie przez bluetooth. Kolega Magu pomógł mi dobrać odpowiedni zestaw diod. Zdecydowanie polecam cenowo też bardzo atrakcyjnie !!
Nie bardzo mi się opłaca kupować części z Polski i płacić za wysyłkę a po za tym pisałem że chce prosta lampę on-off ewentualnie potencjometr co by ściemniać każda nitkę .
Budując modele nauczyłem się cierpliwości i liczenia sił na zamiary czyli najpierw prosta lampa a następnie jak już coś będzie świeciło nad zbiornikiem będę mógł spokojnie zaprojektować porządna lampę i koronę lub pokrywę z wentylacja .

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk


c90e5b4b8b8c21597fb16cfa818f8b37u1224a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja Ci podpowiem. Kup sobie jedna AI Prime HD. To dopiero inwestycja. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.12.2017 o 17:56, Ivandrago napisał:

czy taki zasilacz sie nada ?? 

http://www.ebay.co.uk/itm/DC12V-LED-6W-60W-Transformer-Trafo-Driver-Power-Supply-for-LED-Bulb-Strip/142057813288?epid=1842378026&hash=item21134e3528:m:mK78kLn4ZJv-Hz_VcCgYpGA

18watt 1,5 ampera czyli jeśli dobrze rozumuje musiałbym podpiąć 2 nitki rownolegle po 3 diody 3W to bedzie 2x9 =18 watt i 1,5 ampera na pół czyli jakieś 750 mA na nitkę ?

 

ten bedzie lepszy ? 

https://www.ebay.co.uk/itm/Tridonic-Driver-LCBI-25W-700mA-BASIC-phase-cut-SR-LED-Dimmable-Driver/362153622393?hash=item545209bb79:g:~V0AAOSw0W5aA3H8

W pierwszym linku pytałeś, dałeś przykład zasilacza stałonapięciowego, a w drugim stałoprądowy i takie właśnie nadają się do lampy on/off stałoprądowe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam - odkopie temat .

Poskladałem lampe 

1 nitka  6RB + 2 Ice white 9000-15000

2 nitka  6RB + 2 Ice white 9000-15000

3 nitka 4 bright blue 460-470nm + 2x super cool white 15000-25000

2 pierwsze nitki to podstawowe oświetlenie - 3 odpalana dodatkowo 

pytanie czy RB są odpowiedzialne za świecenie korali czy inne bo przestały świecić  :( 

P.S. Silva miałeś racje - już kombinuje dołożyć regulacje bo mam wrażenie że jest za jasno -.

Chce lampe przebudować bo mam jeszcze jeden driver i będę kombinował 2 nitki cale niebieskie ale znow nie wiem czy royal blue czy bright blue czy mieszane plus jedna nitka białe rożne 

barwy i 4 może jakies kolorowe czy te co odpowiadają za świecenie korali 

Do sterowania ściemnianiem bede potrzebował 4 x mean well  LDD-700L ?? 

Moduł RTC DS 1307 ?

Arduino takie może być ? bedzie kompatybilne z oprogramowaniem AQMA ? 

https://www.ebay.co.uk/itm/Arduino-UNO-R3-Development-Breadboard-Microcontroller-MEGA328P-ATMEGA16U2-USB/272878616515?epid=25006817053&hash=item3f88d53fc3:g:B8sAAOSwEOpaEjZA

 


c90e5b4b8b8c21597fb16cfa818f8b37u1224a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.