Skocz do zawartości
ILUZJONISTA

Ctenochaetus strigosus

Rekomendowane odpowiedzi

Witam to nowy obiekt mojego zainteresowania bardzo proszę o jakieś informacje o tej rybce. Za wszystkie z góry bardzo DZIĘKUJĘ. POZDRAWIAM

strigosus_ctenochaetus.jpg


2cacc2e5b32ec2346ce6b46039b7f7acu1292a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super rybcia.

Miałem ją w 450 litrach i była to moja ulubiona ryba. U mnie była spokojna, ruchliwa, zawsze zajęta skubaniem skały. Przyjmowała wszelkie pokarmy - mrożonki, suche, glony nori. Skubała też glony na szybie - podobnie jak ślizgi.

Moim zdaniem (bazując na literaturze i własnym doświadczeniu) jest to chyba najlepszy wybór jeśli chodzi o pokolce. Rośnie nieduża i ma umiarkowany poziom agresji. U mnie Strigo był agresywny tylko wobec jednej ryby - Ecsenius Stigmatura - widocznie zbyt podobne upodobania kulinarne miały. U mnie nie urósł duży - jakieś 12 cm miał po ok 2 latach.


było 450 l. (180x50x50).
jest 100 l. z panelem (80x50x35) - Setka ze śledzikiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też będę mial tą rybkę. Jest ladna, wcina glony, i nie jest agresywna.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tym wcinaniem glonów to bym się nie napalał, Ctenochaetusy raczej wyjadają resztki i zeskrobują ze skały, takich typowych glonów to raczej nie zjadają.


było 450 l. (180x50x50).
jest 100 l. z panelem (80x50x35) - Setka ze śledzikiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, rysio2000 napisał:

Z tym wcinaniem glonów to bym się nie napalał, Ctenochaetusy raczej wyjadają resztki i zeskrobują ze skały, takich typowych glonów to raczej nie zjadają.

Nie wiem jaki Twoja ryba miał upodobania, mój strigosus wcina glony (z podawanych, mój nie je nori, zresztą żółtek też). W związku, że brak takowych w zbiorniku, to specjalnie zostawiam glony na podstawkach nowych koralowców i po dwóch dniach podstawka czysta. Ponadto na rurze powrotu trochę rośnie glonów i je też skubie do czystego plastiku, co nie znaczy, że możemy go traktować jak "kosiarkę". Rybka super w zachowaniu i pięknym wybarwieniu, szczególnie z żółtym okiem


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy wasze pokolce wcinają glony z reugium np. chaeto i caulerpy?


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój tak jak wspomniał rysio2000  raczej skubnie  skały ale glonów raczej nie rusza  , wykończył mi Valenciennea puellaris i Nemateleotris decora .Ogólnie fajna ruchliwa rybka


299L(100x65x46) plus sump . Oświetlenie 2x24w t5 Narva Blue 2 i Sylvania Marinestar + LED 36W +LED 18W 3xUV , 2xRB, 1Blue+80W LED CHIP .Odpieniacz Deltec SC 1350, skały około 12 kg sucha , 20 kg żywy piasek red sea live reef , cyrkulacja RW-15 , obiegówka Jebao 3000 .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem w ostatnim akwarium dwie zebrasomy nigrikansa hepatusa i strigosusa ten ostatni jak dla mnie najładniejszy ale niestety też najbardziej agresywny tak że wpuszczaj na zamknięcie obsady

Wysłane z mojego SM-G390F przy użyciu Tapatalka


400

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli sprawdza się reguła, że nie ma reguł ;)

U jednych ryba spokojna nie wadzi nikomu u innych najbardziej agresywna - niestety loteria

55 minut temu, katani napisał:

Czy wasze pokolce wcinają glony z reugium np. chaeto i caulerpy?

u mnie tylko borsuk to wcinał - caularepe w zbiorniku wykosił do ostatniej w ciągu jednego miesiąca, a miałem tego sporo. Strigosus tego nie tykał.


było 450 l. (180x50x50).
jest 100 l. z panelem (80x50x35) - Setka ze śledzikiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Słyszałam, ze ta ryba bardzo dręczy babki, z tego powodu zrezygnowałam z niej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie upodobał sobie parę gramma loreto z tym że pogonił i dawała spokój nie doprowadził do zgony

Wysłane z mojego SM-G390F przy użyciu Tapatalka


400

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rybka zakupiona, jutro będę miał ją już u siebie.

Dnia 19.12.2017 o 18:45, Nik@ napisał:

Słyszałam, ze ta ryba bardzo dręczy babki, z tego powodu zrezygnowałam z niej.

 Moja babka ma około 10 cm a C. strigosus ma od 6 do 10 cm, zobaczymy jaka na prawdę dojedzie. Martwi mnie bardziej podróż i aklimatyzacja. Ponoć trzeba bardzo delikatnie z nią postępować, a jak u was było?


2cacc2e5b32ec2346ce6b46039b7f7acu1292a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja ma w zbiorniku Cryptocentrus cinctus i strigosus jej nie zauważa, bardziej gania centropyge, ale bez szczególnej zaciekłości. Aklimatyzowałem jak wszystkie inne ryby.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

10 minut po wpuszczeniu. Rybcia ma około 4 - 5 cm co mnie bardzo cieszy. Na razie schowała się pod skałą i sobie tam spokojnie siedzi. 

10374416_20171222_170620%5B1%5D.jpg


2cacc2e5b32ec2346ce6b46039b7f7acu1292a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam tą rybkę od kilku m-c i mogę tylko chwalić: je glony (na filmie widać jak co chwila skubie skałę), zaaklimatyzowała się błyskawicznie, wobec kolejnych nowych mieszkańców nie okazywała agresji.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.