Skocz do zawartości
Robert-reef

Wyższy TDS po żywicy DI

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Dlaczego po kilku dniach używania żywicy DI mam TDS wyższy niż po samych membranach RO?

Mam instalacje RO/DI zrobioną na 2 membranach RO połączonych równolegle aby mogły produkować więcej wody w jednostce czasu. Mam 3 punktowy miernik TDS i obserwóje taki problkem że po wymianie żywicy przez kilka dni za żywicą mam TDS 0 a po kilku dniach dość gwałtownie rośnie i po 2 tygodniach TDS wskazuje nawet ponad 60. Żywice aktualnie mam w standardowym 10 calowym korpusie.

Po membranach TDS wskazuje 2-3ppm.

Mam do układu podłączony zbiornik ciśnieniowy 30 litrów, który się napełnia jak nie działa dolewka. Potem woda ze zbiornika przechodzi przez żywice i dalej do akwarium.

Produkuje około 100-200l wody RO tygodniowo.

Żywica jak ją zmieniam ma zazwyczaj standardową barwę, nie jest ciemna. Czasami widać że jest podział kolorów część żywicy jest ciemna, druga część jasna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

jaka to żywica ? może masz mineralizującą - taką "do kuchni" ? już kilka osób sie pomyliło ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć Robert

Ja miałam problemy   z MB400 non-stop brązowy nalot od kąd kupuję  MB20 cisza nie bardzo wiem o co chodzi w tym ale się sprawdza. 

Wesolutkich Świąt :-)


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej

weryfikowałeś czy TDS pokazuje prawidłowo?? Zamień sondy miejscami i zobacz czy coś się zmieni. Zwróć uwagę aby sondy były zainstalowane właściwie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Godzinę temu, Robert-reef napisał:

No żywica jest właściwa, kupiona w sklepie akwarystycznym-morskim MB20 czy MB400 już nie pamiętam.

no to coś trefna jest bo nawet zużyta żywica nie oddaje do wody co zassała

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie tak się zastanawiałem czy oddaje jak się zużyje czy nie. Ale mówisz nie... To ja już sam nie wiem co robić. To w sumie druga żywica, na poprzedniej miałem podobnie, ale niższe wskazania tds. Wtedy po kilku dniach maiłem około 20-30 na poprzedniej żywicy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

może jakaś wadliwa partia - źle wymieszane (żywica DEMI to mieszanka silnie kwaśnego kationitu i silnie zasadowego anionitu)

poszukaj oryginalnej AMBERLITE MB20 Rohm and Haas

(jej dokładny skład to : Komponent kationitowy:38 – 44%  i Komponent anionitowy:56 – 62%)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na bieżąco mierzysz za membranami może robi ci się jakaś nieszczelność i odciek leci do ro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak za membranami mam 2-3ppm a jak przejdzie przez żywice to mam ponad 60.

Tak zastanawiam się czy zbiornik ciśnieniowy nie ma jakichś brudów/bakterii, które tak podnoszą wynik. Czytałem że w takich zbiornikach jak nie są dezynfekowane to bakterie lubią się namnażać a mój już wisi kilka lat bez czyszczenia. Nie mierzyłem wody jaka leci ze zbiornika do żywicy, ale zrobię to i może wtedy znajdę źródło tego podwyższonego tds'a

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i dzisiaj zrobiłem jeszcze raz kalibracje. Okazało się że miernik był faktycznie rozkalibrowany. Ostatnio zalał on mi się wodą i może wtedy się rozkalibrował...

Tak czy inaczej zauważyłem że pomiędzy elektrodami 1,2 i 3 są różnice we wskazaniach nawet ponad 10tds czy to normalne, nie pamiętam żeby tak było wcześniej. Czy to normalne?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

jak to róznice - na tej samej wodzie (np. w szklance) każda pokazuje co innego ? bo to przecież .. nienormalne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no właśnie, w płynie kalibracyjnym, każda elektroda pokazuje inne wskazania. Chyba ten mój miernik jest uszkodzony, albo elektrody, chociaż nie wiem co w tych elektrodach mogło by się uszkodzić.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.