Skocz do zawartości
L.G.

Po przerwie 450l + sump

Rekomendowane odpowiedzi

Witam , udało mi się namówić żonę i dostałem zielone światło na zmianę słodkowodnego na morskie , lub postawienie drugiego zbiornika i przeniesienie moich pupili ( mam zbrojniki L46 ) do niego. Wcześniej miałem zestaw Sera 130 ( padł tak szybko jak go postawiłem , przez spalony zasilacz . Po zmianie mieszkania przez prawie półtora roku stało Eheim proxima 175 po tuningu plus sump 60l i to było to, od czego powinienem zacząć swoją przygodę z morskim. Światełko Razor 130w , odpieniacz aqua medic 1.0 , 2 pompy cyrkulacyjne Tunze i obiegówka Eheim 2000. Tego akwaria nie było słychać i wyglądało pięknie.

Zbiornik który już jest 450l ( 150x50x60 wysokość ) z kominem wewnętrznym , spływ i rewizja , otwory 45mm , grzebień 5 cm poniżej krawędzi akwarium. Zawór kulowy , w szafie jest też bramowy i po przerobieniu hydrauliki mogę go wstawić . Sump 206l  ( 94x40x55 wysokość ), po przerobieniu się nada. Pompa obiegowa Aqua medic 5.1 . Osmoza jest 2200l/dobę wystarczy dodać żywice 

Obsada jaką planuję to w sumie same małe ryby , korale miękkie , LPS i jakiś ukwiał . 

I to co planuję dokupić:

- odpieniacz Aqua medic 1.5 ( miałem Aqua medic 1.0 dobrze pienił i był cichy ) lub deltec 1456

- cyrkulacja 2x Tunze 6065 lub coś cichego . Ponoć Tunze stream 3 są ciche , ale wielkie

- Światełko Maxspect rsx 300w tylko jest mało informacji jak to cudo świeci , lub razor 2 x 130w jak by było mało dodał bym 2xt5  , mam też możliwość kupna giesemann matrix 2 8x54 w lecz nic o niej nie wiem , prucz tego , że ponoć działa

- dolewka Tunze ( tylko pompa jest głośna )

- Skała jaka i ile jeszcze się zastanawiam , nie chcę gruzowiska.

Może coś doradzicie. Z góry bardzo dziękuje .

Fakt , że jeszcze nie nie jestem pewien czy przejdę znów na posolone , ale chociaż coś się mi wyklaruje .

 

 

 

Edytowane przez Ariel
mały błąd w opisie (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, Ariel napisał:

. Osmoza jest 2200l/h wystarczy dodać żywice 

.

 

 

 

co to za filtr?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OsmoFresh membrana 600 GPD

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Ariel napisał:

OsmoFresh membrana 600 GPD

2200l/ dobę :)

Skałę proponuję Marco Rock's.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, elespero napisał:

2200l/ dobę :)

Skałę proponuję Marco Rock's.

Tak jak mówisz, nie inaczej :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 godziny temu, Ariel napisał:

Witam , udało mi się namówić żonę i dostałem zielone światło na zmianę słodkowodnego na morskie

Witaj, oj dobrze że macie taką wymówkę,w moim przypadku było odwrotnie raczej syn mnie namawiał za założenie akwarium i tak powstało oczywiście z pomocą pewnego Pana k/żywca

ale to nie czas o tym pisać,kibicuję Ci ja się dałam wciągnąć dzięki synowi,po 10 miesiącach stwierdziłam że warto fajna sprawa.Życzę wytrwałości :-)


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, @Beti napisał:

Witaj, oj dobrze że macie taką wymówkę,w moim przypadku było odwrotnie raczej syn mnie namawiał za założenie akwarium i tak powstało oczywiście z pomocą pewnego Pana k/żywca

ale to nie czas o tym pisać,kibicuję Ci ja się dałam wciągnąć dzięki synowi,po 10 miesiącach stwierdziłam że warto fajna sprawa.Życzę wytrwałości :-)

Wielkie dzięki,  musisz mieć fajnego syna. Mój ma półtora roku,  ale lubi patrzeć na akwarium. Morskie lubię za to , że jest kolorowe i ta różnorodność życia.  W tej chwili mam słodkie i brakuje tego czegoś.  Mimo to moje ryby mam już 2 lata i szkoda mi ich sprzedawać, a miejsca na minimum 80-100cm zbiornik zbytnio nie ma. Ale zobaczymy może coś wymyślę. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Ariel napisał:

Wielkie dzięki,  musisz mieć fajnego syna. Mój ma półtora roku,  ale lubi patrzeć na akwarium. Morskie lubię za to , że jest kolorowe i ta różnorodność życia.  W tej chwili mam słodkie i brakuje tego czegoś.  Mimo to moje ryby mam już 2 lata i szkoda mi ich sprzedawać, a miejsca na minimum 80-100cm zbiornik zbytnio nie ma. Ale zobaczymy może coś wymyślę. 

Akwarium morskie im większe tym lepsze :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, elespero napisał:

Akwarium morskie im większe tym lepsze :)

Dlatego szukam placu na nowe akwarium dla moich pupili , a te co już jest zostało by na morskie :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Ariel napisał:

Wielkie dzięki,  musisz mieć fajnego syna. Mój ma półtora roku,  ale lubi patrzeć na akwarium. Morskie lubię za to , że jest kolorowe i ta różnorodność życia.  W tej chwili mam słodkie i brakuje tego czegoś.  Mimo to moje ryby mam już 2 lata i szkoda mi ich sprzedawać, a miejsca na minimum 80-100cm zbiornik zbytnio nie ma. Ale zobaczymy może coś wymyślę. 

Wiesz mój ma już 17lat prawie 18 chciał się zarejestrować ale mu nie pozwoliłam :-) wole na razie panować nad tym,nie powiem bo interesuje się akwariami ,w sumie wole to jak by miał się zajmować grami online itp.Tak w sumie dzięki niemu mamy akwarium,ale to opiszemy wolnej chwili założymy temat itp.Pochwalimy się troszku co u nas pływa:-)


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam takie pytanie , co myślicie o Eheim Substrat Pro jako złoże bakteryjne ? Większość używa siporax , ale spotkałem się już z akwarystą , który używa obu w jednym baniaku 120l . Więc pomyślałem by też zastosować u siebie . Pierwsza komora odcieniacz by wyłapał jak najwięcej syfu , druga wata do wyłapania reszty , zabezpieczy to złoże przed brudem . Trzecia Eheim substrat pro i trzecia grzałka z pompą . 

Gdzieś wyczytałem , że substrat może podnosić Po4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żeby nie było , że zrezygnowołem . Wczoraj odebrałem odpieniacz BM curve 9 , od mojego znajomego . Kupił go jakiś rok temu i do tej pory nie był zwodowany. By nie było tak pięknie jak rozpakowaliśmy okazało się , że brakuje uszczelki na rurce do regulacji poziomu wody. Wiec będę musiał zamówić , bo rachunku nie znalazł . Dostałem też dwie pompy aqua medic 8.0 również nie widziały jeszcze wody. Narazie za słoneczko będą robiły dwie Chinki 120W potem dołożę t5.  Resztę będę szukał jak sprzedam ryby. 

Edytowane przez Ariel (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium zalane 10.05. 2018 , narazie dojżewanie w pełni , glony wszelkiego rodzaju , ostatnie 3 tygodnie już jest mniej o jakieś 70% . W utrzymaniu glonów w ryzach pomaga mi 10 krabów , 15 ślimaków , dolabella i jeżowiec. Narazie nic nie robię , leję tylko bakterie od AF i wymieniam watę . 

- Sól Tropic Marin

- Skała sucha 50-60 kg 

-  Cyrkulacja 2 x Aqua Medic 8.1 

- Obieg AM 5.1

- Odpieniacz Bubble Magus  Curve 9

- Oświetlenie Razor 160W plus 4x54W t5 od Juwela , dwie białe i dwie niebieskie.

- Dolewka Tunze

- Spławik

- Dwie grzałki Eheim

- Sterowanie temperaturą Aqua Medic twin control

- dwa wentylatory jeden do chłodzenia na akwarium a drugi do obiegu powietrza w szafce.

- Filtr osmozy Aqua Fresch 2400 L/dobę. Filtr z żywicą o pojemności jednego litra.

Testy mam zamiar kupić jak zejdą glony , narazie dwa razy robił pomiar sklep . W sumpie pierwsza komora odpieniacz , druga wata i sucha skała , trzecia jeszcze pusta ( przyda się na jakieś media , bo jest dość wąska ) , czwarta pompa , dwie grzałki Eheima i czujnik dolewki . Zbiornik dolewki 30L . Zawór został stary , czyli kulowy . Zdjęcia dodam za jakiś czas , jak zejdą glony.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurtki filmik jak dojżewa akwarium .

Zainteresowanie tematem żadne , ale film może się komuś przyda.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
46 minut temu, Ariel napisał:

Kurtki filmik jak dojżewa akwarium .

Zainteresowanie tematem żadne , ale film może się komuś przyda.

:czapkizgłów:)za fatygę,muzykę i montaż,pięknie to zrobiłeś,teraz trochę czasu aż wszystko dojrzeje.

Bardzo ciekawa skała...jeszcze za dużo nie masz w tym akwarium ale filmik zrobiłeś fachowo tak aby stało się to ciekawe.:clapping

Ps.na PW wiadomość:secret:

Edytowane przez @Beti (wyświetl historię edycji)

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo pewnie ktoś zgłosił do yt że ścieżka dźwiękowa została wykorzystana bez wiedzy autora utworów. Ot takie to RODO mamy czy coś... Niebawem będą do kibla papier sprzedawać tylko za okazaniem dowodu osobistego w postaci karty sim... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 22.09.2018 o 17:26, dla syna napisał:

Bo pewnie ktoś zgłosił do yt że ścieżka dźwiękowa została wykorzystana bez wiedzy autora utworów. Ot takie to RODO mamy czy coś... Niebawem będą do kibla papier sprzedawać tylko za okazaniem dowodu osobistego w postaci karty sim... 

Spokojnie , sam kasowałem filmik , musiałem poprawić błąd ortograficzny .  Dzięki uprzejmości Beti można oglądać bez błędów . Wielkie dzięki .

A tak akwarium wyglądało 5 miesięcy temu . 

Już od kilku tygodni no3 i Po4 według testów w sklepie są zerowe . Tak dla pewności dziś sam robiłem , test dopiero kupiony i otwarty kilka minut temu. Doszło kilka korali , jeszcze słabo napompowane , a jedna eupylia ma lekko odsłonięty szkielet . Mam nadzieje , że w nowym domku dojdzie do siebie . Zwiększyłem też karmienie , by lekko podnieść no3 i Po4 . Jak jestem w domu karmie mrożonym pokarmem , a jak mnie nie ma to idzie suche z dozownika .

Edytowane przez Ariel (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Postanowiłem , że będę opisywał wszystko co się dzieje w zbiorniku , już jak go zakładałem . Te dobre i te złe chwile , wiec przyszła kolej na te złe . 

Ostatnio miałem problem z instalacją elektryczną w mieszkaniu , spaliła się masa . Kilka godzin byłem bez prądu , potem zaczęły wariować sterowniki od moich cyrkulatorów . Potem padły całkowicie , cały dzień akwarium chodziło na jednej Tunze 2500l/h i obiegówce 5000l/h . Nowe pompy pożyczył mi znajomy , dodatkowa cyrkulacja pomogła zobaczyć jaki syf zbiera się na skałe i z tylu zbiornika . Wyleciało tego mnóstwo , lecz cyrkulacji i tak nie mogłem ustawić . Potem jeżowiec siedział na jednej z pomp , i wyglądał jak by nie mógł zejść . Po wyłączeniu jej poszedł dalej po paru minutach , schował się z tyłu skały . Po dwóch dniach gdy go nie widziałem zacząłem go szukać , okazało się , że jest z tyłu , lecz ma inny kolor . Poczekałem godzinę i dalej tam był , to do niego nie podobne , wiec wyciągnąłem prawie całą skałę i zobaczyłem , że jest martwy . Przy wyciąganiu puścił jakąś brązową/ czerwoną maź do zbiornika . Cześć skały wyładowała na balkonie , ze względu z problemami jakie sprawiała cyrkulacja . Dolane zostało 35/36 l nowej solanki i dałem bakterie od Tunze . Kupione zostały nowe sterowniki do cyrkulatorów i nowe Tunze 6095 ze sterownikiem 7095 . By było więcej miejsca dla bakterii , zamowilem maxspect biosphere . Nie uzyskałem nigdzie konkretnej odpowiedzi czy  to zadziała jak powinno . Tylko , że syf się na tym nie zbiera . Zobaczę co będzie się działo dalej ze zbiornikiem , narazie korale napompowane jak nigdy . A syf zbiera się w prawym rogu akwaria , gdzie łatwo jest go ściągnąć . Tylko jest tego naprawde sporo . Samiec pterapogona nadal nosi ikrę , mimo całej akcji jaką przeprowadziłem w akwarium . Po jutrze mam zamiar zrobić testy na No3 i Po4 , jak będzie źle , to zacznę dozować wódkę . Jak to nie pomoże zbiornikowi to założę osobne refugium w osobnym zbiorniku , około 60 lub 125 litrów . Potem pewnie pompa dozująca i balling , może reaktor ? Jeszcze zobaczę 

zapomniałem dodać , odpieniacz przez 24 godziny wywalił prawie cały kubek kawy .

Edytowane przez Ariel (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po wszystkim akwarium pomału dochodzi do siebie , doszło kilka mieszkańców , korale czasami grymaszą i zamykają się na kilka minut do godziny . Jeden musi dojść do siebie , bo koledze spadł na piasek i uszkodził tkankę . Ale już zaczyna się pompować , mam nadzieje , że wszystko będzie dobrze . 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mała aktualizacja , jeszcze szału nie ma . Ale pomału , dojdę to tego co powinno być .

glony już praktycznie nie odrastają i od podmiany , do podmiany szyb nie czyszczę . Te z korali już też znikają . No3 i Po4 na  teście salifetra nie wykrywalne . Karmie od poniedziałku do piątku 1,5 kostki a na weekend 2,5 plus dwa razy w tygodniu papu dla korali w ilości 1/4 dawki . Dozuje też jod dwie krople i podmiany idą co tydzień . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.