Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

Nazywam się Krzysiek i dopadła mnie morszczyzna :)

Nigdy nie miałem do czynienia z akwarystyką morską i pomyślałem ze zacznę od akwarium gotowego (teraz wiem ze zle zrobiłem :P ).

Tak więc, kupiłem akwarium resun dms-400pl, "gotowca". Zbiornik pracował podobno 3-4 lata, znalazłem go u siebie w mieście oczywiście napalony pojechałem - kupiłem.

Na starcie oświetlenie - barwa 4000k... W pokrywie świetlówki 18w 2g-11. Wynalazek taki ze nigdzie nie mogłem znaleźć nic z dobrą barwa. Jedynie na e rybce były jakieś o barwie niebieskiej, nie mając wyboru zamówiłem. Dodałem do tego jedną lampkę aquael leddy tube 6w marine (10000). Po zmianie oświetlenia glon zaczął schodzić, ale to była tylko cisza przed burza, bo teraz to mam prawdziwy zielony dywan...

W panelu wielka gąbka (chyba nigdy nie czyszczona) - jej nowe miejsce kosz. Do tego jakas cermaika, "plastikowe kulki"... Wszystko poszło w kubeł.

 

Z życia:
była krewetka czyszcząca, która mnie opuściła. Podejrzewam stres związany z przeprowadzka jak i wiek (miała podobno 3-4 lata). Do tego ślimak nassarius sztuk 1, ten obywatel jest ze mną nadal :)

Zanim nawiedziły mnie plagi kupiłem 2 "błazenki".

Następnie abym pomoc sobie w walce z glonami doszedł salarias, który docelowo miał po jakimś czasie trafić do nowego domu. Problem jest taki ze rybka ani glonów nie je, do tego schudła, innych pokarmów nie przyjmuje (jest w akwarium od października 2017).

Od stycznia jest jeszcze  jezowiec diadema - narazie się nie rozpycha i nikomu nie przeszkadza, wiem ze akwarium małe na jego mościa (jak i na salariasa), ale narazie ładnie czyści szyby, jak się ze wszystkim upora i zacznie rozpychac znajdzie nowego właściciela.

pare korali miekkich - jakieś grzybki, xenia

2x ukwiał, jeden anemo virdis (drugiego nie znam nazwy)

 

 

Akwarium z technicznego punktu widzenia:

wg producenta  41,7x38,6x42,3

faktycznie wody jest 36x40x33(h) +- 47,5l z czego 8cm zajmuje panel.

cyrkulator ? jakiś jest, blizej mi nie znany :)

pompa 550l

w drodze jest odpieniacz resun sk300 i akcesoria do budowy nazwijmy to "belki".

Aby umieścić odpieniacz pod pokrywa musze "wypruć" bebech z pod pokrywy, tym samym pozbędę się oświetlenia fabrycznego, a w to miejsce wstawie oświetlenie led w profilach wide ze sztywnymi taśmami led.

W panelu:

siporax, purigen, matrix ( ostatnie dostalem "nowe" wiec pomyslalem ze wsadze)

 

 

 

Parametry:

zasolenie 1,025 (sprawdzane splawikiem)

temperatura 26

PO4 - 0,4 (colombo)

PH 8,2-84 (colombo)

NO3 - brak skali... test robiony colombo. Na płytce do porównania nie ma koloru czerwonego, a taki mi własnie wychodzi w fiolce...

NO2 - 0 (salifert)

Akwarium kupiłem z solą "Crystal Sea marine mix" jako ze dużo jej nie było i musiałem kupić nową i teraz jest Blue Treasure Reef Sea Salt.

 

W mojej ocenie akwarium ponownie dojrzewa bo nawiedzają mnie wszystkie plagi po kolei. Korale straciły na kodycji jak pojawił sie zielony glon nitkowaty. Wiem ze muszę sporo sie nauczyć, ale mam nadzieje na mala pomoc :) 

Akwarium w dniu zakupu

e414649e82933a70med.jpg

Zdjęcie z 31.12.2017

e83e721a6ea1ba1cmed.jpg

 

Pewnie o wielu rzeczach zapomniałem, będę się starał na bieżąco uzupełniać.

Edit/

22.12.2017 kupiłem no3po4x dozujac 1ml dziennie. Czy podczas dojrzewania lac chemie ?

akwarium kupione okol 12 pazdziernika 2017

Edytowane przez ScovY (wyświetl historię edycji)

Pozdrawiam

ScovY

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium u Ciebie od kiedy dokładnie jest? Nadmiar glonów to na pewno przyczyna wysokiego NO3 i pośrednio przyczynić mogła się przeprowadzka, do tego może za dużo karmisz. Na początek ja bym ograniczył światło tylko do niebieskiego i próbował rwać ręcznie glony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:) No3Po4X ładnie zeruje No3 zwłaszcza jak masz takie fosforany w kosmos - będzie zerowało oba - tylko musisz też podawać jakieś bakterie np Special Blend albo Bacto 7 albo inne bo sam No3Po4X nie pochłania tylko jest to pożywka dla bakterii Nitryfikacyjnych i denitryfikacyjnych które to mieszkają w skale oraz ceramice typu siporax/ matrix 

masz jakiś filtr mechaniczny przed ceramiką? bo będą ci ją zapychać resztki jedzenia dla ryb itp - fajnie dać włókninę typu Owata poliestrowa tapicerska - koniecznie z certyfikatem oko-tex :) - są na znanym portalu aukcyjnym, pod hasłem "owata filtr" polecam gramaturę 200g wyciąć odpowiednie formatki tak by pasowały na początku układu fitracji albo przed ceramikę zaraz po odpieniaczu, i raz dziennie wywalaj i dawaj nową :)

Do tego bakterie no i pożywka Purigen bym wyjął bo to konkurencja dla bakterii i sam z siebie nie wyciąga No3 i Po4 tylko związki z początku cyklu azotowego jak amoniak, a aby ładnie bakterie zaskoczyły to na początku nie daje się adsorberów takich jak purigen czy inne pochodne. 

Diadema w takim małym akwa wygoli glon do gołej skały bardzo szybko :) tak więc bym się nim nie przejmował. Cyjano bakterii nie widzę jest dobrze, tylko trzeba zbijać równomiernie No3 i Po4 bakteriami. Zadbaj o równomierny przepływ przez ceramikę nie za szybki. Wg mnie Ocellaris trochę za duży do takiego akwarium, najwyżej się wymienisz z kimś - nie będę przyganiał bo ustnika trzymam w 250 litrów :( 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
45 minut temu, ScovY napisał:

NO3 - brak skali... test robiony colombo. Na płytce do porównania nie ma koloru czerwonego, a taki mi własnie wychodzi w fiolce...

Część ja używam testow Colombo,test na No3 jest tylko do 4ppm wiec nie dziw sie ze nie ma skali twojego koloru.Ten test to juz do akwarium o malym No3,kup inny np salifalta.

Powodzenia:-)

Ps.a ten kto ci sprzedał to akwarium jak ze zdjęcia pokazujesz widac ze kompletnie nie dbał o niego;-)


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Maciej01

akwarium mam od hmmm okolo 12 pazdziernika 2017.

Swiatło najpierw zmniejszylem i swiecilem 8h, od dzisiaj swiecila tlyko jedna niebieska swietlowka, na jutro wymyslilem aby w ogole nie wlaczać i pozniej zaczynac po troche niebieskim.

Ura

Czyli dozowac nadal no3po4x z tym ze dodac bakteriem tak? Na dzien dzisiejszy ze "specyfikow" mam aquaforest Bio S (nitrifying bacteria for start-up amona reduction) nada sie ? i dla korali tez aquaforest AF vitality (vitamins for coral vitality & health) ale to podalem dopiero 1 raz.

Ceramiki juz nie mam (chyba ze chodzi o siporax) teraz wyglada to tak

1 komora pusta 2 matric i purigen 3 siporax. Z tym co gdzie musze wlasnie poczytac bo mam nadzieje ze jutro juz bede mial odpieniacz wiec bede musial obadac gdzie go dac, w pierwsza ?

Nie mam żadnego filtra mechanicznego ostatnio po burzy w akwarium czytałem o wlókninie, ale ze nie mialem dalem wate... strzal w kolano, rozleciala sie jak na drugi dzien do niej zagladnalem aby wymieni;/ Zaraz zamówie to co polecasz, po wekendzie bedzie.

Cyjano chyba bylo (duzo babelkow pod koniec dnia na skalach). Odkąd zmniejszylem oswietlenie i zmienilem kierunki cyrkulacji ustalo, w sensie nie ma tych babelkow.

Czyli to co moge teraz zrobic to wyjac purigen, Matrix zostawic ? no3po4x dozowac dalej i do tego bakterie ( te co pisalem moga byc czy kupic inne) i co ile je dawac ?

@Beti 

Trafil na swiezaka i mu sie udalo sprzedac hehe, teraz jak bym podchodzil do tematu drugi raz zaczynal bym od nowa ze wszystkim sam. Nie wiadomo c sie dzialo w tym akwarium co to za skala  itp...

Edytowane przez ScovY (wyświetl historię edycji)

Pozdrawiam

ScovY

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, ScovY napisał:

Trafil na swiezaka i mu sie udalo sprzedac hehe, teraz jak bym podchodzil do tematu drugi raz zaczynal bym od nowa ze wszystkim sam. Nie wiadomo c sie dzialo w tym akwarium co to za skala  itp...

No wlaśnie:-)a szkoda aż żal mi Cie, bo kasę to kosztowalo a chyba restart będzie lepszy. 

Ale zobaczysz co doradzą Ci chlopaki zapewne pomogą. Trzymam chciuki:-)

Glowa do góry:-)


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No mam nadzieje ze uda się odratować to co jest :)


Pozdrawiam

ScovY

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
30 minut temu, ScovY napisał:

 

Ura

Czyli dozowac nadal no3po4x z tym ze dodac bakteriem tak? Na dzien dzisiejszy ze "specyfikow" mam aquaforest Bio S (nitrifying bacteria for start-up amona reduction) nada sie ? i dla korali tez aquaforest AF vitality (vitamins for coral vitality & health) ale to podalem dopiero 1 raz.

Ceramiki juz nie mam (chyba ze chodzi o siporax) teraz wyglada to tak

1 komora pusta 2 matric i purigen 3 siporax. Z tym co gdzie musze wlasnie poczytac bo mam nadzieje ze jutro juz bede mial odpieniacz wiec bede musial obadac gdzie go dac, w pierwsza ?

Nie mam żadnego filtra mechanicznego ostatnio po burzy w akwarium czytałem o wlókninie, ale ze nie mialem dalem wate... strzal w kolano, rozleciala sie jak na drugi dzien do niej zagladnalem aby wymieni;/ Zaraz zamówie to co polecasz, po wekendzie bedzie.

Cyjano chyba bylo (duzo babelkow pod koniec dnia na skalach). Odkąd zmniejszylem oswietlenie i zmienilem kierunki cyrkulacji ustalo, w sensie nie ma tych babelkow.

Czyli to co moge teraz zrobic to wyjac purigen, Matrix zostawic ? no3po4x dozowac dalej i do tego bakterie ( te co pisalem moga byc czy kupic inne) i co ile je dawac ?

 

 

No3Po4X jako pożywka dozować codziennie wg. instrukcji producenta - dawka dla No3 powyżej 10 a co do Bakterii to też dodawać, tylko jak masz jakieś stare butelki nie wiadomego pochodzenia po kimś, to mogą być otwarte bardzo dawno i już nie działać, albo działać marnie, dodatkowo mogły być przechowywane źle - w upale słońcu itp.

lepiej kupić nowe pewne bakterie w sklepie - ja używałem Special Blend, i fajnie działało, teraz testowo dodaję Bacter7 firmy Brightwell aquaristics - są to mieszanki szczepów bakteri denitryfikacyjnych i nitryfikacyjnych, tlenowych i beztlenowych - dawkowanie będziesz miał na butelce - dla nowo zakładanych zbiorników daje się te bakterie częściej.

Matrix - chodzi o takie białe kuleczki od Seachem? to to też ceramika :) 

odpieniacz daje się do 1 komory  przed nim można dać włókninę do wyłapania większych paprochów - ja tak mam tylko trzeba uważać by nie zatkać wpływu wody, no i wymieniać codziennie, można też za odpieniaczem i  przed ceramiką ale trzeba będzie wtedy czyścić często odpieniacz i całą komorę odpieniacza - bo będzie na dnie się zbierać detrytus.

Purigen na razie bym wyjął i wysuszył - później ci się przyda, nie musisz wyrzucać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewam, że Twoje problemy z glonami, NO3 i PO4 są powiązane z przekarmianiem. Jak dużo, często i czym karmisz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ura 

dziękuję bardzo za wyjaśnienie :)

 

5 minut temu, maciej01 napisał:

Podejrzewam, że Twoje problemy z glonami, NO3 i PO4 są powiązane z przekarmianiem. Jak dużo, często i czym karmisz?

Karmienie solowcem raz dziennie. Podaje z pipety tak aby jadły zanim opadnie (wiadomo coś tam poleci na boki czy na dno). Porcja. Mam podzielone - 1 kostka na 4 części ale z reguły tego nie zjadają i jak widzę że nie wyłapują to nie podaje więcej.

Chce kupić krewetkę czyszcząca aby pomogła sprzątać z "parteru" ale póki co w mojej okolicy nikt nie sprzedaje.

 

Dodatkowo od 3 dni przed podaniem mrożonki kładę ja na wacik aby odsączyć to w czym jest zamrożona.

Edytowane przez ScovY (wyświetl historię edycji)

Pozdrawiam

ScovY

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1/4 kostki czy cała kostka mrożonki dziennie? Bo nie do końca zrozumiałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A spróbuj wrzucić w obieg jakiś reaktor glonowy z małą pompką obiegową. Jadzia morska takowe posiada. Co prawda to koszt ale warte swojej ceny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, dla syna napisał:

A spróbuj wrzucić w obieg jakiś reaktor glonowy z małą pompką obiegową. Jadzia morska takowe posiada. Co prawda to koszt ale warte swojej ceny

:) ale musiało by być poza Panelem - w sumie do wykonania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tez mam poza panelem tyle że samoróbkę. Poj 2,3l w pierwszy miesiąc po4 1, no3 przedział 32-40. Drugi miesiąc po4 0,2, no3 ok 20. Trzeci miesiąc po4 0,03 no3 ok 5 i już nie robiłem więcej pomiarów na no3. Obecnie po4 w okolicy 0 ale jakieś są. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krzysiu:-)

Jakie masz tam kh ?

Bo jak będzie Kh 6 , raczej bym nie oczekiwała sukcesów z rozwojem zbiornika.

Przy tak niskim kh glony , sinice i inne nieporzadane badziewia sa w swoim żywiole.

Dobrej nocki:-)


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, maciej01 napisał:

1/4 kostki czy cała kostka mrożonki dziennie? Bo nie do końca zrozumiałem.

1/4 kostki dziennie.

 

6 godzin temu, @Beti napisał:

Krzysiu:-)

Jakie masz tam kh ?

Bo jak będzie Kh 6 , raczej bym nie oczekiwała sukcesów z rozwojem zbiornika.

Przy tak niskim kh glony , sinice i inne nieporzadane badziewia sa w swoim żywiole.

Dobrej nocki:-)

Na kh akurat nie mam jeszcze testu...


Pozdrawiam

ScovY

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeden z najważniejszych parametrów więc polecam zakup testu na kh

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się zrobić oświetlenie.

Teraz są paski led na diodach 5630

Odcinki po 38cm 6x niebieski2 x bialy (8500k) co łącznie wg producenta daje 36W

+ aquael leddy tube 6w (marine 10000k)

 

Do tego dzięki modyfikacją pokrywy (wywaleniu wszystkich starych bebechów i wyłamaniu już nie potrzebnych plastików) pięknie zmieścił się odpieniacz resun sk300.

Uruchomiony wczoraj na chwile ale ze musiałem iść do pracy, a nie był ustawiony to docelowy start nastąpił 10 min temu :) i juz pieni (obecnie na mokro).

26755095_1585569044822667_1116809441_n.thumb.jpg.0c413826fbee251fc3c1d1a02a14ca24.jpg


Pozdrawiam

ScovY

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba idziemy w dobrą strone.

Glon jakby odpuszcza. Po zejsciu z zasolenia 1,025 na 1,023 miekkasy wracają do sił. Z odpieniacza wylewam pełny kubek co 24h. Woda zrobiła się klarowna i wszystko nabiera lepszych kolorów. 

Skała przeszła porządne rwanie glonów, a od 2-3 dni nie wkładałem lap do akwa ;p

Zdaje sobię sprawe ze jeszcze duzo duzo pracy, ale po miesiącu porazek w koncu widze krok w dobra strone :)

Z obsady salarias niestety nie przezyl (jak pisałem od poczatku nic nie jadł), doszedł krab calcinus elegans (sam w sobie wydaje się delikatny, ale muszla taranuje wszystko :D) pomaga czyscic skałe więc narazie zostaje :) doszło 6 slimaków nassarius i pare columbella.

NO3 nadal wysokie (brak skali) wiec dozuje dalej no3po4x.

6211ad1372f0ab4bmed.jpg


Pozdrawiam

ScovY

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temat do zamknięcia. Wjechało do domu 200l :) do zobaczenia w nowym temacie ;)


Pozdrawiam

ScovY

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.