Skocz do zawartości
alexw200

Moja nano-rafka - 1300 w obiegu ;)

Rekomendowane odpowiedzi

Piasek dosyć czarny.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, katani napisał:
Piasek dosyć czarny.


No właśnie cały czas przy szybie gnije, centymetr od szyby już jest ok. Zastanawiam się czy go nie wybrać i wypłukać  i od nowa założyć dsb czy wywalić i zrezygnować z dsb.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Edytowane przez alexw200 (wyświetl historię edycji)

88d3e180721d3e3cf82e042b1e240cc3u1718a15

Tu najłatwiej mnie łapać :P:P:P  https://www.facebook.com/aleksander.smigielski.5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ja bym zrezygnował :P naczytałem się że więcej z DSB problemów niż pożytku :P jak masz odpieniacz, refugium, watę filtracyjną to nie potrzeba Ci już nic wincyj. A ja jadę tylko na samej wacie i żywej skale i jam jest szczęśliwy bardzo heh 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, fresz33 napisał:

Ja bym zrezygnował :P naczytałem się że więcej z DSB problemów niż pożytku :P jak masz odpieniacz, refugium, watę filtracyjną to nie potrzeba Ci już nic wincyj. A ja jadę tylko na samej wacie i żywej skale i jam jest szczęśliwy bardzo heh 

Wiesz co ja to dsb założyłem głównie z przyzwyczajenia bo zawsze było. Tak sobie myślę nad tym i myślę że chyba je jednak skasuję, część piasku przepłuczę i do tego nowego refugium na dno wsypię. A komorę po dsb posprzątam, postawię kratkę i żywą skałę na niej poukłądam.


88d3e180721d3e3cf82e042b1e240cc3u1718a15

Tu najłatwiej mnie łapać :P:P:P  https://www.facebook.com/aleksander.smigielski.5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
7 minut temu, alexw200 napisał:

Wiesz co ja to dsb założyłem głównie z przyzwyczajenia bo zawsze było. Tak sobie myślę nad tym i myślę że chyba je jednak skasuję, część piasku przepłuczę i do tego nowego refugium na dno wsypię. A komorę po dsb posprzątam, postawię kratkę i żywą skałę na niej poukłądam.

Tak samo jak z przyzwyczajenia ludzie montują odpieniacze ;) Ci co je mają zawsze mają rację, gdybym go miał pewnie też nie dał bym sobie wmówić że bez niego "nie pojedziesz" hehe

Dziwne że u mnie zbiornik bez podmian i bez odpieniacza nie "leży". Mam rybki, karmię je niepłukanym solowcem, a parametry takie że nie ma się do czego przyczepić :P 

Jedyne co bym dzisiaj zmienił to może oświetlenie z led na t5, ale na świetlówki o takiej barwie żeby koralowce nie były mdłego koloru, a takie jak mam teraz soczyście wybarwione. Zmienił bym dlatego że led nie doświetla tak samo jak t5. Ci co mają porównanie na żywo wiedzą o co chodzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, fresz33 napisał:

Tak samo jak z przyzwyczajenia ludzie montują odpieniacze ;) Ci co je mają zawsze mają rację, gdybym go miał pewnie też nie dał bym sobie wmówić że bez niego "nie pojedziesz" hehe

Dziwne że u mnie zbiornik bez podmian i bez odpieniacza nie "leży". Mam rybki, karmię je niepłukanym solowcem, a parametry takie że nie ma się do czego przyczepić :P 

Jedyne co bym dzisiaj zmienił to może oświetlenie z led na t5, ale na świetlówki o takiej barwie żeby koralowce nie były mdłego koloru, a takie jak mam teraz soczyście wybarwione. Zmienił bym dlatego że led nie doświetla tak samo jak t5. Ci co mają porównanie na żywo wiedzą o co chodzi.

PRzyzwyczajenie to druga natura :P Cały czas się waham i waham i waham :P:P:P 


88d3e180721d3e3cf82e042b1e240cc3u1718a15

Tu najłatwiej mnie łapać :P:P:P  https://www.facebook.com/aleksander.smigielski.5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, umnie też piasek gnije przy szybie a prawie nie karmie (pół kostki solowca na dwa-trzy dni). Reszta piachu az do dna bialutka. O co kaman? Jak się tego pozbyć mając nadal piach? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
No właśnie, umnie też piasek gnije przy szybie a prawie nie karmie (pół kostki solowca na dwa-trzy dni). Reszta piachu az do dna bialutka. O co kaman? Jak się tego pozbyć mając nadal piach? 

Jak dobrze popatrzyłem to cały był zgniły :( już go nie ma


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

88d3e180721d3e3cf82e042b1e240cc3u1718a15

Tu najłatwiej mnie łapać :P:P:P  https://www.facebook.com/aleksander.smigielski.5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, alexw200 napisał:


Jak dobrze popatrzyłem to cały był zgniły :( już go nie ma


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

A to u mnie tylko przy szybie. Tam gdzie nigdy nie widzę, żeby nassariusy grzebały

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Godzinę temu, alexw200 napisał:

bf92a9573f7801dc23caade710626c8c.jpg


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Zdecydowanie lepsza opcja :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A macie jakieś pomysł jak temu przeciwdziałać? Babka zapyli mi cały zbiornik. A nie wiem jak na to zareagują lpsy i spsy? 

Edytowane przez dla syna (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A macie jakieś pomysł jak temu przeciwdziałać? Babka zapyli mi cały zbiornik. A nie wiem jak na to zareagują lpsy i spsy? 

Ja w głôwnym zbiorniku bue mam tego problemu, to było tylko w dsb.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

88d3e180721d3e3cf82e042b1e240cc3u1718a15

Tu najłatwiej mnie łapać :P:P:P  https://www.facebook.com/aleksander.smigielski.5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek
A macie jakieś pomysł jak temu przeciwdziałać? Babka zapyli mi cały zbiornik. A nie wiem jak na to zareagują lpsy i spsy? 
Mi babka pyli już prawie miesiąc. Po spsach nie widać problemów, co jakiś czas trzeba dmuchnąć skałę. Im później dasz babkę tym dłużej będzie pylić.

Wysłane z mojego LG-M200 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, alexw200 napisał:


Ja w głôwnym zbiorniku bue mam tego problemu, to było tylko w dsb.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

No właśnie chyba dlatego mam problem bo dsb brak. Mam 9 nassariusów i rozgwiazdę piaskową oraz babilonie. I niestety efekt przy szybach powala. Cyrkulacja też jest git bo obieg skrecony na 1400l/h cyrkulacja to samo i druga pompa obiegowa na ok 500l/h. Po dnie widać że nie ma martwych stref. Zadne farfocle na piasku nie zostają bo nie ma jak. Mimo to lipton... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek
No właśnie chyba dlatego mam problem bo dsb brak. Mam 9 nassariusów i rozgwiazdę piaskową oraz babilonie. I niestety efekt przy szybach powala. Cyrkulacja też jest git bo obieg skrecony na 1400l/h cyrkulacja to samo i druga pompa obiegowa na ok 500l/h. Po dnie widać że nie ma martwych stref. Zadne farfocle na piasku nie zostają bo nie ma jak. Mimo to lipton... 
Powiem Ci że zanim kupiłem babkę. To tak strzykwa, rozgwiazda piaskowa, pełno nassariusy, chrysus kopiący często. I naqet dałem gigant cyrkulację żeby sprawdzić. Piasek się walał na sterty a wkońcu na szczycie brąz. Dopiero babka pomogła nawet przy słabszej cyrkulacji. Ale fakt trzeba się uzbroić w cierpliwość na początku. Syf leci cały czas. Z tygodnia na tydzień mniej. Dlatego im wcześniej dasz babkę tym szybciej zacznie ogarniać.

Wysłane z mojego LG-M200 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, laszek napisał:

Powiem Ci że zanim kupiłem babkę. To tak strzykwa, rozgwiazda piaskowa, pełno nassariusy, chrysus kopiący często. I naqet dałem gigant cyrkulację żeby sprawdzić. Piasek się walał na sterty a wkońcu na szczycie brąz. Dopiero babka pomogła nawet przy słabszej cyrkulacji. Ale fakt trzeba się uzbroić w cierpliwość na początku. Syf leci cały czas. Z tygodnia na tydzień mniej. Dlatego im wcześniej dasz babkę tym szybciej zacznie ogarniać.

Wysłane z mojego LG-M200 przy użyciu Tapatalka
 

Tak, tylko ja mam w obiegu prędkość przepływu 20x pojemność display. Boje się że przy babce będzie siwy dym. Miałem problem, żeby euphyllie ustawić bo wszędzie huragan. Na piasku i na skałach bez odmuchiwania kompletnie nic sie nie zbiera. Tylko ten syf w piasku przy szybach. Kolega jak widział moj zbiornik to grubo by się zastanowił czy wsadzić babkę, a jego doświadczenie z serwisem zbiorników jest kilkunastoletnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

Jeżeli masz piasek 1-1,5mm to ta granulacja nie fruwa. Nawet przy babce.

Wysłane z mojego LG-M200 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, laszek napisał:

Jeżeli masz piasek 1-1,5mm to ta granulacja nie fruwa. Nawet przy babce.

Wysłane z mojego LG-M200 przy użyciu Tapatalka
 

To chyba zaryzykuje. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NO3 podskoczyło bo nagle nie miało co "zjadać" materii. Z całym szacunkiem ale trochę na pałę odłączyłeś bardzo dużego konsumenta materii organicznej jakim jest DSB. Trzeba je było stopniowo wygaszać, albo przygotować coś w zamian... No ale teraz to tylko poczekać, skały masz sporo, za kilkanaście dni wszystko powinno się ustabilizować. Masz też dużo glonów, one teraz pewnie dostaną sporego kopa. Tylko daj im odpowiednią ilość mikroelementów, zwłaszcza żelaza. 

Edytowane przez dadario (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, fresz33 napisał:

Ja bym zrezygnował :P naczytałem się że więcej z DSB problemów niż pożytku

No i to jest problem , wszystkowiedzący co wyczytali . Najgorsze że często widzę zwalanie problemu na coś co nie jest przyczyną . 
Z stawianiem części systemu z "przyzwyczajenia" czy wyczytania się zgadzam . Trzeba wiedzieć co ci trzeba i to zakładać , a żeby wiedzieć trzeba sprawdzić samemu . 
 

11 minut temu, dadario napisał:

Z całym szacunkiem ale trochę na pałę odłączyłeś bardzo dużego konsumenta materii organicznej jakim jest DSB.

Dokładnie , ja widzę po redukcji połowy spagetti .Za każdym razem wysyp glona na szybach , powrót systemu do normy trwa 3 dni .

Edytowane przez SU1 (wyświetl historię edycji)

summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, dadario napisał:

NO3 podskoczyło bo nagle nie miało co "zjadać" materii. Z całym szacunkiem ale trochę na pałę odłączyłeś bardzo dużego konsumenta materii organicznej jakim jest DSB. Trzeba je było stopniowo wygaszać, albo przygotować coś w zamian... No ale teraz to tylko poczekać, skały masz sporo, za kilkanaście dni wszystko powinno się ustabilizować. Masz też dużo glonów, one teraz pewnie dostaną sporego kopa. Tylko daj im odpowiednią ilość mikroelementów, zwłaszcza żelaza. 

Nie, nie na pałę, 50% wywaliłem a 50% zostało jeszcze w systemie, przepłukane ale jednak, w zamian są 2 dodatkowe reaktory pełne spaghetti :P Wydaje mi się, ze powinno wystarczyć. Co do mikro to daję teraz af 1+2+3 więc chyba niczego dodatkowo nie będę dodawał.

8 minut temu, SU1 napisał:

No i to jest problem , wszystkowiedzący co wyczytali . Najgorsze że często widzę zwalanie problemu na coś co nie jest przyczyną . 
Z stawianiem części systemu z "przyzwyczajenia" czy wyczytania się zgadzam . Trzeba wiedzieć co ci trzeba i to zakładać , a żeby wiedzieć trzeba sprawdzić samemu . 

To nie tak, że tylko z przyzwyczajenia, nie do końca, zawsze widziałem zalety posiadania dsb, natomiast tym razem strasznie dałem d*py :( miałem za dużo podłoża w baniaku i sporo odessałem do dsb, jakieś dodatkowe 4-5 cm. Niestety z całym syfem etc. wydaje mi się że przez to zaczęło gnić, niestety ale to było jedyne rozsądne rozwiazanie na ten stan - odessać, wyczyścić i wywalić. Za jakiś czas zrobię jeszcze raz ale w oddzielnym zbiorniku, wpięte na bypasie jak refugium.

Edytowane przez alexw200 (wyświetl historię edycji)

88d3e180721d3e3cf82e042b1e240cc3u1718a15

Tu najłatwiej mnie łapać :P:P:P  https://www.facebook.com/aleksander.smigielski.5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.