Skocz do zawartości
darek1973

JAKIE BAKTERIE NA START?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wszystkich. Jako, że zbiornik już zalany, skała wsadzona czas na dojrzewanie. Tutaj mam pytanie. Jakie bakterie na start polecacie? Pozdrawiam

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja ci mogę polecić te które ja używałem i się sprawdziły, 

https://erybka.pl/product-pol-1282-Microbe-Lift-Special-Blend-118-ml.html

https://erybka.pl/product-pol-11630-Microbe-Lift-Nite-Out-II-118-ml.html

Oczywiście wielkość opakowań zależna jest od wielkości zbiornika w obiegu. 


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja użyłem prodibio biodigest + bioptim. Też wszystko sprawnie wystartowało. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, darek1973 napisał:

Witam Wszystkich. Jako, że zbiornik już zalany, skała wsadzona czas na dojrzewanie. Tutaj mam pytanie. Jakie bakterie na start polecacie? Pozdrawiam

 

Ja od początku używam Microbe-lift Special blend. Śmierdzą jak cholera ale ponoć dobre. Z tyłu masz tabelkę co i jak dozować.


98d537abf002fd3a1d80fb8ef41d7703u1677a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może zastanów się jaką metodą będziesz prowadził akwarium i daj na start docelowe bakterie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na start żywa skała... dość w niej jest życia;)

pamietam po ok 2 tygodniach wlalem tylko chyba Biodigest

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak poprzednicy, używałem swego czasu bakterii biodigest choć uważam, że do prawidłowego rozwoju bakterii niczego nie trzeba prócz cierpliwości. Możesz też sięgnąć po produkty aquaforestu, zależy jaką metodą chcesz prowadzić zbiornik. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja dawałem fiolkę Biodigest co 5 dni. Przez pierwsze 2 tygodnie dawałem też BIO S AF i po 2 tygodniach PRO BIO S AF. teraz daję cały czas PRO BIO S wg zalecanej dawki - 1 kropla na 100l.

I ja szczepiłem wodę z działających akwariów. W sumie wodę, piasek i skałę mam z 5 baniaków.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wybierz jakąś metodę prowadzenia zbiornika i dostosuj bakterie... Inne będą potrzebne dla akwarium "naturalnego" z dsb i glonami (najlepiej jakieś miksy różnych producentów - im więcej różnych szczepów tym lepiej) a jeszcze inaczej sprawa bakterii wygląda przy metodzie probiotycznej Aquaforestu... 


b92d252d1cb9323c7717535c6689f494u1709a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam jeszcze świeże akwarium leje bakterie od 3 producentów  (co 3 dni inne) zakładam, że każdy producent ma inne mixy a im większa różnorodność dobrych bakterii tym lepiej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polecam Equo. Po wlaniu po dwóch tygodniach. Parametry zerowe i dojrzewanie było bardzo delikatne. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za pomoc. Będę miał dsb więc jak radzicie użyję kilku szczepów bakterii

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

special blend i niteout, ehh kiedy to było


Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Startowałem na żywej skale, żywym piasku i świeżej solance. Żadnych bakterii na start nie dawałem. Pierwsze bakterie dałem po około roku, były to microbe lift special blend.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze ja się podepnę z pytaniem do tematu - jeśli chciałbym do suchej skały, żywego piasku i świeżej solance wlewać bakterie od powiedzmy 3 producentów to czy powinienem się stosować do zaleceń każdego producenta osobno? Czy już niestandardowo i jeśli tak to jakie są tego reguły?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
34 minuty temu, CzaQ napisał:

To jeszcze ja się podepnę z pytaniem do tematu - jeśli chciałbym do suchej skały, żywego piasku i świeżej solance wlewać bakterie od powiedzmy 3 producentów to czy powinienem się stosować do zaleceń każdego producenta osobno? Czy już niestandardowo i jeśli tak to jakie są tego reguły?

Bakterie też da się "przedawkować" i powstają wtedy takie "gluty bakteryjne" i nie tylko... dlatego jak chcesz jednocześnie podawać bakterie 3 producentów to podziel sobie ich dawki zalecane na 3...

i powiedzmy dla przykładu jak masz dać:

preparatu X 90ml to podaj 30ml

preparatu Y 150ml to podaj 50ml

preparatu Z 15ml to podaj 5ml

i przede wszystkim obserwuj zmiany ;)

Choć ja raczej proponowałbym robić to w inny sposób ... a mianowicie zmieniać bakterie po skończonej butelce (ja tak zawsze robiłem w akwarium holenderskim jak mi wyszły jedne bakterie to kupowałem inne i zawsze małe butelki żeby częściej zmieniać).


b92d252d1cb9323c7717535c6689f494u1709a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za radę @AmonS:) Wybieram właśnie między droższym Biogro, w którym jest całkiem sporo różnych typów bakterii, a 3 tańszymi produktami od różnych producentów np. Microbe Lift Special Blend + BioDigest + AF Bio S. Cenowo dla mojego baniaka na okres 6 miesięcy wychodzi prawie porównywalnie więc się zastanawiam, które z tych dwóch rozwiązań jest lepsze? I jeszcze się nasuwa pytanie czy przy opcji z różnymi producentami nie wyjdzie tak, że większość typów bakterii się pokryje?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli się pokryją to trudno... w sumie i tak bakterie konkurują między sobą o pokarm i tak naprawdę wiele szczepów które wprowadzamy do akwarium nie wytrzymuje walki o pokarm i znika... dlatego trzeba uzupełniać bakterie by szczepów aktywnie żyjących było jak najwięcej. W sumie to dla nas liczy się usunięcie substancji szkodliwych z wody. Nie ważne czy zrobi to szczep X czy Y a może Z. Ważne by no3 i po4 było na niskim poziomie... Są też bakterie które nie do końca są pożyteczne i po to uzupełniamy te najlepsze szczepy bakterii by "wypierać" te mniej pożyteczne... tak czy siak te szczepy które zamykają w buteleczkach różni producenci zadanie mają na ogół to samo (oczywiście jeżeli mówimy o bakteriach nitryfikacyjnych) ;) 

Przynajmniej ja to tak rozumiem po przeczytaniu setek artykułów i obserwując swoje akwaria ;)  


b92d252d1cb9323c7717535c6689f494u1709a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.