Skocz do zawartości
jarek_1987_

Pierwszy Morski Baniak

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

najpierw korzystając  okazji "Cześć jestem Jarek z Ciechanowa miasta Ciechana i Dody" :)

A teraz :) od pewnego czasu przerzucam internety bo chcę założyć akwarium morskie.

Decyzja uzgodniona z małżonką :) jeszcze trochę mam na postawienie zbiornika bo pewnie w okolicach wakacji dopiero uda mi sie wszystko ogarnąć, ale dzięki temu mam czas na rozważenie wszystkiego. I mam teraz kilka pytań,

1. Czy zbiornik 112 L na początek będzie optymalny czy może większy mniejszy będzie lepszy. (w słodkiej wodzie im większy tym lepszy)na początek myślałem o 2 błazenkach nie wiem ilu Garbikach i (tu na pewno poproszę o pomoc) koralach miękkich twardych tolerancyjnych na początek przygody. 

2. Budowa Sumpa od tego chcę zacząć zanim będzie akwarium to już chcę mieć gotowego sumpa w obiegu zamkniętym żeby woda wcześniej ruszyła, czy to ma sens?

3. czy do akwarium 80*40*40 sump 60*30*30  (50 L) będzie wystarczający i co w nim pomieścić myślałem żeby jedną żywą skałę tam trzymać (gdzieś to wyczytałem), wymiary sumpa uwzględniają w przyszłości rozwój o automatyczną dolewkę.

4. w sumpie chciał bym zmieścić cały osprzęt filtracyjny i grzewczy z tą częścią na glony możliwie dużą co powinno się w niej znaleźć jakiś materiał podłoże dla glonów?

5.jaki spieniacz białek zakupić czy Tunzze 9004 o którym wszyscy piszą wystarczy do zbiornika 120 L?

6. Jaki sprzęt poza spieniaczem, pompką, grzałką będę potrzebował (nie piszę o oświetleniu bo jeszcze do tego nie dojrzałem o tym zacznę myśleć jak już będzie projekt sumpa i szafki gotowy) Filtr RO mam z nowymi wkładami został mi po Paletach.

 

To chyba na początek tyle, może jest ktoś z mojego pięknego miasta lub okolicy, kto już działa w temacie Morszczyzny i mógł by pokazać co i jak ?

Edytowane przez jarek_1987_ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 Na twoim miejscu jak już jechać z sumpem to od 200 l zbiornik główny będzie łatwiej , a ewentualny sprzęt kupić z zapasem to i na większy zbiornik by starczyło tak było u mnie . Choroba szybko postępuje i jeśli masz miejsce i zakładasz sump szkoda by było abyś miał po chwili zbiornik zmieniać no chyba że jechać budżetowo dla sprawdzenia się .

2 Sump można zalać wcześniej i jest to dobry pomysł jeśli będzie w nim oświetlenie  skała / piach , grzałka ,cyrkulacja oraz np glony  ;) Podlać go bakteriami i heja .

3 Co do wielkości sumpa to byle się odpieniacz / obigówka i grzałka zmieściła reszta miejsca to opcja np refugium glonowe / dsb polecam poczytać , wg mnie czym większy sump tym lepszy ja stosuje od kilku lat mój pierwszy sump a akwaria mam coraz większe i daje rade aczkolwiek zapełniony teraz jest teraz po samą szyje ;) 

4 Najlepiej DSB jeśli nie to chociaż jakaś warstwa piachu , do DSB  polecam PIASEK KWARCOWY NATURALNY 0,1-0,4mm  1kg kosztuje chyba 1,50 zł , nie kupuj żadnych żywych piasków za 150 zł szkoda kasy ten kwarcowy działa idealnie

5 Tunzze 9004  jest do zbiorników bez sumpa , mając sump kup coś prawdziwego co przyda się na dłużej

6 Na pewno potrzebny będzie falownik , testy wody , refrektometr ,termometr ,dolewkę automatyczną bądź napoczątek grawitacyjną ( dzięki niej będziesz miałstabilne zasolenie )

Powodzenia

 

Edytowane przez wolan91 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie mam na imię Roman. Spróbuję podpowiedzieć Ci w pigułce odpowiedzi na twoje pytania 

Ad 1. Akwarium 112 litrowy to najlepszy wybór na start dla początkującego morszczaka. Na podobnym sam startowałem. Błazenki tak ale bez ukwiała. Odradzam też garbiki, bardzo terytorialne i agresywne. Bywają wyjątki, trzeba brać pod uwagę prawo Marfiego. Są inne fajne rybki do małego akwarium. 

Ad 2. sump.JPG.fb4a69c51d4ac82dbf1a63304aedd7eb.JPG

przykład sumpa. Ja podwyższyłem  przegrody w DSB i wstawiłem refugium z makroglonami.

Ad 3 jw

Ad 4 jw

Ad 5 nie spieniacz ale odpieniacz ,, skimer " tunze 9004 się nadaje. Można poszukać innego.

Ad 6. Filtr odwrotnej osmozy + wkład żywicy demineralizującej RO+ DI do poczytania https://reefhub.pl/filtr-ro-di/

Na reefhub znajdziesz większość odpowiedzi na temat sprzętu i nie tylko. Wałkowane są pytania co do obiegu wody np. 

Ad 7. Napisałeś że chcesz wystartować z akwarium na wakacje. Masz więc czas na przygotowanie suchej skały. Moczenie w ro +di. 

Ad 8. Aquascaping.  Trzeba będzie oglądać akwarium przez długi okres i patrzeć na to wszystko. A musi się podobać. Ostatnio poruszony temat prze zemnie. Jest w czym wybierać. 

Ad 9. Trzeba wybrać metodę startu i dojrzewanie akwa. Ostatnie akwarium założone prze zemnie to sucha skała wymoczona przez kilka miesięcy, zrobienie na niej tylnej ściany i zasłonięcie komina i zalanie żywą wodą w 100 %. Bez oznak dojrzewania. Przepraszam po wsypaniu żywego piasku miałem nalot okrzemek przez tydzień.

Ad 10 Nie wspomniałeś nic o kwarantannie. Jest to ważny element w akwarystyce morskiej. Zaoszczędza kłopotów i pieniędzy. Wymusza też czas w jakim tempie wprowadzasz życie do akwarium. 

Z sześciu pytań zrobiło się dziesięć. Jeszcze wiele przed tobą.  Trzymam kciuki, udanego startu bo warto.  Pozdrawiam Roman.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do lata daleko... i dobrze.

Długa droga przed Tobą ;) polecam jak i mi polecono kilka miesięcy temu:

https://reefhub.pl/

To jest prawdziwa kopalnia wiedzy ;) 

Do tego poczytaj dział "nasze akwaria", poszukaj zbiornika podobnego wymiarami do tego który Ty planujesz i wzoruj się, pytaj właściciela takiego akwarium o rady (wiele osób jest tu na forum mega życzliwych i na pewno nie zostawią Cię samego - warunek jest jeden... najpierw czytaj potem pytaj ;) )

1. 112l będzie ok jeśli masz na takie ochotę ;) zasada im większe tym lepsze jak w każdej akwarystyce i tu obowiązuje. Moja pierwsza piko rafka to było/jest 54l (teraz stawiam 240). Moje prywatne zdanie jest takie, że nie ważne jakie postawisz pierwsze akwarium... i tak postawisz większe - to tylko kwestia czasu xD

2. Ja co do sumpa się nie wypowiem bo nie posiadam :X Choć jakbym miał miejsce to chętnie bym "rupiecie" pochował :( 

3.J.w

4. Dla glonów, np. spagetti nie potrzeba podłoża, ale robiąc sumpa i myśląc o glonach warto rozważyć DSB (https://reefhub.pl/dsb-powrot-do-natury/)

5. Tunze 9004 spokojnie da radę z tym wymiarem ale do sumpa warto rozważyć inne opcje... poszukaj ;) 

6. Dolewka automatyczna - podstawa, do tego falowniki, testy przynajmniej podstawowe (no3, po4, ca, kh i pewnie z czasem kilka innych XD), coś do pomiaru zasolenia, np. refraktometr...

PS: Odpieniacz a nie spieniacz :F Choć to pewnie słownik w telefonie albo coś tego typu, prawda?

Pozdrawiam,
Maks

 


b92d252d1cb9323c7717535c6689f494u1709a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za szybką odpowiedź.

Kolego Wolan jeżeli chodzi o pojemność akwarium głównie chodzi żeby się spróbować dlatego rozważam pomiędzy 112 a 200 się zobaczy jeszcze. Rozumiem również że dolewka automatyczna ma w takim razie duże znaczenie i nie warto tego odkładać.

Kolego Romanie :) niestety do wakacji nie ruszę z niczym więcej poza zebraniem sprzętu i uruchomieniem suma. Tak zakończę remont pomieszczenia w którym morskie będzie stało a za chwilę (3 tygodnie) rodzi mi się kolejna druga już córka, co też ograniczy czas i rozdrazni żonę.co do kwarantanny to rozumiem że chodzi o wprowadzanie nowych istot do akwarium, jednak nie wiem czy musi być to oddzielny zbiornik czy da się to połączyć docelowo w szafce będzie jeszcze trochę miejsca, czekam na jakąś wskazówkę.

Kolego AmonS wyczerpująca przedmowcow mogę tylko Ci podziękować również i potwierdzić że to wina słownika w tablecie.

 

Moi drodzy już doświadczeni nowi koledzy jesteście zgodni co do tego że Tunze nie koniecznie powinno być to coś innego a możecie coś zaproponować w cenie zbliżonej do tunze.

Jeszcze raz wam dziękuję za szybką odpowiedź.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do modelu odpieniacza raczej musisz sam poszukać, przede wszystkim zastanów się co ma żyć w akwarium... Jak planujesz koralowce miękkie + kilka lpsów + 2-4 rybek to nie musisz szukać mega wydajnego odpieniacza... Natomiast jak chcesz w przyszłości więcej rybek i większy zbiornik to polecam szukać używek na forum. Do lata na 100% znajdziesz jakiego deltec'a np. apf 600 za kilka stówek (ostatnio była oferta za 550zł lub blisko tej kwoty) ;) Mi go polecano do 240l pod sps'y ale niestety brak sumpa spowodował że mam tunziaka 9006 :/ 

 

Edytowane przez AmonS (wyświetl historię edycji)

b92d252d1cb9323c7717535c6689f494u1709a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A któryś z tych odpieniaczy nadawał by się? Ten element chcę kupić jako pierwszy żeby mieć Full sumpa jak tylko zrobię szafkę.

1. HAQOS ODPIENIACZ PS 600

2. AQUA MEDIC - ODPIENIACZ EVO 500

3. BOYU ODPIENIACZ DT 2520

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tu masz taki watek ktory troszke powinien Ci pomoc a moze warto tez pomyslec o kupnie odpieniacza diy ja taki uzywam od poczatku w zbiorniku 500l 

mozna znalezc czasem na forum cos naprawde ciekawego i w rozsadnych pieniadzach 

tu masz 2 watek na temat kolejnego odpieniacza o ktory pytasz

no i jest 3 ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jarku z moich tylko 9 m-c doświadczeń początkującego morszczaka podpowiem:

Kup największe akwarium jakie Ci się zmieści, na którego utrzymanie bez przesadnych oszczędności będziesz chciał wydawać pieniądze (sól, woda, preparaty i prąd (!) kosztują)

Dlaczego?

  • im większe tym łatwiej utrzymywać to co najważniejsze dla zwierzaków a więc stabilność parametrów
  • choroba postępuje bardzo szybko :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
36 minut temu, Przemek79 napisał:

Jarku z moich tylko 9 m-c doświadczeń początkującego morszczaka podpowiem:

Kup największe akwarium jakie Ci się zmieści, na którego utrzymanie bez przesadnych oszczędności będziesz chciał wydawać pieniądze (sól, woda, preparaty i prąd (!) kosztują)

Dlaczego?

  • im większe tym łatwiej utrzymywać to co najważniejsze dla zwierzaków a więc stabilność parametrów
  • choroba postępuje bardzo szybko :)

bardzo słuszne i zdrowe podejście popieram u nas też było na początku 30l za 6 m-y 105l reefmax po ok 8 m-cach 250l i po roku od 250 jest 500l i po 2 latach tak już jest plan na jakieś 800 900l  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam was ponownie przespałem się z waszymi radami:) pogrzebałem jeszcze w necie i chyba decyzję podjąłem tylko muszę do niej dorosnąć i teraz w związku z tym pytania kolejne się nasunęły.

chce zlikwidować Tanganikę akwarium 120*40*50 profilowane 40 cm w najszerszym miejscu i to akwarium narazie wykorzystać jako starter pack i teraz pytania.

1. czy akwarium jeżeli teraz założę powiedzmy w przeciągu 2 tygodni zaleje Ro/Di  kupie i zamontuje system Jebao RW 15 z kontrolerem to odpieniacz białek będzie odrazu niezbędny? Pytam ponieważ sugerując się waszymi radami przewidywania przyszłości znalazłem taki Skimmer Deltec SC 1351 który mógł bym kupić powiedzmy za parę miesięcy.

2. mając więcej czasu wpuścił bym martwą skałę żeby akwarium dojrzało ale czy do tego np dać żywy piasek odrazu i trochę żywej skały?

oczywiście sump będzie zrobiony zanim ruszę cokolwiek z akwarium supma zrobię o wymiarach 80 dł x 35 szer. i ile dać wysokości 40 starczy ?

I najważniejsze jaka temperatura w akwarium na czas dojrzewania będzie konieczna? Czy może to być około 17 stopni?  Czy musi być powyżej 20?  Mówię na czas dojrzewania tylko zanim dodam jakiekolwiek ekipy czyszczące czy coś takiego.

Edytowane przez jarek_1987_ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

myślę że jebao rw 15 będzie za bardzo przesadzony bo zrobi za dużą pralkę do takiego zbiornika rw8 z powodzeniem i może jakis jeszcze jeden mniejszy ale to już kwestia gustu i zaznaczam tylko moja opinia ja w zbiorniku 140x60x60 mam 2 x rw8 i 1 x jakiś chińczyk 3000l/h

Edytowane przez Martia (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
39 minut temu, jarek_1987_ napisał:

Witam was ponownie przespałem się z waszymi radami:) pogrzebałem jeszcze w necie i chyba decyzję podjąłem tylko muszę do niej dorosnąć i teraz w związku z tym pytania kolejne się nasunęły.

chce zlikwidować Tanganikę akwarium 120*40*50 profilowane 40 cm w najszerszym miejscu i to akwarium narazie wykorzystać jako starter pack i teraz pytania.

40 cm szerokości da CI bardzo małe możliwości aranżacji skały bo powinna być przestrzeń między skałą a szybą żeby się czyścik zmieścił. samo szkło to w morskim jeden z mniejszych wydatków więc zamówiłbym min 50 cm szerokości, 60 cm już fajnie a idealne np. dla mnie byłoby 70 cm. wysokość 50-65 cm w zależności od długości Twoich ramion

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem Przemku o co chodzi jednak jak pisałem to akwarium ma być takim testem dla mnie i ma rozwinąć martwa skałę jak polecili przedmówcy bo czas na główny start zbiornika będzie jeszcze. 

Teraz poprawcie mnie jeśli się mylę, zakładam akwarium 240 L tylko po to żeby obudziła w nim się życie czyli sucha rafa trochę tylko żywej no i żywy piasek. A w okolicach wakacji lub pod ich koniec planuje zakup nowego szkła rozmiar pewnie będzie podobny i tak że 112 już jest 240 L i spuszcza wtedy wodę że starego akwarium i wlewam do nowego szkła nie zmieniając nic więcej sump ten sam poprostu przenoszę wodę i skalę i piasek i dopiero wtedy zaczynam wprowadzać inne życie ale woda skały i reszta zostaje bez zmian oświetlenie to samo będzie. No zmieni się tylko zdobyte przez około 8-9 miesięcy doświadczenie.

Powiedzcie mi tylko co z temperatura w takim zbiorniku czy musi być ona powyżej 20 czy może być np 15 stopni 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i wg mnie po przenosinach piachu i skały dojrzewanie czas start od nowa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, jarek_1987_ napisał:

Wiem Przemku o co chodzi jednak jak pisałem to akwarium ma być takim testem dla mnie i ma rozwinąć martwa skałę jak polecili przedmówcy bo czas na główny start zbiornika będzie jeszcze

Jarku w pierwszym poście, nic nie było napisane na temat, przejściowego akwarium. Wtedy odpowiedzi były by inne. Np odpieniacz tunze 9004 do 240 litrowego akwa plus sump się nie nadaje z dwóch powodów. Jest przystosowany do zbiornika bez sumpa, ale go nie wyklucza. To do obiegu łącznym trzysta litrów jest za slaby. To co chcesz wykonać, mija się z celem. Po przeprowadzce zapewne będzie dojrzewanie od nowa. Sprzęt musisz planować teraz pod akwarium 300 l. Co możesz teraz zrobić to, zalać akwarium 112 l wodą z ro,di wrzucić do środka suchą skałę, wstawić falowniki i co kilka dni wymieniać wodę, gdy będzie widać że zmieniła kolor. W międzyczasie jak będziesz się nudził, pobaw się w aquascaping. Wykorzystaj ten czas na poszerzanie wiedzy. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, dewoitine.roman napisał:

Jarku w pierwszym poście, nic nie było napisane na temat, przejściowego akwarium. Wtedy odpowiedzi były by inne. Np odpieniacz tunze 9004 do 240 litrowego akwa plus sump się nie nadaje z dwóch powodów. Jest przystosowany do zbiornika bez sumpa, ale go nie wyklucza. To do obiegu łącznym trzysta litrów jest za slaby. To co chcesz wykonać, mija się z celem. Po przeprowadzce zapewne będzie dojrzewanie od nowa. Sprzęt musisz planować teraz pod akwarium 300 l. Co możesz teraz zrobić to, zalać akwarium 112 l wodą z ro,di wrzucić do środka suchą skałę, wstawić falowniki i co kilka dni wymieniać wodę, gdy będzie widać że zmieniła kolor. W międzyczasie jak będziesz się nudził, pobaw się w saquascaping. Wykorzystaj ten czas na poszerzanie wiedzy. 

Szanowny Kolego

Wątek faktycznie rozpoczął się od 112L zakładanych w wakacje po wakacjach, ale w między czasie zmieniły się perspektywy.

Zmieniły się na 240 L z odpieniaczem  Deltec SC 1351.

Rozumiem już też że jeżeli będę miał nawet tą samą wodę, te same skały, ten sam żwir to samo oświetlenie to i tak jeżeli w ciągu 25 min. wleje wodę do beczki całą i wyjmę na 2 min z wody skały i piach i włożę to szybko do nowego zbiornika, który postawie w tym samym miejscu i zaleję wszystko tą samą wodą którą wcześniej wlałem do beczki to i tak zbiornik na nowo będzie musiał dojrzeć.

Ja rozumiem wszystko co mi radzicie ale dalej nie mam odpowiedzi na wszystkie pytania i może mi ktoś powie w takim razie: (co do sumpa mała wzmianka na końcu)

1. NAJWAŻNIEJSZE DLA MNIE INFO czy w akwarium bez ryb i ukwiałów temperatura wody musi być taka jaka będize w głównym zbiorniku czy dla tego żeby ożywić skałę wystarczy np 15 stopni 

2. Jakie dwie świetlówki T5 zamontować na początek docelowo będzie ich 4 lub 2xT5 2x belka LED

3. czy do suchej skały żeby ją ożywić wystarczy taka kolejność ustawiam akwarium zalewam wodą z RO/Di, uruchamiam pompy cyrkulacyjne Jebao RW 4 lub RW 8 (może 8 mocniejszy będzie a i tak regulacja mocy przecież jest w nim) i sumpa z DSB, narazie bez odpieczniacza ( zakupie go około maja-czerwca ze względy na budżet) ale miejsce komory na niego jest i będzie czekało, solę wodę po 2 dniach do tak przygotowanego zbiornika wsypuje żywy piasek i układam na nim 20 kg suchej skały i 5 kg żywej skały i jeden kawałek do Sumpa do komory DSB żywej s/kały odpalam oświetlenie na pół gwizdka bo będą tylko 2 świetlówki T5 nie wiem o jakiej mocy bo do oświetlenia jeszcze nie doszedłem.

4. czy w bocznej szybie akwarium dać do szklarza niech wytnie okienko na grzebień i jakiej szerokości polecacie, lepiej na pewno najpierw w taki grzebień się zaopatrzyć i do tego niech doklei zbiorniczek przelewowy z dziurami na dole, czy może mi ktoś zdjęcie takiego rozwiązani udostępnić albo nakierować na jakiś ładny opis wiem że opcja sukaj nie boli i własnie to robie ale może ktoś ma pod ręką akurat i zanim znajdę to zdąży mi podesłać.

czy moje założenie jest słuszne, że dzięki temu wychoduję sobie z 20 kg suchej skały 20 kg odświeżonej która będzie w stanie posłużyć do wystartowania zbiornika w sierpniu lub wrześniu. Nie pytam czy to ma sens bo z doświadczenia wiem, że doświadczenie zyskam nawet w tym jak utrzymać odpowiednie wartości wody, jak dbać o sumpa, w między czasie dowiem się więcej na temat doboru mocy pompy zarówno tej do sumpa jak i tych odpowiadających za ruch wody w akwarium.

Co do samego Sumpa już wkrótce chcę coś rozrysować (może dziś) tylko muszę porównać wielkości komory do odpieniacza, dogadać się co do szafki sprawdzić wszystkie możliwości i jak już sumpa projekt gotowy będzie (oparty oczywiście na tych które dostałem i które tu na forum już widziałem) to wtedy ruszę ze wszystkim. 

Edytowane przez jarek_1987_ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

może nie odpowiem na wszystko, ale coś podpowiem.

Jeżeli w skale mieszkają organizmy, które żyją w wodzie o temp. ok. 25 stopni to trzeba im te 25 stopni zapewnić. 15 stopni to będzie za mało. Takie jest moje zdanie.

2xT5 54W będzie za mało dla 240l. Pod 4x54 z SPSami będziesz mógł próbować. 

Skalę trzeba zalać już posoloną wodą, a nie czystą RO/DI. Odpieniacz by się przydał by wyciągać syf z wody.

Edytowane przez Pawel_Q (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie coś myślałem nad Sumpem i wymyśliłem taki 75* 45 * 35 to dawało by przy poziomie wody 20 cm około 60 L sumpa

SUMP.png.46b7b2bacc7ca56103a87fb274d2500d.png

komora pierwsza na odpieniacz 19 x 18 cm  wysraczy 20 cm szeroka ? odstępy między szybami pionowymi 1,5 cm przepust od dna 3 cm

2 cezść refugium/DSB DSB 5 cm wystarczy wysokości ? wtedy refugium miało by od powierzchni DSB 13 cm czy to nie za mało ? komora na pompę 15 cm szeroka 14 wysoka 35 cm szeroka.

Czy w komorze z pompą można było by dodać 15x10x30 zbiornik na dolewkę. Gdzie najlepiej dać grzałkę tam gdzie odpieniacz czy tam gdzie pompa ?

Pytanie co do wysokości wody w 1 części do skimmera Deltec SC 1351 wymiary: 210x140xx505h mm
- optymalny poziom zanurzenia: 160 - 250 mm poziom wody 20 cm będzie dobry czy może być wyżej ?

czy taki sump bedzie dobry dla akwarium zarówno 120 L jak i 220 L

 

Do tego sumpa myślałem o Pompce Jebao DCS-3000 z kontrolerem o wydajności 900-3000 L/h

Do tego do akwarium Komin 20/10/20 z rurami 32/32/25 szerokość grzebienia 18 cm jak głęboko osadzony ma być grzebień od górnej krawędzi akwarium ?

A tak w 3D

5a666825095b6_SUMP3d.png.35d1f28c391c78fd38beadf1ba0b0aef.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkło zamówione wszystkie za i przeciw rozwiane poprawcie mnie jakie błędy popełniam ?

1. Cyrkulator Jebao RW 4 jeden już kupiony od kolegi z forum :) czy wystarczy ?

2. odpieniacz  Deltec SC 1351 

3. pompa obiegowa Jebao DCS-3000 z kontrolerem o wydajności 900-3000 L/h

4. sump 80*35*40 podzielony na 3 komory odpieniacz grzałka DSB z refugium Dolewka.

5. akwarium 100*40*40 z kominem zewnętrznym na tylnej ścianie 35 długi 15 szer. i 30 wysoki czy to pasuje ? rury 32/32/25, grzebień wklejony 32 cm.

6. oświatlenie 4*39W T5 daje to 156 W jakie świetlówki byście mi zaproponowali (tak jestem leniwy ide teraz na łatwiznę :) )

7. Sucha Skała 6 kg

8. Żywa Skała 6 kg

9. żywy piasek warstwa około 3 cm

10. testy PH, KH, GH, No2, No3, zasolenia czy jeszcze jakieś ?? 

11. grzałka 200W (tutaj będe experymentował muszę sporo podnieść wodę w stosunku do pomieszczenia. przynajmniej przez pierwsze 3 miesiące)

12. zastanawiałem się czy światło UV jest niezbędne do akwarium morskiego ?

13. Dolewka grawitacyjne z mniejszego akwarium o poj około 20 L umieszczonego nad sumpem.

14. FILTR RO/DI 75 zamówiony powinien już jutro u mnie być :)

Edytowane przez jarek_1987_ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 godzin temu, jarek_1987_ napisał:

Szkło zamówione wszystkie za i przeciw rozwiane poprawcie mnie jakie błędy popełniam ?

1. Cyrkulator Jebao RW 4 jeden już kupiony od kolegi z forum :) czy wystarczy ? Da radę ale musisz sam zobaczyć ... wszystko zależy od ustawienia skały ;) 

2. odpieniacz  Deltec SC 1351 Spokojnie da radę jeszcze z zapasem na błędy :) 

3. pompa obiegowa Jebao DCS-3000 z kontrolerem o wydajności 900-3000 L/h powinno być ok.

4. sump 80*35*40 podzielony na 3 komory odpieniacz grzałka DSB z refugium Dolewka. 

5. akwarium 100*40*40 z kominem zewnętrznym na tylnej ścianie 35 długi 15 szer. i 30 wysoki czy to pasuje ? rury 32/32/25, grzebień wklejony 32 cm. 

6. oświatlenie 4*39W T5 daje to 156 W jakie świetlówki byście mi zaproponowali (tak jestem leniwy ide teraz na łatwiznę :) ) Ja u siebie mam świetlówki Giesemanna 2x actynic blue i 2x aquablue azure. Choć na forum pewnie polecą ATI ;) No i kwestia czy chcesz bardziej biało czy bardziej niebiesko... a może róż... To moje zestawienie daje bardziej biało ;) 

7. Sucha Skała 6 kg

8. Żywa Skała 6 kg

9. żywy piasek warstwa około 3 cm warstwa raczej do 2cm bo z tego co czytałem to do 2cm swobodnie zachodzi wymiana tlenowa a jak jest więcej niż 2cm już mogą tworzyć się strefy beztlenowe... daj w akwarium 1-2cm a w dsb około 10cm i będzie git ;) 

10. testy PH, KH, GH, No2, No3, zasolenia czy jeszcze jakieś ?? GH się nie mierzy ... wychodzą dziwne rzeczy więc ten test wywal a w zamian kup sobie CA i PO4

11. grzałka 200W (tutaj będe experymentował muszę sporo podnieść wodę w stosunku do pomieszczenia. przynajmniej przez pierwsze 3 miesiące) Woda jak już złapie temperaturę to wcale szybko nie stygnie ;) tak więc 200w grzałka z termostatem spokojnie utrzyma temperaturę i nie będzie grzać cały czas ;) 

12. zastanawiałem się czy światło UV jest niezbędne do akwarium morskiego ? Nie jest niezbędne ;) 

13. Dolewka grawitacyjne z mniejszego akwarium o poj około 20 L umieszczonego nad sumpem. 

14. FILTR RO/DI 75 zamówiony powinien już jutro u mnie być :) Nie zapomnij o żywicy po membranie ;) 

Pozdrawiam,

Maks


b92d252d1cb9323c7717535c6689f494u1709a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie Maks zacznę od końca żywica po membranie jest :)

testy wiem w taki razie co i jak :) wielkie dzięki :)

dziś po wizycie w sklepie jednak chyba będą aquaela 2 Belki Ledowe 32 W Marina i 32 W Actinic

Akwarium jednak będzie 100*40*50h tylko komin zewnętrzny jakiej wielkości dać czy 35*15*35 starczy ??

 

Dziś już wpadło 32 kg suchej skały, sól, pompa cyrkulacyjna oświetlenie do Refugium 10W Led

 

Edytowane przez jarek_1987_ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

https://t.me/pump_upp - best crypto pumps on telegram
Make 1000% and more within 1 day, join channel @pump_upp !

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, jarek_1987_ napisał:

https://t.me/pump_upp - best crypto pumps on telegram
Make 1000% and more within 1 day, join channel @pump_upp !

Możesz mi wytłumaczyć w jakim celu robisz takie wpisy, wczoraj było podobnie!


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moim zdaniem ktoś przejął jego konto... zresetujcie mu hasło na userze.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.