Skocz do zawartości
R.I.P

pomoc w doborze diod

Rekomendowane odpowiedzi

Zabieram się do budowy lampy na 72 diodach 3W i nie mogę się zdecydować na jakich diodach ją poskładać.

Mam już jakiś wstępny plan co do rodzaju diod ale chętnie posłucham rad bardziej doświadczonych w tym temacie.

Chodzi aby korale dobrze się pod nią czuły i chciały rosnąć. Przyznam się że lubię niebiesko.

Z góry dzięki za sugestie.

PK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skopiuj jakis zestaw z firmowej lampy.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To mój zestaw który aktualnie składam. 51szt po 3w. pod zbiornik 90x45x45

Poczytaj a może coś ci się przyda. Użyłem proporcji 2,2:1 niebieskie do białego plus pasmo kolorów plus pasmo aktyniczne.

ledy 3.jpg

Edytowane przez BorAdamus (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tu kolega z forum ma taki zestaw 

Lampa LED DIY 225 W, 6 kanałów AQma, 3 W: 36 x royal blue, 12 x blue, 18 x white, 3 x red, 3 x green, 3 x UV.

 

 


ReefMax

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale jakie konkretnie diody polecacie z niebieskich i białych (ilość kelwinów i nm) i w jakich proporcjach?

Polecono mi użyć kilka diod full spektrum zamiast kolorowych ... dobry to pomysł?

PK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja w pierwszej lampie dałem dużo RB, oprócz tego dwa zakresy UV, oraz 460-465 + 470. Jak patrzę na lampy firmowe, to myślę, że w lampach DIY jest nadreprezentacja royal blue w porównaniu do pozostałych zakresów niebieskiego. i poważnie zastanawiam się, jak będe  budował drugą lampę, to chyba dam 16 RB mniej a dołożę więcej 460, oprócz tego 480-490, 500, oraz coś w granicach 390. patrząc na lampy firmowe wydaje mi się, że rozciąganie pasma niebieskiego to same zalety. Pójdę w kierunku Orphek Atlantik 4.

Z białego dawałem 10 i 20k. 


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie o to mi chodziło ...

PK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten sterownik.... Nie jestem elektronikiem, Czy ja dobrze rozumiem? W dużym uproszczeniu robimy tak: listwa z diod, podłączamy to do sterownika i mamy programowany czasowo kanał ze wschodami i zachodami? I tak x5 i mamy pełnowartościową lampę? Oczywiście zamknięta w obudowie. Gdyby zastosować jakiś wielki radiator to nawet wiatrak nie będzie potrzebny?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
3 godziny temu, BorAdamus napisał:

To mój zestaw który aktualnie składam.

ale wiesz że ten sterownik za 155zł co wybrałeś to trzeba przerobić żeby sterował diodami PowerLed ?

2 godziny temu, R.I.P napisał:

Ale jakie konkretnie diody polecacie z niebieskich i białych (ilość kelwinów i nm) i w jakich proporcjach?

Polecono mi użyć kilka diod full spektrum zamiast kolorowych ... dobry to pomysł?

PK

zerknij na firmowe lampy - mija "ulubiona" to Radion i niedawno był ciekawy temat

diod ull spektrum ja bym do lampy nie wkładał - świecą na różowo i nic z tym nie zrobisz .. ale jak ktoś lubi to można

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@silvia jak mozesz to poradz jak go przerobic zeby pociągnął ledy. Czy mowisz wpieciu sie driverem do jego pwm?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, silvia napisał:

ale wiesz że ten sterownik za 155zł co wybrałeś to trzeba przerobić żeby sterował diodami PowerLed ?

BZDURA !!!

Nic nie trzeba przerabiać. Jedyne co jest wymagane to dołożyć rezystory do podstawek PCB na których mocujemy diody. To cała modyfikacja.

Jest to moja druga lampa którą właśnie tak montuje. Pierwsza świeci ponad rok nad innym akwarium i wszystko jest ok.

Zapraszam do relacji z budowy mojej belki

Widać tam wlutowane trzy rezystory w podstawki PCB, to jedyna modyfikacja (a raczej dostosowanie podstawek pod diody które na nich są)

Edytowane przez BorAdamus (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
45 minut temu, BorAdamus napisał:

BZDURA !!

nie bzdura a postęp :) rezystorów (które się grzeją czyli strata mocy) używało się gdy drivery były drogie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
49 minut temu, BorAdamus napisał:

Nic nie trzeba przerabiać. Jedyne co jest wymagane to dołożyć rezystory do podstawek PCB na których mocujemy diody. To cała modyfikacja.

Czyli jednak trzeba przerobić.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
3 godziny temu, greggoldi napisał:

Ten sterownik.... Nie jestem elektronikiem, Czy ja dobrze rozumiem? W dużym uproszczeniu robimy tak: listwa z diod, podłączamy to do sterownika i mamy programowany czasowo kanał ze wschodami i zachodami?

o ile użyjesz taśm led a nie PowerLed - do PowirLed które są sterowane prądem a nie napięciem potrzeba kilku modyfikacji

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewna alternatywa dla full spektrum które rzeczywiście świecą na denerwujący różowy kolor. Pojawiły się diody full spektrum świecące na biało. Posiadają wysokie piki w granicach czerwonego i niebieskiego widma, ale jednocześnie emitują widzialne światło w kolorze ciepłej bieli. 

Mam, sprawdzałem i muszę powiedzieć że nawet to wygląda...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
8 minut temu, katani napisał:

Czyli jednak trzeba przerobić.

no niekoniecznie po prostu kupujesz podstawki pod ledy z miejscami na rezystory (R1 R2 R3 itp.)

zzzzzz_5793911.jpg

- w/g mnie to po prostu przeżytek

(a tak zbudowana lampa jest mało ekonomiczna )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Mocno podkrecone zolte diody z niebieskim daja biale swiatlo - zrobilem sobie lampe ze sterowaniem kolorowych diod kazdego koloru osobno. Na dobra sprawe biale diody mozna zastapic zoltymi jezeli mowa o efekcie wizualnym nie wiem tylko jak to wplynie na korale bo pod diodami 10tys + jednak tez zooksantele fotosyntezuja a nie wiem jakby to bylo pod niebieskimi i zoltymi. diody biale sa raczej mieszanka koloru niebieskiego i zoltego a im wiecej niebieskiego tym zimniejsze wiec wiecej mocy w niebieskich moze zalatwic problem. zastapienie diod bialych żółtymi daje fajny cukierkowy efekt. poza tym przez sterowanie kolorami sam ustawiam jak che miec temperature barwowa/ barwe swiatla. co ciekawe czerwone diody tylko psuja efekt a zawsze myslalem ze bialy to mieszanka 3 kolorow... biale swiatlo uzyskalwm zestawiajac 78w royal blue do 15w zolte. dokladam jeszcze 1w w czerwonych tak zeby nie widziec czerwonego swiatla a tylko podbić kolory ryb.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
40 minut temu, Stefan85 napisał:

diody biale sa raczej mieszanka koloru niebieskiego i zoltego

Nie bardzo... światło słoneczne ok 6500K ma ok 4x% zielonego, ok 30% niebieskiego i ok 22% czerwonego. Światło 20000K ma już 75% niebieskiego. 10K to coś pomiędzy. Ma bliżej 50% światła niebieskiego. Więc jak chcesz zmieszać niebieskie, żeby uzyskać białe to musisz wymieszać je z zielonym.

Inna kwestia, że światło o niskiej wartości kelwinów "wygląda" żółto w zbiorniku. A to powyżej 10000K bardziej niebiesko. Dodatkowo woda szybko pochłania fale o długości światłą czerwonego, więc znów zostaje zieleń i niebieski.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Paweł ja w drugiej lampie kierowałem się tym:

https://reefshop.pl/eshoper/pl/p/Pacific-Sun-Metis-Hyperion-S2-75W-LED-SMT-panels/3500

Na zdjęciach znajdziesz rysunek z wykresami dł fal, wystarczy tylko tak kombinować żeby pokryć te długości które powinny być pokryte.

Nie jest to proste, ja robiłem lampę na chinkach, więc pewności nie ma co one tam świecą i jaki maja rozrzut, zostaje wierzyć majfrendowi.

Pierwszą miałem na samych ledach, teraz postanowiłem iść trochę do przodu i zrobiłem hybrydę, nie żałuję. Jest wg mnie bardzo ok, korale rośna dużo lepiej niz na starej, ale wiadomo, człowiek się uczy ;) LPS i proste SPS rosną bardzo fajnie. Co do specyfikacji, jak i ile czego użyłem poczytasz tutaj(mam nadzieje ze nie bedzie linczu za ten link )

http://aquajura.pl/viewtopic.php?f=46&t=5398

Tyle na razie, jeśli byś miał jakieś pytania,czy mógłbym jakoś pomóc, wal jak w dym, jakieś doswiadczenie w tym mam ;)


7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Godzinę temu, katani napisał:

Nie bardzo... światło słoneczne ok 6500K ma ok 4x% zielonego, ok 30% niebieskiego i ok 22% czerwonego. Światło 20000K ma już 75% niebieskiego. 10K to coś pomiędzy. Ma bliżej 50% światła niebieskiego. Więc jak chcesz zmieszać niebieskie, żeby uzyskać białe to musisz wymieszać je z zielonym.

Inna kwestia, że światło o niskiej wartości kelwinów "wygląda" żółto w zbiorniku. A to powyżej 10000K bardziej niebiesko. Dodatkowo woda szybko pochłania fale o długości światłą czerwonego, więc znów zostaje zieleń i niebieski.

 

Zawsze myślałem że 3 podstawowe kolory to żółty niebieski i czerwony i tak to jest w malarstwie, te 3 się miesza żeby uzyskać inne. Człowiek ma 3 rodzaje receptorów w oku czerwony niebieski i zielony a nie żółty i nie rozumiem skąd ta różnica...przynajmniej tak na szybko wyczytałem w internetach. Tak czy inaczej silne światło żółte z niebieskim w lampie daje świetny biały efekt chociaż nie jest to taki całkiem biały a raczej biało-fioletowy. Ryby aż świecą w takich kolorach, korali prawie nie mam więc ciężko ocenić jakby to było ale myślę że fajnie. Niestety na zdjęciach nie ma tego efektu więc wrzucanie fotek nie ma sensu - może za słaby aparat? kiedyś dołożę jeszcze do lampy kanał zielony.

 

Żeby nie był to offtop napiszę że warto dołożyć kilka kolorowych diod i polecam robienie kolorów na osobnych, regulowanych kanałach - można sobie naprawdę fajnie ustawić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Różnica jest stąd, że słońce emituje całe spektrum. I człowiek widzi spektrum widzialne (dla ludzi) a inne zwierzęta mogą widzieć więcej lub mniej niż człowiek. A to, że w malarstwie i przemyśle musimy wymieszać różne kolory, żeby uzyskać inne to już inna historia.

39 minut temu, Stefan85 napisał:

Człowiek ma 3 rodzaje receptorów w oku czerwony niebieski i zielony a nie żółty

Bardziej pomarańczowy zamiast czerwonego. Ciekawe, że daltonista opowiada o kolorach :P


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Swiatlo biale nie jest mieszanka trzech kolorów czyli trzech fal  jak to @stefan85 piszesz a mieszanka WSZYSTKICH fal pasma widzialnego ;)

Polecam eksperyment z pryzmatem.

 

Edytowane przez VDR (wyświetl historię edycji)

110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
1 minutę temu, VDR napisał:

Swiatlo biale nie jest mieszanka trzech kolorów czyli trzech fal  jak to @stefan85 piszesz a mieszanka WSZYSTKICH fal pasma widzialnego ;)

Polecam eksperyment z pryzmatem.

 

właśnie .. ja też polecam pryzmat albo popatrzeć na tęczę - na pewno zobaczysz więcej niż 3 kolory :) (fale)

08Learn-DV101-ColorTemp-1.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
9 minut temu, silvia napisał:

właśnie .. ja też polecam pryzmat albo popatrzeć na tęczę - na pewno zobaczysz więcej niż 3 kolory :) (fale)

oczywiście że więcej. kolory się mieszają tak jak widzimy biały który białym nie jest tylko mieszanką innych. pytanie które są podstawowe i ile ich jest.

16 minut temu, katani napisał:

Różnica jest stąd, że słońce emituje całe spektrum. I człowiek widzi spektrum widzialne (dla ludzi) a inne zwierzęta mogą widzieć więcej lub mniej niż człowiek. A to, że w malarstwie i przemyśle musimy wymieszać różne kolory, żeby uzyskać inne to już inna historia.

Bardziej pomarańczowy zamiast czerwonego. Ciekawe, że daltonista opowiada o kolorach :P

skąd wniosek że daltonista? owszem, nie mam damskiego wyczucia koloru ale bez przesady.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.