Skocz do zawartości
VDR

Fotowoltaika...

Rekomendowane odpowiedzi

W jednym z tematów pojawił się temat fotowoltaiki. Sam przymierzam się do instalacji 3,12kW - 12 paneli w systemie, z inwerterem Solar Edge i Power Optimizerami.

Pochwalcie się swoimi instalacjami. Ile udało się Wam oszczedzić itp. Co macie, na jakim sprzęcie - może ktoś ma takie rozwiązanie jak Solar Edge ?

 

Edytowane przez VDR (wyświetl historię edycji)

110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:) fajny temat ja u siebie mam od 1,5 roku instalację 5 kW w panelach 250W - firmy nie pamiętam, jakaś indyjska - wcale nie markowa :P 

falownik 5kW mocy maksymalnej jednofazowy invecta albo invicta 5000 - też bez rewelacji, żadnych wifi i innych cudów, nie jestem fanem siedzenia w aplikacji i sprawdzania co chwilę jak to sobie tam leci.

Nominalnie wg producenta powinienem wyprodukować średnio 5000 kWh rocznie - u mnie wyprodukowało 4000 - więc nie jest źle, mam go na jednej fazie i około połowę prądu zużywam a połowa idzie do sieci w programie prosument z czego odliczają mi od rachunku energię w przeliczniku 0,8 - nie jest źle.

Po pierwsze unikajcie jednofazowych inwerterów na wsi jak infrastruktura energetyczna jest do kitu - u mnie jest aluminiowa i mam dom na końcu linii - zadupie na maksa, taki leśny ludek się teraz ze mnie zrobił, ale wracając do tematu to po prostu ta faza nie przyjmuje tyle prądu w szczycie nasłonecznienia ! - byłem w szoku, po prostu aluminiowy kabel nie daje rady, a odbiorców na wsi brak bo wszyscy oszczędzają na maksa. Inwerter podbija napięcie do 260 V na tej fazie by to wtłoczyć - przez co muszę mieć wszystkie sprzęty podpięte pod UPSy jak przekroczy 260V to automatyczny przełącznik odłącza wpuszczanie do sieci i lipa, system się restartuje i znów produkuje - tylko jak jest mega wielkie słońce to co chwilę mi wywala wpuszczanie do sieci - dobrze jest wtedy włączyć jakiś odbiornik na tej fazie - np pralkę.

Ogólnie jestem w domu cały czas i nauczyłem się odpalać sprzęty wtedy kiedy jest dobre nasłonecznienie.

maks jaki był to 4,8 kW produkcji w dobry dzień potrafi zrobić 34 kWh może trochę więcej. 

Jakoś na wiosnę dokładam kolejne 3,5 kW mocy i szykuje się zmiana inwertera na 3 fazy - ładnie mi rozbije na 3 kable i będzie spokojnie tłoczyło w te stare aluminiowe przewody. Dodatkowo wyrównam sobie spadki mocy bo na fazach bez inwertera to mam spadki do 212 V  i faluje - koniec linii jak rolnicy spawają spawarkami na wiosnę to żarówka przygasa :) ba jak załączy się boiler 3,5 kW mocy to żarówki przygasają w łazience. 

 

Dla ciekawskich mam jeszcze kolektory solarne do grzania wody - bez próżniowe - też fajnie to działa od maja do końca sierpnia ciepła woda bez użycia grama prądu - tyle co potrzeba do pompki która kręci glikolem w instalacji. 


Ważna sprawa trzeba rozważyć ile ma się rocznego zużycia albo półrocznego nie pamietam, bo np jak wyzerujemy rachunek to nadprodukcja trafia do energetyki za darmo :) ale raczej nie ma szans by podpisali umowę z tak przerośniętą instalacją - podpisują w zależności od naszego rocznego zużycia, chciałem dołożyć kolejne 5 ale nie zgodzili się, mogę dodać tylko 3,5 dodatkowej mocy bo inaczej nie chcą się zgodzić - ma to być wspieranie w obniżaniu rachunków a nie dążenie do ich wyzerowania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ura miałbym pytanie , trochę się interesuje tematem i sam nie wiem czy w to wejść.Jak wygląda sprawność paneli/systemu w okresie jesienno-zimowym ?Dają przynajmniej połowę tego co w sezonie?

Albo tak jak przy solarach ,4 miesiące pracy i to by było na tyle.Te akurat mam u siebie i według mnie oprócz wygody to całkowicie nie do odrobienia inwestycja (oczywiści zależy ile nam gmina,miasto pokryło).

Zakładałeś przez jakiś program z gminy albo prywatna inwestycja ? 

 

 


8fdd9b9b7ef09de88ef75df31c7279e1u1318a12

Zbiornik 220x74x65, 2x OW , zaplecze 300ll ,

obieg Jebao DCP 18000, 2xVortech mp40,3xtunze6045,6025,6085,odpieniacz BK DC300 rdx,VSV,

skała RRR 50kg,lampa diy 279 t5 +led ok.280 W,dozownik H2Ocean

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, Kris81 napisał:

Ura miałbym pytanie , trochę się interesuje tematem i sam nie wiem czy w to wejść.Jak wygląda sprawność paneli/systemu w okresie jesienno-zimowym ?Dają przynajmniej połowę tego co w sezonie?

Albo tak jak przy solarach ,4 miesiące pracy i to by było na tyle.Te akurat mam u siebie i według mnie oprócz wygody to całkowicie nie do odrobienia inwestycja (oczywiści zależy ile nam gmina,miasto pokryło).

Zakładałeś przez jakiś program z gminy albo prywatna inwestycja ? 

 

 

 

Sprawność paneli w zimie jest nawet większa bo one lubią chłodek - sprawność spada jak się nagrzewają, tylko w zimie jest mało światła bo tak z godzina dobrego światła albo dwie i już słońce idzie nisko i słabiej idzie produkcja. Jak będzie pogoda to sprawdzę z ciekawości.

Co do solarnego podgrzewacza wody to mi się to zwróciło w 2 lata :) - ale korzystałem z funduszy Norweskich czy Szwajcarskich, organizowane przez gminę - dofinansowali 80% inwestycji.

PV też z programów, pierwsze 5kW z prosument organizowany przez Boś - dofinansowali sporo kasy a resztę dali w preferencyjnym kredycie, więc gotówki w to nie dałem.

teraz udało mi się załapać na program funduszy Norweskich na PV w gminie na kolejne 3,5 kW - tutaj są super dopłaty do tego. Trzeba śledzić tablicę ogłoszeń w gminie bo szybko się zapełniają listy 3 dni i po ptokach a nie reklamują tego w przestrzeni miejskiej tylko mała śmieszna kartka na korytarzu w urzędzie, kto ma cynk to się załapie i skorzysta, albo ktoś kto śledzi temat w gminie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Ura napisał:

 

Sprawność paneli w zimie jest nawet większa bo one lubią chłodek - sprawność spada jak się nagrzewają, tylko w zimie jest mało światła bo tak z godzina dobrego światła albo dwie i już słońce idzie nisko i słabiej idzie produkcja. Jak będzie pogoda to sprawdzę z ciekawości.

Co do solarnego podgrzewacza wody to mi się to zwróciło w 2 lata :) - ale korzystałem z funduszy Norweskich czy Szwajcarskich, organizowane przez gminę - dofinansowali 80% inwestycji.

PV też z programów, pierwsze 5kW z prosument organizowany przez Boś - dofinansowali sporo kasy a resztę dali w preferencyjnym kredycie, więc gotówki w to nie dałem.

teraz udało mi się załapać na program funduszy Norweskich na PV w gminie na kolejne 3,5 kW - tutaj są super dopłaty do tego. Trzeba śledzić tablicę ogłoszeń w gminie bo szybko się zapełniają listy 3 dni i po ptokach a nie reklamują tego w przestrzeni miejskiej tylko mała śmieszna kartka na korytarzu w urzędzie, kto ma cynk to się załapie i skorzysta, albo ktoś kto śledzi temat w gminie. 

No u nas gmina zamiast dopłacać,albo coś załatwić tylko pompuje do nowej wsi przeniesionej z powstającego zbiornika retencyjnego.Tylko dofinansowanie z BOS ,koszt 7tyś zł nie spłaci się na pewno,ale to już przeszłość .

Na 90% jestem zdecydowany na PV , sprawa załapania się na program prosument będzie tu najważniejsza.


8fdd9b9b7ef09de88ef75df31c7279e1u1318a12

Zbiornik 220x74x65, 2x OW , zaplecze 300ll ,

obieg Jebao DCP 18000, 2xVortech mp40,3xtunze6045,6025,6085,odpieniacz BK DC300 rdx,VSV,

skała RRR 50kg,lampa diy 279 t5 +led ok.280 W,dozownik H2Ocean

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Kris81 napisał:

No u nas gmina zamiast dopłacać,albo coś załatwić tylko pompuje do nowej wsi przeniesionej z powstającego zbiornika retencyjnego.Tylko dofinansowanie z BOS ,koszt 7tyś zł nie spłaci się na pewno,ale to już przeszłość .

Na 90% jestem zdecydowany na PV , sprawa załapania się na program prosument będzie tu najważniejsza.

Wszystko zależy od gminy i burmistrza, czy jest obrotny i czy mu się chce cokolwiek robić, są gminy gdzie nic im się totalnie nie chce, tylko pensje biorą i idą po minimalnym działaniu z własnej strony.

Ważne by się na coś załapać bo tam z swojej kieszeni to strasznie długo się będzie coś takiego zwracało - tzn upłynie długi czas nim inwestycja zacznie realnie wypracowywać jakieś oszczędności - tak bym to nazwał. u mnie 4000 kWh x 0,62 zł / 1 kWh = 2480 zł wypracowane rocznie - 7,2 lata zanim inwestycja zwróci swoje koszty instalacyjne. Plustem jest to że mam to w kredycie wiec te koszty realnie same się spłacają w niższych rachunkach.

2000 kWh używam sam czyli po cenie 0,62 = 1240 zł  103,3 zł  miesięcznie mniej od rachunku 

2000 kWh wpuszczam do sieci po przeliczniku 0,8 czyli 2000x0,8= 1600 kWh mogę wykorzystać z sieci bez płacenia 1600 x 0,62 = 992 zł = 82 ,6 zł miesięcznie mniej

czyli 185,9 zł z rachunku mniej miesięcznie, a raty to nie mam pojęcia ile tam wychodzą :) bo nie ja płacę ale pewnie ciut więcej, czyli co mam zapłacić do energetyki to płacę bankowi i po sprawie dodaje od tego może z 30 zł do intreresu a po 7 latach będzie sobie śmigać spłacone.

 

a tak jak pisałem mam problem z falownikiem i w lecie jak jest bardzo słonecznie to potrafi godzinami nie pracować :( ciągle się wiesza, po wymianie sprawność wzrośnie do około 5000 kWh rocznie - bo fajny dach na południe i lekko na wschód odchylony ale dosłownie z 4 stopnie albo 5. Jak sprawdzę ile ta rata mi tam idzie to napiszę ile dokładam do tego miesięcznie ale pewnie nie wiele. 

największy koszt to ten falownik nieszczęsny im większa instalacja tym szybciej się zwraca bo w sumie koszty inwertera nie rosną bardzo wraz z wzrostem jego mocy.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie ,patrząc na zużycie roczne to u mnie instalacja powinna mieć 10kW ,na własną rękę coś koło 45000zł ,tylko problem z upchaniem 38 paneli .

Obecnie wszystko przeliczam i kalkuluje , co z tego wyjdzie to czas pokaże .

Dzięki za informacje :)  


8fdd9b9b7ef09de88ef75df31c7279e1u1318a12

Zbiornik 220x74x65, 2x OW , zaplecze 300ll ,

obieg Jebao DCP 18000, 2xVortech mp40,3xtunze6045,6025,6085,odpieniacz BK DC300 rdx,VSV,

skała RRR 50kg,lampa diy 279 t5 +led ok.280 W,dozownik H2Ocean

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, Kris81 napisał:

Teoretycznie ,patrząc na zużycie roczne to u mnie instalacja powinna mieć 10kW ,na własną rękę coś koło 45000zł ,tylko problem z upchaniem 38 paneli .

Obecnie wszystko przeliczam i kalkuluje , co z tego wyjdzie to czas pokaże .

Dzięki za informacje :)  

 

Spora bestia zawsze można próbować rozbić to na dwie tury jak by nie chcieli dać dopłat na tak dużą instalacje.

Są teraz też panele o mocy 300w a zajmują tyle samo miejsca i nie są wiele droższe, 10 kW fajny rozmiar ja chciałem 10 docelowo ale nie wyszło i zatrzymało się na 8,5 - co poradzić oni dają dopłaty to oni decydują.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest na szczescie nowa instalacja i nowa miedz - przynajmniej do trafo ;P wiec o to sie nie martwie. SolarEdge bo ma sterowanie kazdym panelem a bede je mial na dachu i nie beda wszystkie w tej samej pozycji do slonca. System ma dzialac tak, ze jesli panel zostaje zacieniony a reszta jest w pelnym sloncu to ten jeden pracuje mniej efektywnie, a reszta jedzie dalej na full. Zero zmniejszania mocy dla wszystkich paneli.  Ura - a jak to u Ciebie działa - panele masz wolnostojace czy gdzies na dach wrzucone ? 

 

Mam podlgad na taka jedna elektrownie na tym systemie bo jest podlaczona do netu. Instalacja 5kV - w tym roku w styczniu wygenerowala 96,58 kWh Od 2016 roku od lutego do dzis łącznie 10,281 MWh

U siebie koszt zwrotu inwestycji na max 10lat obliczylem.


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, VDR napisał:

U mnie jest na szczescie nowa instalacja i nowa miedz - przynajmniej do trafo ;P wiec o to sie nie martwie. SolarEdge bo ma sterowanie kazdym panelem a bede je mial na dachu i nie beda wszystkie w tej samej pozycji do slonca. System ma dzialac tak, ze jesli panel zostaje zacieniony a reszta jest w pelnym sloncu to ten jeden pracuje mniej efektywnie, a reszta jedzie dalej na full. Zero zmniejszania mocy dla wszystkich paneli.  Ura - a jak to u Ciebie działa - panele masz wolnostojace czy gdzies na dach wrzucone ? 

 

Mam podlgad na taka jedna elektrownie na tym systemie bo jest podlaczona do netu. Instalacja 5kV - w tym roku w styczniu wygenerowala 96,58 kWh Od 2016 roku od lutego do dzis łącznie 10,281 MWh

U siebie koszt zwrotu inwestycji na max 10lat obliczylem.

Ciekawe urządzenie, to fakt jak u mnie zacieni chociaż jeden panel w wiązce to całą wiązka pracuje słabiej - trzeba uważać na zacienienie, mam dwie wiązki, na dachu wszystko ładnie upchnięte na dach garażu - i jeszcze trochę się zmieści. Miałem problem z drzewami, zacieniały w pierwszym roku zrobiłem przycinkę gałęzi, nic to nie daje bo zaraz odrastają, w tym roku zostały wycięte wszystkie drzewa przed instalacją. Na program nie bardzo się chcą godzić na instalacje naziemie - bo zabieranie areałów ;P

przy dobrze zaprojektowanym projekcie raczej nie ma szans na zacienianie, chyba że nagle stado ptaków obsra panele :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja chcialem upchnąc 12 paneli 260V - być może pójdę w te panele 290V - a niestety mam kopertowy dach, w dodatku z polaciowymi oknami wiec czesc paneli moze pojsc na inna połać dachu. Stad propozycja takiego rozwiazania, aby optymalizowac zyski. 

 


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajny temat! Sam jestem na etapie budowie takiej instalacji. Niestety moje miasto po zmianie u szczytów władzy jest w konflikcie z partią rządzącą i mimo tego że ruszył u nas taki program (nawet już byli u mnie w domu i wykonali plan instalacji) pieniądze na dofinansowanie instalacji PV w moim mieście odpłynęły... Dlatego robię taką instalację za gotówkę (jako złomiarz amator posiadający odrobinę wiedzy). Aktualnie posiadam 30 paneli, 2 falowniki i czekam właśnie na zamówioną konstrukcje na płaski dach. Moc instalacji ok. 5,7kW (minus zużycie paneli 0,8% na każdy rok życia panela a panele mam 5 letnie). Falowniki aurora włoskie 6 i 4 letni, konstrukcja pod panele oczywiście aluminiowa. Całkowity koszt inwestycji 7,500zł :D. Przy moim rocznym zużyciu ok. 6000kWh to ciągle dużo za mało, ale czekam na kolejną okazję kupna tanich paneli PV bo falowniki już są znacznie przewymiarowane i docelowo chce postawić 12 - 15kW.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, RaLe napisał:

Fajny temat! Sam jestem na etapie budowie takiej instalacji. Niestety moje miasto po zmianie u szczytów władzy jest w konflikcie z partią rządzącą i mimo tego że ruszył u nas taki program (nawet już byli u mnie w domu i wykonali plan instalacji) pieniądze na dofinansowanie instalacji PV w moim mieście odpłynęły... Dlatego robię taką instalację za gotówkę (jako złomiarz amator posiadający odrobinę wiedzy). Aktualnie posiadam 30 paneli, 2 falowniki i czekam właśnie na zamówioną konstrukcje na płaski dach. Moc instalacji ok. 5,7kW (minus zużycie paneli 0,8% na każdy rok życia panela a panele mam 5 letnie). Falowniki aurora włoskie 6 i 4 letni, konstrukcja pod panele oczywiście aluminiowa. Całkowity koszt inwestycji 7,500zł :D. Przy moim rocznym zużyciu ok. 6000kWh to ciągle dużo za mało, ale czekam na kolejną okazję kupna tanich paneli PV bo falowniki już są znacznie przewymiarowane i docelowo chce postawić 12 - 15kW.

Z zgłaszasz instalację do energetyki - w sumie powinienieneś i oni muszą to zatwierdzić, trzeba przedstawić specyfikację falowników oraz czekać na kontrolę aprobującą uruchomienie instalacji - boją się o swoich monterów by w razie odłączenia prądu w sieci w przypadku naprawy nie szło napięcie na sieć, no i trzeba zmienić umowę na sprzedaż/zakup energii oraz zmienić licznik na elektroniczny działający w dwie strony. Normalny tarczowy po prostu kręci się do tyłu O_O 

No chyba że planujesz instalację wyspową z bankiem akumulatorów oraz odłączeniem się od sieci albo chociaż czasowym odłączeniem jakimś przełącznikiem przed licznikiem, ciekaw jestem jak to wygląda od strony prawnej przy samodzielnie wykonywanej instalacji czy nie robią problemów panowie z energetyki - u mnie trzeba było stos papierów robić, na szczęście zajęła się tym firma instalacyjna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, Ura napisał:

Z zgłaszasz instalację do energetyki - w sumie powinienieneś i oni muszą to zatwierdzić, trzeba przedstawić specyfikację falowników oraz czekać na kontrolę aprobującą uruchomienie instalacji - boją się o swoich monterów by w razie odłączenia prądu w sieci w przypadku naprawy nie szło napięcie na sieć, no i trzeba zmienić umowę na sprzedaż/zakup energii oraz zmienić licznik na elektroniczny działający w dwie strony. Normalny tarczowy po prostu kręci się do tyłu O_O 

No chyba że planujesz instalację wyspową z bankiem akumulatorów oraz odłączeniem się od sieci albo chociaż czasowym odłączeniem jakimś przełącznikiem przed licznikiem, ciekaw jestem jak to wygląda od strony prawnej przy samodzielnie wykonywanej instalacji czy nie robią problemów panowie z energetyki - u mnie trzeba było stos papierów robić, na szczęście zajęła się tym firma instalacyjna.

Zgadza się, papierologia wstępnie ogarnięta, ekipa montażowa po znajomości wypłacona będzie %, ale jak zakończę proces rejestracji będę mógł coś więcej napisać (na wiosnę bo na razie zimno i dach śliski :))

Edytowane przez RaLe (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
30 minut temu, RaLe napisał:

Zgadza się, papierologia wstępnie ogarnięta, ekipa montażowa po znajomości wypłacona będzie %, ale jak zakończę proces rejestracji będę mógł coś więcej napisać (na wiosnę bo na razie zimno i dach śliski :))

To super  fajnie że ci się chce i że działaś samemu w tych kablach, powodzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak w końcu dofinansowanie się pokaże to też skorzystam. Jeśli daje się PV na budynek mieszkalny to VAT jest 8% a jeśli nie to podatek jest 23%. Dlatego ja teraz instaluje na garażu a dom zostawiam wolny i czekam na dotacje...

11 godzin temu, VDR napisał:

Mam podlgad na taka jedna elektrownie na tym systemie bo jest podlaczona do netu. Instalacja 5kV - w tym roku w styczniu wygenerowala 96,58 kWh Od 2016 roku od lutego do dzis łącznie 10,281 MWh

Podgląd jest ogólne dostępny? może możesz dać linka?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.