Skocz do zawartości
sith114

Belka led do roślin, próba przed morszczakiem.

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

W przyszłości planuje założyć morszczaka niestety obecnie nie mam do tego warunków dlatego poświęcam się innej pasji. Niestety większość informacji o belkach led diy znajduję się na forach o pewnej zielonej zakazanej roślinie lub na forach o akwarystyce. No jak można zauważyć postanowiłem zapytać tutaj. Z informacji zebranych w internecie potrzebuje do naświetlania/ doświetlania roślin 2W pasma niebieskiego na 3W pasma full spectrum. Nie chciałbym wchodzić w polemikę co do wyboru ledów. planuję belkę długości około 60 cm, chce na niej umieścić pomiędzy 35-45 W w ledach po 1W może 3W kwestia decyzji. Czy zwykły profil 160mm da rade odprowadzić taka ilość ciepła? Zależy mi na pasywnym chłodzeniu.

Edytowane przez sith114 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

co to jest "zwykły profil" ? a na ten "zwykły profil" zawsze można nakleić jakiś dodatkowy radiator

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Szacuję że belka 160x600 będzie miała rezystancję termiczną około 1.94stC/W ( przy grubości belki 1mm) i przy braku wymuszonego obiegu. Oznacza to, że przy 45W belka osiągnie w długim czasie ponad 90stC. Nawet jeśli założymy, że ta rezystancja faktycznie wyniesie np 1.5 a mocy 35W  - to i tak belka będzie o prawie 50stC cieplejsza niż otoczenie.

Jeśli dołoży się do tego rezystancje termiczne diod do podłoża to okaże się, że temperatura pracy wyniesie ponad 80stC na diodzie - co oznacza że dioda będzie miała mocno skróconą żywotność (poniżej 1 roku).

Biorąc pod uwagę powyższe - taka belka nie wystarczy do chłodzenia 45W ledów.

Więc - albo użyj radiatora, albo niestety wymuszony obieg powietrza.

A propos - ta strona o ziołach - sam zaglądam tam dość często - wiedza całkowicie unikatowa - np oczyszczanie powietrza z zapachów węglem aktywowanym itd.

Pozdrawiam

 

 


ce6a473c12111557fd12959c9429afcau1349a11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli mogę probować prawdopodobnie skończy się na 35W. I najwyżej dokupię radiator i dokleję na klej termoprzewodzący od góry?

 

Jeszcze zdjęcie o czym dokładnie myślę.

belka.png

Edytowane przez sith114 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temat nie dotyczy akwarium morskiego, więc przeniosłam do offtop

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Belka zbudowana.

Co do temperatury sama belka jest ledwo ciepło po kilkunastu godzinach świecenia.

vzUJjcN.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ile diod i jakim prądem wysterowane???  Bo czasami chłodna belka nie oznacza super chłodzenia a kiepskie przewodzenie na styku dioda / radiator. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

34 diody po 1 W, prad 300 mA.

Okolica belki ma około 28 stopni, gdzie temperatura powietrza w okolicach 18-19.

Edytowane przez sith114 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
45 minut temu, sith114 napisał:

34 diody po 1 W, prad 300 mA.

podłącz Watomierz to zobaczysz ile teraz faktycznie pobiera mocy - strzelam że +/- 25W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.