Skocz do zawartości
endi007

Atak brązowego nalotu na wszystkim

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, ręce mi już opadają :-(. Przegrywam walkę chodź do końca nie wiem sam z czym walczę. Od miesiąca zaczął pojawiać mi się w akwarium brązowy nalot. Coś co przypomina pyłek wystarczy na to dmuchnąć i jest czysto. Problem jest tylko taki że przybywa tego coraz więcej i więcej. Dosłownie wszystko ( skała, szyby, piasek ) pokrywa brązowy nalot. Po zgaszeniu światła na noc ( totalna ciemnica ) rano jest tego mniej ale tylko pojawi się światło i zaraz w ciągu godziny jest znowu. Po zapaleniu białego jest dosłownie szaleństwo jedno wielkie brązowe 'gów..no'. Nawet jeśli nie będe palić żadnego światła i tak ( wystarczy dzienne ) aby to się zaczęło pojawiać. Chwilowo nie mam aktualnych zdjęć jak to wygląda ale oto fotki z początku plagi:

 

received_1135140469956247.jpeg.4368b5f7cb590d6243834985e58bb41c.jpeg

received_1135140509956243.jpeg.5d55400cb8b4c5de98ef840b1e310476.jpeg

received_1135140563289571.jpeg.75fbf824ef87aa488eaab3da9aa05240.jpeg

post-14606-0-98700600-1360603715.jpg.75b16a1c3bc9faf0d332d8e93bd0d98b.jpg

Teraz niestety jest tego z 10 razy tyle. 

Pierwsza moja diagnoza była że to okrzemka. Wymieniłem żywice DI w filtrze a do komina w akwarium wrzuciłem Marin Silicate Clear. Dokonałem też podmianki wody około 15%. Efekt żaden wręcz się pogorszyło. Zmierzyłem krzemiany

test_si_na_krzem_silicate_test_na_okrzemki_jbl-i-5205-2-2000.jpg.596d6a2797aa5280118c5ba93c46ab4f.jpg

 

w akwarium poziom wynosi: 0,2 mg/l tyleż samo jest po filtrze za nową żywicą. 

Druga diagnoza to dino. Użyłem środka dinoX. 3 razy co dwa dni po 22 ml. Mam akwarium około 450 litrów ( z sumpem ). Środek podawałem zawsze po zgaszeniu światła -> nie pomogło. W zasadzie zero reakcji. W tym czasie co drugi dzień wielkie odsysanie i odkurzanie bo przecież wszystko zbrązowiało tak że aż żal patrzeć. 

Trzecia diagnoza już desperacka może to cyjano. Podałem chemiclean i tu również zero reakcji ( po nocy czysto, przy świetle nawet tylko dziennym reszta zgaszona wyłazi momentalnie ). 

Kupiłem bakterie MICROBE-LIFT SPECIAL BLEND zapodałem dawkę jak do startującego akwarium odpienianie na mokro i też nic. Ciągle jest jak było. 

Pragnę zaznaczyć że w akwarium nic nie ruszałem było dobrze i nagle z dnia na dzień bum. 

Jeśli chodzi o podstawowe parametry:

No3 - 0

Po4 - 0

zasolenie - 1.026

temperatura - 25,5 

si2 - 0.2 mg/l

mg - 1500

ca - 440 

Aktualnie zaciemniłem akwarium zawinąłem streczem i stoi drugi dzień tak. Dodatkowo w sumpie moczy się węgiel aktywny. Kończą mi się już pomysły czy ktoś jest w stanie coś doradzić jak to wyprowadzić na prostą? 

Edytowane przez endi007 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę za dużo "terapii" podjąłeś i według mnie za bardzo agresywnie zacząłeś z tą chemią. No w każdym razie gdyby to było cyjano to chemiclean by pomógł przy właściwym stosowaniu, bo to mocny środek. Nie widać dokładnie po podłożu czy tam też jest cyjano, ale po tym chemicleanie sądze, że to nie ono jest problemem. Podobnie Dino.

Kiedy wystartowałeś akwarium? Jeśli akwarium jest świeże to czekać, lać bakterie. Często nawet przy zerowych parametrach NO3 i PO4 wyskakują glony dlatego, że w świeżym akwarium jest jeszcze dużo wolnego, niezasiedlonego przez bakterie miejsca, i glony to zasiedlają. Wyłącz odpieniacz na parę godzin, lej wtedy bakterie, możesz też w szklance rozrobić je z wodą i strzykawką pod piasek wstrzykiwać. Powtarzaj co parę dni, jedno podanie bakterii sprawy nie załatwi, a pracujący odpieniacz wywali je z wody i efektu nie będzie.

Fajny artykuł wrzucony parę dni temu na forum przez VDR, zerknij, może będzie pomocny przy identyfikacji i samej walce

http://mathgame.de/Aqua/FAQ_Plagues-AlgaeBacteria.pdf

Odradzam chemie, już i tak mocno z nią poleciałeś

Edytowane przez jedikk1 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium ma już rok czasu. Tak jak pisałem było dobrze i nagle coś mu odskoczyło i zaczęło rosnąć to brązowe coś. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uzywasz pellety? 


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Wcześniej jakieś bakterie dozowałeś przy podmianach? pokaż fotę sumpowni :D

Widzę że od początku same przygody

 

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dodajesz cos do wody ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmiana żywicy mi kiedyś pomogła na dino, ale nie robiłem podmian a jedynie dolewałem odparowaną wodę. Zmieniałeś coś w prowadzeniu akwarium? Nawet parę tygodni przed pojawieniem się plagi? Może waty nie zmieniasz dostatecznie często? Może jakieś suplementacje zwiększyłeś, albo z jakiejś nagle zrezygnowałeś? Może siporax  z sumpa ruszyłeś/zmieniłeś/wyjąłeś? TDS po filtrze pokazuje 0? Rozumiem, ze kondycja zwierząt bez zmian. Napisz coś jeszcze o prowadzeniu akwarium i najlepiej wrzuć jakieś foty zaplecza, potem można myśleć co dalej. 

Jedna z mniej inwazyjnych opcji, którą bym sam zastosował w podobnej sytuacji...

Spróbowałbym takiego combo: zjedź z krzemianami do 0, nie rób podmian, odsysaj, zmniejsz świecenie - niebieskie zostawiłbym na max 10h, białe około 4h (ewentualnie zaciemnienie na dzien/dwa pod koniec, jak glon zacznie znikać), odpieniacz na mokro, lej bakterie wyłączając przy tym odpieniacz na jakiś czas, no i wstrzymaj się z suplementacją, karm trochę mniej, i obserwuj efekty. Możesz też wziąć do strzykawki parę mililitrów wody utlenionej - najlepiej mniej niż 5 ml, i przy wyłączonej cyrkulacji polać jakiś solidny skrawek glona. Jak po kilku dniach glon w tym miejscu straci kolor, to można rozważyć taką kurację jak tamto się nie sprawdzi.

 

@edit

Do tego wszystkiego jeszcze lampa uv byłaby fajnym wspomagaczem, ale też wyłączana na najlepiej parę godzin po podaniu bakterii.

Edytowane przez jedikk1 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym szukał przyczyny w parametrach wody - dokładnie w zerowych NO3 i PO4. Wyłączyłbym odpieniacz na kilka godzin dziennie, bo jest prawdopodobnie przewymiarowany do obsady.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak kolega wyzej napisał zerowe parametry no3 i po4 tez to przerabiam przesadzilem z no3xpo4 i od fgrudnia no3 0 po4 0.02 u mnie wylaczenie odpieniacza nie poskutkowalo wiec dp gry wchodzi KNO3 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

I znowu ten odpieniacz w akcji - miał pomagać niedoświadczonemu, a tylko broi  :P jak widać do póki nie wiesz co robisz każde rozwiązanie się nie sprawdzi heh 

P.s. pozdrawiam w tym miejscu "kolegów" :D 

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 minuty temu, fresz33 napisał:

I znowu ten odpieniacz w akcji - miał pomagać niedoświadczonemu, a tylko broi  :P jak widać do póki nie wiesz co robisz każde rozwiązanie się nie sprawdzi heh 

P.s. pozdrawiam w tym miejscu "kolegów" :D 

Skończ pieprzyć brednie i płakać za odpieniaczem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem to samo zastosowałem acm colony
Te zerowe parametry niczego dobrego nie robią trochę podnieść
Te bakterie zastosować według instrukcji dwa tygodnie bez odpieniacza
Cieszę się teraz czyściutkim piaskiem [emoji3]



Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, fresz33 napisał:

I znowu ten odpieniacz w akcji - miał pomagać niedoświadczonemu, a tylko broi  :P jak widać do póki nie wiesz co robisz każde rozwiązanie się nie sprawdzi heh 

P.s. pozdrawiam w tym miejscu "kolegów" :D 

Czy możesz tak dokładnie, merytorycznie rozwinąć Swojego posta. Tak żeby niedoświadczony wiedział dokładnie gdzie popełnia błąd i wskazać mu drogę rozwiązania problemu?

O wyjaśnić P.S.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Poprzednicy nad moim postem już mnie wyręczyli, a ja się pod tym podpisuję ;) poczekajmy co reszta bardziej doświadczonych osób ode mnie napisze.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, Coltrane napisał:

@endi007 dlaczego walczysz bez diagnozy? gluty pod mikroskop. To tak jakbys był chory i kupił wszystkie leki w aptece bez lekarskiej diagnozy.

Cześć podoba mi się ta odpowiedź,to tu na tym forum 70% jedzie bez diagnozy:-)

Każdy coś  doradzi tylko nie wiadomo czy dobrze:) i być tu teraz mądry :P


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, fresz33 napisał:

Poprzednicy nad moim postem już mnie wyręczyli, a ja się pod tym podpisuję ;) poczekajmy co reszta bardziej doświadczonych osób ode mnie napisze.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka
 

Nie bardzo rozumiem Twoją odpowiedź. Koledzy powyżej wypowiadający się że odpieniacz wywala bakterie i też się z tym zgadzam. ale przede wszystkim wywala zgodnie z nazwą białko czyli w przypadku działającego zarybionego akwarium po prostu gówno albo coś co można inaczej nazwać wydalinami w wyniku przemiany materii ryb i innych zwierzaków w tym ślimaków  i innych.Więc gdzie jest szkodliwa działalność odpieniacza białek.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
23 minuty temu, Roman.P napisał:

.Więc gdzie jest szkodliwa działalność odpieniacza białek.

zżerają prąd i niektóre są głośne :D 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
zżerają prąd i niektóre są głośne [emoji3] 
Zapomniałeś Silva dodać że drogie w zakupie, a w rękach niedoświadczonej osoby jak powyżej mogą powodować problemy ze zbiornikiem ;)

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, fresz33 napisał:

Zapomniałeś Silva dodać że drogie w zakupie, a w rękach niedoświadczonej osoby jak powyżej mogą powodować problemy ze zbiornikiem ;)

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka
 

Krzysiek.

Cały czas nie wyjaśniasz szkodliwości odpieniacza w akwarium morskim a już sformułowanie że w rękach niedoświadczonego brzmi groźnie. Bo już zaczynam się bać.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Nie będę dyskutować z moderatorem dzięki któremu dostałem wyróżnienie hehe

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy moderator nie jest forumowiczem?

Nie ma prawa zadawać pytań, dodawać odpowiedzi czy brać udziału w dyskusji dlatego że został strażnikiem przestrzegania regulaminów przez innych forumowiczów?

Dlatego że jesteśmy kolorowi to jesteśmy w grupie "B" ?


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

On nawet nie wie o co chodzi w tym. To że jego świeże akwarium hula to myśli, że dziesiątki innych zbiorników będą tak samo funkcjonować :clowning Wszelkie zło to odpieniacz, tylko nie akwarysta i logiczne myślenie - zaczyna mnie to drażnić na tym forum.

 

eot

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Tak dla mnie należysz do tej drugiej grupy ;) ej nie róbmy offtopu.

Ja jestem dobrej myśli że autor pomimo wielu kłód rzucanych pod nogi od samego początku, wyjdzie w końcu ze zbiornikiem na prostą. Potrzeba teraz czasu, mniej gwałtownych ruchów i będzie ok ;) celnych podpowiedzi udzielono na początku tematu. Jak ogarnie juz parametry proponuję pozostać przy wyłączonym odpieniaczu - należy wtedy obserwować Po4/No3 i nie podejmować gwałtownych ruchów. Co do tych aktualnych parametrów to też uważam że to spacer po cienkiej linii i proszenie sie o problemy - chyba że jesteś hardcorem i masz spore doświadczenie. Czekam na foty sumpa żeby coś więcej spróbować podpowiedzieć ;) być może już poza forum [emoji14]



Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

On nawet nie wie o co chodzi w tym. To że jego świeże akwarium hula to myśli, że dziesiątki innych zbiorników będą tak samo funkcjonować :clowning Wszelkie zło to odpieniacz, tylko nie akwarysta i logiczne myślenie - zaczyna mnie to drażnić na tym forum.
 
eot
Z tych nerwów brak stylu w wypowiedzi. Rafał wyluzuj ;) każdy dobrze wie o co chodzi.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.