Skocz do zawartości
cimek

Metoda DSR

Rekomendowane odpowiedzi

Jak w temacie. Ktoś stosuje tą metodę? Jakie koszta? I w ogóle?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Artykuł czytałem dzisiaj, stąd temat. Jestem ciekaw czy ktoś z forum praktykuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja stosuję tą metodę i jestem zadowolony. Szczególnie podoba mi się to że nie muszę robić podmian wody. Ale tak jak @silva napisał, jest o tym dobry artykuł na reefhub-ie i z niego można się dużo dowiedzieć. Jeśli chodzi o koszty to ja mam akwarium 130l kupiłem zestaw startowy DSR250 (czyli na 250l) i większości produktów starczy mi jeszcze na co najmniej 5 lat. Te produkty które mi się skończyły (NaHCO3 i chlorek wapnia) dokupiłem jako CZDA na allegro. Teraz z tego co widziałem to trochę zmieniły się zestawy które można kupić i z tego co mi się wydaje to zmieniły się na lepsze. Na pewno na początku bardzo pomocnym narzędziem jest ten kalkulator, natomiast ja po roku na tej metodzie kalkulator traktuję już tylko orientacyjnie i do zapisywania wyników żeby były zarchiwizowane.


Akwarium 80x40x40cm (128l) + sump z DSB i refugium, w obiegu 130l wody. Start 17.02.2017r. Akwarium prowadzone na metodzie DSR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od 8 miesięcy prowadzę swój zbiornik wg tej metody . W obiegu 1000 l wody. Wszystko OK. Koszty znikome. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ja też nowy zbiornik prowadzę tą metodą czyli bez podmian. Co prawda mikro/makro leję na oko w dużo mniejszej dawce niż proponowane przez producenta - Grotech. Jak lałem więcej według zaleceń to szyby częściej musiałem czyścić. Badam tylko Kh, Ca, Mg, Po4, No3 a ogólne testy planuję zrobić na wiosnę. System filtracyjny mam oparty na "żywej" skale i wacie filtracyjnej,nad wyraz dobrze sobie radzi bez odpieniacza, bo parametry mam można powiedzieć książkowe bez przeginania w stronę totalnych zer "0". System ULNS jest nie dla mnie ;)

Edit. Koszty to zakup Grotecha który mam już pół roku i jeszcze trochę zostało. Sól potrzeba tylko na start. No i balling - prochy CZDA na początek, a później przy dużym zagęszczeniu koralowców SPS to tylko reaktor.

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

Metoda dsr to metoda dozowania poszczególnych mikro makro osobno. Prowadzenie aakwarium przy użyciu ballinga już nie jest metodą czysto dsr. Glenn zakładał dodawanie poszczególnych pierwiastków wg zapotrzebowania, czyli wszystkie roztwory miał nasycone. Jak to opisywał, że nie miało u niego jak wystąpić zachwianie równowagi jonowej jak to może bywać przy niepełnym ballingu bez sbs i podmian. Dlatego jak to ładnie opisywał najpierw uzupełniał sole innych pierwiastków a na końcu zasolenie.

Ja prowadzę zbiornik bez podmian, z pełnym ballingiem plus mikro. Dodatkowo uzupełniam pozostałe pierwiastki wg zużycia i na które mam testy: K, Sr, I, Fe.
Dodatkowe testy, które używam to NO2(bo mam), NO3, PO4, Ph, Kh, Ca, Mg.
Sama suplementacja to proszki i strongi do ballinga AF, dodatkowe mikro AF. Sól do uzupełniania braków reef salt AF.

Wysłane z mojego LG-M200 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak tak czytam to wydaje się to metoda bliźniacza do tej, którą prowadzi się akwaria roślinne słodkowodne. Z doświadczenia z tego ostatniego wiem, że opieranie się dokładnie i tylko na kalkulatorze może okazać się zgubne, bo wszystko zależy od potrzeb pokarmowych w danym zbiorniku. Pewnie zaraz usłyszę, że w słodkowodnym potrzebne są częste podmiany wody, ale gdy mamy bardzo dobrą filtrację to nie do końca jest to prawda czego jestem przykładem. Nie robiłem podmian, a tylko dolewki wyparowanej wody+suplementacja soli i wszystko gra i buczy:) Podstaw to tylko dobrać odpowiednie dawki soli do zbiornika. A co do częstotliwości robienia testów, to myślę, że tak jak w słodkim, po czasie, kiedy dojdziemy do odpowiednich dawek nie będzie trzeba już ich tak często robić. W słodkim robię tylko, gdy rośliny dają po sobie poznać, że coś im przestało się pasować lub jakiś glon się pokaże i mam przeczucie, że w morszczuchu może być podobnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@woldi pod warunkiem, że wiesz jak reaguja korale na braki i co podac aby temu zaradzic. Jesli chodzi o rosliny to temat jest dosc powszechnie opisany i wiadomo jakie sa skutki niedoboru czy nadmiaru np. zelaza, azotu czy potastu itp. Z koralami - cóż na tym forum ciężko się dokopać do takich tematow ;) Opieranie się na jakimś kalkulatorze ? ;) Masz rację woldi - to może okazać się zgubne.


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kalkulator pokazuje ile należy podać danego czynnika żeby jego stężenie  w wodze było na ogolnie przyjętym poziomie. To jest przecież czysta matematyka i chemia. Glen nie odkrył żadnej "Ameryki" ale dzięki temu kalkulatorowi mamy wygodnie zebrane wszystko w jednym miejscu. Wpisujemy tylko wynik pomiaru i mamy informację ile dokładnie musimy podać tego środka.


Akwarium 80x40x40cm (128l) + sump z DSB i refugium, w obiegu 130l wody. Start 17.02.2017r. Akwarium prowadzone na metodzie DSR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

Plus o ile na dobę lub 12h można dany pierwiastek podnieść.

Wysłane z mojego LG-M200 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to ja widziałem jeszcze coś innego niż zwykły kalkulator stężenia. Tylko nie wiem czy teraz to znajde bo to nie moj temat zainteresowania.


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten plik exelowy to nie tylko kalkulator ale też archiwizacja wyników. Można sobie na wykresie pooglądać jak się zmieniały stężenia danych związków w czasie. Ja już od jakiegoś czasu korzystam z pomp dozujących, więc aktualnie kalkulator podpowiada mi tylko mniej więcej o ile zwiększyć lub zmniejszyć dzienne dozowanie. Ale jak dozowałem elementy z ręki to była to duża pomoc, a szczególnie jak się uczyłem prowadzenia akwarium morskiego. Pomocne było też przy ustalaniu pierwszych dawek dla pomp dozujących, ponieważ kalkulator podaje też jakie dozowanie ustawić na pompach.


Akwarium 80x40x40cm (128l) + sump z DSB i refugium, w obiegu 130l wody. Start 17.02.2017r. Akwarium prowadzone na metodzie DSR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.