Skocz do zawartości
alexw200

Testy Marinlab - parametry do oceny

Rekomendowane odpowiedzi

Koledzy i koleżanki, dotarły do mnie wyniki testów z Marinlab i pojawiło się kilka pytań, między innym chodzi o rozbieżności między testami kropelkowymi a tymi z marinlabu, zapraszam do dyskusji. 
W woli wyjaśnienia, zbiornik prowadzę na produktach AF, sól probiotic reef, Component 1+2+3 15 ml na dobę, żadnych innych dodatków do wody.

Na początek woda RODI, wszystko na zero poza siarką cynkiem i wapniem, czy to znaczy że membrana coś przepuszcza? DI nie doszlifowuje? Dziwne skoro całą reszta parametrów jest na zero.

AL. GLIN μg/l
As Arsen μg/l
Ba Bar 0 μg/l
Be Beryl μg/l
Cd Kadm μg/l
Co Kobalt μg/l
Cr Chrom μg/l
Cu Miedź μg/l
Fe Żelazo μg/l
Hg Rtęć μg/l
I Jod 0 μg/l
La Lantan 0 μg/l
Li Lit 0 μg/l
Mn Mangan 0 μg/l
Mo Molibden 0 μg/l
Ni Nikiel 0 μg/l
Pb Ołów μg/l
Sb Antymon μg/l
Sc Skand μg/l
Se Selen μg/l
Si Krzem 0 μg/l
Sn Cyna μg/l
Ti Tytan μg/l
V Wanad μg/l
W Wolfram μg/l
Zn Cynk 1.83 μg/l
P Fosfor 0 μg/l
Na Sód 0 mg/l
Ca Wapń 0.05 mg/l
Mg Magnez 0 mg/l
K Potas 0 mg/l
Br Brom 0 mg/l
Sr Stront 0 mg/l
S Siarka 0.10 mg/l
PO4 Fosforany 0 mg/l
B Bar 0 mg/l

Teraz kolej na wode z akwa.

Pierwszy punkt to zasolenie, sprawdzałem moją wodę na spławiku, refraktometrze do wody morskiej i do wody słonej, czyli 3 niezależne urządzenia. Refraktometry kalibrowane i sprawdzane, wg moich wskazań zasolenie 35 wg marinlabu 32 i to pierwszy podstawowy problem, czy dalsze wyniki i rozbieżności też są winą błędu pomiarowego? Czy brać je pod uwagę? 
Kolejna sprawa krzem, wydaje mi się, że krzem który badają to nie ten który nas interesuje, testy kropelkowe nie wykazują śladowych ilości w akwarium. Niemniej, w wodzie rodi jest 0 w akwa ponad 50, pytanie skąd.
Zakładając, że testy wykonane moją ręką są błędne a te z marinlabu prawidłowe, to jest trochę problemów, bardzo wysoki poziom glinu, fosforu, baru, molibdenu. Jedna sprawa to skąd? Druga, czy coś z tym robić, najprościej przepuścić przez węgiel. 

Co o tym myślicie? Jakieś uwagi, spostrzeżenia?

Akwarium    
Zasolenie 32 ppt
KH 8.40 dKH
AL. GLIN 54.90 μg/l
As Arsen μg/l
Ba Bar 153 μg/l
Be Beryl μg/l
Cd Kadm μg/l
Co Kobalt μg/l
Cr Chrom μg/l
Cu Miedź μg/l
Fe Żelazo μg/l
Hg Rtęć μg/l
I Jod 42 μg/l
La Lantan μg/l
Li Lit 72.20 μg/l
Mn Mangan μg/l
Mo Molibden 13.60 μg/l
Ni Nikiel 3.26 μg/l
Pb Ołów μg/l
Sb Antymon μg/l
Sc Skand μg/l
Se Selen μg/l
Si Krzem 52.40 μg/l
Sn Cyna μg/l
Ti Tytan μg/l
V Wanad μg/l
W Wolfram μg/l
Zn Cynk 2.19 μg/l
P Fosfor 14.50 μg/l
Na Sód 9316 mg/l
Ca Wapń 690 mg/l
Mg Magnez 1200 mg/l
K Potas 375 mg/l
Br Brom 22.30 mg/l
Sr Stront 10.40 mg/l
S Siarka 732 mg/l
PO4 Fosforany 0.04 mg/l
B Bar 5.71 mg/l

 


88d3e180721d3e3cf82e042b1e240cc3u1718a15

Tu najłatwiej mnie łapać :P:P:P  https://www.facebook.com/aleksander.smigielski.5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, alexw200 napisał:

Ca Wapń 690 mg/l

Masz bardzo wysoki poziom wapnia przy zbyt niskim poziomie zasolenia. Na niskie zasolenie też wskazuje poziom magnezu, sodu, siarki i potasu, w zasadzie wszystkie w dolnym poziomie normy. Stront nieco powyżej, ale to nie przeszkadza.

Ten wapń jest co najmniej dziwny.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, katani napisał:

Masz bardzo wysoki poziom wapnia przy zbyt niskim poziomie zasolenia. Na niskie zasolenie też wskazuje poziom magnezu, sodu, siarki i potasu, w zasadzie wszystkie w dolnym poziomie normy. Stront nieco powyżej, ale to nie przeszkadza.

Ten wapń jest co najmniej dziwny.

Katani, co do wapnia to pozostałość z dawnych lat, zawsze trzymałem poziom powyżej 500. W tym wypadku nie wiem czemu jest tak wysoki. Reaktora jeszcze nie uruchomiłem bo nie ma po co, gdyby podniósł się do takiego poziomu od ballinga to byłoby to widać też po innych parametrach. Odnośnie zasolenia to właśnie jest spory problem, bo nie dowierzam tym wynikom, 2 refraktometry by się myliły? są skalibrowane poprawnie i na płynach testowych pokazują poprawne wartości, nie chce podbijać bo może się okazać że zasolenie wyjdzie 38.


88d3e180721d3e3cf82e042b1e240cc3u1718a15

Tu najłatwiej mnie łapać :P:P:P  https://www.facebook.com/aleksander.smigielski.5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jednak ktoś się myli, nieprawdaż ? Ja nie lubię refraktometru, nie jestem pewien co widzę; biorę spławik o szerokiej  skali i porównuję i/lub zabierz wodę do sklepu z prośbą o zmierzenie. Zasolenie, temperatura i odpowiednie światło potem dopiero reszta do dyskusji.

W międzyczasie rozważ włożenie sera silicate do sumpa bądź jego wymianę. 

Edytowane przez Arturro (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Arturro napisał:

A jednak ktoś się myli, nieprawdaż ? Ja nie lubię refraktometru, nie jestem pewien co widzę; biorę spławik o szerokiej  skali i porównuję i/lub zabierz wodę do sklepu z prośbą o zmierzenie. Zasolenie, temperatura i odpowiednie światło potem dopiero reszta do dyskusji.

W międzyczasie rozważ włożenie sera silicate do sumpa bądź jego wymianę. 

Arturo tak jak napisałem na początku, spławikiem też sprawdzałem, więc trzy błędy po mojej stronie ;) ale tak jak piszesz zabiorę próbkę wody do Marka z CC żeby potwierdził. Sere już profilaktycznie wsadziłem do sumpa (1 litr) ale nie widzę u siebie objawów nadmiaru krzemu.


88d3e180721d3e3cf82e042b1e240cc3u1718a15

Tu najłatwiej mnie łapać :P:P:P  https://www.facebook.com/aleksander.smigielski.5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też nie jestem wielkim fanem tego urządzenia. Dla mnie te kreseczki są tak blisko, i cień przy odczycie ejst taki, że wg mnie błąd +- 1 kreska to jest minimum. Może z czasem nabiorę praktyki, ale na razie własnie takie mam odczucia. Niskie (ale w granicach normy) odczyty wszystkich pierwiastków oprócz wapnia, jednak wskazywałyby na dość nieco zaniżone zasolenie.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek
Ja też nie jestem wielkim fanem tego urządzenia. Dla mnie te kreseczki są tak blisko, i cień przy odczycie ejst taki, że wg mnie błąd +- 1 kreska to jest minimum. Może z czasem nabiorę praktyki, ale na razie własnie takie mam odczucia. Niskie (ale w granicach normy) odczyty wszystkich pierwiastków oprócz wapnia, jednak wskazywałyby na dość nieco zaniżone zasolenie.
W refraktometrze plus taki, że można ustawić ostrość nawet nosząc okukary. Spróbuj przy odpowiednim świetle. Mi odpowiada ekstra światło dzienne, a wieczorami jedna żarówka u syna w pokoju zimna barwa.

Wysłane z mojego LG-M200 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, katani napisał:

Ja też nie jestem wielkim fanem tego urządzenia. Dla mnie te kreseczki są tak blisko, i cień przy odczycie ejst taki, że wg mnie błąd +- 1 kreska to jest minimum. Może z czasem nabiorę praktyki, ale na razie własnie takie mam odczucia. Niskie (ale w granicach normy) odczyty wszystkich pierwiastków oprócz wapnia, jednak wskazywałyby na dość nieco zaniżone zasolenie.

Katani, pierwszy raz od 15 lat używam refraktometru, zawsze były spławiki i raczej przy nich pozostanę. Tak jak pisałem wcześniej podjadę do Marka z próbką wody i zobaczymy. Jeżeli zasolenie jest za niskie to wiele wyjaśnia. Natomiast nie wyjaśnia takiej ilości krzemu w akwarium i jego zerowego poziomu w ro.

Teraz, laszek napisał:

W refraktometrze plus taki, że można ustawić ostrość nawet nosząc okukary. Spróbuj przy odpowiednim świetle. Mi odpowiada ekstra światło dzienne, a wieczorami jedna żarówka u syna w pokoju zimna barwa.

Wysłane z mojego LG-M200 przy użyciu Tapatalka
 

Patrzę pod hqi, to tak jak słoneczko :P


88d3e180721d3e3cf82e042b1e240cc3u1718a15

Tu najłatwiej mnie łapać :P:P:P  https://www.facebook.com/aleksander.smigielski.5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 7.02.2018 o 18:07, alexw200 napisał:

Katani, pierwszy raz od 15 lat używam refraktometru, zawsze były spławiki i raczej przy nich pozostanę. Tak jak pisałem wcześniej podjadę do Marka z próbką wody i zobaczymy. Jeżeli zasolenie jest za niskie to wiele wyjaśnia. Natomiast nie wyjaśnia takiej ilości krzemu w akwarium i jego zerowego poziomu w ro.

Patrzę pod hqi, to tak jak słoneczko :P

:) trzeba skierować refraktometr prosto w światło - wtedy najlepiej widać wyregulować ostrość - nie ma wtedy żadnych cieni, tylko musi być osią refraktometru prostopadle do źródła światła.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie rozne "cienie" pokazuja sie jedynie w przypadkach, gdy plytka jest zle docisnieta lub na szybce jest za malo wody. 


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Ura napisał:

:) trzeba skierować refraktometr prosto w światło - wtedy najlepiej widać wyregulować ostrość - nie ma wtedy żadnych cieni, tylko musi być osią refraktometru prostopadle do źródła światła.

 

31 minut temu, Stani napisał:

Takie rozne "cienie" pokazuja sie jedynie w przypadkach, gdy plytka jest zle docisnieta lub na szybce jest za malo wody. 

Ura, Stani, ale ja nie mówiłem, że mam jakieś cienie. Odczyty były wyraźne, i co najgorsze, po sprawdzeniu wody na innych urządzeniach okazuje się, że moje odczyty były prawidłowe czyli woda ma 35, więc co z tym marinlabem, olać resztę wyników i też potraktować jako błędne? Zrobić kolejne?

 


88d3e180721d3e3cf82e042b1e240cc3u1718a15

Tu najłatwiej mnie łapać :P:P:P  https://www.facebook.com/aleksander.smigielski.5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zabierz swoje graty do kogos i porownajcie wyniki. :D


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry,
na wstępie chciałbym się odnieść do Pańskiego zasolenia. Przede wszystkim niski poziom sodu wskazuje na niższe zasolenie niż 35 ppt. Kolejną sprawą jest to, że w naszym laboratorium badamy zasolenie dwa razy, na dwóch osobnych refraktometrach (Hanna HI 96822) kalibrowanymi przed każdym badaniem, wodą dejonizowaną I-szej klasy czystości pozyskiwaną za pomocą dejonizatora wody SolPure VENA (woda ultra czysta). W celu przeprowadzenia właściwej kalibracji woda dejonizowana musi mieć temperaturę wody której chcemy sprawdzić poziom zasolenia. 

Odnośnie poziomu krzemu, to bardzo proszę o sprawdzenie jednostek w których test, który Pan wykonał własnoręcznie, podaje wyniki. Nasze laboratorium prezentuje wyniki w mikrogramach w litrze, a testy kropelkowe w miligramach w litrze. Dla rozjaśnienia sytuacji, według naszych wyników zawartość Si w Pańskiej wodzie wyniosła 0,052 mg/l, więc wydaje mi się, że wykrycie tak niewielkich wartości za pomocą testów kropelkowych jest niemożliwe. 

Gdyby pojawiły się kolejne pytania dotyczące wyników, to zapraszamy do wysłania maila - info@marinlab.com

Pozdrawiamy,
Zespół MarinLab

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.