Skocz do zawartości

s137712

Klubowicz.
  • Liczba zawartości

    12
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Zawartość dodana przez s137712

  1. s137712

    Zbiorniki w sklepie vs domowe

    IMHO "ładne" zbiorniki w sklepie ma niewielu sprzedawców. Według mnie tajemnica tkwi w tym że zwierzęta prezentowane w takich zbiornikach podlegają ciągłej rotacji - to co jest na stanie sklepu jest sprzedawane, nowe życie przylatuje/przyjeżdża z Indonezji/Wietnamu/Australii/innych kierunków i ląduje w zbiornikach. Jeśli jakiś sklep ma naprawdę ładne koralowce i są one w tym zbiorniku od kilku lat to trapią je dokładnie te same problemy co i nas, "zwykłych" akwarystów. A obumarć/zgonów nie widzimy bo są one rano, przed otwarciem sklepów usuwane, tak aby nie "płoszyć" potencjalnych klientów.
  2. s137712

    herbatana a odpieniacz

    Ten sam efekt występuje przy Prodibio Reefbooster. W obu przypadkach środki zmieniają napięcie powierzchniowe wody. Najpierw odpieniacz "siada", a później przelewa. Sytuacja uspokoi się "za jakiś czas", ale pewnie trzeba na ten okres przeregulować odpieniacz. Także efekt który obserwujesz w swoim systemie jest z tych "normalnych"......
  3. =Fresz= to nie była sól AF. W tym konkretnym przypadku zawinił akwarysta, czyli ja :)...... coś przeniosłem na pompie z głównego zbiornika do zbiornika technicznego. Po wczorajszej walce z czyszczeniem i myciem zbiornika technicznego test Saliferta pokazuje dzisiaj na świeżej solance ładny, czysty, bezbarwny płyn testowy, czyli 0 dla NO3. Dlatego koledze CzaQ zaproponowałem metodę - jak nie wiadomo co powoduje problemy to prześledźmy całą ścieżkę od początku.
  4. Nie prawda że upada :). Z obiegowych pomp polecam stałoprądowe Newa-Jet-4500/Newa-Jet-6000 lub większe - w zależności jakiego przepływu potrzebujesz - ani grama rdzy. Moja Newa-Jet-6000 powoli się skończyła ale pracowała ładnych kilka lat bezawaryjnie i bezrdzowo, a skończyła się raczej przez zużycie zwojów silnika - przynajmniej tak podejrzewam - w ostanim czasie miała problem ze startem lub potrafiła sama się zatrzymać i później nieoczekiwanie wystartować. Uznałem że czas na nią i kupiłem nową Newa-Jet-4500. Co do cyrkulatorów Tunze - mam to samo odczucie co Ty - niektóre rdzewieją w miejscu styku magnesu z szybą - mam dwie takie sztuki, które po prostu wyjąłem z akwarium i przestałem używać.
  5. Cześć/Dzień dobry. Borykam się mniej więcej z tym samym problem co Ty (CzaQ). Czasami dobrze jest wziąć głęboki oddech i na spokojnie przeanalizować następującą sprawę : co my(ja) właściwie wlewamy do naszego(mojego) zbiornika. Tak jak napisałem - mam ten sam problem z wysokim NO3 - wziąłem głęboki oddech i.... zacząłem od zmierzenia TDS'em tego co wychodzi z filtra RO - po pomiarze TDS'em wymieniłem prefiltry i węgiel aktywowany, membrana została. W następnej kolejności zmierzyłem solankę po rozrobieniu w zbiorniku do przygotowywania wody podmiankowej - i tu było moje największe zdziwienie - teoretycznie czysta solanka do podmian zawierała NO3...... Skąd u mnie to NO3 się w tym zbiorniku wzięło.... (?) - mam pewne podejrzenie - używam od zawsze tej samej pompy do przepompowania solanki czystej jak i do wylewania solanki z sump'a do kanalizacji. Musiałem przenieść coś w czasie kilku kilkunastu miesięcy takich podmian do zbiornika technicznego i zanieczyścić go "czymś". Wczoraj szorowałem go chyba z 3h i dzisiaj zalewam czystą RO i po rozrobieniu zbadam czy dało to pożądany efekt - mam nadzieję że tym razem świeża solanka pokaże NO3=0. Także z mojej strony szczera rada - dwa kroki wstecz, głęboki oddech , przeanalizowanie i sprawdzenie - co ja właściewie wlewam do zbiornika :).
  6. Witam. Jeśli mogę coś dodać od siebie - otwory w płycie/blacie pod przelotami w kominie IMHO wyciąłeś zbyt blisko krawędzi otworów. Zrobiłem dokładnie tak samo jak robiłem swoje pierwsze morskie akwarium z sumpem - zbyt wąsko wyciąłem prostokątny otwór w blacie. Efekt był taki że owszem dało się docisnąć przeloty, ale okupione to było bardzo niewygodnym manewrowaniem końcami palców i czasami jak poruszyłem którąś z rur przechodzących przez przeloty to pojawiały mi się krople wody - więc ponowna gimastyka i niewygodne dociąganie nakrętek przelotów. Teraz jak robiłem większe awkarium to poprosiłem stolarza aby wyciął mi dużą prostokątną dziurę która jest prawie taka jak obrys komina - teraz bez problemu całą dłonią chwytam za nakrętki każdego z trzech przelotów i mogę kręcić aż do urwania gwintu. U Ciebie jest ciut inaczej - obrys komina masz niewiele większy od minimalnego marginesu pod przeloty, ale szczerze radzę abyś wyciął sobie szerszy prostokąt w blacie dla własnej wygody. - Tomek
  7. Mój białobrody spowodował rozsianie zarazy i śmierć połowy obsady. Walczyłem o jego dobrą kondycję i wyleczenie kilka tygodni. Na początku też nie miał żadnej kropki na ciele. Codziennie podawałem mu wszystkie dostępne na rynku algi na zmianę - zielone, czerwone, brązowe, z czosnkiem, bez. Po około miesiącu od wpuszczenia zaczęły pojawiać się pierwsze kropki, aż do całkowitego zamęczenia rybki. W tym czasie lałem herbtanę, preparaty Prodibio, podniosłem temperaturę. Być może gdybym w obiegu miał bardzo silną lampę UV, taką za +1kpln to bym mu pomógł - być może..... Ale nie miałem i rybka zeszła rozsiewając pasożyta po akwarium. Po tym razie całkowicie wyleczyłem się z białobrodego i z nutką zazdrości i podziwem patrzę na akwaria kolegów gdzie pływają piękne i "tłuste" białobrode. Ja już w tym kierunku nie pójdę - szkoda ryb, szkoda destabilizacji akwarium. Tomek.
  8. Właściwie nie wiem którego odpieniacza dotyczy pytanie bo właśnie jestem po zmianie. Deltec SC1350 sprzedany Koledze z forum - trochę był zdziwiony czemu nie wystawiłem tutaj na forum, ale cóż... - pytałem Panów Moderatorów czy mogą zdjąć ograniczenie na 50 postów, żebym mógł wystawić odpieniacz w dziale Sprzedam sprzęt, ale dostałem odpowiedź odmowną, więc wystawiłem na Allegro i na aqua-reef. Teraz w moim systemie pracuje Skimz Monzter E-Series SM251. Porównując oba odpieniacze - Deltec SC1350 był bardzo, bardzo ok, złego słowa o jego pracy nie mogę powiedzieć, ale czułem że jest za mały do ~600 litrów w obiegu. Skimz to jak na moje warunki potwór - ledwie się zmieścił w komorze sumpa. Przy okazji zrezygnowałem z glonu spagetti w sumpie i wyjąłem całkowicie watę filtracyjną. Przy konfiguracji sumpa Deltec SC1350 + spagetti + wata filtracyjna płukana co 2 dni cały czas miałem kłopoty z czerwonym nalotem na skałach - podejrzewam że było to Dino. Teraz przy Skimz'ie i braku spagetti i waty Dino pojawia się sporadycznie - jeśli tylko takie problemy będą z czerwonym nalotem to zakup Skimz'a był przysłowiowym strzałem w 10 . Przy okazji gdyby ktoś reflektował na garść glonu spagetti to zapraszam - moczy się w drugim akwarium i mogę go w 80%'ach oddać. Tomek.
  9. Witam. Dla przykładu: Red-Sea-Salt-7-kg wystarczy do zasolenia 250 litrów wody, Nature's Ocean Bio-Activ Live Samoa Pink 4,54kg - spokojnie wystarczy na pokrycie dna warstwą 2-3 cm piasku, ilość skały to sprawa indywidulana - ale na początek zapewne przedział pomiędzy 5kg a 10kg będzie ok. Tomek.
  10. Witam Szanowne Grono Akwarystów Morskich. Na początku chciałem się przedstawić i napisać kilka słów o sobie: mam na imię Tomasz, lat 43. Akwarystyką zajmuję się od około 15 lat, chociaż jak sięgnę pamięcią mocniej wstecz, w wieku kilkunastu lat też miałem akwarium ramowe, uszczelniane kitem szklarskim z piaskiem i kilkoma gubikami.... Kilka słów na temat moich akwarii morskich. Pierwsze słone akwarium - po latach prowadzenia akwariów słodkowodnych, założyłem na próbę czy sobie w ogóle z tematem poradzę. Najpierw był zestaw Yasha Aqua Medic'a, później szybko było awarium 112l z gratami przeniesionymi z Yashy. Następne akwarium to już 'poważne' 250l + 75sump, a teraz jest 420l display + 250sump. Setup akwarium: wielkość akwarium: 110x60x70, szkło 12mm + korona lampa: PacificSun 2x75Wat SMT + 4xT5 39W odpieniacz: Deltec SC 1350 Pompa NewaJet6000 Cyrkulatory: Jebao WP40, 2xTunze 6015 Sump + dolewka: 100x50x50, trzykomorowy, glon spagetti, filtr fluidyzacyjny z AllInOneBiopellets. Obsada rybna: 4 x chromis Chromis viridis, 1 x Chromis retrofasciata, 1 x Dascyllus reticulatus, 2 x Nemateleotris magnifica, 1 x Amphiprion melanopus "Stripeless", 1 x Pterapogon kauderni, 1 x Labroides dimidiatus, 1 x Pseudocheilinus hexataenia, 1 x Valenciennea puellaris, 2 x Amphiprion clarki, 1 x Zebrasoma flavescens. Obsada koralowa: cała masa miękkich koralowców plus trzy skałki z ricordea florida, trzy LPS'y. Obsada ukwiałowa: Entacmaea quadricolor czerwony - był jeden i właśnie trzy dni temu się podzielił. Tomasz. I jeszcze dwa zdjęcia, trochę lepszej jakości niż dwa zamieszczone poprzednio. Tomek.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.