Skocz do zawartości

zygmunt_b

Klubowicz
  • Liczba zawartości

    8
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Informacje o profilu

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Skąd:
    małopolskie

Ostatnie wizyty

237 wyświetleń profilu
  1. zygmunt_b

    Zbiornik do kwarantanny

    Nie jestem szczególnie doświadczonym morszczakiem, stąd proszę o wyrozumiałość, ale po dwukrotnym praktycznie restarcie zbiornika z powodu przywleczonej ospy nie wyobrażam sobie dodawania ryb bez przeprowadzenia kwarantanny. W moim przypadku nie jest to jednak kwarantanna, tylko leczenie, bo od razu podaję Arechin oraz odrobaczam przy pomocy Metronidazolu. Przyjąłem, zapewne błędnie, że właścicielom sklepów zależy na jak najszybszym pozbyciu się ryb ze zbiorników (co jak najbardziej rozumiem). Zbiorniki handlowe są na osobnym obiegu niż te wystawowe, w jednym sklepie dodają na stałe Blulchtiof, w innym trzymają handlówkę w obniżonym zasoleniu. Czy są sklepy, gdzie jest prowadzona rzetelnie kwarantanna? Na pewno tak, ja po prostu do takich nie mam szczęścia. Jedynie przeniesienie ryby od kolegi, którego znam, mogę pooglądać akwarium i widzę co się w nim działo przez ostatnie tygodnie daje mi poczucie bezpieczeństwa. Zbiornik na kwarantannę trzymam w szafce obok zbiornika na RODI jako suchy, dopiero gdy mam wprowadzić ryby robię podmiankę w głównym i uzyskaną wodą napełniam kwarantannę. Przygaszone światło, podwyższona temperatura (28 stopni), filtr gąbkowy napędzany kamieniem, kilka rurek pcv, zero skały czy piachu, ślimaków itp. Wiem, warunki trudne, ale pozwalają na działanie lekarstwa oraz obserwację, czy ryby pobierają pokarm (są zestresowane, szczególnie na początku chowają się po kątach itp.). Nie stawiałbym tego na świeżej solance, gdyż bakterie są bardzo istotne - przynajmniej część wody byłaby ze zbiornika głównego. Zasolenie normalne, jak w zbiorniku głównym. Najlepiej mieć pewne źródło i takich tylko życzę.
  2. Cześć! Gdyby ktoś wiedział, gdzie można kupić Capisol Zooleka byłbym bardzo wdzięczny. Może być sklep stacjonarny w Krakowie-Śląsku i okolicach, choć najchętniej online. Niestety, nie widzę nigdzie dostępnego, a potrzebuję usunąć ze szczepki Euphylli wirki, jakie przyniosłem ze sklepu... Pozdrawiam, Zygmunt.
  3. zygmunt_b

    Wentylatory do lampy led

    Zawsze możesz dodać (jeśli masz miejsce) przetwornicę step up podbijającą napięcie zasilania samego wentylatora, który jest naprawdę cichy i bezproblemowy (mam trzy tej firmy i praktycznie ich nie słyszę - Super Silent fan 12 PRO.
  4. Jedna rzecz: czy jesteś na 100% pewien, że to przez lampę? Nie mam specjalnego doświadczenia, ale sam miałem podobny problem, po czym dowiedziałem się robiąc ICP, że to przez moją nieświadomość co do właściwości soli (Tropical Reef Plus) mającej zerowe mikroelementy. Wkładane do zbiornika korale najpierw jakoś dychały a potem było coraz gorzej. Gdybym wtedy zmienił lampę, obwiniałbym o to właśnie ją. Uzupełnienie niedoborów odwróciło sytuację. Robiłeś ICP? Masz wszystkie mikro w normie? Pozdrawiam, Zygmunt.
  5. Miałem Tunze Osmolator 3155 (używaną) i bardzo narzekałem na nią. Włączenie grzałki 500W, cyrkulatora, czasem światła powodowało wejście w tryb awaryjny i blokadę urządzenia. Jak widziałem, jest to dość pospolity problem tych urządzeń. Czyściłem płytkę i styki (przelutowałem), kombinowałem z kablami, ostatecznie znalazłem rozwiązanie w postaci wpięcia jej w timer, który dwa razy dziennie robił jej "twardy reset" odpinając od prądu. Niestety, podczas moich wakacji przelała zbiornik (skończyła się na szczęście woda w dolewce, pływak może by i zadziałał, ale był ustawiony wyżej) i wtedy przelała się czara goryczy. Kupiłem pływakową Levelautomatic SW, ale i tu uwaga - pompka wpinana do niej musi być albo na 230v, albo z klasycznym transformatorem. Impulsowy zasilacz skleja styki kontaktronu i będzie przelewany zbiornik (dowiedziałem się tego po złożeniu reklamacji - znowu przelało mi zbiornik i to dwukrotnie). Nie uważam, że taka informacja jest czytelnie umieszczona w opakowaniu Aquatrendu, a powinna (kto dzisiaj chce mieć 230V w zbiorniku??). Przyznaję, że po wpięciu zasilacza transformatorowego dolewka działa bezbłędnie. Pozdrawiam, Zygmunt.
  6. zygmunt_b

    ospa by reefkeeping

    @Katani, dlatego stosuję miedź w osobnym zbiorniku, bez niczego więcej tylko ryby i kilka kształtek PCV. @Dale, zdaję sobie sprawę, że stres jest bardzo istotny, z tym tylko, że przyniosłem rybki ze sklepu i po aklimatyzacji (w sumie 2-3h), w mocnym świetle zbiornika kwarantannowego zobaczyłem obsypanie kropkami. Dlatego napisałem, że po raz kolejny ze sklepu przyniesione ryby mają widoczne kropeczki (w sklepie niestety nie widzę, oświetlenie dość skąpe samą aktyniką). Dlatego bardzo dokładnie się im przyglądam w domu. Nie mogę uwierzyć, że pobyt w worku przez ten czas spowodował ospę.
  7. zygmunt_b

    ospa by reefkeeping

    Witajcie! Po kilku latach pasywnego uczestnictwa w forum i czerpania z niego wiedzy, założeniu własnej solniczki i zmaganiach z jej prowadzeniem, zebrałem się na odwagę by dodać coś w jednym z tematów. Poszerzam obsadę (wprowadzam ryby) do ponad pół rocznego zbiornika co przyniosę rybę ze sklepu, to jest zarażona ospą (widoczne już w tym samym dniu). Na szczęście do zbiornika kwarantannowego i w nim prowadzę leczenie. Leczę Colombo Femsal i po trzykrotnym zastosowaniu go zgodnie z instrukcją ryby robią się czyste, jednak po około tygodniu od ostatniego podania, pojawiają się kolejne ogniska dziadostwa (miałem tak już dwukrotnie, przy błazenkach, a teraz przy Nemateleotris Decora i Halichoeres Chrysus). Odważyłem się tym razem do zastosowania miedzi (Cuprisol Zooleka) w dawce zgodnej z zaleceniami producenta (2,5ml na 100l) i na 100% jest on szkodliwy dla Chrysusa (Decory pływające w tym samym baniaku nie miały żadnych problemów po dodaniu specyfiku). Objawy - apatia, zaburzenia ruchu, opadanie na dno, powyginane ciało pojawiły się ok. 12 h po zastosowaniu. Natychmiast podmieniłem 90% wody i objawy całkowicie ustąpiły po kilku godzinach. Dalej prowadzę batalię już jedynie przy użyciu Femsalu. Może komuś to pomoże w przyszłości.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.