Skocz do zawartości

Seba89

Klubowicz
  • Liczba zawartości

    10
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Informacje o profilu

  • Imię
    Sebastian
  • Płeć
    Mężczyzna
  • Skąd:
    Świerklany

Ostatnie wizyty

253 wyświetleń profilu
  1. Jeśli chodzi o projekt sumpa to podobny jest w wątku http://nano-reef.pl/forums/topic/68693-nowy-projekt-tym-razem-480-l-od-zera-na-poważnie/?page=6#comment-718394
  2. Właśnie dlatego na początek nie będę używał ballinga żeby zobaczyć czy w ogóle jest taka potrzeba. Zobaczę też ile wody wyparuje pomiędzy podmianami żeby zaplanować zbiornik na automatyczną dolewkę z lekkim zapasem. Na forum widziałem kilka projektów DIY więc nie będzie z tym problemu. Zastanawiam się też nad wymiarem akwarium. Waham się pomiędzy 80x50x50 i 100x40x50. Czy ktoś z was ma porównanie jeśli chodzi o takie głębokości akwariów? O tym Tunze 9006 poczytam sobie opinie ludzi i może się skuszę.
  3. Tak jak pisałem wyżej korale głównie miękkie plus jakieś mało wymagające lps i sps. Na początek dolewka ręcznie bez ballinga, jak już ogarnę co i jak dołożę dodatkowy zbiornik z komorą na dolewkę i 3 na ballinga. W ciągu tygodnia ile wody RO schodzi wam na dolewki i ile roztworów ballinga? Prosiłbym także o podanie litrażu zbiornika aby mieć jakieś porównanie.
  4. A bezpiecznie ile driverów http://allegro.pl/driver-p4115h-led-140ma-320ma-510ma-680ma-pwm-lin-i6695884568.html można podpiąć pod jeden kanał pwm?
  5. Czy jest mozliwość podpięcia 9 driverów pod 6 kanałów PWM? Pod 6 driverów będą podpięte diody royal blue z czego 1 będzie dodatkowo świecił w nocy i 3 drivery z cool white.
  6. No tutaj przesadziłem sporo patrząc po zdjęciach na forum 25kg będzie idealnie.
  7. Sump to też akwarium więc tunze będzie jak najbardziej spełniał swoją rolę. Wszystkie odpieniacze zaproponowane przez Was będą bardzo wyjaławiać wodę i nic nie trafi do DSB na które się uparłem więc prosiłbym o pozostawienie tej sprawy w spokoju. Jeśli chodzi o pozostałe pytania to wciąż czekam na odpowiedź czy układ sumpa z obrazka może być czy zrobić komory szeregowo? Resztę doczytałem na forum i mniej więcej ogarniam co i jak. Skała marco rocks zajmuje trochę ponad 2l na każdy kilogram więc 40kg będzie zajmowało około 40-45% zbiornika. Co sądzicie o cyrkulatorach AquaEl Reef Circulator modele 2500 i 4000? Ma ktoś z Was takie? Jak są wykonane i jak z rzeczywistą wydajnością?
  8. Chyba pozostanę przy Tunze. Przeczytałem mnóstwo pochlebnych komentarzy o posiadaniu dsb+refugium oraz ich korzyściach dla całego ekosystemu także sam spróbuję. W razie czego przerobie projekt sumpa aby w przyszłości można było dać większy odpieniacz.
  9. Jeśli chodzi o odpieniacz to jaki polecilibyście do mojego litrażu? Obsada będzie mieszana korale głównie miękkie + kilka sps i lps oraz kilka małych ryb typu błazenek oraz ekipa czyszcząca. Przeglądając filmiki na youtube najbardziej urzekają mnie hipnotyczne ruchy ukwiałów i w tym kierunku chcę iść. Ze skały chcę ułożyć mniej więcej coś takiego Niestety nie mam odniesienia ile kg skały potrzebuje aby wykonać podobną aranżację. Jeśli chodzi o żywy piasek spotkaliście się z niechcianymi dodatkami typu pasożyty czy też wirusy czy głównie mogą do nas przywędrować na skale?
  10. Witam. Jako iż jest to mój pierwszy post chciałem wszystkich przywitać. Od dłuższego czasu zabieram się za założenie akwarium morskiego. Do tej pory pogłębiałem wiedzę teraz czas zacząć kompletować sprzęt. Akwarium chcę 200l o wymiarach 80x50x50 oraz sump 60x30x27,5 Pompa obiegowa Aqua Nova N-RMC 3000 Odpieniacz Tunze 9004 Lampa led DIY 24RB + 12CW sterowana z attiny łącznie 108w + kilka led do refugium. W akwarium chcę komin na środku tylnej szyby, spływ i rewizja 3/4" powrót 1/2". Pierwsze pytanie dotyczy cyrkulacji wody. W jednym z artykułów na reefhub'ie przeczytałem że dobra cyrkulacja to 20-30-krotność pojemności zbiornika głównego czyli zsumowana moc wszystkich pomp w moim przypadku wyszłaby około 4-6k l/h tylko łącznie z powrotem czy bez? Także zastanawia mnie ile pomp cyrkulacyjnych powinienem dać, czy jedną z jednego końca akwarium i wylot z powrotu w drugim czy wylot dać przy kominie na trójniku w obie strony i 2 mniejsze pompy cyrkulacyjne na bocznych ścianach akwarium? Kolejne pytanie o sump. Chcę zrobić trzy komory. 1- spływ + odpieniacz. 2- dsb + refugium. 3- pompa obiegowa. I moje pytanie brzmi czy mogę zrobić układ jak na załączonym poniżej rysunku czy jednak zrobić komory szeregowo? Ile powinny wynosić zaznaczone na rysunku czerwonymi kreskami odstępy przedziałek? Jeśli ktoś ma porównanie pomiędzy power led i cree led prosiłbym o kilka zdań czy warto płacić więcej za cree, czy różnica w cenie jest za jakość czy za markę? Na koniec czwarte i najważniejsze pytanie o skałę. Powinno się dawać 20% pojemności akwarium czy całego systemu? W moim wypadku będzie to 20% z 200 litrów (40kg) czy +/-250 litrów (około 50)kg? Obawiam się także o niechciane dodatki przy żywej skale dlatego zdecydowałem się na skałę marco rocks oraz suchy piach. I teraz zastanawiam się czy są jakieś zestawy startowe mikroorganizmów do wpuszczenia do dsb coś na zasadzie bakterii startowych czy może wystarczy odkupić od kogoś zaufanego trochę żywego piasku i wsypać na wierzch dsb? Jeśli chodzi o sprzęt to jeszcze niczego nie zakupiłem więc jeśli ktoś może mi doradzić jakiś lepszy sprawdzony sprzęt to bardzo proszę o porady. Start zbiornika przewiduje na połowę sierpnia więc koncepcja może się jeszcze zmienić, chcę wszystko przemyśleć kilka razy i doczytać zamiast na starcie strzelać sobie w kolano.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.