dream3r
Klubowicz-
Liczba zawartości
38 -
Rejestracja
-
Ostatnia wizyta
Typ zawartości
Profile
Forum
Galeria
Kalendarz
Blogi
Articles
Member Map
Sklep
Zawartość dodana przez dream3r
-
Ja mam w wiaderku otwarte opakowanie CaribSea Arag-Alive Fiji Pink i też go sobie dosypuję, aby uzupełnić ubytki powstałe na skutek odsysania Cyjano, zielonych glonów. Przed dosypaniem płuczę solidnie w kranówcę, potem w RODI. Nic się z tym nie dzieje. Dosypuję małymi porcjami.
-
Chyba najlepiej byłoby dopytać o sprzedawcy/producenta. Dołożenie nóżek zmieni sporo rozkład sił jakie będą oddziaływać na stelarz. U mnie podłoga jest w tym miejscu idealnie równa, więc nie miałem tego problemu.
-
Akwarium ma ponad dwa lata. Wysłane z mojego Pixel 2 przy użyciu Tapatalka
-
Prośba o identyfikację. Od kilku tygodniu mam problem z plagą (nalot na piasku, jak na ostatnim zdjęciu). Postanowiłem zakupić mikroskop i zbadać, co to dokładnie. Wyszło mi coś takiego jak na poniższych zdjęciach. Z tego co poszukałem w internecie, to będą okrzemki? Potwierdza mi się to badaniach ICP: - zawartość krzemu w wodzie RODI: 1.5390 mg/l - zawartość krzemu w wodzie z akwarium: 0.5670 mg/l Badania robiłem niecały miesiąc temu. Po ich otrzymaniu wymieniłem od razu żywicę w filtrze RODI (choć TDS na wyjściu przed i po wymianie pokazywał mi 0). Tydzień temu dodałem do sumpa Sera Silicate Clear. W międzyczasie zaciemniłem też akwarium na 2.5 dnia, co pomogło na kilka dni, potem problem ponownie się pojawił. Coś jeszcze mogę zrobić zakładając, że to rzeczywiście okrzemki są problemem? Pod mikroskopem przewijały mi się też pojedyncze sztuki czegoś co wyglądało jak dino, ale było tego mało (pojedyncze sztuki, która nawet ciężko było uchwycić na zdjęciu).
-
Miałem u siebie: Gyre 330, była minimalnie słyszalna w zależności od trybu pracy. Dodatkowo po czyszczeniu przez jakiś czas chodziła nieco głośniej. Tunze 6045, praktycznie niesłyszalna Jebao SLW-20 (taki klon Nero5): jak wyżej, praktycznie jej nie słychać. Wadą Tunze, jak dla mnie jest spory rozmiar (w porównaniu np. z SLW-20). Przy tak małym zbiorniku jak twój skłaniałbym się do SLW-10/SWW-20.
-
Super wygląda. Możesz napisać jak ci się sprawdza piasek od AF? Jak gradacja? Nie rzuca nim cyrkulacja po akwarium? I jeszcze jedno pytanie: jak przymocowałeś Brialeum do komina?
-
Ciekawa sprawa. Po urlopie spróbuję coś pokombinować z ustawieniem u mnie, choć mam dość ograniczone możliwości. Wysłane z mojego Pixel 2 przy użyciu Tapatalka
-
Możesz wrzucić fotkę sumpa. Ciekaw jestem jak to masz u siebie ułożone. U mnie raczej ciężko byłoby mi ustawić kostki wzdłuż prądu wody. Wysłane z mojego Pixel 2 przy użyciu Tapatalka
-
Baniak super. Mam pytanie: - co to za pompy cyrkulacyjne masz zamontowane? Wyglądają jak Jebao SLW. Który to model dokładnie i jak ci się sprawdza? Wysłane z mojego Pixel 2 przy użyciu Tapatalka
-
Ja wybrałem HI-736, tak kolega pisze powyżej ma większą dokładność i jest dedykowany do morskich akwariów. Na stronie Hanna Instruments masz do pobrania tabelkę do przeliczania fosforu na fosforany.
-
Jaki gatunek ślimaków? Mam u siebie podobny problem. Mam ślimaki Trochus/Tectus. Kilka turbo, ale nie opanowały sytuacji. Wysłane z mojego Pixel 2 przy użyciu Tapatalka
-
Jaka automatyczna dolewka ATO Sentry czy coś innego?
dream3r odpowiedział Bartolomeo84 → na temat → Pytania o sprzet 60 - 250 L
Ja mam Aqua Trend Levelautomatic Eye. Jak dotąd działa bez zarzutu (1.5 roku) -
Pomogło: - poprawa parametrów wody, przede wszystkich obniżenie PO4 do akceptowalnego poziomu - suplementacja Jodu, Strontu, Fluoru, Potasu Wysłane z mojego Pixel 2 przy użyciu Tapatalka
-
Mały update po kilku tygodniach: Euphylia dochodzi do siebie Nabrała ponownie kolorów. Jeszcze nie pompuje się tak jak poprzednio, ale widać poprawę z tygodnia na tydzień. Dziękuję wszystkim za rady (szczególnie @@Beti i @dla syna). Poniżej zdjęcie:
-
Mam 1L Siporax w sumpie. Temat sobie przeczytam. Pytanie tylko czy warto zjeżdżać z NO3 i PO4 do zera?
-
Mała aktualizacja po 2 tygodniach: Stan koralowca bez zmian. Plus chyba taki, że się nie pogarsza. Poziom PO4 miałem grupo powyżej poziomu, o którym wcześniej pisałem. Kupiłem Hanna HI 736 i pierwsze wyniki była poza zakresem pomiaru hanki (czyli ponad 0.6). Lejąć Microbe Lift Phos Out 4 udało mi się PO4 zbić do poziomu 0,07 - 0,09. I na tym w zasadzie stanęło. Lanie poprzedniej dawki niewiele zmienia. Jak przez kilka dni przestałem lać, to PO4 ponownie skoczyło do poziomu 0.3 - 0.4. Ograniczyłem jeszcze bardziej karmienie. Poprawiłem nieco ustawienia odpieniacza (w kubku niewiele się nazbierało przez ostatnie dni). Będę monitorował sytuację.
-
Quantum 120. Porównania rzeczywiście nie mam, to moje pierwsze akwarium morskie i pierwszy odpieniacz. Ja też liczyłem na cichą pracę. Jednak tak nie jest. U mnie to niestety najgłośniejszy element całej aparatury. Przed zakupem czytelem opinie takie, jak twoje, dlatego oczekiwałem ciszy. Ale tak jak pisałem wyżej, nie mam porównania, więc może mój też jest cichy porównując z innymi egzemplarzami Przypadłością tego modelu jest napewno hałasująca pokrywa kubka, która czasem potrafi wpaść w mocne i głośne wibracje (problem opisywany często na zagranicznych forach). Być może jest tutaj nieco winy samej szafki. Wydaje mi się, że u mnie działa trochę, jak pudło rezonansowe. Na plus na pewno mogę zaliczyć wsparcie producenta. Pisałem do nich opisując mój problem, starali się pomóc, wysłali nową pompę, jedak wymiana nic nie zmieniła. Być może latem będę zmieniał sumpa, to postaram się też przy okazaji wyciszyć szafkę. Może to pomoże.
-
Ja mam i niestety w moim przypadku cichy nie jest. Wysłane z mojego Pixel 2 przy użyciu Tapatalka
-
Hej. Możesz pokazać, jak to u ciebie jest zamontowane? Jakieś foto? Wysłane z mojego Pixel 2 przy użyciu Tapatalka
-
7 cm Ja mam u siebie jeszcze poprowadzony dodatkowy profil przez środek. Poniżej masz szkic tego, jak to m/w wygląda (chodzi o ten środkowy profil pod dnem akwarium, tych środkowych pionowych profili u mnie nie ma):
-
Stelaż generalnie w porządku. Nic się z nim nie dzieje. Miałem trochę obawy co do stabilności tego rozwiązania: po postawieniu akwarium całość trochę pracowała na boki. Jednak po zalaniu zbiornika problem zniknął. Jest stabilnie Jedna rzecz, która na pewno przeszkadza, to kształt profilu: w tych rowkach lubi się czasem gromadzić trochę kurzu i ciężko to wyczyścić. Tutaj widać przewagę stelaży z płaskiego/gładkiego profilu. Poniżej zdjęcie:
-
Zasolenie podniesione do 35. Od wczoraj leję po kropli jodu, strontu, żelaza i potasu. Mam nadzieję, że pomoże. Pytanie, czy działać coś teraz z wysokim PO4, czy na razie nic nie ruszać?
-
0.4 niestety. Przedostatni kolor na teście Colombo. Dziś zrobiłem podmianę. Zasolenie +1 w górę. Pytanie czy mogę zrobić kolejna szybciej i podbijać o kolejny 1ppm? Czy czekać standardowy tydzień/dwa? Wysłane z mojego Pixel 2 przy użyciu Tapatalka
-
Generalnie przy podmianach starałem się trzymać poziomu 33 (tyle zaleca AF dla tej soli przy obsadzie LPS). Jednak mam problem z utrzymaniem takiego zasolenia. Po tym, co mi napisaliście będę podnosił stopniowo zasolenie przy kolejnych podmianach. Karmię dwa razy dziennie, po pół kostki mrożonki. Odpieniacz to Nyos Quantum 120 AF zaleca 1 kroplę na 100L wody, U mnie jest 180L więc dawałem po 2. Spróbuję twojej rady i obniżę dawkowanie plus dodam suplementację dodatkowych pierwiastków. Zasolenie też będę stopniowo podnosił. Mam nadzieję, że to coś pomoże.
-
Witam. Mam problem z jedną ze szczepek Euphylli, która od jakiegoś czasu przestała się pompować, polipy są małej wielkości i tracą barwę. Szczepkę kupiłem razem z inną, która ma się doskonale. Poniżej zdjęcie kilka dni po zakupie: Numer 1 po lewej to egzemplarz, z którym obecnie mam problem, numer 2 to ta druga sztuka z którą problemów nie ma. Obecnie numer 1 wygląda mniej więcej tak: Próbowałem przestawiać ją w różne miejsca zbiornika (wyżej, niżej), bez większych zmian. Z dnia na dzień koralowiec wygląda coraz gorzej. Oprócz tych dwóch większych szczepek mam też dwie mniejsze (jedna i dwie główki), z którymi nie mam problemów, choć nie obserwuję żadnych przyrostów. Próbowałem kąpieli Rx Coral DIP. Też nic nie pomogło. Zbiornik ma 7 miesięcy. W obiegu jakieś 180L. Podmieniam po 10L co 4 tygodnie. Parametry wody po ostatniej podmianie: NO2: 0, NO3: 4.0, PO4: 0.4, KH: 9, PH: 8.0 - 8.2, Mg: 1425, Ca: 400 Zasolenie: 32 (pomiar refraktometrem). Podobne parametry utrzymują się w zasadzie od kilku tygodni. Sól: AF Reef Salt Raz dziennie daję 2 krople Jodu (od AF).