Jump to content

akwa144

Klubowicz
 • Content Count

  44
 • Joined

 • Last visited

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd:
  Poznań

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Mam pytanie jak wysoko mogę podnieść PH w zbiorniku? Przy okazji podawania NaOH zamian za kh buffor (NaCO3) zaobserwowałem.: W ciągu około 10/14 dni od rozpoczęcia podawania NaOH zaczyna sobie pomału wzrastać Ph przy okazji codziennych testów KH i Ca trzeba podbijać bo gdy ph jest na poziomie 8.10/8.30 mega przyspiesza kalcyfikacja. Jednak Ph rośnie mi nadal i jestem zmuszony nieustannie podbijać KH roztworem z NaOH i Ca jak wynika z testów. Za pierwszym razem doszedłem tak do Ph 8.6 i zamieniłem roztwór NaOH na NaCO3. Za drugim razem byłem już cwańszy i gdy Ph doszło do 8,5 zacząłem podawać na dalsze podbicie też NaCO3 jako drugą butle by utrzymać na stałym poziomie KH. Niestety i drugie podejście okazało się nie udane i wywaliło mi parametry po sufit. Mówią do 3 razy sztuka. Zastanawiam się jak wysoko można podnieść ph by było to bezpieczne dla życia? Czy NaOH jestem w stanie podnieść ph powyżej bezpiecznej granicy? Oczywiście utrzymując kh na stałym poziomie.
 2. akwa144

  Bordowe plamy

  Najłatwiej by było coś zaproponować i jednach tak nie idzie. Trzeba spojrzeć na akwarium morskie jak na żywy system w którym jeden zły element ma wpływ na resztę. Chciałbym Tobie zaproponować mój film. Może nie mówca że mnie żaden ale po nim myślę że trochę się Tobie rozjaśni jakie powinny być cyrkulatory itp..
 3. akwa144

  Bordowe plamy

  Nie czepiam się. Pytasz to pise jak jest. Te falowniki są za słabe na Twój zbiornik. Ja w 200l mam 2x jebao rw8 i obiegową jebao 10000. Jak bym wstawił Twoje falowniki to.. Kiepsko temat widzę. Skoro rośnie dino to znaczy że ma na czym.. Czyli osadzający się detrytus. Na piachu i skałach. Dino pojawia się w zbiornikach z niskimi parametrami bo u mnie też się pojawia. Ale jest czymane w ryzach. Np. Na makro glonach gdzie cyrkulacja jest słaba i coś zalega. Ale nigdy w miejscach z dobra cyrkulacja. A tymbardzie nie postępuje jak u Ciebie. Przeglądnij akwaria takie topowe z forum.. Chłopaki mają potężne cyrkulatory i mega lampy. I im rośnie.
 4. akwa144

  Bordowe plamy

  Zakładam że masz słaba cyrkulację w zbiorniku, oraz nic nie przekopuje Tobie piasku, który zbiera tylko detrytus. Od lipca proces się tylko pogłębia i teraz są efekty. Czy na skalę osada się detrytus? Jeśli tak stopniowo zaczopował skalę i przy tym dostęp do tlenu dla bakterii, które nie mają czym oddychać i giną. Nutrienty są nisko i bakterie nitryfikacyjne z denitryfikacyjnymi ustapily pola cyjano bo nie mają się czym żywić a ich kultura jest zbyt słaba. Cyjano zaczęło się żywić fosforem z OSADÓW i dlatego się tak pięknie rozrasta. Ma boskie warunki do rozwój.. odwróć proces. Zrób wielkie sprzątanie. Sumpa, komina, mechanicznie usuń cyjano odsysają. Odmuchaj skały falownikiem z detrytusu. Zobacz jak mocno jest zabrudony piach. Czy nie jest zaczopowany. Ja stopniowo się go pozbyłem. Podaj bakterie. Zadbaj o mikro robaczki w zbiorniku i ślimaki. Jak masz mało robali w zbiorniku to zwieź od ludzi. Ślimaki kopiące. Rozgwiazda która miesza piach. Kraby które obgryzają skalę. Dobre bakterie ro microbactr7 - poczytaj o nich. Zwiększ przepływ w zbiorniku wymieniaj często watę. I dodaj życia oraz światła.
 5. akwa144

  Wapno sodowane

  ..nie mogę znaleźć tego wątku, ale na forum NR czytałem i zapadło mi to w pamięci że max 108g na 1l wody RO. Chyba pisał o tym Grzegorz Dyzma.
 6. @Arek77 ciekawy ten pomysł z dwoma pojemnikami na kh w razie potrzeby można sterować ph bez wpływu na kh. Zastanawiałem się nad tym i przy okazji idzie dograć jeszcze treisy lub strong. Ja zarysykuje i dodam treisy do NaOH. Dam znać czy mi kuchni nie wywaliło w powietrze i czy cała reszta jest si. Chyba że ma ktoś istotny argument że nie koniecznie może być to dobry pomysł..? A i jeszcze jedno ciekawe jest to co pisał @Grzegorz Dyzmaze podaje tylko w nocy NaOH. Też sprawdzę temat. 1.2.3 ..edit.. chemik ze mnie żaden więc zacząłem czytać czy warto jest zmieszać terasy lub strong. Wikipedia pokazuje że w wyniku reakcji z F powstaje jeszcze inny kwas Fluorek sodu. Stwierdzam że rozsądnie będzie niepróbowań. !! https://pl.wikipedia.org/wiki/Fluorek_sodu
 7. W powyższym temacie panowie @Grzegorz Dyzma , @katani i @Arek77napisali sporo więc i ja od tego zacznę. Wnioskuje że : NaOH + CO2 → Na2CO3 + H2O Soda kaustyczna rozwiazuje problem z pH i KH jednoczesnie. Dlatego akwaryści robią różne mikstury. A powiedz bo w powyższym wątku też o to pytasz a odpowiedź nie pada: NaOH czyli wodorotlenek sodu /soda kaustyczna mogę podawać zamiast kh buffor (NaHCO3). Do NaOH mogę podać też treis nr3 czy mogę go rozmieszać z NaOH? (Ty pytasz o strongi od ballinga ( płyn C- jod I fluor). Dlaczego w lecie mieszasz NaOH (sody kalcynowanej) z Na2CO3 (sody kalcynowanej) a nie kh buffor (NaHCO3)? Dlaczego zimom do dolewki dodajesz Ca(OH)2 (wodorotlenku wapnia) i podajesz se NaOH (sody kalcynowanej) bez Na2CO3 (sody kalcynowanej)? Ca(OH)2 (wodorotlenku wapnia) Pewnie też podnosi Tobie Ca. Idzie to ogarnąć? skoro lejesz do Ca jeszcze treisy 1 i 2?
 8. Nie jestem przeciwnikiem pieników. Dwa lata temu gdy zakładałem zbiornik zorganizowałem sump tak by zmieściło się tam jak największe DSB. Nie zakładałem wtedy ze będzę wstawiał odpieniacz. Teraz musiał bym przeorganizować wszystko co by się wiązało z destabilizacją biologiczną systemu, kosztami i poświęconym czasem. Niestety jak by coś było słychać koleżanka małżonka by i tak mi kazała to odłączyć . i Cały misterny plan w *****. Pewnie jak kiedyś będę robić większe akwa podejmę próbę ale musi być wszystko od początku dobrze rozplanowane i właśnie myślałem o tym Nyos. Teraz muszę się skupić na alternatywach.
 9. To taka sytuacja: glonu usunąłem mechanicznie przy okazji zrobiłem mega sprzątanie tu pewnie pozbyłem się nadmiaru fosforanów. Zakupiłem Fliper do skrobania szyb i tak sobie radzę. wyczytałem gdzieś że może mieć wpływ na porost tych glonów niskie Ph i zły stosunek N:P. Jako kolejne zakupiłem używkę sondę Ph z sond nie wiadomo jaką sondą marki wszystko weipro. Skalibrowałem w płynie używanym i siup do akwarium Ph pokazuje 7.56 . Czekam jeszcze na świeży płyn do kalibracji i w szafce już czeka nówka cefka spnda z aledrobo by sprawdzić poprawność wskazań. Z Testy: kh 8,4 Ca: 440 Mg:1400 wysoko zbijam. N i P salifert nie pokazuje. Rozkminy: Jak podnieść Ph do 8,0/8,3 bez pienidła? Przy okzazji zaczną mi rosnąć bardziej wymagające SPS-y a na tym mi najbardziej zależy. Wiem że pieniło by rozwiązało temat. Niestety przez wyczulone ucho koleżanki małżonki nie mogę mieć odpieniacza. Trafiłem na forum wątek o sodzie kaustycznej, który mnie zaciekawił. Czy ktoś z Was z powodzeniem ją dozuje?
 10. akwa144

  Glony na szybie.

  Rosną bo mają warunki tak też myślałem światło śmiecić się musi a świetlówki wszystkie są ati to bym wykluczył jako powód bezpośredni. Składniki pokarmowe zastanawiam czy coś mam nie tak no ale salifert No3 i Po4 pokazuje na 0. Co do CO2/ ph to sobie nie pomyślałem a bez pienidła może to być katalizatorem do rozwoju . A co do ryby na glony to myślałem jedna z dwóch jak mówicie był by to dobry wybór : Salarias Ramosus czy Salarias Fasciatus
 11. akwa144

  Glony na szybie.

  Tak bardzo mi to przeszkadza i szukam rozwiązania.
 12. akwa144

  Glony na szybie.

  Tak tylna, komin, i nieśmiało na szybie dna w jednym miejscu. No zeczywiscie w tych miejscach jest mniejsza filtracja. Tylko że w moich 200 litrach jest czysto i woda zapierdziela. Ale jeśli miałbym to wykluczyć na 100% to ustawie tak falowniki by wiały na tylna szybę. Chyba że masz inny pomysł.
 13. akwa144

  Glony na szybie.

  Lampy od ponad 9/6 miesięcy zmieniłem świetlówki na barwę biała do tego poprawiłem filtracje teraz 10 000 pompa obiegowa działa na 50%. 2 falowniki 10 000, odessałem piasek. Niestety gdy tylko przestanę skrobać tylną szybę problem powraca. Kto ma pomysł dlaczego rosną u mnie te glony?
 14. Ctenochaetus Tominiensis. Tylko wciąga zielone niestety tych glonów nie nie rusza. Zastanawiam się czy cze rosną glony to nie jest jakiś zły stosunek N do P, lub co innego. Mam 200 l i działam bez odpieniacza. Wolał bym nie dodawać kolejnej ryby.
 15. I tak cytując klasyka jest niedziela są i testy wszystko kropelki: kh 8.6 Ca 470 Mg 1410 no3 niewykrywalne po4 niewykrywalne Wakacje się udały czyli bez strat. Operacja ściągania piasku już jakiś czas za mną. Pora na wnioski. Sps-y zadowolone i to najważniejsze. Niestety jak walczyłem z zielonym glonem tak cały czas muszę o zdrapywać ze szła bo tylko rośnie na szybach. Może ma ktoś pomysł z jakiej przyczyny?
×
×
 • Create New...

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.