Skocz do zawartości

akwa144

Klubowicz
  • Liczba zawartości

    48
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi dodane przez akwa144


  1. W dniu 1.03.2024 o 10:39, chris_ek napisał:

    Jaki podróżnik w czasie ;):laughing:

    No tak 29.12.2023r :D

    Weekendowe testy wyszły że skokiem parametrów. Kh i Ca odjechało w sobie znanym kierunku, natomiast No3 zupełnie znikło. 

    Mimo że wcześniejsze tygodnie były stabilne. zawsze coś się stanie. Przyczyną okazał się kubek w odpieniacz, który spadł z nasady wylotu pompy. Przez co przez tydzień doszukiwałem się przyczyny sporej ilości bąbli jakie produkował odpieniacz, które dostawały się do zbiornika.

    Jak już zacząłem grzebać to:

    Rozpocząłem podawać vsv  w celu zbicia fosforanow oczywiście w parze poleciało w dół No3 salifert już nie wykazuje koloru. Chciał bym jednak podnieść to No3. W moim zbiorniku jego niski poziom w stosunku do po4 zawsze zwiastował gloy. Ustawiłem na pompie KNO3 i zaczynam dozowanie od  4ml dziennie.

    Kolejna zmiana: do zbiornika wstawiłem w plastikowym pojemniku 3kg piasku kwarcowego w gradacja "0" dla bakterii i robali. 

    Kolejna zmiana: do wężyka który ciągnie powietrze za okna popiołem scraber co2. 

    Teraz trzeba zmów wskoczyć na właściwe z podawaniem balinga i do przodu..


  2. 23 godziny temu, chris_ek napisał:

    Obecnie leci balling dwuskładnikowy z receptury "New DIY Two Part Recipes with Higher pH Boost by Randy Holmes-Farley" więc teoretycznie dwa płyny, tylko żeby zmniejszyć skoki pH przy podawaniu NaOH to podaję z dwóch pojemników w odstępie pół godzinnym. Obecnie jednak skłaniam się bardziej do ballinga z trzema płynami według "Second New DIY Two Part Recipe with Higher pH Boost by Randy Holmes-Farley" gdzie trzecim płynem byłby roztwór Reef Mineral Salt od AF.

    Pierwiastki natomiast podaję z ręki używając Trace Colors A|B|C|D od RedSea plus oddzielnie Mangan, Cobalt i Vanad.

    https://reefkeeping.com/issues/2006-02/rhf/index.php#22 znalazłem taki opis nie wiem czy dobry?


  3. Odkopując wątek podsumuje kilka istotnych faktów jakie miały miejsce od ostatniego wpisu. Podejście do NaOH zakończyłem  rozjechaniem równowagi jonowej. Zbiornik w parę miesięcy wyprowadziłem na prosta i tak do końca roku 2023 sobie rosło na tradycyjnym balingu. W tym czasie usunąłem z sumbp DSB.  W zamian wleciał odpieniacz i rolermat. Ta zmiana spowodowała że pozbyłem się problemu zielonych glonów choć czasem się pojawiają ale już bez takiej powszechnej dominacji. To dało mi do myślenia.. DSB niemal 0-wało NO3 a PO4 test icp co miesiąc kręcił się koło 0,04/0,08 i tak widzę że przy wyższym NO3 glon się nie pojawia.  PO4 niestety się utrzymywało wysokie bo przez błąd konstukcyjny nie miałem dobrego przepływu nad piaskiem.  Plany życiowe spowodowały sprzedaż mieszkania i zakup od dewelopera nowego na które trzeba poczekać rok a w tym czasie musimy powynajmować mieszkanie. Dlatego 29.12.2024 akwarium zabrałem ze sobą i już stoi zalane po przeprowadzce w nowym miejscu drugi miesiąc. Udało mi się wąż od pienidła wystawić za okno i podłączyć sondę. Teraz PH w dzień dochodzi do 8,10 max a w nocy spada do 7,79. Nie wiem czy mogę temu wynikowi na 100% ufać ale kilka razy kalibrowałem sondę i myślę że  zrobiłem to poprawnie. 

    akwa 1200x12001.jpg

    akwa 1200x12003.jpg


  4. Mam pytanie jak wysoko mogę podnieść PH w zbiorniku? Przy okazji podawania NaOH zamian za kh buffor (NaCO3) zaobserwowałem.:

    W ciągu około 10/14 dni  od rozpoczęcia podawania NaOH zaczyna sobie pomału wzrastać Ph przy okazji codziennych testów KH i Ca trzeba podbijać bo gdy ph jest na poziomie 8.10/8.30 mega przyspiesza kalcyfikacja. Jednak Ph rośnie mi nadal i jestem zmuszony nieustannie podbijać  KH  roztworem z NaOH i Ca jak wynika z testów.  Za pierwszym razem doszedłem tak do Ph 8.6 i zamieniłem roztwór NaOH na NaCO3. Za drugim razem byłem już cwańszy i gdy Ph doszło do 8,5 zacząłem podawać na dalsze podbicie też NaCO3 jako drugą butle by utrzymać na stałym poziomie KH.  Niestety i drugie podejście okazało się nie udane i wywaliło mi parametry po sufit. Mówią do 3 razy sztuka. Zastanawiam się jak wysoko można podnieść ph by było to bezpieczne dla życia?  Czy NaOH jestem w stanie podnieść ph powyżej bezpiecznej granicy? Oczywiście utrzymując kh na stałym poziomie.


  5. 5 godzin temu, Aquaman napisał:

    ?? 

    Ja w 250L mam falowniki 2x4000. I to skręcone do połowy  :) Chyba, że masz same SPS-y i Ci nie szarpie miekasów. Żadnego DIno u siebie nie widzę :) "Wincyj" ślimaków albo babkę bym wrzucił.

    Najłatwiej by było coś zaproponować i jednach tak nie idzie. Trzeba spojrzeć na akwarium morskie jak na żywy system w którym jeden zły element ma wpływ na resztę. Chciałbym Tobie zaproponować mój film. Może nie mówca że mnie żaden ale po nim myślę że trochę się Tobie rozjaśni jakie powinny być cyrkulatory itp.. 

     


  6. 1 godzinę temu, Janusz81 napisał:

     

    cyrkulacja to 2x tunze 6045 i pompa DCP6500,  waty nie mam jest rollermat bubble magnus arf m. Bakterie leje co tydzień microbe lift  special bled. Co do życia to jest rozgwiazda piaskowa, ślimaków turbo to chyba na setki, jest też dużo kiełży wieloszczetow itp. piasek przy przesiadce dałem w całości nowy aragonit KZ bardzo niewiele raczej tylko dekoracyjnie poniżej 1cm warstwa. O tych bakteriach nie słyszałem, poczytam. Dzięki

    Nie czepiam się. Pytasz to pise jak jest. Te falowniki są za słabe na Twój zbiornik. Ja w 200l mam 2x jebao rw8 i obiegową jebao 10000. Jak bym wstawił Twoje falowniki to.. Kiepsko temat widzę. Skoro rośnie dino to znaczy że ma na czym.. Czyli osadzający się detrytus. Na piachu i skałach. Dino pojawia się w zbiornikach z niskimi parametrami bo u mnie też się pojawia. Ale jest czymane w ryzach. Np. Na makro glonach gdzie cyrkulacja jest słaba i coś zalega. Ale nigdy w miejscach z dobra cyrkulacja. A tymbardzie nie postępuje jak u Ciebie. Przeglądnij akwaria takie topowe z forum.. Chłopaki mają potężne cyrkulatory i mega lampy. I im rośnie.


  7. Zakładam że masz słaba cyrkulację w zbiorniku, oraz nic nie przekopuje Tobie piasku, który zbiera tylko detrytus. Od lipca proces się tylko pogłębia i teraz są efekty. Czy na skalę osada się detrytus? Jeśli tak stopniowo zaczopował skalę i przy tym dostęp do tlenu dla bakterii, które nie mają czym oddychać i giną. Nutrienty są nisko i bakterie nitryfikacyjne z denitryfikacyjnymi ustapily pola cyjano bo nie mają się czym żywić a ich kultura jest zbyt słaba.  Cyjano zaczęło się żywić fosforem z OSADÓW i dlatego się tak pięknie rozrasta. Ma boskie warunki do rozwój.. :) odwróć proces. Zrób wielkie sprzątanie. Sumpa, komina, mechanicznie usuń cyjano odsysają. Odmuchaj skały falownikiem z detrytusu. Zobacz jak mocno jest zabrudony piach. Czy nie jest zaczopowany. Ja stopniowo się go pozbyłem. Podaj bakterie. Zadbaj o mikro robaczki w zbiorniku i ślimaki. Jak masz mało robali w zbiorniku to zwieź od ludzi. Ślimaki kopiące. Rozgwiazda która miesza piach. Kraby które obgryzają skalę. Dobre bakterie ro microbactr7 - poczytaj o nich. Zwiększ przepływ w zbiorniku wymieniaj często watę. I dodaj życia oraz światła.  :)


  8. @Arek77 ciekawy ten pomysł z dwoma pojemnikami na kh w razie potrzeby można sterować ph bez wpływu na kh. Zastanawiałem się nad tym i przy okazji idzie dograć jeszcze treisy lub strong. Ja zarysykuje i dodam treisy do NaOH. Dam znać czy mi kuchni nie wywaliło w powietrze i czy cała reszta jest si. Chyba że ma ktoś istotny argument że nie koniecznie może być to dobry pomysł..? A i jeszcze jedno ciekawe jest to co pisał @Grzegorz Dyzmaze podaje tylko w nocy NaOH. Też sprawdzę temat. 

    1.2.3 ..edit..

    chemik ze mnie żaden więc zacząłem czytać czy warto jest zmieszać terasy lub strong. Wikipedia pokazuje że w wyniku reakcji z F powstaje jeszcze inny kwas Fluorek sodu. Stwierdzam że rozsądnie będzie niepróbowań. !!

    https://pl.wikipedia.org/wiki/Fluorek_sodu


  9.  

    W powyższym temacie panowie @Grzegorz Dyzma , @katani i @Arek77napisali sporo więc i ja od tego zacznę. Wnioskuje że :

    NaOH + CO2 → Na2CO3 + H2O  

    Soda kaustyczna rozwiazuje problem z pH i KH jednoczesnie.

     

    12 godzin temu, Arek77 napisał:

    Ja stosuję. W lecie w stosunku 1 do 1 do sody kalcynowanej (węglan sodu) a w zimie leci samo NaOH. Jeśli przyjdą mrozy i okna trzeba będzie szczelniej zamknąć to do dolewki będę dodawał niewielkie ilości wodorotlenku wapnia. Od kąd stosuję NaOH w lecie nie mam problemu z utrzymaniem pH. Problem powraca zimą, jednak przy samym NaOH pH nie spada poniżej 7,8.

    Dlatego akwaryści robią różne mikstury.  A powiedz bo w powyższym wątku też o to pytasz a odpowiedź nie pada: 

    NaOH czyli wodorotlenek sodu /soda kaustyczna mogę podawać zamiast kh buffor (NaHCO3). Do NaOH mogę podać też treis nr3 czy mogę go rozmieszać z NaOH? (Ty pytasz o strongi od ballinga ( płyn C- jod I fluor).

    Dlaczego w lecie mieszasz NaOH (sody kalcynowanej) z Na2CO3 (sody kalcynowanej) a nie kh buffor (NaHCO3)?

    Dlaczego zimom do dolewki dodajesz Ca(OH)2 (wodorotlenku wapnia) i podajesz se NaOH (sody kalcynowanej) bez Na2CO3 (sody kalcynowanej)? Ca(OH)2 (wodorotlenku wapnia) Pewnie też podnosi Tobie Ca. Idzie to ogarnąć? skoro lejesz do Ca jeszcze treisy 1 i 2? 


  10. 3 godziny temu, Aquaman napisał:

    Zobacz na odpieniacze Nyos. Podobno bardzo ciche. 

    Nie jestem przeciwnikiem pieników. Dwa lata temu gdy zakładałem zbiornik zorganizowałem sump tak by zmieściło się tam jak największe DSB. Nie zakładałem wtedy ze będzę wstawiał odpieniacz. Teraz musiał bym przeorganizować wszystko co by się wiązało z destabilizacją biologiczną systemu, kosztami i poświęconym czasem. Niestety jak by coś było słychać koleżanka małżonka by i tak mi kazała to odłączyć :(.  i Cały misterny plan w *****. Pewnie jak kiedyś będę robić większe akwa podejmę próbę ale musi być wszystko od początku dobrze rozplanowane i właśnie myślałem o tym Nyos. Teraz muszę się skupić na alternatywach.  


  11. To taka sytuacja: glonu usunąłem mechanicznie przy okazji zrobiłem mega sprzątanie tu pewnie pozbyłem się nadmiaru fosforanów. Zakupiłem Fliper do skrobania szyb i tak sobie radzę. wyczytałem gdzieś że może mieć  wpływ na porost tych glonów niskie Ph i zły stosunek N:P.  Jako kolejne  zakupiłem używkę  sondę Ph z sond nie wiadomo jaką sondą marki  wszystko weipro.  Skalibrowałem w  płynie używanym i siup do akwarium Ph pokazuje 7.56 . Czekam jeszcze na świeży płyn do kalibracji i w szafce już czeka nówka cefka spnda z aledrobo by sprawdzić poprawność wskazań.  Z

    Testy:

    kh 8,4

    Ca: 440

    Mg:1400 wysoko zbijam.

    N i P salifert nie pokazuje.

    Rozkminy:  Jak podnieść Ph do 8,0/8,3 bez pienidła? Przy okzazji zaczną mi rosnąć bardziej wymagające SPS-y :) a na tym mi najbardziej zależy.  Wiem że pieniło by rozwiązało temat. Niestety przez wyczulone ucho koleżanki małżonki nie mogę mieć odpieniacza. Trafiłem na forum wątek o sodzie kaustycznej, który mnie zaciekawił. Czy ktoś z Was z powodzeniem ją dozuje? 

     

     

     


  12. 12 godzin temu, Syrius177 napisał:

    Rosną bo mają warunki, światło, co2 i składniki pokarmowe. Jesli nie będzie im dobrze to nie będą rosły. 

    Pośrednio roślinożerną rybę zakup. 

    Rosną bo mają warunki tak też myślałem światło śmiecić się musi a świetlówki wszystkie są ati to bym wykluczył jako powód bezpośredni. Składniki pokarmowe zastanawiam czy coś mam nie tak no ale salifert No3 i Po4  pokazuje na 0. Co do  CO2/ ph to sobie nie pomyślałem a bez pienidła może to być  katalizatorem do rozwoju .

    A co do ryby na glony to myślałem jedna z dwóch jak mówicie był by to dobry wybór  Salarias Ramosus czy Salarias Fasciatus


  13. 2 godziny temu, Arek77 napisał:

    Czy te glony rosną tylko na tylnej szybie?

    Tak tylna, komin, i nieśmiało na szybie dna w jednym miejscu. No zeczywiscie w tych miejscach jest mniejsza filtracja. Tylko że w moich 200 litrach jest czysto i woda zapierdziela. Ale jeśli miałbym to wykluczyć na 100% to ustawie tak falowniki by wiały na tylna szybę. Chyba że masz inny pomysł. 


  14. W dniu 3.11.2021 o 22:13, Arek77 napisał:

    I jak sytuacja z glonami?

    Lampy od ponad 9/6 miesięcy zmieniłem świetlówki na barwę biała  do tego poprawiłem filtracje  teraz 10 000 pompa obiegowa działa na 50%. 2 falowniki 10 000, odessałem piasek. Niestety gdy tylko przestanę skrobać tylną szybę problem powraca.  Kto ma pomysł dlaczego rosną u mnie te glony? 

    g_1200x12001.JPG

    rfm_1200x12001.JPG


  15. 4 godziny temu, katani napisał:

    Co masz z glonożerców? Ślimaki sobie nie poradzą.

    Ctenochaetus Tominiensis. Tylko wciąga zielone niestety tych glonów nie nie rusza.  Zastanawiam się czy cze rosną glony to nie jest jakiś zły stosunek N do P, lub co innego. Mam 200 l i działam bez odpieniacza. Wolał bym nie dodawać kolejnej ryby. 


  16. I tak cytując klasyka jest niedziela są i testy :)

    wszystko kropelki:

    kh 8.6

    Ca 470

    Mg 1410

    no3 niewykrywalne

    po4 niewykrywalne 

    Wakacje się udały czyli bez strat.  Operacja ściągania piasku już jakiś czas za mną. Pora na wnioski. Sps-y zadowolone i to najważniejsze. 

    Niestety jak walczyłem z zielonym glonem tak cały czas muszę o zdrapywać ze szła bo tylko rośnie na szybach.  Może ma ktoś pomysł z jakiej przyczyny? 

    g_1200x12001.JPG

    h_1200x12001.JPG

    rfm_1200x12001.JPG


  17. 8 minut temu, tomko napisał:

    Z grubsza jak utrzymujesz dobre parametry w kontekscie nutrientów oraz ph bez odpieniacza, to nie jest on potrzebny. W zbiornikach przerybionych, takich jak mój, nie obejdzie się, myśląc a akroporach. Odpieniacz daje większy margnies bezpieczeństwa - dodatkowo natlenia wodę oraz pozwala utrzymać wyższe pH. Pozdr., tomko

     

    41 minut temu, katani napisał:

    Masz kilka acropor, jeśli rosną, nie zamierają to możesz dodawać nowe.

    to super dzięki ża upewnienie w temacie. 


  18. 9 minut temu, Arek77 napisał:

    A jakie ograniczenia, wg Ciebie, powoduje odpieniacz?;)

    Nie mam zdania na temat odpieniaczy, nigdy go nie miałem i nie chcę mieć. Zastanawiam się czy jego brak powoduje ograniczenia w prowadzeniu zbiornika z akroporami. Chciałbym wprowadzić do zbiornika bardziej wymagające korale sps.  


  19. Godzinę temu, katani napisał:

    Warto pisać nawet dla siebie, bo czasem trzeba wrócić do korzeni. A pamięć jest zawodna.

    NIe ma ograniczeń. Jest kilka zbiorników, w tym mój, bez odpieniacza. Są też piękne rafy z pienidłem.

    Piszę w notatniku :) i racja że warto.  Dziękuję za odpowiedź. Widzę że na forum często piszecie o poziomie ph w opisie swoich baniaków, który ma wpływ na kalcyfikacje. Nie rozumiem tego tematu. Wydawało mi się że odpieniacz jest potrzebny lub niezbedny do  utrzymania ph na odpowiednim poziomie. Cieszę się że brak odpieniacza daje mi nieograniczone możliwości. 

    tnn_nn5.JPG


  20. lecę dalej z monologiem.. :p Akcja czyszczenia dna przynosi efekty. Widzę przyrosty na akrach które stały w miejscu. W planach mam kolejną podmianę koło 40l/50l przy okazji wyczyszczę dno do zera z pisaku. Na ocenę efektów będzę musiał pewnie poczekać do połowy sierpnia. Piasek ma ponad 1,5 roku więc nie dziwne że już jest dojrzały w złogi detrytusu. Sps-y na tym skorzystają. Ciekaw jestem do jakiego stopnia akwarium pozwoli mi się rozwinąć bez odpieniacza. Mam tu na myśli zdrowy wzrost korali sps. i czy niektóre gatunki akropor nie postawią przede mną wymagania podpięcia pod system pieniła.  

     

     

    tnn_nn1.JPG


  21. Od ostatniego wpisu sporo się zmieniło i streszczę ten czas " raz lepiej raz gorzej".  Wysiedlam miękasy i robię miejsce na patyki  które trochę urosły. Między czasie ruszyłem też z wysiedlaniem montipor których zebrałem chyba 9 kolorów.  Przy okazji pozbywam się piasku i tak dochodzę do pojęcia ph vs kh.  Ponieważ cały czas za a filtracje odpowiada DSB nie posiadam odpieniacza.  Doszedłem do granicy w której widzę że czegoś potrzeba moim koralowca.  I żeby uściślić wszystko rośnie ale nie rosną te bardziej wymagające.  Niestety nie znam nikogo osobiście kto prowadzi zbiornik z "akrami"  to też postanowiłem zapytać się Wam.  Chciałbym pozostać przy metodzie bez odpieniacza jednak czy ma ona ograniczenia przy hodowli acropor tych bardziej wymagających? A jeśli tak z czego one wynikają? 

    tnn_nn1.JPG

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.