malinovy
Klubowicz-
Liczba zawartości
9 -
Rejestracja
-
Ostatnia wizyta
-
Zmontowałem lampę LED 216W na diodach 3W i po podłączeniu pierwszego kanału 5x3W zauważyłem że diody w przypadku wyłączenia kanału w aplikacji świeca na ok. 30-50% mocy zamiast zgasnąć. Regulacja działa poprawnie tylko zamiast w zakresie święcenia 0%-100% to reguluje świecenie 30%-100%. Po podłączeniu wszystkich kanałów problem nie znikł i na każdym kanale sytuacja wygląda tak samo. Dodatkowo da się zaobserwować że lampa nie świeci stałym światłem tylko bardzo szybko mruga. To teraz trochę o tym jak zbudowana jest lampa. Diody 72 diody 3W na 6 kanałach znajdujące się na podstawkach przyklejonych do profilu aluminiowego z radiatorem. podłączone zgodnie ze schematem w instrukcji sterownika. Drivery MeanWell LDD-700L i LDD-1200L na dwóch płytkach. Zasilacz regulowany ustawiony na 9V zasilający sterownik i zasilacz 36V 10A. Co może być powodem takiego problemu? Mam nadzieję, że podałem wszystkie potrzebne dane. Niestety nie jestem aż tak biegły w elektronice.
-
Spadający poziom wody w komorze pompy
malinovy odpowiedział malinovy → na temat → Pytania o sprzet 250 - 600 L
Problem rozwiązany. Aż wstyd się przyznać. Wężyk do dolewki był zanurzony w wodzie w komorze odpieniacza i jak w naczyniu połączonym, gdy pompka dolewki nie pracowała, wężyk zasysał wodę z powrotem do komory dolewki. A ze względu że dolewka jest duża to zmiany poziomu wody nie było tam widać wcale. Czyli Robin miałeś rację że to magia, jeżeli fizykę czasem można pod nią podciągnąć -
Spadający poziom wody w komorze pompy
malinovy odpowiedział malinovy → na temat → Pytania o sprzet 250 - 600 L
Poziom wody w pozostałych komorach jest stały, tak samo w kominie. Wycieku nie mam bo już dobre 5L w godzinę wpompowała dolewka, więc już dawno musiałbym ścierać kałużę. -
Odpaliłem wczoraj obieg akwarium i spotkałem się z dziwną sytuacją na którą nie mogę znaleźć jednoznacznej odpowiedzi. Mianowicie automatyczna dolewka cały czas pompuję wodę ubywającą z komory pompy. Poziom wody we wszystkich pozostałych komorach pozwala na swobodny przepływ, poziom w akwarium ok. 6mm powyżej początku szczelin w grzebieniu. W kominie woda jest ustawiona tak że delikatnie kapie rewizją. Skała i pasek wymoczone przez ponad tydzień, więc tam też wody nie powinno już ubywać. Mimo, że wszystko wydaje się być na poprawnym poziomie dolewka uruchamia się co minutę dolewając wodę. Gdy tylko wyłączę dolewkę po ok. 2 minutach pompa zaczyna łapać powietrze. Pompa to DPC-6500 ustawiona na 50%. Czytałem, że one lubią pracować ze zmienną mocą, ale w tym przypadku działa to tylko w jedną stronę. Czy ktoś zna powód z czego może wynikać taki problem?
-
Małopolskie Spotkania Akwarystów Morskich
malinovy odpowiedział j@cek → na temat → Zloty, spotkania...
Też się zjawię -
Powrót też będzie w kominie tylko wylot zrobiłbym na loc-line, żeby wyrzucał na środek. Chcę zrobić by-pass z dwoma lub trzema miejscami do podpięcia przyszłego sprzętu. Czy pompa 5000 l/min wystarczy do obsłużenia obiegu i dodatkowych elementów?
-
Tak na szybko wyobrażam sobie sump. Nie chciałem spędzić pół dnia nad programem, dlatego nie jest to rysunek nawet zbliżony do norm. Po kolei od lewej będzie dolewka, refugium + media filtracyjne, wata, odpieniacz + filtr, pompa obiegowa.
-
Przyszedł czas na zaprojektowane szkła i już wiem dlaczego większość akwarium jest szersza przy tej samej wysokości i głębokości. Zrobiło się ciasno w szafce, a szafka już stoi więc nie da się jej rozciągnąć. Akwarium niezmiennie będzie miało wymiary 100x60x60 z kominem po prawej stronie 20x12. Jednak chyba zdecyduję się na powrót 25mm. Jakiej średnicy otwory powinny być w akwarium? Sump natomiast zaprojektowałem o wymiarach 75x45x40, tak żebym po lewej stronie miał ewentualne miejsce na ballinga, pokarmy i drobne graty. W sumpie lewej będzie dolewka 15cm, spływ z refugium i ceramiką 17cm (wysokość 25cm), łącznik z watą 5cm (przepływ dołem 5cm), odpieniacz + miejsce na filtr przepływowy w przyszłości 25cm (wysokość 22cm) i na końcu pompa 13cm. Zazwyczaj w komorze ze spływem znajduje się odpieniacz, jednak trafiłam na kilka bardzo ładnych akwarium gdzie spływ jest do refugium. Sump ze względu na to że będzie dość krótki będzie miał mało miejsca na wszystko stąd decyzja o trochę wyższym refugium w pierwszej kolejności. Akwarium techniczne jest dla mnie najtrudniejszym elementem planowania, ponieważ nie ma jasno określonych reguł i przeglądając Wasze akwaria dochodzę do wniosku, że gdzie dwóch akwarystów tam trzy pomysły na sump. Kolejny raz proszę o to samo, czyli ocenę, konstruktywną krytykę i pomysły jak to ugryźć dobrze.
-
malinovy obserwuje zawartość → Sprzęt do 360L
-
Witam serdecznie, od lat czytam forum i nareszcie przyszedł czas na założenie pierwszego szkiełka. Niestety im więcej się dowiaduję tym mniej wiem, dlatego piszę ten temat i proszę o weryfikację. Przebrnąłem już przez wiele tematów dotyczących podobnych zbiorników, ale mimo to mam sporo znaków zapytania. Na ten moment czekam na szafkę pod akwarium z podwójnej płyty meblowej. Planuję to tak: Zbiornik z obsadą głównie LPS i miękkich, ale w przyszłości chciałbym spróbować sił z prostymi SPSami. Akwarium: 100x60x60 z kominem wewnętrznym 3x32mm Sump: jeszcze w fazie projektowania. Najpewniej chciałbym tam umieścić skarpeta, odpieniacz, media filtracyjne, refugium i powrót. Oświetlenie: DIY kopia Radion G5 Pro na sterowniku Aqma o mocy maksymalnej 240W Odpieniacz: Deltec 600i lub Twistman Integra-150 Obieg: Jebao DCP-5000M Cyrkulacja: 2x Jebao SOW-8 Dolewka: Levelautomatic Eye W przyszłości na pewno dojdzie pompa dozująca do balinga. Start planuję z suchą skałą, żywym piaskiem i bioblokami z Maxspecta Ryby: Valenciennea puellaris Halichoeres biocellatus lub Pseudocheilinus hexataenia Ecsenius midas Ctenochaetus strigosus Siganus unimaculatus Amphiprion ocellaris x2 Gramma loreto Nemateleotris magnifica lub Nemateleotris decora Ctenochaetus binotatus lub Zebrasoma scopas Bezkręgowce: Lysmata amboinensis x2 Ślimaki Turbo, Trochus, Nassarius Calcinus elegans kilka sztuk Mespilla globulus Sabella Korale: Sarcopython Zoanthus Rhodactis Ricordea Acanthastrea Caulastrea Duncanopsammia Echinophyllia Euphyllia Favia Fungia Trachyphylia