Jump to content

Noa

Szlachta Morska
 • Content Count

  240
 • Joined

 • Last visited

Informacje o profilu

 • Imię
  Piotr
 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd:
  Rumia

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Ja używałem ten: https://lakma.pl/pl/modesil-ka11.html
 2. Bez odpieniacza, to już nie "Berlin" PS Maciek, ja osobiście nie odpowiem na Twoje pytanie, gdyż nie wiem. Znam natomiast tylko jeden zbiornik bez odpieniacza, który niestety się właśnie wywalił- redox 260. Wiem tylko iż Jacek56 moczy obecnie skałę i będzie restart.
 3. No i tu właśnie był temat. W odniesieniu do starego Berlina siporax jako imitacja nie powinien zaszkodzić. Ważne w tym temacie dotyczącym Efiego zbiornika jest to, iż cała sytuacja nastąpiła po dołożeniu siporaxu. Od momentu dołożenia do pierwszych objawów minął okres około 5-6 miesięcy. Dobrze iż nie wyło innych zmian (oprócz wymiany szkła), gdyż było by to ciężkie do ustalenia. Były spore wątpliwości czy nadmiar siporaxu, żywej skały lub innego podłoża może doprowadzić do takiego stanu. Dla ścisłości warto dodać iz siporax był zainstalowany w filtrze przepływowym. Byc może gdyby na przykład był on luźno wrzucony do sumpa, nie zaistniałaby taka sytuacja. Dla mnie jak wspomniałem wcześniej, zauważalny był spadex redox. Dla przykładu patrząc na nitrareduktory, wiemy iz spadek redox jest pożądany i mówi nam o środowisku beztlenowym do którego dążymy. Nadmienie dodatkowo jeszcze, iż wyjęcie pożywki (pellety) już spowodowało wzrost redox.
 4. Dorzucę parę słów od siebie, gdyz dokładnie znam temat. Usunięcie części siporaxu oraz pożywki dla bakterii spowodowało wzrost redox... dlaczego? Dokładnie takie same kroki zostały poczynione w jeszcze dwóch zbiornikach, między innymi ja w swoim. Efekt... wzrost redox oraz zatrzymanie utraty tkanki. Teman tem był dyskutowany z pewnym biologiem, nie mającym nic wspólnego z akwarium i prawdę mówiąc on to właśnie wspomniał o zbyt dużej ilości bakterii denitrifikujących względem nitrifikujących. Oczywiście bakterioplankton jest pozywieniem dla korali... ale czy nadmiar nie szkodzi? Szczerze, to jest to coś nadczym sie zastanawiam, ale może coś w tym jest. Ponadto, z tego co pamiętam Efendi robił testy ICP, które potwierdziły poprawność parametrów mierzalnych, tak więc jak wcześniej Piotr wspomniał to nie to. Nie mniej co by nie gdybać, wzrosła ilość tlenu w wodzie (redox), czyli wzrosła zdolność do rozkładu resztek organicznych. Temat ciekawy i warty dyskusji, dlatego pozwolę sobie zadać pytanie... czy bakterie patogenne obniżają redox? Trzymam się tego wskaźnika, gdyż jest to jedyne do zostało zmierzone. Możliwe, że jeszcze inne rzeczy uległy zmianie o których nie wiem, lub nie zwróciłem na nie uwagi.
 5. Noa

  15 Lecie???

  Te lampy były przed Phytonami z tego co pamietam, ale... może ktoś pamięta dokładnie. A pamieta ktos nazwę lamp HQI produkcji PS?
 6. Noa

  15 Lecie???

  Miałem taką samą.... PS
 7. Tak dokładnie wyglądały filtry ociekowe do akwariów morskich jakieś dobre 20 lat temu. Nic się nie musisz bać, to sprawdzone rozwiązanie z tymi skrzynkami.
 8. Pytanko do osób które miały, mają zbiorniki NP. Jakie parametry, wartości NO3, PO4 są waszym zdaniem "dobre". Do jakich należy dążyć lub ich nie przekraczać. Na co jeszcze zwracać uwagę.
 9. Czy ktoś obecnie używa reaktora siarkowego?
 10. Czy są jakieś osoby mające zbiorniki z koralami NP lub które miały? Jak z filtracją. Co macie/mieliście i jakie parametry udało się wam utrzymać. Jaki todzaj filtracji zastosowaliście. Zeo, filtry glonowe, refugium, absorbery, filtry siarkowe czy inne. Nie ma nikogo na naszym forum, czyżby był to temat tabu?
 11. Dokładnie tak, fito to pokarm, który zjada P04 I NO3 plus inne minerały. Osobiście wolę dodac taki żywy pokarm niż mrożony lub inny kupny.
 12. Dobry temat! Sam ostatnio przymierzam sie do użycia fito w zbiorniku jako "filtr glonowy w płynie". Zgadzam się całkowicie z teorią iż Nannochloropsis konsumuje N i P. Każdy kto hoduje fito, dodaje co jakiś czas właśnie nutrienty w postaci nawozu. Jeśli mamy podwyższone paramerty to dobrym sposobem będzie dodanie fito do zbiornika. Ja osobiście chcę spróbować dodawać w ciągu dnia, aby dać szansę na utrzymanie się go w zbiorniku jak najdłużej, a zarazem na konsumpcję N i P. Co hamuje namnażanie fito, nie wiem na sto procent, ale myślę iż zooplankton. Skimmer nie usuwa chyba tak do końca fito, gdyż możemy sie spotkać z zakwitem w akwarium w którym pracuje odpieniacz.
 13. Noa

  SPS tracą kolor

  Dozujesz może akwesan?
×
×
 • Create New...

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.