karlos
Klubowicz-
Liczba zawartości
68 -
Rejestracja
-
Ostatnia wizyta
nigdy
Typ zawartości
Profile
Forum
Galeria
Kalendarz
Blogi
Articles
Member Map
Sklep
Zawartość dodana przez karlos
-
Czyli nie jest to takie trudne Problemem jest na pewno to ze narybek powinien stać w pokarmie, a takie zagęszczenie planktonu powoduje totalne zachwianie parametrów wody.
-
Adam, jakiej wielkosci sa larwy po wchłonięciu woreczków? Porównałbys je do apisto, gurami, pretników, czy sa jeszcze mniejsze?
-
Hmmm.. Nie mogę się zgodzić z kol mufti odnośnie jego wizji na temat walki z cyjano. Przede wszystkim trzeba ustalić co to jest to cyjano ( poznać wroga). Na pewno są to organizmy samożywne, odcięcie im światła na pewno spowoduje wycofanie się cyjano( chwilowe,ale zawsze). W akwariach występują głównie formy osiadłe, więc UV niczego im nie zrobi. Zachwianie parametrów ma b.duzy wpływ na ich wysyp, chodzi o to że nagle pojawia się nisza pokarmowa( związki azotu, fosforu, siarki itd) którą szybko zajmują cyjano. W tym miejscu logicznym wydaje się że zadbanie o szybka odbudowę populacji bakterii nitry- i denityfikacyjnych powinno spowodować odebranie cyjano środków do życia.
-
Przeglądając archiwum AKWARIUM natknąłem się na opis postawienia morskiego na początku lat 80-tych. Warto zapoznać się z tym , chocby dla czystej wiedzy http://www.akwa-mania.mud.pl/archiwum/a123/a123,7.html
-
Ten odpieniacz ma bardzo kiepska pompę.Faktycznie czasem nie może zastartować. Tłucze wirnik jak opetany a ciśnienia zero . Ja swój przerobiłem i jestem bardzo zadowolony. http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=27294
-
.. Jak pokoik gotowy to wpadka nie tak straszna... Ale tak serio, ostatnio natknąłem się na artykuł o widłonogach. Sprawdzałem ile słodkie oczliki wytrzymaja w solance ..i byłem zaskoczony..całkiem nieżle sobie radzą
-
Panowie..nikogo nie obrażajac..ale tu się kłania brak doswiadczenia w wychowywaniu narybku słodkowodnego( zakładam że każdy przed morskim miał jakas przygodę ze słodkim). Zabierając sie do rozmnazania np kąsaczy ,labiryntów czy innych rybek o drodnym wylęgu,całą zabawę zaczynamy od zaplecza pokarmowego, czyli hodowli planktonu. Bez tego zapomnijmy o dobrych wynikach na tym polu. W chwili pojawienia się narybku jest już za póżno na poszukiwania dla niego pokarmu.
-
Z opisu wynika że można to zastosować do naszych celów:) Wystarczy dorobić stopień końcowych driverów albo przekażników. PS Opis jest troszkę enigmatyczny, bo niby jak mamy rozumieć że program działa w ilus tam krokach albo do czego sa 3 switche, albo do czego służy ta listwa jamperków?
-
Gąbka oczywiscie była... Ale poradziłem sobie jakoś z tymi problemami. Zakleiłem odpieniacz od spodu, powstało coś na czym może teraz stać i na czym zamontowałem mocniejsza pompę igiełkową. W dolnej części wkleiłem rurkę wylotowa z zaworem. Przez taką przeróbke uzyskałem całkiem niezły odpieniacz nie wylatują już bombelki, pieni jak smok i mam możliwość regulacji poziomu wody w samej ruże reakcyjnej, dzięki temu prościzną stało się ustawienie pracy na sucha i na mokra pianę. Może komuś sie to przyda Pozdrawiam
-
No wiesz chodi..może to i wieśniacko wyglada ale jest za to tysiąc razy bardziej niezawodne Doświadczenie uczy że im coś jest prostrze tym lepsze( i tańsze ) . Mnie osobiście bardziej zależało by na pewności działania takiego układu niż na "wodotryskach" typu migajace lampki ,wyświetlacze i to że nad całością "czuwa" mikroprocesor. PS Elektroniką zajmuje się od 1986 r.
-
Ostatnio nabyłem takie cuś i jestem mocno zniesmaczonu:( Słabo pieni( pewnie pompa za słaba i wirnik do d..), zachęcoła mnie cena i notka na stronie AM że ma wirnik igiełkowy, co okazało się chłytem reklamgowym . Wywala mase bombelków od spodu !!! Musi być bardzo głęboko zanużony-ok42cm-co wymusza wysokość sumpa na min 45 cm!!! Itp, itd...pewnie macie takie odpieniacze i wiecie jak je przeobić żeby były bardziej ludzkie. Piszę ten post z wielka prosbą, pomóżcie zielonemu Pozdrawiam
-
A ta całkiem już powaznie to tak banalny układ nie ma co robić na procku. Wystarczy kilka czasówek 555 albo ttl-ek typu 123 i caly koszt zamknie się w 2-3 dyszkach bez pomp oczywiscie.
-
Niee..no aż tak daleko to nie brnijmy w tym kierunku że najpierw soft jako twór sam dla siebie i dopiero póżniej pod ten soft robienie układu . Poprostu chodzi mi o to że robienie szczegółowej płytki pod sterownik, bez żadnego, nawet szkieletowego softu pod konkretny( przewidziany na płytce) procesor jest podejściem do tematu od tyłu. Ja to robię tak że zaczynam od schematu blokowego, uwzględniającego co ma przychodzić do układu i co ma z niego wyjść. Póżniej szukam procesora który ma odpowiednie parametry( liczba wejść/wyjść, flash, zegar itp itd). Póżniej piszę pod ten procesor soft. Tu może się okazać że trzeba poszukać innego procesora bo soft się nie mieści albo zabraknie jakiegoś I/O. Robię układ " na pająka" na płytce uniwersalnej. Testuje czy moja twórczość ma szanse żyć . I dopiero wtedy!!! robię produkt finalny- czyli gotową płytkę. To tyle.
-
Zaiste ciekawa teoria.... Nie wydaje mi się . Moim zdaniem prościej zrobić taki sterownik zaczynajac od napisania softu i dopiero po tym, wiedząc za co odpowiada konkretna nóżka( mam na myśli nogi I/O)zbudować układ . Teraz może się okazać ze do wykonania jakiegoś rozkazu będzie potrzebny dodatkowy warunek i starannie wykonana płytka będzie musiała być gruntownie przerobiona... Nieprawdaż ? PS To oczywiście teoria, bo tak wcale być nie musi.
-
Kolega podszedł do tematu trochę od tyłu. Zaczynając taki projekt zaczyna się od oprogramowania pod konkrety procesor, albo przynajmniej robi się to równolegle. Softem dobieramy to jaka funkcję będą pełniły poszczególne nóżki układu (I/O). W tej chwili gdy mamy gotowy hard, pisanie softu może okazać się kłoptliwe albo nawet niemożliwe.
-
Nie zapominajcie że w akwariach sa też żółte ryby jak one wyglądają pod ledami ? Współczynnik RA dla led jest dużo mniejszy niz dla HQI. Wogole dyskusja przestałaby mieć charaktek akademicki gdyby Przemek zapoznał nas z wykresami widm ze spektroskopu lampy w całości. Rozpisywanie się na temat widm poszczególnych składników lampy bardzo rozmywa cały temat. Powtarzam się ale jakoś nie uzyskałem do tej pory odzewu na moja wcześniejszą prośbę Pozdrawiam.
-
A ja mam nieco inne pytanie. Jak wyglada współczynnik oddawania barw przy oświetleniu LEDami? Jak wiadomo biała dioda to tak naprawde kombajn złożony z trzech monochromatycznych ledów: niebieskiej, zielonej i czerwonej. Zmieszanie tych barw jest odbierane przez ludzkie oko jako swiatło białe ( nie wiadomo jak to widzą zwierzęta, ale to już inna historia). Oczywistym jest że pod takim swiatłem bardziej wyeksponowane będą wszystkie przedmioty i zwierzaki o barwach czerwonych, zielonych i niebieskich. Uzyskujemy nieco cukierkowo-kolorowy obraz( ale o to właśnie nam chodzi w morskim akwarium ). Moje pytanie jest takie: jak bardzo zafałszawane są barwy żółte i wszystkie pośrednie których nie ma w widmie swiatła LED-białego ? Pozdrawiam. PS. Można zobaczyć jak wygląda spektrum aktualnie oferowanych lamp ?
-
Wiem Dlatego napisałem o welonach a nie o molinezjach Co do pokazywania koledzie gdzie popełnia błędy w założeniach. Przecież cały czas dostaje wskazówki co robi nie tak, z niektórych skorzystał( klejenie plexi, podwieszenie lampy)z pozostałych wskazówek nie ma zamiaru skorzystać np,za mały sump, za słaba pompa do odpieniacza, kubek out, grys koralowy słabo sie sprawuje,6000K światło to za mało, wspominanie o torfie albo o dozowaniu CO2 powaliło mnie na ziemie(to jest kompletny brak podstaw morszczyzny) Pozdrawiam
-
Witam. Dostęp do rur ma wiele osób, ale sa w tym zwykle dwa haki. Pierwszy to taki że można kupić tylko i wyłącznie w kawałkach 2 m, a drugi to cena...zaporowa. Napisz Sebastek jak to wygląda u Ciebie , bo po cholere niepotrzebnie wymieniać się mailami,tracić czas na tel i kasę... Pozdrawiam
-
Macie jakieś doświadczenia z tym proszkiem ? Producent zachwala to jako niezwykle skuteczny eliminator NO2, NO3 i PO4, podaje też że zwiększa wybarwienie małży , zwiększa przyswajalność aminokwasów, poprawia skuteczność odpieniacza itd. A jak jest naprawdę?
-
W takim razie bardzo przepraszam. Jednego nie można Ci odmówić....samozaparcia. Doceniam to że wolisz sobie sam niektóre rzeczy zrobić, ale dlaczego nie chcesz posłuchać rad ludzi którzy na morskich zęby zjedli? Cały czas brniesz po manowcach .Jeśli kilka osób mówi Ci że jesteś pijany to nie upieraj się że tak nie jest. Albo inaczej błądzenie jest rzeczą ludzką, ale trwanie w tym błądzeniu jest już czystą głupotą. PS. Otrząśnij się chłopie..wróć do nas
-
Cały ten wątek jest prowokacją i próbą zakpienia z morszczaków. Za chwilę kolega MxG będzie przekonywał że najfajniej to chyba wygladały by na rafce welony albo stado pyszczaków. I że jednak można..a jak nie jak tak .
-
Sam jestem elektronikiem po AGH i powiem Ci że sąsiad najwyrażniej jeszcze nie wie na co się porywa. Podobnie zreszta jak Ty. PS Mieszkasz chyba w jakiejś dzielnicy cudów
-
Taka zamiana żarników nie zda egzaminu. Xenon nie zaświeci na układzie zapłonowym od HQI. Xenon potrzebuje (jak wcześniej napisałem) 27 kV do zapłonu, a zapłonnik HQI daje tylko 4,5 kV.
-
A co z oświetleniem ? O xenonach nie masz nawet bladego pojecia więc sobie je odpuść. Sorry ale nie mogę tego czytać. Tak dla informacji: Xenon w momencie odpalenia potrzebuje piku 27 kv, a w czasie normalej pracy ok 90 v. Wynika z tego że potrzebna jest do niego specjalna przetwornica- zapłonnik. A to sporo kosztuje. Koszt oświetlenia do 200 litrów na xenonach to ok 4-5 tys Pln-oto odpowiedz dlaczego nikt ich nie stosuje.