Jump to content

pdz

Klubowicz
 • Content count

  874
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by pdz

 1. Witam Dozuję ręcznie preparat na kH , fito , trochę mi się znudziło robić to ręcznie a dodatkowo pracuję na zmiany, czasem zapominam i chciałbym kupić pompę dozującą. Pytania : 1.Jaka firma jest godna zaufania w kwestii jakości , dokładności ? 2.Ile kanałów powinna mieć ? Mogę kupić 2 kanały a później rozszerzać, tylko czy warto, czy nie lepiej kupić na większą ilość np. pod Ballinga o którym zaczynam czytać ? 3.Jakie dodatki warto , pojemniki z wężykami itp.
 2. pdz

  Pompa dozujaca - jaka , ile kanałów

  To co w przypadku dozowania ? Na dnie jest proszek, więc leję słabszy roztwór, czy t oma znaczenie ? Póki co z ręku, mogę potrząsnąć ale jak będzie pompa to albo będzie słabszy roztwór albo nawet zaciągnie proszek z dna i będzie bardziej stężony.
 3. pdz

  Pompa dozujaca - jaka , ile kanałów

  Zrobiłem wg. rozpiski dla 5l , SBS 125 gramów , wszystko ok , CaCl2 277 gramów , wszystko ok , woda zrobiła się nieco ciepła przy reakcji a NaHCO3 420 gramów i nie rozpuszcza się całkowicie, jakbym nie mieszał, na dnie zostaje proszek, czy to normalne ?
 4. pdz

  ICP do oceny

  Załączam test ICP , jakie działania ?
 5. pdz

  Pompa dozujaca - jaka , ile kanałów

  Jeszcze pytanie odnośnie przygotowania roztworów, wolę się upewnić. Chcę zrobić 5 litrów każdego z roztworów. Kiedyś sądziłem, że wlewam 5l wody RO, dodaję preparat i mieszam a po przeczytaniu artykułu Testera wywnioskowałem , że leję 3l, uzupełniam odpowiednią ilością preparatu, rozpuszczam i dolewam wody tak aby uzyskać 5l , tak aby każdy z elementów Ballinga miał 5l a nie był rozpuszczony w 5l ?
 6. pdz

  ICP do oceny

  Po jakim czasie należy RowaPhos wyjąć/wymienić ? czy jest to jakiś uniwersalny czas tak jak np. węgiel ?
 7. pdz

  Co polecicie na skałę

  Hej Mam już trochę korali, fajnie to wygląda ale pozostała pod nimi goła skała. W jednym miejscu mam np. takie grzybki jak na fotce , może macie jakiś inny pomysł , byle nie było to coś zbyt ekspansywne i żebym nie musiał walczyć z zarastaniem. Czy pozostawić aż pokryją ją glony wapienne itp.
 8. @VDR , nie rozumiesz cały czas o czym pisze, więc napisze krótko, trzeba wziąć plusy, minusy, rachunki za prąd i policzyć czy się to opłaca. Kończę ze swojej strony, bo nie ma sensu taka dyskusja, z jednej strony chcesz oszczędzać ale jednocześnie ubezpieczenie , eksploatacja , koszty środowiskowe itp. są dla Ciebie sprawą marginalna czy też pomijalną.
 9. Jakoś mi się wierzyć nie chce , że firma instalująca sprzedaje instalację za 10.000 , daje 10-25 lat gwarancji na komponenty bez przeglądów , to raczej nie jest możliwe a jeżeli masz dom w kredycie, ubezpieczony to na bank musisz mieć przeglądy instalacji bo w przypadku np. zwarcia czy pożaru to pierwsze o co spyta ubezpieczyciel, żeby się uchylić od odpowiedzialności. Wracam do tego o czym myślę., czyli o gwarancji, przeglądach, gwarancji dostępności części co bardzo mocno determinuje opłacalność, ewentualnej wymianie czyli utylizacji starej, zakupie nowej, jaki to koszt dla użytkownika, jaki dla środowiska itp. itd. i jeszcze raz podkreślam, wcale nie mówię, że takiej instalacji nie warto instalować, sam bym to zrobił ale przy moich rachunkach to skórka za wyprawkę, jeszcze raz to podkreślę, chodzi o to aby zebrać i plusy i minusy w przypadku każdego domostwa. Inaczej się to kalkuluje jak ktoś mieszka w mieszkaniu 2-pokojowym sam, inaczej jak ma dom, 4 dzieci, akwarium i jeszcze pracuje w domu. EDIT : Niech przyjdzie gradobicie, zniszczy panele i masz wydatek, jak jest to ubezpieczone to fajnie ale to kolejny koszt, który należy doliczyć do inwestycji.
 10. Wiele z tego co napisałem ma sens , czyli znikanie firm z rynku , drastyczna zmiana cen o czym pisałem w przypadku gazu do aut i ziemnego , dostępność części , co z instalacją za 10 lat , żeby nie okazało się , że wcale nie jest taka eko przy utylizacji i trzeba to wziąć pod uwagę ale jak się nie chcesz martwić to Twoja sprawa. Tak na marginesie , może to skrajny przykład ale azbest też był bardzo chwalony i ceniony a jak się okazało , że rakotwórczy to nagle problem z utylizacją a chłopi na wsiach sobie z nim poradzili ... zakopują w ziemi. Poza tym, że masz tanią energię, trzeba wziąć inne aspekty pod uwagę.
 11. pdz

  Co polecicie na skałę

  Ale chciałbym mieć na skale też inne niż te zielone, dlatego pytam, co ewentualnie polecicie i żeby nie okazało się, że później muszę jakoś bardzo walczyć z ich ekspansją.
 12. Jak masz to daj namiar na firmę, która zrobi za 10k. Przeglądy - to koszt, który trzeba uwzględnić przy eksploatacji. Gwarancja - to sprawa dość istotna i to, że żyjemy w Polsce ma znaczenie, bo pewnie spora liczba firm zwinie się i szukaj wiatru w polu , czytaj napraw sobie sam. Pozostaje sprawa, kiedy się instalacje upowszechnia, jak podejdzie do tego Państwo, elektrownie czy warunki się nie zmienią ? Zapytasz o przykład ? Proszę , gaz do samochodów kosztował grosze, jak się upowszechnił to nagle zdrożał , podobnie z piecami, węgiel był drogi, gaz tani, teraz jest raczej odwrotnie. Jak jesteśmy przy naprawie to kto zagwarantuje dostępność części po 10 latach , jeśli nikt to patrz punkt : szukaj sam albo kupo nową , to z kolei prowadzi do punktu utylizuj stara. Nie chce aby ktoś wziął mnie za malkontenta i nie odczytujcie tego jako atak ale wiele osób pieje z zachwytu i nie mam nic przeciwko, bo takie instalacje mają sens tylko fajnie abyśmy widzieli poza plusami także minusy jakie już są i jakie się mogą pojawić w przypadku takiej instalacji. Czytałeś o problemie z utylizacją wiatraków ? Jak będzie w przypadku takich instalacji ?
 13. Z panelami jest tak, że koszt sensownej instalacji to 25.000-30.000 , przy jakimś założeniu zużycia np. u znajomej , zwrot nastąpi po ok. 11-12 latach, do tego dochodzą koszta eksploatacji, czyli naprawy, przeglądy, więc czas się wydłuża. Pytanie teraz po ilu latach instalacja jest do wymiany , bo kiedyś padnie albo przestaną do tego modelu produkować części. Jak jest z ekologią ? Czy te produkty są utylizowane w 100% a jak nie to w ilu a ile idzie do ziemii i będzie się rozkładać kilkaset lat ? Czytałem dzisiaj o elektrowniach wiatrowych, tak przecież ekologicznych ale ich produkcja kosztuje nas energię, jakąś emisję CO2 a wykonane są podobno z materiałów, które się rozkładają kilkaset lat i leżą na składowiskach - czy ta ostatnia informacja to prawda, tego nie wiem, pisze to co wyczytałem. EDIT : Np. tutaj https://www.energetyka24.com/brudne-wiatraki-jak-unia-europejska-zmaga-sie-z-odpadami-po-turbinach-wiatrowych
 14. pdz

  Pompa dozujaca - jaka , ile kanałów

  Racja, zapomniałem, ze wężyk jest medium, silniczek i głowica nie stykają się z płynem.
 15. pdz

  Pompa dozujaca - jaka , ile kanałów

  Czekam nadal na pompy ale nasunęło mi się pytanie, jak ma się trwałość głowic przy np. roztworze na kH ? Dozuję strzykawką i ma ona dość krótkie życie, dość szybko zaciera się tłok , używam tych bez gumek , sam plastik. A drugie pytanie to jod, bodajże w pompach Grotech jest info, że nadają się do jodu, czy pompa musi by cspecjalna , czy ten jod jakoś szczególnie na nią działa ?
 16. pdz

  fan kostka 64 L

  Do mierzenia wziąłem sobie miarkę od syropu (wąska i wysoka) dla dzieci, jest bodajże co 0.5 ml , do 330 l w obiegu daję 1-1.5ml ale ten 250ml i faktycznie jest bardziej skoncentrowany niż Nano, tam jest bodajże 4ml/100l
 17. pdz

  fan kostka 64 L

  A jak dajesz Easybooster , skoro reakcja jest od razu ? Ja leję dawkę do fiolki , mieszam z wodą i do sumpa . Poza tym czy nie lejesz zbyt dużo ? wyciąg z instrukcji : Docelowa dawka dla zbiornika 1000 litrów powinna być osiągana wg schematu: 1 tydzień - 2 ml dziennie 2 tydzień - 4 ml dziennie 3 tydzień - 6 ml dziennie 4 tydzień - 8 ml dziennie Po czterech tygodniach można dalej zwiększać dawki o 2 ml tygodniowo aż do osiągnięcia wysokiej koncentracji zooplanktonu będącego pokarmem dla ryb, bezkręgowców i korali. Kolanko widoczne na zdjęciach nie znajduje się w zestawie z pokarmem
 18. pdz

  ICP do oceny

  Tego nie wiem, kompletnie zielony jestem w tym temacie, to miałoby być pod węgiel , rowaphos i pod inne wkłady w przyszłości o ile zajdzie taka potrzeba, nie wiem tylko co ewentualnie w przyszłości i czy taki uniwersalny jest.
 19. pdz

  ICP do oceny

  Wchodzę w sklepie w filtry przepływowe, są tam też reaktory itp. i nie wiem co jest odpowiednie, na jakie parametry zwrócić uwagę przy wyborze. Pochwalcie się akich Wy używacie i dlaczego ?
 20. pdz

  ICP do oceny

  Dokładnie o tym czytałem, niezbyt szybko i nie do zera. Kupiłem już Rowaphos i skarpetę ale skarpeta i tak mi się przyda, bo o niej i tak myślałem aby filtrować syf ale jakoś wyszło z głowy. Jaki filtr przepływowy kupić ? czy da się do takiego filtra wpakować Rowaphos i węgiel ? obecnie wisi (węgiel) w kominie i może nie jest to złe bo 100% wody przez niego nie przepływa a może powinno ?
 21. pdz

  ICP do oceny

  Mam do Was pytanie odnośnie Rowaphos. 1.Czy przy PO4 ok. 1 dać dawkę zalecaną czy może mniej i wolniej zbijać ? 2.Jak zaaplikować ten preparat ? Może być skarpeta i woda ze spływu będzie przelatywać przez skarpetę z Rowaphos ? czy inaczej , jak ?
 22. pdz

  ICP do oceny

  Wiem, myślałem, że podmianki załatwią sprawę ale niestety nie, trzeba zadziałać w inny sposób.
 23. pdz

  Goniopora

  Mimo małego doświadczenia potwierdzam, mam Tubiporę i Gonioporę zieloną, wyglądają świetnie, mam też małą szczepkę (dość droga jest, 5 oczek) i one nie są już tak rozwinięte ale trzymają się.
 24. pdz

  ICP do oceny

  Ok, dzięki za info. Co do zasolenia, to skoro przy wyższym zasoleniu Ca wyszło 357, to przy normalnym byłoby niższe a testy u mnie przy 35 pokazują 380-390 , natomiast PO4 wykazał ICP 0.98 , Hanka pokazuje 1.26 , jak to interpretować. Oprócz problemów z krewetkami, ryby i korale mają się dobrze. Zasolenie zmienię stopniowo we czwartek i piątek, odleję nieco wody, uzupełni się RO, dalej w sobotę w dół przy podmianie do 35 , sprawdziłem dzisiaj i było 36-37
 25. pdz

  ICP do oceny

  Zasolenie - sprawa jednorazowa, dolałem więcej niż odlałem, nie wiedziałem, że skoczy aż tak bardzo do 38 , bo ja trzymam 35 , po podmianie po ok. 2h na testerze pokazało 36 , mam zamiar to poprawić przy kolejnej podmianie mniej zasoloną wodą RO - mierzone testerem MI PO4 - cały czas trzymam się tego, że po babce rozgarnąłem piach i to z piachu wyszło - mierzone Hanką , chyba , że macie inny pomysł na wysokie PO4 Najbardziej zadziwia mnie to, że ICP pokazuje Ca na poziomie 357 , woda do ICP wysłana po niecałych 2 dniach po podmianie podczas gdy Ca mierzyłem testem tradycyjnym i Hanką i one pokazują 380-390, gdzie woda mierzona była tuż przed podmianą a więc najbardziej wyjałowiona a Ca powinno być skonsumowane bardziej. Tak też jest z innymi parametrami przy testach tradycyjnych i ICP. Reasumując , nie czekam na pompy , od dzisiaj podaję Ballinga 3 roztwory + 2 dodatki z ręki. Zasolenie skoryguję, Ballinga mimo braku pomp zacznę podawać ręcznie od dzisiaj. O jakim ROWA piszesz ? węgiel ? bo węgiel mam w kominie od jakiegoś czasu.
×

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.