Skocz do zawartości
kapuhy

Nocnik a la Kapuhy :)

Rekomendowane odpowiedzi

Eeee tam, ona ładnie wygląda tylko w niskiej rozdzielczości :)


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Łżesz waść :) A w ogóle, te kółka czarne zidentyfikowałem jako "nowy fikuśny gatunek drewna z ciekawymi słojami" autentycznie, dopiero po przeczytaniu zauważyłem pewną regularność. Dorysuj jeszcze z 10 i będzie gitara, awangarda :)


-UNDER CONSTRUCTION-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te kółeczka w tajnej mowie ludzi pierwotnych oznaczają "zrobić dziury pod zawiasy" i "oklejać ze wszystkich stron". Ale to i tak lepiej niż "ubikacja damska, 3-kabinowa" :)


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciesz się że to nie jakaś klątwa w stylu "+20 No3, +20PO4" :)

A na poważnie, społeczeństwo domaga się zdjęcia akwariuma :)


-UNDER CONSTRUCTION-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kapuhy spróbuj acetonem zmyć ten marker, w pracy zawsze zmywam marker na laminowanej płycie albo acetonem, albo rozpuszczalnikiem. Laminatowi nic nie będzie, no chyba, że to płyta made in market budowlany. Jak płyta z kronopolu to nic jej kompletnie aceton i inne badziejstwa tego typu nie zrobią.


300l w obiegu. maxspect razor 160w, aqua nova ncm-3500, 2x tunze 6045, aquaspec white skim 200 z pompą w body.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za radę,wypróbuję. Płyta jest z Kronopolu, ale odkąd przy myciu zrobiłem ojcu z auta biedronkę (ładnie zczyściłem z lakieru ciemne kropki), podchodzę do pucowania z pewną taką nieśmiałością :)


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak płyta z kronopolu to nie ma się co czaić, aceton albo rozpuszczalnik na szmatkę i zejdzie. Uważaj tylko z obrzeżami, jak są z PCV to możesz tez czyścić, ale jak to ABS to się zacznie 'mazać'.


300l w obiegu. maxspect razor 160w, aqua nova ncm-3500, 2x tunze 6045, aquaspec white skim 200 z pompą w body.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zlazło bez problemu, zmywaczem do pazurów :) Bardzo dziękuję za pomoc :)

(nitro próbowałem, niestety kapitulejszyn)


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmywacz do paznokci=aceton.


300l w obiegu. maxspect razor 160w, aqua nova ncm-3500, 2x tunze 6045, aquaspec white skim 200 z pompą w body.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, ten akurat był bez acetonu (rzekomo) - ale Twoja sugestia pchnęła mnie w tym właśnie kierunku :)


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ekstra szafka, prawie jak z mahoniu :) Zdjęcie kraba też bardzo zacne. Skoro po przeprowadzce widać więcej z prawej strony, pozostaje nam tylko czekać na materiały fotograficzne. A na zachętę ryba a'la kapuhy :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heh, jakie podobieństwo, ja taki ładny nie jestem :)

A to jeszcze ten sam gość z profilu:

grubyb.th.jpg

Niestety, żeby nie było zbyt różowo to po raz kolejny spitoliła mi się pokrywa :cursin Objaw jak zwykle - świetlówka ledwo świeci, termometr pokazuje bzdury - czyli prawdopodobnie martwy statecznik. Jutro będę dzwonił do aquaela, może tym razem uda się jakoś sensowniej zorganizować serwis, bo wysyłanie po raz kolejny pokrywy mi się nie uśmiecha. Zobaczymy...


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to przy niedzieli miałem akcję ratunkową...

Szurając czyścikiem po kątach zauważyłem, że gdzieś w dziurze za skałami "powiewa" jakaś jasna kulka. Po bliższych oględzinach kulka została zidentyfikowana jako ukwiałek pompona. Od razu pomyślałem, że maleństwo zostało przydybane przy wylince i skończyło jako deser, przecież ostatnio nie wylazł przy karmieniu :). Od razu przed oczami stanęła mi mina Amnora, który na targowisku znajdzie [Z][O] "ukwiał dla pom-poma". Śmiałem się z kolegi, to mam za swoje :) No trudno, wyłączyłem pompy i jakoś wygrzebałem ukwiałka. Karmiąc się resztką nadziei wrzuciłem do sitka trochę mrożonki i wstawiłem całość do panelu, a smakowite zapachy rozniosły się po baniaku. Ku mej radości za kilka chwil pojawił się pomponik :help1, oczywiście tylko z jednym ukwiałkiem, łajza jedna. Drugiego podsunąłem blisko jamy w skale, przykryłem osłoniłem skałką i wrzuciłem na dokładkę kawałek żarełka. No i w drodze na szamanko mały łobuz potknął się o ukwiałka, cały szczęśliwy wziął go w ramiona, po czym jeszcze dopchał się mysisem. Akcja zakończona w holy-łódzkim stylu, happy-endem :)

A morał bajki jest krótki i niektórym znany - nie śmiej się dziadku z pompona Amnora przypadku :)


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pokrywa nareszcie sprawna, chociaż naprawa z przygodami. Aquael wymienił w łódzkim oddziale pokrywę na nową, niestety po kilkudziesięciu minutach od włączenia wyświetlacz przestał pokazywać jeden z segmentów w każdej cyfrze - np. 5 i 9 były nie do odróżnienia. Po wymianie wyświetlacza na nowy, przysłany kurierem, wszystko wróciło do normy, więc w sumie praca serwisu jak najbardziej na plus.

Poprzednia pokrywa była ze starej partii, więc miałem okazję porównać oba modele:

- w komplecie dostałem świetlówki, są o klasę lepsze od różowego badziewia montowanego na początku. Mają nieco cieplejszą barwę niż ATI 15k, ale światło dają zupełnie przyzwoite, zmiana na pewno in plus;

- dioda nocna ma również inną barwę, teraz zamiast ciemnego niebieskie światła jest coś a la seledyn. Poprzednie było IMHO znacznie fajniejsze;

- wentylatory w pokrywie nadal bz, nie wyobrażam sobie korzystania z zestawu na fabrycznym chłodzeniu - hałas jest bardzo uciążliwy;

- dodano otwór do resetowania ustawień, w poprzednim modelu nie korzystałem z resetu ani razu i mam nadzieję, że tak pozostanie.

Ze złych wiadomości - niestety na wielką rafę z niewiadomych przyczyn odszedł chrysus, który pływał u mnie od roku :) Brakuje go w baniaku, mimo że nieraz napsuł mi krwi, kradziej tubowy...

Powstawiam trochę fotek jak się wykuruję.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...a moja obsada dba, żebym w międzyczasie się nie nudził.

Zauważyłem dzisiaj rano, że nigdzie nie ma salariasa. To bardzo, bardzo dziwne, bo normalnie nie można usiąść na 10s przed baniakiem, żeby zaraz nie pchał się na afisz. W zasadzie zazwyczaj to facjatka obserwuje, a my jesteśmy oglądani. Zaniepokojony oblukałem z grubsza zbiornik i nic. Wrzuciłem do wody mrożonkę na zachętę - i NIC :p Ponieważ kilka dni temu padła mi inna ryba, zacząłem lekko panikować (zwłaszcza po przejściach Engela z pomorem) i snuć wizje obsady pływającej do góry kopytami. Przejrzałem z latarką każdy kąt, przesłuchałem naczelnych trupożerców (boksująca, wężowidło z pomponem na dokładkę), sprawdziłem w ostatniej komorze panela, poprzerzucałem graty z pierwszej komory - ani śladu. Na drugi ogień poszła podłoga, zaglądałem pod kanapę, pod kolumnę, nawet psu w legowisku szukałem :p bo to w końcu jamnik myśliwiec - nic. W desperacji zajrzałem nawet do odpieniacza :banghead Salarias wyparował. Pełna depresja.

Wieczorem wrzuciłem trochę żarełka i dla przyzwoitości obejrzałem cały baniak i panel. Jak lukałem do koszyka z absorberami, to koszyk odwdzięczył mi się tym samym. Skubane rybsko cały czas siedziało w panelu i bawiło się w chowanego, jak go szukałem i przekładałem graty w koszykach :cursin Dopiero po całym dniu bez żarcia i popity zmiękł i łaskawie ukazał z lekka przestraszone oblicze.

Ech, strasznie stresujące to relaksujące hobby :p Ale i tak je lubię :p


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piękne akwarium:) Czy mogłbys podac dane techniczne jaki model akwa itd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odgrzebuję temat, bo aż wstyd, że tak długo leży odłogiem bez żadnego update'u.

Ale okazja jest wielka, bo bardzo okrągła dziewięciokwartalnica :) Poza tym zawsze mogę usprawiedliwić dalsze lenistwo tym, że następna aktualizacja będzie kolejnego 29.02 :harhar:

Zbiornik ma 27 miesięcy, więc to jeden z najdłużej działających RMów na forum. Moim założeniem było, żeby baniak prowadzić w jak najprostszy i możliwie mało czasochłonny sposób. Chciałem, żeby baniak zapełniał się powoli koralami rozrastającymi się od małych szczepek. Trwa to czasem bardzo długo, ale frajda i satysfakcja z tak obsadzonego akwarium jest moim zdaniem warta cierpliwości. No i dzięki temu również tak niewielki zbiornik może cieszyć znacznie dłużej, niż wypchany po brzegi w pół roku stadem korali, gdzie następnym krokiem jest już tylko zmiana litrażu na większy. Ale co kto woli :)

Co nieco historii:

Po założeniu dochodzenie do stabilności baniaka trwało dłuuugo, parametry (głównie NO3 i PO4) zjechały do rozsądnych wartości dopiero po ok. 10 miesiącach, wtedy też tak naprawdę ruszyły korale i na poważnie zaczęły znikać glony. Po drodze wiele nerwów i strat kosztowała mnie walka z dino, swoje dołożyły awarie oświetlenia. Dobór optymalnej cyrkulacji również trwał długo, ale teraz z doświadczenia mogę powiedzieć, że przy stabilnym zbiorniku jej funkcjonowanie jest zdecydowanie mniej istotne. Na pewno niemały wkład w czas stabilizacji miały moje głupie błędy początkującego, ze zbyt intensywnym wprowadzeniem życia na czele. Na dokładkę do wszelkich działań zbieram się dość długo, żeby nie powiedzieć ślamazarnie, co przy kryzysowych sytuacjach zaletą nie jest. Jest za to przy wprowadzaniu zmian, więc tutaj mamy remis ;) Obecnie od 1,5 roku baniak funkcjonuje bez większych problemów (odpukać).

Prowadzenie baniaka:

Od początku bardzo zniechęcała mnie ilość sprzętu i techniczno-chemiczne skomplikowanie morszczyzny, za to niesamowicie urzekł będący na drugim biegunie zbiornik Kiviego. Dlatego "system" (jakże szumna nazwa dla RMa) miał hulać na samych podmiankach, bez ballinga, stada absorberów, dozowania tablicy Mendelejewa, aminokwasów, reefperlsów i wszelkich innych "dziwactw". Możliwie najprościej jak się da. Na starcie miałem obowiązkową kombinację purigen+chemipure, ale nie zauważyłem cudownego działania powyższych, więc finalnie radośnie wylądowały w koszu, do teraz został tylko absorber PO4.

Przez długi czas zbiornik funkcjonował na podmianach (co 10 dni 10-12l), do tego trochę absorbera fosforanów znanej i szanowanej firmy Sera ;), wymienianych jak mi się przypomni (aktualny wkład z 10 m-cy ma jak nic). Obecnie z bólem serca musiałem przejść na ballinga, bo wraz ze wzrostem korali na pysk zleciało Ca (do lekko>300), magnez i kH (do 4 :whistle: ). Ten ostatni parametr ze sporym udziałem podmian na Preisie, która to sól jest całkiem niezła, ale rozwarstwia się w sposób zdecydowanie nieprzyzwoity. Dzięki temu kH świeżej solanki bujało się od 4(!) do 12.

Aktualnie podmiana 12l co 2 tyg., do tego balling Ca, kH, Mg. I mam nadzieję, że więcej kombinacji nie będzie.

Sprzęt:

Jak widać zwykły RM, jedynie delikatnie przerobiony. Dodany grzebień na spływie do panelu, wywalone kulki, wywalone patyki z watą, za to wata na wylocie wody z panelu łapie bąbelki. Płukana przy podmianach.

Odpieniacz fabryczny, czyli prawie żaden, przedłużyłem tylko wylot (nie leje wodą jak oryginał), na dniach zmieniłem chwyt powietrza (bo oryginał odpinał się od kubka).

Ze względu na hałas wymieniłem wszystkie wiatraki.

Światełko Ati 2x20k, 1x15k.

Cyrkulacja 2xkoralia 1, za skałami 1x koralia nano 900.

Moim największym osiągnięciem jest chyba fakt, że większość zwierzaków w zbiorniku mam od naprawdę małych szczepek (np. obie gorgonie, wiele razy przycinana pseudog. urosła z maleńkiego patyka, który widać na poprzednich zdjęciach, włochata również cięta z kawałka wielkości palca, ełfilka z małej główki, wszystkie zoa - np. zielonoczarne z dwóch łebków, zielona pavonka z posklejanych kilku fragmentów...). Obserwowanie zarastającego koralami baniaka daje naprawdę masę satysfakcji i banana na gębie :)

A porażka to oczywiście wszystkie zwierzaki, które z tych czy innych przyczyn odeszły na wieczną rafę. Szczególnie wtedy, gdy przyczyna była głównie po mojej stronie :(

Jeeeezu, jaki wielki elaborat wyszedł. Już współczuję wszystkim, którym udało się przez niego przebrnąć ;) Na osłodę kilka fotek.

Pozdrowienia dla wszystkich słonozakręconych :welcome:

rhodaksis2.jpg

platygyra.jpg

pavonka.jpg

rhodaksis3.jpg

fungia3.jpg

alfcg.jpg

babka.jpg

gruppenz.jpg

patyki.jpg

baniak2.jpg


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No graty graty - widze ze fungia mozno odzyla. Bardzo ladne kolory. Teraz wyglada nawet lepiej niz gdy go widzialem na zywo.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W realu jeszcze fajniejszy :D


12litrów- było,28 grudzień 2011- ‎9 ‎lipca ‎2012 216+36sump- było, ‎9 ‎lipca ‎2012 160litrów- było, ‎22 ‎lipca ‎2013-wiosna 2014 23litry- 05.01.2015-01.08.2015 60litrów 01.08.2015-15.06.2016

240litrów + 112sump- 15.06.2016-01.04.2018

360+240 sump- 01.04.2018

98+64  sump-13.12.2018

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przepiękny zbiornik, gratuluję !!!


Dystrybucja pomp perystaltycznych, pompy perystaltyczne pompy dozujące pompa perystaltyczna pompa dozująca systemy dozowania sprzęt akwarystyczny dozownik akwarystyczny automatyczna dolewka www.pompydozujace.com www.aqua-trend.pl

Tanie pompy dozujące największy wybór fachowe doradztwo, dozowanie cieczy. Firma aqua-trend od lat zajmuje się budową indywidualnych systemów dozowania cieczy. Pompa jelitowa.

levelautomatic shark poseidon doser one evolution Doser AT-1 automatyczna podiana wdy Converus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.