Skocz do zawartości
kotangch

Bryopsis

Rekomendowane odpowiedzi

Akwa dojrzewa, 6 tydzień od wrzucenia skały, pojawiło się bryopsis, porasta skale piach i przednią szybę. Co dalej z tym robić?


300l w obiegu. maxspect razor 160w, aqua nova ncm-3500, 2x tunze 6045, aquaspec white skim 200 z pompą w body.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to faktycznie briopsis. Postaraj się zrobić foto. Bryopsis żadko pojwia się w czasie dojrzewania. I bez paniki. To wbrew pozorom najłatwiejszy do zwalczenia glon wiec damy radę.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie sadze zeby Bryopsis pojawilo sie tak szybko i w takich i losciach. Bardziej prawdopodobne ze to jakies glony wlosowate. A co do Bryopsis to wbrew temu co Tomek napisal jest podobno szalenie ciezkie do usuniecia. Ja mialem tylko pare kepek wiec wrzatek szybko zalatwil sprawe ale czytalem o resetach zbiornikow zaatakowanych przez ten glon


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak się składa że w 3 lub 4 akwariach znajomych pozbyłem się bryopsis bez najmniejszego problemu. Sposób z podniesionym Mg przywiozłem z Aleksandrii, gdzie pewnikiem był wysyp tego glonu po każdej dostawie skały z Morza Czerwonego. Nikt z tego powodu nie robił problemu ani nie restartował zbiornika. Na zachodnich forach zresztą sposób takze szeroko znany. W przeciwieństwie do podniesionego kH zupełnie bezpieczny. A jak sps-y ruszają po powolnym spadku Mg to dosłownie bajka...

Także bez paniki, straszyć to my ale nie nas...

PS. Podstawą jest jednak prawidłowa identyfikacja, gdyż wszelkie inne nitkowate przeżywają bez żadnych strat.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomasz jestes pierwszym czlowiem, ktory napisal ze to prosty glon :D walcze nie przerwanie od grubo ponad roku. Trzy rozne kuracje magnezowe. Kuracja kh. Ryby. Slimaki. Zaciemnanie. Wyparzanie. I wciaz i w kolko nawroty. Nawet gdzies napisalem spory artykul o metodach ktore przedsiewzialem. Jednak z mocno polowicznym skutkiem.

Pisz czlowieku!!! Hehehe. Jestem juz gotowy sprobowac wszystkiego :D:):D


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A pokolce tego nie jedzą? Wydaje mi się, że głodna zebrasoma wrąbie wszystko co zielone, borsuczek też jest niezły w tym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak na szybko, gdyż dzisiaj mam objazd "stolycy". Z naturalnymi metodami jest raczej ciężko, gdyż w skałach zawsze zostają zarodniki, więc nawet jak któryś pokolec tknie to i tak znowu glon wyjdzie. Można próbować naso lub dolabelle. Ten ostatni tak 1 na 10 "lubi" bryopsis. Poprawianie parametrów wody nie zdaje egzaminu, gdyż zbyt szybko się rozprzestrzenia i co najfajniejsze jest najlepszym absorberem PO4 i NO3, czyli w zasadzie testy wykazują najczęściej zero i nie ma czego poprawiać.

Stosuje się kurację magnezową - ale tak naprawdę nie wiadomo czy nie siarczanową. Magnez podnosimy mieszanką chlorku magnezu z siarczanem magnezu. Sam chlorek nie działa. Poziom musi być naprawdę wysoki. Bielenie bryopsis zaczyna się przy 1900-2000. Wtedy przestajemy dozować - zresztą nie ma potrzeby. Po przekroczeniu pewnej granicy glon w ciagu 2 dni cały bieleje i robi się przezroczysty. Po nastepnych 2 dniach po prostu się rozpuszcza. Nie zaobserwowałem skoku PO4 po kuracji. Potem magnez powoli zaczyna spadać. Przy ok 1500 sps-y ruszają jak głupie. Mg należy podnosić wolno (chyba). Zawsze starałem się nie wiecej jak 40-50 dziennie. Syryjczyk u którego mieszkałem podnosił 100 dziennie, a był to najładniejszy zbiornik który widziałem. Szkoda że po zamieszkach w Egipcie nie mam z nim kontaktu.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wstrzymam się jeszcze z jakimikolwiek działaniami, u mnie wygląda to tak jak miniaturowe paprotki, albo palmy kokosowe dopiero co zaczynające rosnąć (bez pnia jeszcze). Czytałem, ze odpuszczają po podniesieniu Mg preparatem kenta do około 1700.

4599-p1020690.jpg

4599-p1020691.jpg

4599-p1020693.jpg

4599-p1020695.jpg

4599-p1020696.jpg

4599-p1020697.jpg

4599-p1020698.jpg

4599-p1020699.jpg

4599-p1020700.jpg

4599-p1020701.jpg


300l w obiegu. maxspect razor 160w, aqua nova ncm-3500, 2x tunze 6045, aquaspec white skim 200 z pompą w body.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no niezle bagienko kolego; pewnie NO3 masz niskie bo glony wciagaja wszystko; wyczysc szyby, i zrob dokladniejsze zdjecia, bo ja na nich bryopsis nie moge rozpoznac :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szyb specjalnie kilka dni nie czyściłem, żeby zobaczyć co to na nich wyrasta, na skałkach jest tego gęsto, a na szybie rosną jako takie małe skupiska, dokładniej widać. Podaje parametry:

19.3.2011: NO2=0,05mg/l; NO3=1mg/l; Po4=0,05mg/l; 13dKH ; pH=7,5; Density=1,0233; 25°C

24.3.2011: NO2=0,05mg/l; NO3=3mg/l; Po4=0,02mg/l; 9dKH ; pH=8; Density=1,0233; 25°C

1.4.2011: NO2=<0,05mg/l; NO3=0mg/l; Po4=<0,02mg/l; 9dKH ; pH=8 ; Density=1,0233; 25°C

.


300l w obiegu. maxspect razor 160w, aqua nova ncm-3500, 2x tunze 6045, aquaspec white skim 200 z pompą w body.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kotangch na 95% to co masz w zbiorniku to NIE bryopsis. Mnie to wyglada raczej na zwykle hairalgae. Bryopsis rosnie sztywnymi kepami. Nie po wlosku tu czy tam, tworzac szczelny, sztywny i gesty dywan.

Poza tym nie wiem po co kolejny temat...

Tutaj zebrane sa wszystkie informacje dostepnte na temat byropsisu : (jak zaznaczylem wczesniej - wszystko jak dotad zawiodlo :/)

http://nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=32661

A tutaj jest juz dosc spory temat ;

http://nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=24589

pololce i zebrasomy roznej masci - dalekim lukiem mijaja. Dolabella, stomatelle, laza po tym, nic nie ruszaja. Potezne skoki KH - byropsisu raz wiecej, raz mniej. Kuracja magnezowa w standardowych proporcjach - zero reakcji. Z podwojonym siarczanem magnezu - byropsisu mniej ale jednak. Magnez kenta - zejscie dopoki utrzymuje sie wysoki poziom. :/ spadek magnezu - powrot glona

pozostaje juz tylko chyba mrozenie albo gotowanie skaly choc i w to watpic zaczynam....


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieje, ze masz racje chodi, jednak mi to nadal na bryopsis wygląda. Naoglądałem się sporo fot na necie i naprawdę z opisów na to wygląda, zdjęcia nie oddają rzeczywistego obrazu akwa. Cóż czekam nadal i będę obserwował co się dzieje.


300l w obiegu. maxspect razor 160w, aqua nova ncm-3500, 2x tunze 6045, aquaspec white skim 200 z pompą w body.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie to także nie wygląda na briopsis. Zwykłe zamulone dojrzewanie jak na mój gust. Przeczekać.

Wracając do bryopsis. Z tego co mi tłumaczono i potem sprawdziłem doświadczalnie wysoki magnez (siarczany?) zabijają zarodniki glonu. Nigdy nie zauważyłem żeby powrócił. Jednak Mg z siarczanami ok 2000 i nie ma zmiłuj. Podejrzewam że przestałeś dozować przy pierwszych objawach cofania się glonu. A Kent - przed chwilą sprawdziłem - zawiera siarczan magnezu - dlatego działa:waving


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to nie jest Bryopsis. Mimo tego ze rosnie szybko to nia az tak :D. Mysle ze zanim bedziesz wojowal z Mg to musisz zamknac cykl azotowy. A sadzac po wynikach u Cibie daleka droga do tego. Jesli podniesiesz Mg i KH to owszem glony padna ale oddadza wszystko to co zwiazaly w swojej tkance. Jedyne co mozesz zrobic to skale szorowac i plukac w wodzie z podmianki. Poza tym masz wykrywalne NO2 - w zadnym wypadku nie dokladaj zycia. Po raz setny powiem - w ym przypadku tylko cierpliwosc pomoze


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba w czasie czyszczenia szyb moznaby podlaczyc jakis kubelek z wata, zeby to wybrac z akwarium. Odpieniaczyk raczej nie da rady.

Mi to wyglada na normalne (choc troche moze zbyt gwaltowne) dojrzewanie. Woda musi sie troche wyjalowic (czyli bez podmian). Gdyby nie korale to bym zgasil swiatlo i utrzymywal wysoko Mg. Za 2 miesiace bedzie ok.:D


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Weź to niby Briopsis między palce i spróbuj rozetrzeć, jak sie rozlatuje to nie Briopsis, Briopsis jest twarde jak szczecina, mi to tak jak poprzednikom nie wygląda na to.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.