Skocz do zawartości
Przemek

Górskie akwarium by Przemek :)

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie Akwaryści ;)

Nie sądziłem że będę zaczynał nowy temat w tym dziale - no ale stało się :p Od kilku miesięcy(w zasadzie - od przeprowadzki) nie mogłem się zebrać z uruchomieniem nowego akwarium - a to brak czasu, a to kleju nie miałem, a to Michał nie chciał mi wydać akwarium :) , a to coś tam jeszcze, etc, etc.

Starając się wygospodarować nieco czasu(kosztem choćby testów HQI - niestety) - w ciągu ostatnich dwóch tygodni udało mi się "odpalić" nowe "domowe" akwarium - o czym niezwykle dumnie(jak każdy akwarysta zakładający nowe akwarium) donoszę.. :)

Samo akwarium wykonane jest ze szkła Optiwhite - a 2 boki(plecy i komin) - z podwójnej szyby żywicowanej na czarno.

Wymiary akwarium to 145x70x65cm(czyli około 660 litrów) - miało być większe nieco - ale z innym rozmiarem miałbym problem aby wkomponować się w wystrój gabinetu - i tak zostało(choć jak widziałem akwaria Snocho i Noa - to mnie lekko "ścisło" :) - przepięknie "duże" baniaki.Ech..

Nic to..

W akwarium w tej chwili znajduje się około 45kg żywej skały - i docelowo raczej tyle pozostanie - nie chciałbym "udusić" wystroju. Skała trafiła mi się(Seb :) ) bardzo duża - i super "plastyczna" - wyszły dwa bardzo fajne nawisy skalne.

W sumpie pracuje (na razie) odpieniacz ReefOctopus PS3000 Int - ale docelowo akwarium będzie najprawdopodobniej bez odpieniacza - po niedzieli uruchamiam filtr glonowy(algaescrub) - i to na nim postaram oprzeć filtrację - modyfikując nieco oryginał - i dokładając coś od siebie(będzie fotorelacja).

Na dno poszły dwa worki piasku - całość wody kręcić się będzie na dwóch pompach Tunze 6085 i Waveboxie by Snocho(zewnętrzny, doklejony).

Na razie, po tygodniu do zbiornika wsadziłem 3 szczepki(wiem, wiem - szybko - ale wiecie jak to jest :p ) - Seriatopora hystrix, Montipora aberticulata i Hydnopora exeasa.

Zbiornik ruszył na soli IO - docelowo nie jestem przekonany co do określonej marki soli - ale najprawdopodobniej zmieszam kilka różnych samemu - i zobaczymy co z tego wyjdzie.

Kilka fotek zrobionych na szybko już podczas "zachodu" światełka.

przemek_1.jpg

przemek_2.jpg

przemek_3.jpg

Jak do akwarium trafią pierwsi "poważni" mieszkańcy - na pewno dam znać :)


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A skąd o kocie wiesz? :)


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie przeczytało mi sie Twoj startowy post! Wiesz jakby nie było wielu ludzi na pewno patrzy na Ciebie przez pryzmat użyjmy tego słowa wyrocznia :) Cieszy mnie ta radość bijąca z chęci odkrywania: algaescrub, nutka DIY i mieszanie soli! Wiesz, po ostatnich wpisach czuje sie w mniejszości. Wielu ludzi m.in. Seb odradza mieszanie, a ja przeciwnie (np. IO z RC). Skała też mi sie podoba, jest taka jak lubie (sam mam podobna, "palczystą" :)

No z tymi szczepkami poleciałeś :D

Pozdro!


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie przeczytało mi sie Twoj startowy post! Wiesz jakby nie było wielu ludzi na pewno patrzy na Ciebie przez pryzmat użyjmy tego słowa wyrocznia :) Cieszy mnie ta radość bijąca z chęci odkrywania: algaescrub, nutka DIY i mieszanie soli! Wiesz, po ostatnich wpisach czuje sie w mniejszości. Wielu ludzi m.in. Seb odradza mieszanie, a ja przeciwnie (np. IO z RC). Skała też mi sie podoba, jest taka jak lubie (sam mam podobna, "palczystą" :)

No z tymi szczepkami poleciałeś :D

Pozdro!

Heh. :)

Nie przesadzajmy - niestety umysł nie trenowany codziennie - zapomina pewne rzeczy bardzo szybko. Kiedyś(powiedzmy - 2 lata temu) potrafiłem bez chwili namysłu nazwać każdą rybę i koralowca którego widziałem.. A teraz? :)

Jak jestem w sklepie - to zdarza mi się chłopaków(Sebastiana i Pawła) podpytać - bo "mam na końcu języka" ... :)

W zasadzie domowe akwarium to coś dla mnie "innego" niż te w firmie - człowiek nie "wiąże" się ze zwierzętami w sklepie - oczywiście, dba się o ich kondycję, stara się zapewnić jak najlepsze warunki - ale to "nie moje" - jakby za szybą(w zasadzie dosłownie również :)

Dlatego też, choć mam nadzieję że zapału nie zabraknie - cieszę się że rusza szkiełko domowe. I w ciągu ostatnich lat - jak i za czasów gdy miałem tyle lat co mój starszy syn Nikodem(10 lat) - zawsze w domu stało akwarium - wtedy to było "towarzyskie" akwarium Ojca z szybami wklejonymi na kit w stalowe ramy.. Pamiętam zresztą jak potrafiłem godzinami siedzieć przed akwarium, obserwując jak oderwane kawałki moczarki kanadyjskiej niesione są z prądem wody wytworzonym przez filtr gąbkowy. Wyobrażałem sobie że jest to statek podwodny... A jak w danej chwili nic nie pływało - to stawałem na krzesło i odrywałem kilka listków(po 2, lub 3 "blaszki") - i obserwowałem jak się gonią.

"Dwójki" były najszybsze z tego co pamiętam.. :D

A teraz...

Wszystko się zmieniło. I samo akwarium i wiedza, pogrupowana czy porozrzucana w internecie - do której mamy dostęp dużo łatwiejszy niż choćby 10 lat temu.

Pamiętam jak do swojej pierwszej nanorafy chciałem zamówić ze "stanów" magiczne świetlówki Power Compact w zestawie Retrofit(bodajże.) :)

Wtedy jedynym światłem do morskiego na polskim rynku były świetlówki Hagena - Power Glo i Marine Glo .. :)

A teraz?? Do wyboru - do koloru:)

Czy jest łatwiej? I tak - i nie.

Jest łatwiej jeśli porównamy możliwości wymiany doświadczeń - miejsca takie jak NR czy AR - tysiące stron, blogów - czy magazynów online. Wujek Google zna odpowiedzi niemal na wszystkie pytania - nawet na te które boimy się zadać :)

Trudniej jest zaś - gdyż ilość dróg którymi może pójść początkujący akwarysta jest tak duża - że napisanie "uniwersalnej mapy" - która w zasadzie powinna pomóc uniknąć błędów - jest bardzo trudne - choć nie nie możliwe.

Trudne - gdyż pomimo powtarzanych często - tego nie rób, na to za wcześnie, to nie "pasuje" itd - każdy początkujący ma w sobie "Kolumba" - i wydaje mu się że to właśnie Jemu uda się odkryć coś, co tysiące przed nim przeoczyło - bądź na co nie wpadło.. :)

Ale tak już jest - sam się złapałem na tym, że po wsadzeniu szczepek pomyślałem - " w zasadzie - to dlaczego by nie wpuścić jakiejś rybki, przecież nic się nie stanie - dojrzewanie będzie przebiegało sprawniej itd" :)

A po chwili gdzieś pod czapką słyszę głos - "Hola, Hola - pilnuj zasad które przekazujesz innym.."

Dlatego też - zupełnie inaczej jest stanąć czasem po drugiej stronie barykady - być tą osobą co z wypiekami na twarzy i błędnym wzrokiem wodzi po akwariach - szukając tej jedynej ryby/jedynego koralowca - który niemal "czeka" na wsadzenie do akwarium - właśnie w "to" miejsce, przygotowane - na którym będzie wyglądał Najlepiej..

:)

A to że szukamy(wspólnie) nowych rozwiązań - "ścieżek" które mogą wydawać się nieprzetarte - lub czasem nawet - "nie przejezdne"? To bardzo dobrze! Właśnie dzięki temu cały świat się zmienia!

Gdyby mi ktoś 10 lat temu powiedział że na pewnym serwisie za 10 lat ktoś będzie mówił o moim "wypasionym" kocie(choć jest chudy i wybiegany :D) - gdyż widział go na fejsiku - a z komórki rzadziej będzie się dzwoniło niż robiło inne rzeczy - to bym pomyślał - "jasne.. Ale po co? :)"

Zgadłem Janusz? :)


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pracować z widokiem na morze - bezcenne :D


3Z46ANI.jpg

38x38x43 60L + Sump 20L + Dolewka 10L | Maxspect Razor Nano 60W | Tunze 9002 | Koralia Nano 1600 + Koralia Nano 900 + NJ1700 | 8 Kg LR + 4,5 Kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pamiętam, albo coś mi się pokićkało, jak jakieś 8 a może 9 lat temu przychodziłem wieczorem

do kafejki internetowej aby poczytać na nano-reef Twój temat o małym, morskim zbiorniku...

akwariumek z panelem, w środku odpieniacz na kostkę (pewnie miniflotor), żółte parazoa i cudowne

fioletowe "button polyps" :), które zreszta marzą mi się po dziś dzień...

.

cały "setup" podany był z wyszczególnieniem cen a mottem przewodnim było hasło ;

"akwarium morskie wcale nie musi byc drogie..." A było to w czasach w których wodę do morszczaka kupowało się na litry

w sklepie zoologicznym, bo własny filtr RO kosztował zdecydowanie za dużo (przynajmniej jak na kieszeń licealisty)...

Zresztą "morski zbiornik" sklepowy , będący powodem do dumy właściciela, często składał się z paru rybek i kilku białych szkieletów koralowców przywiezionych z Grecji czy Egiptu :) To tak apropo wspominek jak to było kiedyś...

.

Pewnie gdzieś w piwnicy, na jakieś zakurzonej dyskietce mam jeszcze zgrane fotki tego Twojego baniaczka ...służył mi za wzorzec :). Fajnie, że znowu będziesz miał własny baniak :) Gratulacje ! Domyślam się, że będą w nim rarytasiki jakich trudno uświadczyć w innych zbiornikach :) Czekam na "update" !


PŁYTKIE....

150L, 6x39W , Tunze ReefPack,

Obsada : miękkie oraz LPS 

http://nano-reef.pl/forums/topic/79258-płytkie-akwarium-2016/#comment-991136

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

@Przemek , jakiej mocy lampa świeci nad akwa.?

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajnie to wygląda...

Super wymiary, niemal moje wymarzone 666L :) z zewnętrznym waveboxem, bez komina.. AH!

Ciekaw jestem jak to się rozpędzi bez odpieniacza, choć sam chyba nigdy nie pójdę w tą stronę..

Może kilka fot z sumpa wrzucisz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A mi się nasuwa jedno pytanie- czemu górskie?


Sto kilo szczęścia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rzut beretem od morskiego oka cool.gif


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A mi się nasuwa jedno pytanie- czemu górskie?

Na prośbę Przemka odpowiem w jego imieniu - górskie bo miejscowość w której teraz mieszka nazywa się Góra :)

Prosił też żeby przeprosić w jego imieniu za ciszę w tym temacie, powód jest taki że po sobotniej burzy są odcięci od świata, piorun huknął gdzieś w pobliżu i popaliło większość delikatnych urządzeń które były podłączone, czyli, nia mają internetu, telewizji itp, ogólnie - odcięci od świata, tak to jest, jak się komuś zachciało budować dom w leśnej głuszy :), wszystkie zaległości obiecał że nadrobi.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie podstawą projektu było uzyskanie wymiarów które dadzą 666L, a teraz się dziwi że go nawiedzają burze z piorunami :p


3Z46ANI.jpg

38x38x43 60L + Sump 20L + Dolewka 10L | Maxspect Razor Nano 60W | Tunze 9002 | Koralia Nano 1600 + Koralia Nano 900 + NJ1700 | 8 Kg LR + 4,5 Kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie podstawą projektu było uzyskanie wymiarów które dadzą 666L, a teraz się dziwi że go nawiedzają burze z piorunami :p

To akwa ma niecale 660, żeby wyszło 666 trzeba zastosować wymiar 160x74x60 :D Takie będzie moje następne szkło :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na prośbę Przemka odpowiem w jego imieniu - górskie bo miejscowość w której teraz mieszka nazywa się Góra :)

Prosił też żeby przeprosić w jego imieniu za ciszę w tym temacie, powód jest taki że po sobotniej burzy są odcięci od świata, piorun huknął gdzieś w pobliżu i popaliło większość delikatnych urządzeń które były podłączone, czyli, nia mają internetu, telewizji itp, ogólnie - odcięci od świata, tak to jest, jak się komuś zachciało budować dom w leśnej głuszy :), wszystkie zaległości obiecał że nadrobi.

Pozdrawiam

seb

Łączność ze światem przywrócona ? Jakoś nadal cisza :p

czekamy na aktualizację :)


Jest .. i znowu "kostka".. | było vol3 400 l | było 324 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nooo, ale temat przegapiłem. Super, że Ci się udało wszystko poskładać. Zamawiaj zabudowę, Piotr na pewno się ucieszy, a Marian jeszcze bardziej :)


pzdr

Michał

gallery_7670_2202_6981.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piotr jest chyba teraz baardzo zajęty...

Nawet jak wpadnie do firmy - to na minut kilka.. :)

Co do akwarium - wszystko idzie w dobrym kierunku, glony się "kończą" - w zasadzie nie ma co pokazywać.

Do pracy w akwarium zostały zaprzęgnięte pokolce i borsuk - idzie im to całkiem sprawnie - pyroferus na razie rządzi - postaram się dziś jakieś fotki strzelić i wkleić(choć wygląda teraz jak zaniedbany "holender" :D)

"Trochę" denerwuje mnie odgłos waveboxa - do zestawu powinni dawać stopery..

Żarniki odebrałeś miszczu? :)

pozdrawiam

Przemek


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co do burzy - to faktycznie - trochę narozrabiała.

Sąsiedzi przyjęli chyba klapsa z błyskiem - aż strach pomyśleć co się stało u nich.

U nas popaliło trochę sprzętu TV, modemy - i osmaliło parę gniazdek :D

Widzę że padło też pytanie - czemu górskie.. :)

Ano mieścina w której teraz mieszkamy nazywa się Góra - i jak na okolicę, to teren faktycznie górzysty(ale jakie grzyby są - o ho ho ! :) )

pozdrawiam

Przemek


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spróbuję dzisiaj podjechać, ale też na 3 do 5 minut :)


pzdr

Michał

gallery_7670_2202_6981.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak się właśni bawi 3 miasto... Trzy do pięciu minut... :D

Wpadnij - choć ja nie wiem o której będę - a będę także 3 do 5 minut - więc prawdopodobieństwo ze się spotkamy jest mniejsze niż wygrana w totka w dniu wczorajszym(choć jednak ktoś wygrał.. - więc może się zobaczymy :)

pozdrawiam

Przemek


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Trochę" denerwuje mnie odgłos waveboxa - do zestawu powinni dawać stopery..

pozdrawiam

Przemek

Bo ? Tzn Co Cię denerwuje ? Rozumiem że "chlupot" przeskoku wody przez komin ? czy ogólnie praca WB ?

Podziel się nami swoimi problemami B)


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po prostu słychać "buczenie" pompy - mimo ze leży na gąbce i jest wklejona uszczelką w otwór w szybie.

Chlupot bym przeżył..

Już dociera się 2 miesiąc.. ;(

pozdrawiam

Przemek


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dodatku wygrana była w mojej mieścinie, więc wiesz, teraz będziemy się spotykali tylko na 3 do 5 minut :)

Mi też mój WB cały czas irytuje. Jak w któryś weekend będę się nudził to pogrzebię przy tym ustrojstwie.


pzdr

Michał

gallery_7670_2202_6981.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.