Skocz do zawartości
luft

Czynniki zewnętrzne zagrażające akwarium

Rekomendowane odpowiedzi

W tym temacie chciałbym połączyć Wasze różnorodne mniej sympatyczne doświadczenia dotyczące skutków działania zewnętrznych czynników na solniczkę. Temat pozwoli odświeżyć znane przypadki, a być może i obalić jakiś mit.

Na pierwszy rzut co mi przychodzi to wpływ otoczenia w pomieszczeniu gdzie:

- notorycznie pali się dużo tytoniu

- akwarium w kuchni, w której się gotuje (TMK liczę na Ciebie :p )

- przykłady skutków działania oparów różnych typów farb (malowanie, konserwacja wewnątrz, zewnątrz)

- zauważony wpływ danych przedmiotów użytku codziennego na baniak

- inne, ciekawe przypadki oddziaływania czynników środowiska wewnętrznego na akwarium morskie

pozdrawiam

Mariusz

Od siebie dodam, że odświeżam salon przed wstawieniem nowego baniaka. Obecne akwarium, będące w pomieszczeniu malowanym farbą lateksową (hypoalergiczna do wnętrz) zgodnie z zasłyszaną teorią mocno reaguje przy zamkniętych oknach - odpieniacz wariuje wywalając ogromne ilości piany.


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakies 15 lat temu, szamponowalem dywan szamponem z atestami, nieszkodliwym biologicznie itd. Po godzinie korale i ryby padly, totalna katastrofa.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzieci :thumbup: , nawet na forum już kilka takich przypadków było że w akwarium lądowały ziemniaki, mięso itd..


Pozdrawiam 

mm 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"inne, ciekawe przypadki oddziaływania czynników środowiska wewnętrznego na akwarium morskie"

Kolega z Gdańska pamiętam że miał przygodę z ziemniakami, warto by było to przypomnieć w tym temacie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znajomy załatwił farbą lateksową zbiornik słodkowodny, pomieszczenie wietrzone, akwa dobrze zabezpieczone ale opary i tak zrobiły swoje. W ciągu 2 dni wszystko padło. Nie pamiętam jaka to farba ale tania nie była..

Luft musisz uważać na to malowanie;p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temat bardzo fajny. Będę śledzić :thumbup:

Ja bym dopisał do listy czynników zewnętrznych - spanie w niewietrzonym pomieszczeniu, dużo co2, PH wyraźnie niższe. Może i nie załatwi to zbiornika w jeden wieczór ale korzystne też nie jest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieci, dzieci i jeszcze raz dzieci.

A poza tym niektóre kwiaty doniczkowe wytwarzają truciznę.

Dokładnie nie pamiętam jakie, ale wiem że jest jeden szczególnie trujący którego nie wolno trzymać w sypialni. Kiedyś miałem takowy jak miałem Tanganikę 600 litrów i ryby mi padały po jakimś czasie i nikt nie wiedział o co chodzi. Dopiero jeden znajomy dał mi wskazówkę i pozbyłem się kwiatka, restart akwarium i problemów zero. Nazwę mam na końcu języka i jak tylko mi się przypomni to ją wrzucę.


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Luft musisz uważać na to malowanie;p

Kolega ma racje, myślę że jak za parę dni zrobi się ciepło (czwartek piątek)to po jednej ścianie pomaluj w odstępach jednio dniowych i po otwieraj okna w pełnym przeciągu. Lepiej c zmarznąć niż wywalić do kibla akwa

Gdzieś czytałem niedawno o zagrożeniach dla akwariów w domu i tam było wypisane miedzy innymi: Lakiery, farby olejne i emulsyjne, coca cola, spreje, odświeżacze powietrza, perfumy, lakier do włosów, zmywacze, rozpuszczalniki itp

Oczywiście jeśli zachowasz środki bezpieczeństwa to będzie oki np nie zapalać światła, nakryć akwa folia malarska i wyprowadzić wężyk od pienidła za okno falowniki opuścić niech nie poruszają tafli wody szybko pomalować przewietrzyć lokal

Ps. pewno małżonka chce mieć ładne mieszkanko na święta

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na temat dzieci :

Kolega ma syna "Urwisa" , od czasu do czasu karmił ryby obiadkiem. Przesadził jak napoił rybki Coca-colą :wallbash:

Kolega odpuscił na czas jakiś przygode z akwarium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie Coca cola to zabójstwo wystarczy parę kropli do baniak się dostanie i po bólu

Skład: woda, cukier (w Coca-Cola Light aspartam), dwutlenek węgla, karmel amoniakalno-siarczynowy E150d (barwnik), kwas ortofosforowy E338(regulator kwasowości), aromaty, kofeina. Bardzo podobny skład ma napój Pepsi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nah, z ta cocacola to bym nie przesadzal. Kiedys podnosilem fosforany cocacola i zadnych negatywnych skutkow nie bylo. No ale nie lalem butelkami :)

Wysłane z mojego GT-I9100 za pomocą Tapatalk


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieci

Córka nakarmiła ryby Tiktakami, nie wiem ile poleciało ale nic się nie wydarzyło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Nah, z ta cocacola to bym nie przesadzal. Kiedys podnosilem fosforany cocacola i zadnych negatywnych skutkow nie bylo. No ale nie lalem butelkami :)

Wysłane z mojego GT-I9100 za pomocą Tapatalk

Mi się kiedyś wlało po pijaku trochę coli do akwarium i nie było z tego żadnych sensacji.

Cola to napój stworzony do zwalczania kaca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do Coli sie chlopak przyznal ale co jeszcze tam wrzucił to nigdy nie wiadomo ....

jak jestesmy przy coli to mi sie troszkę jacka danielsa ulało jak uzupełnialem szklaneczke nad baniakiem, problemow nie zauważyłem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Największa zaraza jaką widziałem która zagraża akwarium to sprzątaczka w firmie.


580 L.panel.FO i 73 L.sump.rafa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Luft z doświadczenia mogę Ci polecić farby dekoral, miesiąc temu malowałem cały pokój lateksową, która schnie 2h - mały bo raptem 12m2 i na czas malowania wyłączyłem odpieniacz, górę akwa przykryłem folią strech, po zakończeniu odpaliłem wszystko, sps i lps nie zareagowały nawet w najmniejszym stopniu (choć miałem cykorka :) ). Okno otwarte oczywiście na maxa. przez cały dzień :) Załatwiłem niestety baniak w styczniu gdy lakierowałem belki pod sufitem, SPS straciły tkankę dosłownie jakby ktoś je zanurzył w kwasie (roztopiła się na nich) przeżyły mi tylko 2 acropory i kilka montipor...


Akwarium 180L Ricordea&Zoa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moj baniak zyje poki co, po 3 dniach od malowania - rowniez dekoral latex cos tam. Jutro jeszcze poprawki. Mam nadzieje, ze bedzie wszystko ok.

Jak mozecie to piszcie ciekawe zyciowo przypadki pasujące do tematu. Za parę dni ukryje kilka alkoholowych postów w temacie :)

pozdrawiam

Mariusz


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam zbiornik w ścianie pomiędzy biblioteką a łazienką,od strony łazienki otwarty dla serwisowania. Mimo normalnego stosowania całej chemii ( kosmetyki, pranie itd) negatywnych skutków nie obserwowałem. Myślę, że masywne narażenie na opary, takie jak w czasie malowania może być szkodliwe, ale chemia stosowana na codzień nie zaszkodzi. Podzielam opinię co do sprzątaczki, to rzeczywiście najwieksze zagrożenie dla zbiornika. To co w domu da się zniszczyć to zniszczy, a co się nie da, będzie próbowała.


1200 l Opti-White (263x85x64); 215 kg LR; Pieniek Deltec SC 2060; 2x Tunze 6001 na Multikontroller; 2x Black Python 120W; 1x HQI 250W Reeflux 12000k; 4xT5 Fiji Purple i AM ReefBlue; 2x Lajon. Sól Preis Zalane od 15.12.2009r.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja miałem niestety historie mniej ciekawą. Z przyczyn ode mnie niezależnych w akwarium podczas mojego urlopu wylądowała zawartość testu na NO3. Może to przypadek, może związane ze światłem albo pojawieniem się sinicy i dino ale wszystkie ksenie się roztopiły. Wszystkie inne zwierzęta mjaą sie dobrze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie mów, że odkryłeś metodę na usuwanie xenii :p Inne miękkasy tez poleciały? Co tam jeszcze mialeś w baniaku co nie ucierpiało?


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sporym zagrozeniem jest rutyna, zreszta nie tylko dla akwarium. Kiedys rozpuszczalem mrozonki w wysokim kieliszku. Ktos u mnie byl i popijalismy piwko. Ja w miedzyczasie karmilem ryby i tak od slowa do slowa... chlup... lyknalem dwie kostki artemii :)


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

fuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuj :D 10/10!


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tester czerwony plankton z jajami kraba jest gorszy w smaku. (kubek od kawy, niedoszłe nocne karmienie i rano na kreta chlup do paszczy)

Luft nie radziłbym próbować, mi się akurat ksenia podobała i nawet powiem że gdyby ktoś usuwał to chętnie przygarnę każdą ilość, co nie zmieszczę to pójdzie do refugium z miękasami.

Inne zwierzaki nie ucierpiały, jedynie stylo zmieniła troszkę kolor ale może na tydzień. zaznaczę że jadę narazie bez odpieniacza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium w kuchni-Ja tam nie widzę zagrożeń. Owszem gotuje się i jak to w kuchni osadza się taki tłustawy dymek(osad) tak samo jak na wierzchu szafek ,jak i wierzchu lapy akwariowej.I szyba brudzi się z zewnętrznej strony- ale na zawartość baniaka nie ma wpływu.

Malowanie emulsyjne też nie wpływa na baniak, Natomiast szlifowanie gładzi w pomieszczeniu obok wyłożyło mi akwarium roślinne. Co ciekawe zrobiła się mocno zielona woda-zakwit i mimo podmian i innych zabiegów schodziło parę miesięcy.


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W pierwszym założeniu chciałem zrobić tak remont by wszystko na około wyremontować,potem postawić nowy baniak,do niego przełożyć starą zawartość i po usunięciu starego baniaka wykończyć remont pod i za nim.Ciekawe co by przeżyło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.