Skocz do zawartości
Czubais

Reflektory Canon Ecoxotic lub Kessil a150w

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

szukałem na forum jakiś opinii lub dyskusji nad nowym rozwiązaniem oświetlenia reflektorami LED, bez jakiś szczególnych rezultatów. Znalazłem za to na rynkach zachodnich ciekawe rozwiązania którymi zacząłem się interesować żywo. Obecnie jestem na etapie poszukiwania najciekawszego rozwiązania - i ciekaw jestem Waszej opinii o tych produktach.

Dla ułatwienia wrzucę kilka linków do opisów tych lamp:

Kessil - koszt jednej lampy 250 $ - oświetla 30-60 cm2 powierzchni akwarium

Canon - droższa, ale silniejsza lampa - ok 500 Euro sztuka - 60 - 80 cm2 oświetla

Czy ktoś miał do czynienia z takim oświetleniem u nas w Polsce? Jakie są Wasze opinie?

Na youtube są filmiki z relacjami i opiniami o tych lampach....


---------------------------------------

Powoli ale do przodu: Mój projekt

130x70x65+sump 100x50x40; Schuran 120, oświetlenie 3xKessila150w 10000k,obieg NewJet4500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś nie tak chyba z tą powierzchnią oświetlenia??

no właśnie tak podają - w Kessil od 1 do 2 stóp powierzchni akwarium - zresztą na filmach na youtube widać ile wieszają tych lamp nad baniakami - u mnie 3 sztuki Kessil ogarną baniak 550 litrów...wychodzi naprawdę ekonomicznie - zakup 3 sztuk za 750 $ i potem ok 120 W oddaje się do elektrowni...


---------------------------------------

Powoli ale do przodu: Mój projekt

130x70x65+sump 100x50x40; Schuran 120, oświetlenie 3xKessila150w 10000k,obieg NewJet4500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale 80 cm2 to np powierzchnia 8 x 10 cm....

stopa kwadratowa to 929 cm 2

bo sama stopa to z kolei jednostka długości...

nie to żebym się czepiał...bardziej mnie lampy zainteresowały...

przybliż coś


http://7140_7307.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale 80 cm2 to np powierzchnia 8 x 10 cm....

stopa kwadratowa to 929 cm 2

bo sama stopa to z kolei jednostka długości...

nie to żebym się czepiał...bardziej mnie lampy zainteresowały...

przybliż coś

,,One light covers a 2ft x 2ft section of tank at 30" deep with no problem."

zerknijcie tu na opinie klientów


---------------------------------------

Powoli ale do przodu: Mój projekt

130x70x65+sump 100x50x40; Schuran 120, oświetlenie 3xKessila150w 10000k,obieg NewJet4500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolega bartq ma rację ;) 2 stopy kwadratowe to około 929 cm2 ;) a nie 80cm2 :whistle:

A co do samego oświetlenia - rzuć kolego jakieś filmiki z jutuba ;) Mam rozumieć, że w jednej takiej lampie mam białe i niebieskie światło? :question:


www.podforak.rzeszow.pl --->PODkarpackie FORum AKwarystyczne

Parametry mojej solniczki

4626_4632.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

skoro mamy lampy do wyboru 10k 15k i deep blue - to się chyba rozumie samo przez się że mamy mieszankę światła (białego i niebieskiego), reflektory dają refleksy i cienie, podobnie do HQI, robią furorę w stanach, a filmiki są w linkach które podałem w pierwszym poście lub można wpisać nazwy tych lamp w youtube i masz kilka filmów z działania tych lamp


---------------------------------------

Powoli ale do przodu: Mój projekt

130x70x65+sump 100x50x40; Schuran 120, oświetlenie 3xKessila150w 10000k,obieg NewJet4500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie, no wygląd akwarium jest super... może znajdzie sie ktoś kto widział przy pracy takie lampeczki


http://7140_7307.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja Wam powiem jedno, po obejrzeniu tych filmów:

http://www.youtube.com/results?search_query=kessil+a150w&oq=kessil&aq=1&aqi=p-p1g9&aql=&gs_l=youtube-psuggest.1.1.35i39j0l9.964l2309l0l4596l6l6l0l0l0l0l194l756l2j4l6l0.

ściągam 3 takie lampy do swojego baniaka - zdecydowałem się - te refleksy w akwa mnie powalają, podzielę się opiniami z Wami jak to wygląda w rzeczywistości...


---------------------------------------

Powoli ale do przodu: Mój projekt

130x70x65+sump 100x50x40; Schuran 120, oświetlenie 3xKessila150w 10000k,obieg NewJet4500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekB30

ja Wam powiem jedno, po obejrzeniu tych filmów:

http://www.youtube.c...94l756l2j4l6l0.

ściągam 3 takie lampy do swojego baniaka - zdecydowałem się - te refleksy w akwa mnie powalają, podzielę się opiniami z Wami jak to wygląda w rzeczywistości...

do lampy np ze świetlówkami T5 jak dodasz kilka szt led też będziesz miał takie "bliki" :welcome:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

do lampy np ze świetlówkami T5 jak dodasz kilka szt led też będziesz miał takie "bliki" :welcome:

bez przesady, oglądam różne światła od kilku miesięcy - takich efektów nie widziałem w żadnym mi znanym rozwiązaniu i jeśli nie jest to chwyt reklamowy lamp - a po opiniach na forach w USA wygląda na to że nie jest - jestem w stanie zaryzykować:welcome:


---------------------------------------

Powoli ale do przodu: Mój projekt

130x70x65+sump 100x50x40; Schuran 120, oświetlenie 3xKessila150w 10000k,obieg NewJet4500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do cen przydałoby się doliczyć chyba też cło?

Fajnie to wygląda ale zastanawiałeś się co zrobisz w przypadku awarii ?

bo moim zdaniem to jest kluczowe pytanie jeśli chodzi o lampy led

Poza tym bomba !

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jakież mi to nowe podejście? Są to zwykłe moduły tego typu

Mój odnośnik

Widziałem chyba do 150w. Bliki z tak skupionych diód faktycznie powalają, ale jeśli to wszystko czego wymaagasz od światła to niewiele.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie tez jakos nie moge zrozumiec ogolnego podniecenia kilku osob :) te czajnis diody duzej mocy dostepne sa od kilkunastu miesiecy i szczerze mowiac jak dla mnie to zaden szal tego typu oswietlenie. Dioda jak dioda. Bliki jak bliki. Nie chcesz przeplacac to zakup lampki do oswietlenia podjazdu na ebay dokladnie na tych samych ledach co te "akwariowe" 18 funtow za 50w. Daje niekiepsko :)


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie tez jakos nie moge zrozumiec ogolnego podniecenia kilku osob :) te czajnis diody duzej mocy dostepne sa od kilkunastu miesiecy i szczerze mowiac jak dla mnie to zaden szal tego typu oswietlenie. Dioda jak dioda. Bliki jak bliki. Nie chcesz przeplacac to zakup lampki do oswietlenia podjazdu na ebay dokladnie na tych samych ledach co te "akwariowe" 18 funtow za 50w. Daje niekiepsko :)

te samochodowe jak i ta którą podaje tomasz to są diody o temperaturze do 6500K a nam potrzeba powyżej 12000K - jeśli pokażecie mi o temperaturze barwowej 10000 k / 15000 k / 20000 k - chętnie ją zakupię, z tym ze jakoś tak się składa że ich nie ma...i nie robią takich do innych celów niż akwarystyka...

mi się osobiście refleksy podobają na maxa, na T5 oraz na rozproszonych LED - nie jesteśmy w stanie takiego efektu osiągnąć, myślicie że ktoś nie wpadł wcześniej na to że można sprzedawać takie lampy taniej? Może i wpadł - ale jakoś ich nie sprzedaje...


---------------------------------------

Powoli ale do przodu: Mój projekt

130x70x65+sump 100x50x40; Schuran 120, oświetlenie 3xKessila150w 10000k,obieg NewJet4500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście mylisz się. Po pierwsze: żadna szanująca firma ledowa nie ma w ofercie ledów powyżej 8500K. Te chińskie które podają jako 14 czy nawet 20K nigdy nie przekraczają 7K. Wiem co piszę gdyż zlecałem pomiar.

Bliki jako takie powstają przy dużym skupieniu diód i ograniczeniu kąta świecenia. Tam kąt jest ograniczony a papier zwłaszcza amerykański przyjmie wszystko, więc dajmy spokój z wierzeniem w bzdury. Obecnie najlepsze produkowane i nadające się do akwarystyki diody to XM-L Cree, 10W które zresztą Przemek stosuje chyba w Pandorach. Jeśli chcesz super bliki - najlepiej zastosować moduły 3-diodowe XM-L usytuowane blisko siebie (diody). Jeśli będą za małe dla Ciebie - dołożyć soczewki.

Wybacz ale jak amerykańskiego wciskania kitu nie kupuję, szkoda że natomiast inni bez mrugnięcia okiem....


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tomasz, no właśnie różnica między nami a USA jest taka, że jak ktoś podaje jakąś wartość (dane) - to naraża się na kolosalne koszty jeśli chodzi o odszkodowanie i podane tam wartości są 10x bardziej wiarygodne niż te podawane u nas. w naszym kraju nikt nie bierze odpowiedzialności za nic, w każdej praktycznie dziedzinie biznesu. Mając takie podejście do dyskusji o faktach, zawsze będziesz stał na swoim stanowisku. Ja jednak wolę opierać się na danych podawanych przez producentów w USA.


---------------------------------------

Powoli ale do przodu: Mój projekt

130x70x65+sump 100x50x40; Schuran 120, oświetlenie 3xKessila150w 10000k,obieg NewJet4500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, opieraj się na czym chcesz. Dobrze, to jak się tą ameryką chcesz przepychać to znowu porównanie do Cree - wiem już nudny jestem. Moduł 50w zastosowany w lampie - 80 lm/w, diody Cree 140 lm/w. Czyli moduł 50w hamerykancki daje tyle światła co moduł Cree 3-ledowy za 150 zł. Wybacz, ale jak dla mnie to rozmawiamy dwoma językami. Skoro jednak ta obudowa jest dla Ciebie warta kilkaset dolców to Twoja sprawa, w to nie wnikam - kto bagatemu zabroni?

Poza tym nie opierasz się na żadnych danych producenta. Proszę znaleźć pdf z danymi technicznymi producenta ledów to podyskutujemy. Natomiast teraz przedstawiasz marketingowy bełkot i bierzesz go za dane techniczne. Odkąd to Canon produkuje ledy?


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Prawda leży gdzieś po środku. Postaram się wypowiedzieć jako akwarysta z lekkim stażem - a nie jako pracownik PS.

Sama idea jest moim zdaniem bardzo fajna - tak mocny blik faktycznie jest nieosiągalny w panelach rozproszonych.

Pomysł na układy produkowane w technologii "high density chip" - nie jest nowy. I od kiedy pojawiły się pierwsze tego typu moduły na rynku(2006 rok) - ale z przeznaczeniem do innych branż - wyszły na jaw pewne ograniczenia technologiczne takiego rozwiązania.

Kilka które przetaczają się - czy to przez RC czy Sarreefkeeping - to:

1) w związku z technologią budowy - niemożliwe jest oddzielenie układów (kolorów LED) - są one "zatopione" w jednym czipie - w związku z tym - sterowanie natężeniem światła poszczególnych kanałów jest niemożliwe - albo "trafimy" w barwę która nam się najbardziej podoba - albo nie(i tego niestety nie zmienimy)

2) soczewki skupiające - dają efekt "latarki" - aby tego uniknąć - należy wysoko powiesić lampki - co niestety wiąże się z:

a) oślepianiem osób patrzących na akwarium - siedzących na kanapie

B) osłabieniem strumienia docierającego do akwarium - co w zasadzie powoduje że ta 30W lampa znowu wydaje się być "za słaba". Pamiętaj - to tylko 30W.

c) parametry techniczne. I tu jest moim zdaniem pies pogrzebany. Cały układ grzeje się "jak cholera" - temperatura lampki nie rzadko osiąga 70 stopni(radiatora) - i biorąc pod uwagę skuteczność przewodzenia ciepła dla tych układów(złącze p-n/ podłoże, podłoże/radiator) sprawa że skuteczność strumienia spada DRASTYCZNIE. Pamiętajmy - że zazwyczaj producenci podają skuteczność świetlną diod dla określonych parametrów pracy. Do nie dawna Cree "mierzyło" swoje diody w temp. zał. 25st.C - co jak wiemy - dla złącza p-n jest niemożliwe do utrzymania(w normalnych warunkach).

Od niedawna - w szczególności od wprowadzenia modułów serii XT - ich parametry określane są w temp. 85 stopni.

Resumując - obawiam się że gdyby poznać skuteczność lampki o tak zagęszczonej architekturze i tak stosunkowo słabym strumieniu - może okazać się że uzyskujemy wyniki rzędu 55-60lm/W(bo nie wiem jakie parametry mają te diody w warunkach IDEALNYCH - 25 st. C) - ale zakładam że nie przekraczają 90-95lm/W.

Dodatkowo - zdarzyło się już kilkukrotnie - że w tak zagęszczonych układach przepalają się pojedyncze diody (na zwarcie zazwyczaj) - więc od razu tego nie zauważymy - ale jak padnie ich 30-40% - to będzie to widoczne gołym okiem.

Gdzieś na RD były zdjęcia użytkownika - który robił zdjęcia pracującej lampy aparatem na maksymalnej przysłonie i najkrótszym czasie - dopiero wtedy zobaczył ile ma układów przepalonych(gdyż zauważył "okiem" zmianę temp. barwowej lampy).

Patrząc normalnie - nie zobaczysz nic - spróbuj spojrzeć w latarkę LED i dojrzeć strukturę diody ;-)

Nie wiem jaka jest gwarancja na te lampy - ale podejrzewam że rok.

Nie wiem też jak jest z regulacją mocy - jak miałem je w ręku, to jeszcze nie miały(dla całej lampy).

Ogólnie - fajny produkt nad małe akwarium - ale nie wyobrażam sobie zawieszania 4-5 lampek pod sufitem (30-40cm nad akwarium) - i obserwować takie akwarium siedząc na kanapie.

To takie moje prywatne przemyślenia jeśli chodzi o praktyczny aspekt - pomysł bardzo dobry - jednak zarówno chłodzenie jak i użyte diody - tu brakuje kropki nad i.

Daj znać jak zamówisz - sam jestem ciekaw - kiedyś myśleliśmy o podobnym rozwiązaniu(bardzo prosta konstrukcja - tanie koszty wykonania) - jednak ograniczenia(brak kontroli kanałów) - oraz par. techniczne diod - spowodowały ze temat ten zarzuciliśmy.

pozdrawiam

Przemek


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przemek co do lm, producent podaje właśnie 80lm/w w module 50w dla warunków "idealnych" i 70lm dla modułów 200w. I oczywiście jak piszesz najwęższym gardłem jest chłodzenie.

W/w Edistary weszły do masowej produkcji w 2009r.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomku,

faktycznie - na dzień dzisiejszy wydaje się że XM-L to diody o najlepszej charakterystyce - skuteczność strumienia świetlnego oraz moc - w stosunku do ceny.

Diody te stosujemy od maja zeszłego roku(byliśmy bodajrze pierwszym producentem na świecie) który wprowadził te diody do paneli XM - i od tego czasu siedzą w Metisach XM, Pandorach XM, BP XM - a także w ostatnich panelach Hyperion R2.

Bedą także w Tritonach - to BP 10 kanałowy - premiera zbiegnie się z Interzoo.

Co do lampek - rozumiem co chcesz napisać - i prywatnie zgadzam się z Tobą - ale sam też czasem tak mam - że jak się nie przekonam - to nie uwierzę ;-)

Tak czy siak - kibicuję Czubajsowi - mam nadzieję że wnioskami się podzieli jak tylko zakupi lampki.

@Czubajs

Z praktyki dodam - pamiętaj o właściwych oznaczeniach na lampach (i dokumentacji dla UC - gdyż mogą je zatrzymać jeśli nie spełnią norm) - oraz tym ze na pewno dojdzie Ci VAT i cło.

pozdrawiam

Przemek

Przemek co do lm, producent podaje właśnie 80lm/w w module 50w dla warunków "idealnych" i 70lm dla modułów 200w. I oczywiście jak piszesz najwęższym gardłem jest chłodzenie.

:)

No to widzisz - pomyliłem się na korzyść tej lampy.

Podejrzewam więc - ze w temperaturze 100-110 stopni(dla złącza) realna wydajność wyniesie ok. 50lm/W.

Czyli mniej niż z HQI/T5.


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przemek, edytuj posty bo Luft zobaczy i Ci bana walnie... :harhar:

czuwam z lapkiem nawet podczas urlopu. Czekam az slonce bardziej sie obudzi. Wtedy dam Wam spokoj na pare godzin :p


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czuwam z lapkiem nawet podczas urlopu. Czekam az slonce bardziej sie obudzi. Wtedy dam Wam spokoj na pare godzin :p

:)

Niestety za rzadko tu ostatnio zaglądam - nawet ostatnio musiałem skorzystać z przypomnienia hasła :)

@luft

Obiecuję poprawę... :)

pozdr

Przemek

no właśnie tak podają - w Kessil od 1 do 2 stóp powierzchni akwarium - zresztą na filmach na youtube widać ile wieszają tych lamp nad baniakami - u mnie 3 sztuki Kessil ogarną baniak 550 litrów...wychodzi naprawdę ekonomicznie - zakup 3 sztuk za 750 $ i potem ok 120 W oddaje się do elektrowni...

Policz wszystko na spokojnie - jak tak wstępnie patrzę - to za trzy Kessile(jeśli faktycznie trzy wystarczą) - zapłacisz z cłem i vatem - ok. 1000USD bez kosztów transportu.

Finalnie - pewnie zamkniesz się w ok. 3500zł - przy trzech sztukach.

Przy czterech - ok. 4500-4600zł.

W tym zakresie cenowym masz sporo różnych lamp do wyboru - czy to Ecotech, czy Vertex czy też inne - nawet "chińczyki" jeśli nie zależy Ci na sterowaniu.

@update

39 sekunda - nad połową 240 gal. akwarium(czyli powiedzmy nad 120 gal) - czyli ok. 400 litrów wiszą cztery kessile.

tu 5 sztuk - nad zbiornikiem 150cm długim.

To Ci powinno dać to myślenia ;-)

Nie patrz tylko na powierzchnię pokrycia światłem - ale także mocą światła - ona musi być adekwatna do wymagań koralowców.

pozdrawiam

Przemek


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przemku, przepraszam za minus chciałem zamknąć okno :crybaby:


4710d00f94c099763084e78a6b3f3112u365a339.png?upd=20150324102053

Akwarium:60x60x50 panel, odpieniacz DIY na pompie Tunze 9410.04, obieg Tunze 1073.020, cyrkulacja Tunze 6015+6025, swiatło chińczyk 120W+2x24W T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dorzuce swoje 3 grosze i mysle ze tak jak kazdy inny laik spojrze na to ze strony gwarantowanych godzin pracy.

zapraszam na link aukcji tego produktu i w opisie odsylam do pytania drugiego z tej oferty.

Jesli tak jest co tam napisano to dziekuje ale na 600L akwa musialbym w takim razie co roku wydawac 1500 funtow.

Pozdrawiam

http://www.ebay.co.uk/itm/NEW-Kessil-Aquarium-Light-SKY-BLUE-LED-Bulb-Light-A150W-LED-Aquarium-Lighting-/120848232135?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item1c231daec7#ht_3645wt_1037


122x61x61 + sump cyrkulacja 2x6045 tunze H&S 150

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.