Skocz do zawartości
Kyzak

Denitryfikacja w sumpie/panelu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Przy okazji podmiany postanowiłem posprzątać trochę w panelu. Mam tam ceramikę Happet Ceramo

Siedzi tam może 3 tygodnie dodatkowo trochę porwanej waty bawełnianej. Od miesiąca stosuję bakterie biogro, niestety już mi się skończyły( miałem 3x10ml odlane z 3x100). Czyli dawki ok 2ml tydzień, raz poszło 3 raz 2,5 itd.

Od miesiąca leję wódkę, którą zamieniłem 2 tyg temu na VSV, w ilości ok 1ml/dzień. Wody ok. 60 litrów (54+13 netto)

I WŁAŚNIE DZISIAJ sobie sprzątam w tym panelu, wyciągnąłem worek, który stał cały czas pionowo w prawie zerowym prądzie wody i czuję smród jaj. Przyglądam się bliżej i niektóre "wałki" ceramiki mają ciemne plamy. W aktynice kolor niebieskiego atramentu, w żarowym czarny lekko zielonkawy. "Pomalowanych" wałków jest niewiele, lecz większość miała styk z bawełną. Zdjęcie mam.

I teraz pytanie - czy jest to korzystne dla baniaka, czy właśnie w taki sposób baniaki się wysadzają. Powiem że jestem zadowolony z ostatniego miesiąca życia baniaka. Myślę że te bakterie faktycznie wyczyściły mi piasek, bo miałem pozlepiane brązowe gluty na powierzchni, teraz jest biały, z derystusem lecz sypki. Trochę skała się zazieleniła, lecz światło i odpieniacz mam nienajlepsze i zwiększyłem karmienie.

Czytałem o DSB tam pewnie przy dnie takie procesy zachodzą, lecz tam są zwierzaki itd. Co ciekawe wypłukałem cały worek myślałem że będzie pełno latającego syfu a tu guzik. Chyba cały syf we wiaderku ściągnąłem z dna.

Co sądzicie o tym smrodzie, zczerniałych wałkach, itd.

Pozdrawiam.


Obecnie suchy dok...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję :) Właśnie odkryłeś siarkowodór (H2S). Jest on "raczej" mocno niekorzystny dla baniaka. Powstaje w wyniku beztlenowych procesów gnilnych. Przybrudzona ceramika, to po prostu brud i kolonie bakterii (śluz). Nie wiem też czy Twoja ceramika nie oddaje czegoś do wody, doświadczeni Userzy odradzają ceramikę nie przeznaczona do morszczyzny. Jak stosujesz takie złoża, postaraj sie o b. dokładną filtrację mechaniczną, często czyszczoną.

Co do bakterii, dodaj nitro out II lub specjal blend (to samo, tylko śmierdzi siarkowodorem). W każdym razie, spora ilosc tych bakterii przyspieszy znacznie start po myciu.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak jak napisal dale, na skutek procesow beztlenowych nastapila redukcja siarki zawartej w bialkach i siarczanach. Bardzo prawdopodobne jest ze nastapila rowniesz redukcja azotanow do N2. Siarkowodor rozpuszczony w wodzie tworzy kwas siarkowodorowy ktory jest toksyczny. Wszystkie wynalazki typu siporax lub inne ceramiki nalezy trzymac w odpowiednim pradzie wody. Wazne tez zeby worek byl 'przewiewny"

Pozdro


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ja się wcale nie dziwię.....jeśli lejesz wódkę na na swój worek, który trzymasz w sumpie bez przepływu wody przez tyle czasu, to smród jaj będzie nie do zniesienia. Ale generalnie jeśli na dodatek jesteś zadowolony z baniaka to gratuluję.

Przepraszam, ale nie mogłem się powstrzymać :D


049f14efc7c0fe68med.jpg

130x70x65; Aquasunlight 2x250W+ 4x54W, Reef Octopus RO-PS-5000INT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem że siarkowodór powstaje, a w DSB czyli gadżecie wszystkich TOTMów nie powstaje? Ja wiem że robaki, rozgwiazdy kopią ale raczej nie do dna.

Włożę w inne miejsce o większym przepływie wody. To nie jest worek - reklamówka, tylko siateczka filtracyjna z zameczkiem :)

@Echinodorus - jeszcze do fermy mi dużo brakuje :)

Jestem zadowolony i już :)

Po prostu przeczuwam że mam skałę do bani, lekka nie była i jeszcze podejrzane druty z niej wystają. Stąd zwiększenie pola filtracji.

Włożyłem ponownie worek tylko w inną komorę.


Obecnie suchy dok...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmień skałę - przynajmniej część. To się opłaci. Widzisz, z DSB to to tak trochę jak z idealna kobietą, wielu o niej mówi, ale bardzo niewielu jest z nią bliżej.

Typowe DSB to pełny i zamknięty w cyklu zestaw. Oparty zarówno na piasku, jak i na życiu. Nie opiera się na wsypaniu przypadkowej ilości piasku i wrzuceniu kilku ślimaków czy wieloszczetów :)

Tutaj są przykłady - jak to działa.

http://www.ronshimek..._sand_beds.html

http://www.reefsmaga...ion-system.html

Tutaj porównanie z podobna metodą, gdzie nie ma części beztlenowej.

http://www.absoluter...showtopic=15454

Poza tym, siarkowodór, w prawidłowym cyklu tez jest rozkładany...

Tu jest to opisane:

http://wsse.krakow.pl/strona/index.php?option=com_content&view=article&id=429:siarka-jej-dziaanie-na-czowieka&catid=86:rodowisko-domowe&Itemid=104

Edytowane przez dale (wyświetl historię edycji)

125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rzecz w tym ze w prawidlowym DSB siarkowodor sie nie wydostaje do wody poniewaz glebokosc zloza (ok 8-12cm) w zasadzie zatrzymuje swobodny przeplyw. Pogadaj z Prezesem - on jest forumowym specjalista od DSB i jego odmian.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Z tego powodu DSB nie może być zbyt "grube".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim w zamian plusy :thumbup:

Coś chyba było na rzeczy bo błazny od dwóch dni były niemrawe, teraz się ożywiły.


Obecnie suchy dok...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Klasyka :baby: i brawa dla kolegi Kyzak za opisanie obserwacji ...i pod katem powstwania sirkowodoru jak i jak przegiac plale w stosowniu wodki.

Powstawanie sirkowodoru mozna bez problemu zaobserwowac w DSB usypanego ze zbyt grubeko piachu, gdzie wielkosc ziaren 1mm przekracza 10-15% calej objetosci substratu do ktory wykorzystano do usypania.

Oczywiscie ze przy mniejszej gradacji rowniez ma on sznse powstac, ale sa to ilosci marginalne ktore dyfundujac moga zostac utlenine lub przerobione przez bakterie siarkowe do czystej siarki.

Formowanie siarkowodoru dochodzi w sytuacji kiedy zbyt duzo zwiazkow organicznych przesiaka nam do piasku gdzie im glebiem tym mniej tlenu. Przenikajaca organika poddana zostaje rozkladowi przez bakterie ktore potrzebuja go w procesie rozkladu. Do tej pory jest fajnie bo przy rozkladzie gdzie nastepuje redukcja zwiazkow organicznych nastepuje powolne stwarzanie warnukow beztlenowych. W tych do dalszego rozkladu organiki zaczynaja byc wykorzystywane azotany. Nastepuje nasza upragnia denitryfikacja.

I tu dochodzimy do kluczowego momentu kiedy skonczyl sie tlen normalnie obecny w kolumnie wody jak i w gornych warstwach piasku jak i tlen z zotanow zostal juz wykorzystany. Jezli do tego momntu ulegla rozkladowi cala organika to mamy SUKCES. I zazwyczaj majac na uwadze kilka aspektow latwo to osiagnac. Jezli nie, dalszy proces rozkladu organiki przejmuja kolejene bakterie, o jeszcze innych umiejetnosciach i zaczynaja pracowac wykorzytujac atom tlenu z siarczanow ktore sa wszechobecne w wodzie morskiej. Tak powstaje siarkowodor.

Aspekty o ktrore mialem na mysli powyzej to cyrkulacja i dyfuzja, ale przedewszyskim zwierzetata ktore kopiac i zywiac sie bakteriami (redukcja) dostarczaj tlenu czy to formie jaka wystepuje w kloumnie wody, czy w formie azotanow. I tu znowu warunek. zeby kopaly musza miec odpowiednio drobny piasek. Tak powstaje kolo ktorego uformowanie zalezy od nas. Usypanie DSB ze zlej gradacji lub materialu wczesnij czy pozniej musi skoczyc sie porazka.

To co zaszlo na ceramice jest bardzo proste do opisania. Organika jaka na niej osiadla zostala przykryta plaszczem bakteryjnym bakterii probiotycznych. Gdyby byla jakakolwiek cykulacja, sam plaszcz zostalby na bierzaco odrywany lub jak w przypadku DSB zjedzony co jednoczesnie zapewnilo by doplyw tlenu lub przynajmniej azotanow.

Te niestyy zostaly wbudowane w tkanke bakterii brobitycznych. Tu przegicie z wodka i slabej cyrkulacji pokazalo swoje oblicze i niech to bedzie przestroga ktorzy leja wodke bez opamietania.

Wyobrazcie sobie 2-3 cm piasku ktore lezy na dnie w slabej cykulacji. Plaszcz nie zostaje oderwany czy zjedzony i uwieziona na dnie organiaka zaczyna robic swoje. To samo tyczy sie sklay jak i jej porow. Ide o zklad ze na metodzie z wodka skala w srodku czarnieje znacznie szybciej niz bez tej metody.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To co zaszlo na ceramice jest bardzo proste do opisania. Organika jaka na niej osiadla zostala przykryta plaszczem bakteryjnym bakterii probiotycznych. Gdyby byla jakakolwiek cykulacja, sam plaszcz zostalby na bierzaco odrywany lub jak w przypadku DSB zjedzony co jednoczesnie zapewnilo by doplyw tlenu lub przynajmniej azotanow.

Te niestyy zostaly wbudowane w tkanke bakterii brobitycznych. Tu przegicie z wodka i slabej cyrkulacji pokazalo swoje oblicze i niech to bedzie przestroga ktorzy leja wodke bez opamietania.

Dzięki za wykład i docenienie mojego wkładu w rozwój badań nad bakteriami w kontekście oceanów :) Niestety w tym roku bez Nobla :(

Wracając do tematu:

Jak pisałem wcześniej tak zaobserwowałem także wczoraj. Wyjęta ceramika jest czysta, nie ma co z niej płukać. Wczoraj także czułem siarkowodór i stwierdziłem że to od bawełny. Zlepia się w kłębki i się robi H2S. Wyrzuciłem ją i zobaczymy za tydzień. Sama ceramika nie śmierdziała.

Inną rzecz jaką zaobserwowałem kilka miesięcy temu jest taka:

Płukałem piach w butelce 5L, w stylu - nalałem wodę, pomieszałem wylałem syf itd. Po płukaniu piach do akwa, w butli zostało jeszcze brudu. Przy innej podmianie zlałem cały muł z panelu, później klarowną solankę znad mułu w butelce odlałem(zostały może 2 l) i stało 5 miesięcy. Nic się nie stało, nie śmierdziało, kolor beżowy. Czyli jakoś ten tlen się przebijał przez wlot odkręconej butli, warstwę wody i wszystko żyło.

W tamtym okresie zabrałem takżę butelkę 0,5 po wódce - wypłukaną napełniłem do połowy także mułem i zakręciłem. Stała ok. 5 dni. Muł powoli robił się fioletowy aż do czarnego po którymś tygodniu. Po otwarciu - jajeczka.

Zobaczymy co będzie dalej. Coś u mnie w akwarium nie gra i kombinuję cały czas.


Obecnie suchy dok...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Myślę, że to co ci się wydaje być zapachem siakowodoru wcale nie koniecznie musi być siarkowodorem. Siarkowodór smierdzi tak że aż zawartość mięśnia piwnego wychodzi na światło dzienne. Podobnie smierdzi czasem np zwykła gąbka z akwarium morskiego ale tylko podobnie bo jednak jest to trochę inny zapach.

R.Shrimek:

"Hydrogen sulfide is an amazingly toxic gas, but that toxicity is exceeded by its pungent rotten-egg odor. The gas will have an exceptionally strong odor, and will seem overwhelming at levels well BELOW toxic amounts. If you can smell this stuff without it literally taking your breath away, it won't be at a harmful concentration. There is no real evidence to indicate that it may reach toxic levels in a deep sand bed."

http://www.ronshimek..._sand_beds.html

Ja zauważyłem pewnego rodzaju cykle w swoim DSB. Najpierw piasek czarnieje, potem zaczernienie znika i tak było klika razy w ciągu roku. Ogólnie nie widzę u siebie stabilności. Cały czas zmieniają się rodzaje zwierząt. Najpierw była plaga kiełży, potem pojawiły się glony w formie nalotu a za nimi równonogi[isopods] jedzące te glony, potem do równonogów dołączyły widłonogi i tak było aż wyjadły cały glonowy nalot. Teraz jest pełno lasonogów.

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po tygodniu bez waty nic nie śmierdzi, co więcej granatowo-czarny nalot znikł z ceramiki, a nie szło tego niczym zadrapać :)

Edytowane przez Kyzak (wyświetl historię edycji)

Obecnie suchy dok...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.