Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

kolejnosc ok ... drobnice możesz odrazu cała pokolce chwile później moga byc oba na raz ...

wiadomo ze im wiecej miejsca tym wiekszy komfort dla ryby i mniejszy stres. Mi kiedys np padł żółtek kiedy przełożyłem go podczas ospy na kwarantanne do 112 litrow poprostu dostał szału i walił w szyby ... tak wiec jestem zdania ze przestrzeń i jeszcze raz przestrzeń albo poprostu małe rybki do malego zbiornika ... odmian czy kolorów do wyboru duzo a male też cieszy oko.


900 l (180x85x60) + 250 l sump, cyrkulacja Jebao WP-60 + Jebao RW-15 + 2 x Tunze 6105 + Tunze 6215, RedSkim 250, obieg Laguna 7600, 60 kg LR,8x80W T5+LED, Aquacare Calcium Reactor 3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamiast Paracanthurus hepatus który rośnie do ogromnych rozmiarów z pokolców możesz wybrać coś z rodzaju Ctenochaetus (generalnie najmniejsze dostępne pokolce) - kolory nie te co hepatus ale też ciekawe ryby.

Niektóre pokolce lubią gonić i napastować rybki o podobnych upodobaniach kulinarnych. U mnie pokolec goni ostro Salariasa ale i zwykłą babke kopiącą. W małym akwarium problem może być bardziej odczuwalny. U mnie nie pomogło, że i salarias i babka byly wpuszczone wcześniej. Są gonione i rozstawiane po kątach.

Labroides dimidiatus - żywotność tej rybki ponoć jest w akwariach niespecialnie długa, ja zdecydowałem się na 3 krewetki czyszczące , robią swoją robote w sumie. Są też babki czyszczące Elacatinus np randalli, podobno lepsza przeżywalność

Signigobius biocellatus - śliczna babka ale z tego co o niej wyczytałem (bo też ją chciałem) to trudna w utrzymaniu w akwariach na dłuższą mete. Coś jak wargatek sanitarnik - wielu twierdzi ,że nie powinny być importowane z oceanów do akwariów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sama zastanawiam się nad obsadą i wymyśliłam coś takiego:

Zebrasoma flavescens- piękna i taka sztandarowa w akwariach, dlatego chcąc być trochę na przekór biorę pod uwagę Pensetnika Czarnogłowego ( jak dla mnie to połączenie żółtka z Chelmon'em rostratus'em o którym myślisz). Co Ty na to?- takie 2 w 1 :D ???

jestem ciekawa czy to dobre rozwiązanie, ale nie dowiem się pewnie dopóki go nie nabędę :)


JEST: 200x80x60 (w obiegu ok 1200L); faluje: Tunze 2x 6095 & 2x 6055; odpienia: DIY na 2x Tunze 9420.040; obieg: Jebao AC8000; świeci: PS Pandora Hyperion S2; LR ok 70kg; obsada: LPS + SPS + miękkie

BYŁO 2013 - 2015 120x50x50 ;

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak coraz bardzie się waham. Czytałem że pokolce powinny być przynajmniej 2 bo zjadają własne kupy uzupełniając florę bakteryjną. Coraz bardzie idę w kierunku dodatkowego ślizga bo wygląda na pocieszne zwierzątko. Tylko czy 2 ślizgi w 225 litrach to dobry pomysł?

pozdr w niedzielę

Lechu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ślizg z Salariasem pewnie bedą się kotłować.

Może jakąś Centropyge, wybór spory, rozmiar idealny też

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pędzisz do przodu jak szalony. Jeszcze trochę to ja się do ciebie po szczepki zgłoszę :)


66409a6dbe3ce517c414d1e11d4f41d7u646a577.png

MG 7927 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gramma loreto prawdopodobnie zabije Nemateleostris. Nemateleostris to płochliwe ryby, acz bardzo łatwe do wykarmienia (o ile inne ryby jej dadzą wyjść z nory).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piękny opis Lechu! - Jeden z nielicznych, który czyta się naprawdę z przyjemnością!

Bardzo dziękuję za podzielenie się na forum swoim projektem. Ponieważ za kilka dni zalewam swoją pierwszą solniczkę, informacje, które zamieściłeś, mocno inspirują - już mam w głowie kilka nowych rozwiązań, bazujących na Twoich, tylko zmodyfikowanych do moich potrzeb i troszkę odmiennej sytuacji sprzętowej :)

Szkoda, że tak późno "wpadłem" na Twój opis - a ponieważ wyjeżdżam do siebie (Norwegii) już/zaraz - może następnym razem, w trakcie wizyty we Wrocku, uda mi się "wprosić" na krótkie "seat and watch" ;)

Powodzenia! :thumbup:

PS. Chłopakom od Trzmielików obiecałem fotki, więc mój opis projektu też pojawi się na forum, ale w bliżej nieokreślonej jeszcze przyszłości. :blushing:

Edytowane przez T.o.m.a.s. (wyświetl historię edycji)

462 L (120*70*55h) + sump 160 L (100*40*40), 50kg LR + 18kg LS

Sump z DSB/Refugium na piachu morskim

Obieg na Tunze, cyrkulacja Tunze 6025 i 6045, Skimer Deltec SC 1455

Baling w budowie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć Wszystkim,

dodałem sekcję:

- kwarantanna

- zaplecze

- filtracja i suplementacja

- zasilanie awaryjne

w razie pytań zapraszam

pozdrawiam

Lechu

Edytowane przez RedDemon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pochwale wam się bo morda mi się cieszy od kilku godzin.

Moje nemonki po miesięcznej kwarantannie już po tygodniu postanowiły zasiedlić Quadri. Samiczka jeszcze odgania samce bo pewnie chce mieć m4 dla siebie :D

DSC04615

Poza tym uaktualniłem obsadę ze zdjęciami.

pozdr

Lechu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem pod gigantycznym wrażeniem jak prowadzisz swój temat, naprawdę powinni Ci za to przyznać medal, ogromne brawa. :)

Edytowane przez Artur85 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję. Cieszę się, że ktoś to jednak czyta bo ostatnio miałem wątpliwości czy to w ogóle jest przydatne.

Szkoda, że tam mało czasu by to jeszcze uporządkować.

Jeszcze niedługo dodam sekcje z pomiarami zamiast tych wykresów oraz moim sposobem dostosowania dozowania Balling Light

pozdr

Lechu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

świetne zdjęcia wychodzą Tobie o akwarium nie wspomne-gratka


Gdy wszyscy wiedzą że czegoś nie da się zrobić pojawia się ten jeden, który nie wie że się nie da i on właśnie to coś robi. Einstein

Moje 42l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć Lechu

spodobał mi się Twój pomysł z zasilaniem awaryjnym.

Piszesz: "Jeżeli chodzi o podłączony sprzęt to mam na zasilaniu awaryjnym: całą listę profiluxa z: cyrkulacją, pompą obiegową, odpieniaczem, pompą filtrów przepływowych/UV i peletek, grzałką, chłodzeniem (wiatraki), pompy dozujące, dolewka i oczywiście komputer profilux. Nie mam podłączonych najbardziej prądożernych a i nie kluczowych lampy UV i lampy Led/T5. W sumie jeżeli grzałka nie grzeje non stop to mam zasilanie na 12-15h (sprawdzone).

Jeżeli chcecie policzyć jakiego akumulatora potrzebujecie to trzeba policzyć wg wzoru:

12V * 100Ah = 1 200 VAh = 1 200 Wh

1 200 Wh / 80 W = 15h

Nie do końca sprawdza się wzór u mnie. Mam przetwornicę 500W z wyświetlaczem i akumulatorem żelowym (dobrej firmy)100Ah. Podłączyłem tylko pompę obiegową RD 6500, komputer i filtry przepływowe. Łączna wartość na wyjściu 200W. Zasilanie działało dokładnie 2,45 godziny. Chyba teoria nie odzwieciedla rzeczywistości choć i tak jestem zadowolony. Żaden w podobnej cenie UPS nie pociągnąłby nawet godziny!

pozdrawiam

Adam z Wrocławia

PS jak możesz puść mi swój numer na Private

Edytowane przez Adamoss1201 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe bo powinno być ok 6 godzin. Uwzględniają sprawność przetwornicy i ew. zużycie akumulatora to koło 4h. Coś musi jeszcze zmieniać wynik końcowy. Może masz skokowe zapotrzebowanie np pompa nie równo pracuje. Albo nie miałeś naładowanego aku na 100%.

Na priva puściłem numer.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jedyne co mi przychodzi do głowy to rzeczywiście akumulator choć był naładowany, renomowanej firmy to jednak ma już 3 lata...(chociaż dwa razy użyty)

zadzwonię po długim weekendzie to umówimy się może na jakieś spotkanko :smiling:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć wszystkim,

będę wprowadzał do obsady babkę koparkę.

Mam do wyboru:

sexguttata, peullaris lub longipinnis. Wszystkie valenciennea oczywiście.

Którą polecacie?

Mam trochę korali na dole i szukam takiej co by najmniej je zasypywała

Pozdrawiam

Lechu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam puellaris, bardzo kulturalna, sporadycznie mi sypie z paru cm a tak to przesiewa piasek leżąć na nim.

Jeśli liczysz jednak na solidne przetrzepanie piasku weż większą sztukę, ja kupiłem malutką i mimo swoich starań nie jest w stanie przerobić dużej ilości piachu,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć Wszystkim,

od jakiego czasu obserwuje ciekawe zjawisko w jamie skały obok wsadzonych grzybków i 2 rurówek miękkich. Najpierw był to jakby kokon doktorka (labroidesa) ale całkowicie przeźroczysty jak wylinka krewetki. Czekałem kilka dni i nie rozpuściło się.

Wydawało mi się że coś się poruszyło w tym kokonie u podstawy postanowiłem więc zapolować z latarką. Za pierwszym razem szybko się schowało ale jak już był ranek koło 4:00-5:00 po poświeceniu latarkom to "coś" się nie schowało i udało się zdjęcia zrobić.

Jak myślicie co to jest? Widzę, że przesuwał się to "coś" w tym kokonie raz będą prawie całe w skale i kokon pusty a raz w pełni wypełniony kokon.

Moje podejrzenia to może z rurówki wyszedł jeden wieloszczet i próbuje zrobić sobie nową samolub? Wszystkie rurówki dalej mają pióropusze także przynajmniej 1 jest w swoim starym domku.

Zdjęcia poniżej

IMAG0033

IMAG0032

IMAG0031

pozdrawiam

Lechu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Myślę że to jest schowana rurówka w swoim jeszcze nie oblepionym szkielecie.

Pozdrawiam Paweł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.