Skocz do zawartości
Gość erni

ślimak nagoskrzelny - naleśnik

Rekomendowane odpowiedzi

Gość erni

Dzisiaj zaglądnąłem do sumpa i ukazał mi się niecodzienny widok.Na odpieniaczu siedział nie wiadomo z kąt ślimak "naleśnik" brązowo przezroczysty.Jak poruszyłem odpieniaczem wpełznął pod podstawę .Teraz siedzi z tyłu odpieńka .Nie zdążyłem go ufocić.Mam nadzieję że jak wyjdzie zrobię fotki.Jest wielkości 5cm.Z tego co udało mi się znależć na necie to Atagema ornata. http://pl.reeflex.ne...gema_ornata.htm

Sądząc po wielkości to musiał się dostać do sumpa jako maluch i tam sobie rósł .

Wygląda podobnie jak na tym zdjęciu , też ma taki pasek;

Atagema_ornata_01.jpg

Miał ktoś może takie zwierzątko u siebie w baniaku? Nie ma zbyt wiele informacji o nim, czy toksyczny itd.

Edytowane przez erni (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Większość ślimaków nagoskrzelnych żywi się gąbkami (niektóre tylko jednym rodzajem), część hydroidami, ślimakami innych gatunków lub ich jajami, część np. zoantusami. Generalnie zwierzaki w większości nie do utrzymania w rafowym akwarium, nie przywiązuj się do niego specjalnie.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie musi to być koniecznie ślimak nagoskrzelny, może to być płaziniec, a te potrafią żyć w akwarium latami.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też w sumpie widziałem coś takiego. W nocy na szyby akwarium wpełzają też inne ślimaczki, budząc się w środku nocy fajna sprawa posiedzieć z latarką w łapie przy akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeżeli to koleżka jak na tym filmiku:

To proponuję bardzo uważać. Żywią się ślimakami i są bardzo agresywne. W krótkim czasie potrafią wyniszczyć całą populację ślimaków. Przysmakiem są turbo

A jak widać np na tym filmiku krabem też nie pogardzą:

https://www.youtube.com/watch?v=cOJqbqESoG0

Edytowane przez kubek_77 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość erni

Tak dokładnie to ten z tego filkiku

Tylko zastanawiam się jak sobie dał radę w baniaku skoro urósł dość sporo i jak dostał się przez grzebień a potem przez hydraulikę do sumpa. Skubaniec zasuwa dość szybko jak na ślimaka .Zastanawiam się co on tam je w komorze sumpa.

Będzie na razie na obserwacji bo nie wiem jeszcze co z nim zrobię.A jak z toksycznością jak się go dotknie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Toksyczne są niektóre nagoskrzelne, a flatwormy czasem udają takiego ślimaka, żeby odstraszyć potencjalnych drapieżników. Same toksyczne nie są.

Nie próbujcie robić dwóch sztuk dżdżownic z jednej, bo w najlepszym wypadku otrzymacie jedną okaleczoną, a zazwyczaj dwa martwe kawałki.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Toksyczne są niektóre nagoskrzelne, a flatwormy czasem udają takiego ślimaka, żeby odstraszyć potencjalnych drapieżników. Same toksyczne nie są.

Nie próbujcie robić dwóch sztuk dżdżownic z jednej, bo w najlepszym wypadku otrzymacie jedną okaleczoną, a zazwyczaj dwa martwe kawałki.

Kapuhy to tak żartobliwie było. Chodzi o to, że ten flatworm jest niezwykle żywotny i ma bardzo duże zdolności do regeneracji.

W analogii do pierścienic (dżdżownicy) chodziło o ich niesamowitą zdolność do regeneracji ponieważ metamer jako segment ciała takiego "robala" zawiera komplet narządów, oczywiście poza d... i przodem ;) hehehe

Czyli już dosłownie i bez przenośni to uważaj jak będziesz go chciał upolować i usunąć. Najlepiej żebyś to zrobił Erni, dbając o to by złapać go w całości a nie tylko jego kawałek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem to-to z filmiku ,zabija ślimaki i małże. Mi załatwiła tridacnie wielkości dużej pomarańczy,byłem świadkiem .


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość erni

Jak tak czytam co piszecie to ciary przelatują, jeszcze jak pomyśle że miałem to w baniaku i wkładałem nieraz łapy to już w ogóle :hope: masakra.

Fakt zniknęły mi wszystkie ślimaki Tectusy (2szt) i od groma dużych Stomatelli ale to już jakiś czas temu.Cały czas zastanawiam się jak skubaniec przelazł do sumpa , przez grzebień i w dodatku przez koszyk na spływie gdzie są podłużne otwory może z 2mm szerokości?

A może jak był mniejszy i tam sobie rósł ,tylko co jadł?

Chyba dostanie eksmisje .Może ktoś chętny na " obcego " :nuke: :nuke: ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do słoika w ocet i jako cudowne panaceum na porost włosów na allegro dawaj ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeżeli to koleżka jak na tym filmiku:

To proponuję bardzo uważać. Żywią się ślimakami i są bardzo agresywne. W krótkim czasie potrafią wyniszczyć całą populację ślimaków. Przysmakiem są turbo

A jak widać np na tym filmiku krabem też nie pogardzą:

https://www.youtube.com/watch?v=cOJqbqESoG0

Coś mnie podkusiło i zajrzałem latarka w akwa i znalazłem tego powtórka u mnie z 5x10 cm jak próbuje udusić nie małego elegansa, jakimś sluzem go pokrył, Stocha musiałem się na bawić z łamaniem, nie probujcie pensetą ani szczypcami bo on się bardzo łatwo rwie a wszystkie kawałki ładnie mi się później w kubeczku ruszały i jest ryzyko że bym miał kilka. Zapedzilem drania na małą skalke, szybkie rwanie Sinularii którą na niej rosła i skałka poszła do kosza wraz z fragmentem który mi uciekł. Potrafi wejść nawet w najmniejsze szczeliny.

Od 2-3 miesięcy widziałem że populacja ślimaków mimo dużej ilości maluchów się nie rozwija nawet trochę kurczy. Były tylko mikro i duże osobniki, brak średnich turbo.

O dziwo nie przybywało pustych muszelka. Ciekawe czy ne znajdę jakiegoś stosu, gdzieś pod skalą.

Na zdjeciu jest gdzieś połowa osobnika a nawet te małe fragmenty pełzały.

post-17831-0-20017200-1423180686_thumb.jpg

Edytowane przez Aleksander (wyświetl historię edycji)

731450e5ecb50e0ff9c2e1941b208841u392a365.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam i chelmona i mandaryna i ostatnio w nocy jak łapałem narybek to 3szt trochę większe od typowych wirkow mi do kubka wlazło


731450e5ecb50e0ff9c2e1941b208841u392a365.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie taki gagatek załatwił jeżowca (mespiia globulus) przez noc, jak na razie za ślimakami nie gania. Wiem gdzie jest schowany ale ze względu na to że pod skałą to nie ma jak go wyeksmitować. Może ktoś ma patent na płazińce, jak złapać itd. ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też bym się chętnie dowiedziała jak to złapać. Wczoraj zauważyłam jak toto łaziło pod moim kamieniem i tylko pół mi się udało chwycić.


78ab9bd8cd58d36d8098935dd266f474u777a1209.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeżeli to koleżka jak na tym filmiku:

To proponuję bardzo uważać. Żywią się ślimakami i są bardzo agresywne. W krótkim czasie potrafią wyniszczyć całą populację ślimaków. Przysmakiem są turbo

Właśnie wyciągnąłem takiego z panelu Reefmaxa,po ponad 3 latach działania akwarium!!! Fakt,ślimaki za długo nigdy u mnie nie żyły...Poczytałem i chyba będzie kibel,chociaż trochę szkoda,bo ciekawy zwierzak.


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Złapałam takiego osobnika kiedyś tylko dlatego, że wlazł na martwego kraba - zlikwidowałam osobnika a spory żył w akwarium i nie był widoczny wcale...

post-6667-0-10684000-1458130234_thumb.jpg

post-6667-0-79431600-1458130260_thumb.jpg

post-6667-0-67700300-1458130284_thumb.jpg

post-6667-0-84446500-1458130309_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziwny zwierz, i ładny i paskudny...A ktoś niedawno zastanawiał się na innym temacie, dlaczego znajduje puste muszle po turbo. Może ma tego samego gagatka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To płaziniec. U mnie zjadł niejednego ślimaka nim go złapałem.

http://pl.reeflex.net/tiere/1429_Pericelis_sp.htm


Akwarium 85x70x60, sump 80x70x35, około 450l w obiegu, Światło: 250W HQI (ReefLux 12KK) + 2x24W T5, Odpieniacz: Reef Octopus ro-ps-2000int, Cyrkulacja: Tunze 6025, Jebao WP25, Obieg: NJ 3000, Miękkich mało / LPS / SPS, 25kg LS i 7kg LR ==> więcej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to teraz już wiem dla czego ślimaki turbo żyły u mnie zawsze tylko kilka dni... kiedyś w nocy wypatrzyłem takiego gagatka ale bardzo szybko uciekł od światła latarki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie spacerował środkiem piasku, więc moment i wyleciał

ale nie stwierdziłem nigdy by mi brakowało ślimaków, za to w pewnym okresie leciały

jedna za drugą euphylie - możliwe, by to on był przyczyną?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.