Skocz do zawartości
luft

Odpieniacz / skimmer - problemy i ich eliminowanie

Rekomendowane odpowiedzi

Temat, mam nadzieje ewoluujący z Waszą pomocą do kompendium porad i przestróg dotyczących problemów ogólnych odpieniaczy. Wiadomo, ze są różne typy skimmerów, ale problem, gdy przeleje zawsze wspólny.

Śmiało piszcie jakie macie patenty zabezpieczające przed wylaniem, na co zwracacie uwagę etc.

Po wielkich upałach ostatnich dni, deszcz minionej nocy przyniósł znaczne ochłodzenie powietrza. Zmiana ta spowodowała (spadek temperatury powietrza minimum o 10 stopni C ), że odpieniacz minionej nocy oszalał i wywalił do systemu trzydniowy urobek.

I tutaj pytania - czy można było temu zapobiec technicznie? Czy tylko widząc zmianę temperatury nalezało "skręcić" wieczorem odpieniacz na sucho?

Liczę na Wasze ciekawe historie, rozwiązania, pytania i odpowiedzi.

Pozdrawiam

luft


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W przypadku takich zdarzeń polecam zrobić awaryjny odpływ z kubka np. w połowie wysokości kubka otwór, wkleić jakąś rurkę, nałożyć wężyk i albo do kanału albo do butelki 5l poza sumpem :yes


Pozdrawiam, Piotr

"Wykrzyknik, który sflaczał, staje się znakiem zapytania." S. J. Lec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gorzej jak cię nie będzie w domu i odpieniacz ciągle będzie przelewać,wtedy albo pompa obiegowa pójdzie na sucho lub w przypadku automatycznej dolewki będzie się zmniejszać zasolenie.To co wyleje się na podłogę jest najmniejszym złem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

raz tak uczyniłem (bo odpływ mam fabrycznie) i przelało i butelkę 5L i drugie tyle wylało się na parkiet, który na szczęście kontrolujące mieszkanie osoby wytarły po kilku godzinach. Także to nie jest idealne rozwiązanie, które dało by mi "spokojny sen".


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W starym akwa miałem czujnik od dolewki w kubku zamontowany jak kubek był pełny to komputer wyłączał odpieniacz

Pozdrawiam, Bartek z tapatalk


5752_5837.png

Moje akwa

Akwa: 180l Opti + sump 80l + 28kg żywa skała + 9kg żywy piach Cyrkulacja: 2x Jvp 101 Obieg: NJ 1700 Odpieniacz: DIY by Sebastek na pompie Tunze 9420.04 Oświetlenie: 8x24w T-5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

raz tak uczyniłem (bo odpływ mam fabrycznie) i przelało i butelkę 5L i drugie tyle wylało się na parkiet, który na szczęście kontrolujące mieszkanie osoby wytarły po kilku godzinach. Także to nie jest idealne rozwiązanie, które dało by mi "spokojny sen".

to znaczy że pojemnik na ściek musi być na miarę baniaka i odpieniacza, w Twoim przypadku tak ze 20L. Ja mam w reefmaxie beast 400P i butla 5L styknie chyba.


Pozdrawiam, Piotr

"Wykrzyknik, który sflaczał, staje się znakiem zapytania." S. J. Lec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wsadzić do kubka czy do pojemnika na ściek pływak, połączyć z klapką umieszczoną na korpusie odpieniacza, która po podniesieniu pływaka się otworzy i piana w środku siądzie :) Obniży się poziom wody w korpusie. Tunze ma jakiś patent overfoaming ale nie wiem jak to działa.


Obecnie suchy dok...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja będąc w domu wiem kiedy mi BK zaczyna przelewać bo ciśnienie powietrza jest tak duże,że 32-centymetrowy dekiel odpieniacza,który jest też ciężki zaczyna podskakiwać.

Jedynie co mam to opóźnienie załączenia po zaniku prądu kiedy jest wysoki poziom w sumpie od Aqua Trendu.To czasowe wyłączenie na 10 minut.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aktualnie jestem w trakcie wykonywania patentu takiego jak miał @Kaktus,

przykro jak syf z paru dni wraca z powrotem do baniaka


100x50x50(przód opti)+sump 72l,odpieniacz APF600,obieg nj2300,cyrkulacja jebao wp40+koralia3+koralia4,oświetlenie led cree 144w diy,auto dolewka diy,25kg LR,18kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na to jest jedna rada,urobek codziennie wylewać.Ja mam fajnie,po mam go podłączony do kanalizacji,ale nie robię tego codziennie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niestety nie zawsze jest taka możliwość i doszedłem do wniosku,że lepiej żeby pieniek nie chodził dzień niż ma przelać


100x50x50(przód opti)+sump 72l,odpieniacz APF600,obieg nj2300,cyrkulacja jebao wp40+koralia3+koralia4,oświetlenie led cree 144w diy,auto dolewka diy,25kg LR,18kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W razie wyjazdu to ja myślę,że dla pewności lepiej go skręcić na mocno sucho.Mało co może wtedy odpieni,ale zawsze coś i woda będzie napowietrzona.

Edytowane przez inmar (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aktualnie jestem w trakcie wykonywania patentu takiego jak miał @Kaktus,

przykro jak syf z paru dni wraca z powrotem do baniaka

A jakiż to patent ? ciekaw jestem.

Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@robi,żaden patent,chodzi o czujnik pływakowy zamontowany w pokrywie kubka i układ który wyłączy zasilanie gdy poziom w kubeczku przekroczy max poziom


100x50x50(przód opti)+sump 72l,odpieniacz APF600,obieg nj2300,cyrkulacja jebao wp40+koralia3+koralia4,oświetlenie led cree 144w diy,auto dolewka diy,25kg LR,18kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie w nowym projekcie -odpieniacz bedzie mial splyw grawitacyjny urobku bezposrednio do kanalizacji.

W momencie gdy zacznie sie mocniej przelewac -zadziala dolewka automatyczna RO , ktora to spowoduje obnizenie zasolenia wody -tu komputer z sonda zasolenia zareaguje -wylaczajac odpieniacz i zamykajac elektrozawor na dopuscie RO -tak to sobie zaplanowalem ....

pozdr

W.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak mi przyszło do głowy... dodatkowy zbiornik , np 10 litrów solanki w obiegu, ale poza sumpem. Czujnik na odpływie z odpieniacza, to co odpieniacz przeleje poza system uzupełniane z tegoż właśnie zbiornika, czyli nie ma spadku zasolenia i spadku poziomu wody w sumpie. Trzeba by to rozpracować elektromechanicznie.


Pozdrawiam, Piotr

"Wykrzyknik, który sflaczał, staje się znakiem zapytania." S. J. Lec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy odpieniaczach APF Delteca nie ma takich problemów. Są podłączone do spływu. Po małych ustawieniach zaworów nie mam już problemu

Polecam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Mam odpływ z kubka do kanalizacji.

Pompa odpieniacza jest podłączona do prostego układu elektronicznego (dzieło jackabereta) sterowanego czujnikiem od automatycznej dolewki.

Jak poziom wody w sumpie spadnie o 1 cm (czyli odpieniacz przelewa) rozłącza go automatycznie.

Przy sterowniku są jakieś dwa magiczne przyciski które resetują zagrożenie po naciśnięciu których odpieniacz startuje.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

BAU - a co z automatyczną dolewką uzupełniającą tenże poziom wody w sumpie - dolewki nie masz?


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam. Ale czujniki dolewki i przelania odpieniacza są na różnych poziomach. Poza tym jak odpieniacz zaczyna przelewać to dolewka nie nadąża dlatego spadek poziomu wody wyłącz odpieniacz. Ponownie można go uruchomić tylko ręcznie resetując zabezpieczenie przelania.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

opóźniacz włączenia odpieniacza nie będzie lepszy?

Kiedyś widziałem coś takiego na forum w kategorii Sprzedam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam. Ale czujniki dolewki i przelania odpieniacza są na różnych poziomach. Poza tym jak odpieniacz zaczyna przelewać to dolewka nie nadąża dlatego spadek poziomu wody wyłącz odpieniacz. Ponownie można go uruchomić tylko ręcznie resetując zabezpieczenie przelania.

A co będzie jak odpieniacz będzie przelewał minimalnie tzn. tyle ile podaje dolewka ? tego nie przewidziałeś ?

Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co będzie jak odpieniacz będzie przelewał minimalnie tzn. tyle ile podaje dolewka ? tego nie przewidziałeś ?

Akademicka dyskusja.

U mnie to działa od ponad roku i nie raz uratowało :mooning


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja to mam inne spojrzenie na jazdy z odpieniaczem. Co prawda bardzo radykalne ale dziala na kazdy jeden wymieniony tutaj problem.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Roman chetnie bym u siebie takie rozwiązanie zapodał, ale mam podobne spostrzeżenia co Robi... czyli widzę w tym jakieś rozwiązanie, ale nie idealne


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.