Skocz do zawartości
AMP

Zasiedlanie życiem 560L+100L + fotki, proszę o rady...

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wszystkich Morszczaków. Przenoszę się tu z działu pytań o sprzęt... http://nano-reef.pl/...i-ew-krytyke-;/. Sytuacja jest taka, że baniak zalałem 32 dni temu i powoli myślę o jakimś życiu. Parametry zdecydowanie z tendencją spadkową, Dzisiaj rano [NO3]~15 Salifert, [PO4]=0,08 Hania. Szybko spadają, przedwczoraj miałem [NO3]~20, [PO4]=0,19. Wczoraj ustawiłem pienidło na bardzo mokrą pianę i parametry poleciały w dół, ale przy okazji rano mgiełka, na szybach delikatny biały osad - bakterie? Generalnie nigdy jeszcze nie miałem takiego klaru, jakiego bym oczekiwał. Popełniłem niestety błąd, bo podczas dojrzewania miałem pienidło ustawione na zbyt suchą pianę...Gdyby było inaczej, to może i te gloniska by tak nie urosły? :coffee: . No nic, mleko się wylało i jest jak jest. Co do filtracji, to w sumpie śmiga deltec AP850, rowa phos, węgiel i od kilku dni purigen. Od początku dozuję bakterie wg. instrukcji Faunamarin bactoblend na zmianę z biodigest prodibio. Może już wystarczy tych bakterii, skoro się osadzają na szybach? Bakterii nie dokarmiam. Z grubsza chyba nakreśliłem sytuację. Teraz planuję sobie na piątek podmiankę ze 20% i myślę, żeby w niedzielę wpuścić jakąś ekipę, która zacznie rozprawiać się z gloniskami. Jaki skład ekipy doradzacie??? Jakiś krab, ślimaki, krewetki??? Słyszałem też, żeby dać od razu żółtka na glony, ale nie wiem, czy to dobry pomysł...? Pozdrawiam i proszę o podpowiedzi :respect: edit: zapomniałem o fotkach, oczywiście w trybie edycji się nie da, będą w następnym poście. Proszę moda o połączenie...

Edytowane przez AMP (wyświetl historię edycji)

Akwa 560l (155x60x60) + sump 100l wody (po wymiarach ze 180), Deltec AP850, reef circulator 10000 + Jebao WP40, NJ6000, 6-8x T5 80W, LR ~50kg, LS~31kg i coś tam jeszcze... pelletki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapomniane fotki:

Dzień32

Dzień32a

Dzień32b

Sump1

Sump2

edit: zapomniałem zapytać o brązowy nalot na piasku...to cyjano? Edytowane przez AMP (wyświetl historię edycji)

Akwa 560l (155x60x60) + sump 100l wody (po wymiarach ze 180), Deltec AP850, reef circulator 10000 + Jebao WP40, NJ6000, 6-8x T5 80W, LR ~50kg, LS~31kg i coś tam jeszcze... pelletki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmień tytuł żeby nie mylił i ciągnij jako nowy temat.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zostaw te podmiany w spokoju ! Jakie 20% , skąd to wziąłeś ? Po co wymieniać wodę i dodatkowo karmić glony skoro wody nic nie brudzi ? Wpuść jakieś ślimaki/ jeżowca/kraba i czekaj . Jak będzie już czas na pierwszą podmianę to zacznij od 5% . To na piasku to raczej okrzemki (zdjęcie trochę słabe).


Jest : 148l z panelem na miękko Powrót w nieznane

Było : 432l + 180l sump     Mój dziennik

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zostaw te podmiany w spokoju ! Jakie 20% , skąd to wziąłeś ? Po co wymieniać wodę i dodatkowo karmić glony skoro wody nic nie brudzi ? Wpuść jakieś ślimaki/ jeżowca/kraba i czekaj . Jak będzie już czas na pierwszą podmianę to zacznij od 5% . To na piasku to raczej okrzemki (zdjęcie trochę słabe).

W dwóch różnych sklepach i na forum też gdzieś czytałem, żeby po tym pierwszym dojrzewaniu, a przed wpuszczeniem ekipy czyszczącej zrobić podmianę... Później w miarę potrzeb. To nie jest tak, że glony karmią się m.in. NO3 i PO4? Po podmianie będą miały mniej papu...? Za zdjęcia przepraszam - komórkowe. Edytowane przez AMP (wyświetl historię edycji)

Akwa 560l (155x60x60) + sump 100l wody (po wymiarach ze 180), Deltec AP850, reef circulator 10000 + Jebao WP40, NJ6000, 6-8x T5 80W, LR ~50kg, LS~31kg i coś tam jeszcze... pelletki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że po podmianie wody dostarczysz pierwiastków śladowych dla glonów i jeszcze bardziej podrosną. Jeśli chcesz zrobić podmianę to proponuję max 10%,lecz to na chwilę obecną jest nie potrzebne. Ekipa czyszcząca w tej wodzie którą masz spokojnie będzie żyła, i pracowała jak należy.


Red sea max 250 ........

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, skoro tak radzicie, a parametry w sobotę rano będą "ładne", jak na moje warunki ;), to jadę po ekipę i nie będę robił podmiany. A co proponujecie, jako skład ekipy? Turbo? ile sztuk? krab? jaki? ile sztuk? itd. itp.? edit: @Chmielu243 PW

Edytowane przez AMP (wyświetl historię edycji)

Akwa 560l (155x60x60) + sump 100l wody (po wymiarach ze 180), Deltec AP850, reef circulator 10000 + Jebao WP40, NJ6000, 6-8x T5 80W, LR ~50kg, LS~31kg i coś tam jeszcze... pelletki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Radziłbym Ci wybrać sobie jedno najlepsze źródło informacji i z niego korzystać, tak mieszając kilka rzeczy prędzej czy później doprowadzisz do jakiejś katastrofy...

Lub chociaż intensywnie analizować otrzymane informacje zanim wprowadzisz je w życie

Edytowane przez felek99 (wyświetl historię edycji)

Jest : 148l z panelem na miękko Powrót w nieznane

Było : 432l + 180l sump     Mój dziennik

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lub chociaż intensywnie analizować otrzymane informacje zanim wprowadzisz je w życie

Tak właśnie Felek robię, bo informacje różnią się często o 180 stopni, staram się je filtrować i wybierać te bardziej logiczne dla mojej małej główki, ale ciężko bywa. Najgorsze jest to, że jak już sobie wybiorę i pochwalę się tym, to ktoś mi napisze, że po co zadaję pytania skoro i tak się do Waszych rad nie stosuje... Stosuję się, tylko trzeba jakoś filtrować te informacje, bo tak jak mówisz, gdybym robił wszystko to, co ktoś powie, to byłby szybki wybuch, a tak to będzie opóźniony ;). Co do ekipy czyszczącej, pierwszy skład: 10 nasarjusów, 5 turbo, wężowidło ophiolepis superba, rozgwiazda piaskowa, krab calcinus elegans, 2x krewtka czyszcząca lysmata amboinensis, babka piaskowa i ten wymarzony żółtek...? Co myślicie o takim składzie? edit: dolabella jeszcze. edit2: i to wszystko naraz wpuszczać??? Edytowane przez AMP (wyświetl historię edycji)

Akwa 560l (155x60x60) + sump 100l wody (po wymiarach ze 180), Deltec AP850, reef circulator 10000 + Jebao WP40, NJ6000, 6-8x T5 80W, LR ~50kg, LS~31kg i coś tam jeszcze... pelletki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc Bartek,

no jesli nie wytrzymasz, to wpuscisz tego doktorka, choc po 5-ciu tygodniach od zalania, akwarium jeszcze bedzie zmienne jak mloda gimnazjalistka. Ryba przezyje, ale zaczniesz ja karmic,zamiast spokojnie czekac az woda sie wyjalowi. Zeby sobie jedna rybka nie narobic klopotow. Ja bym odczekal do Swiat i wtedy kupil z dwie lub trzy. Jedna, samotna bedzie zestresowana. Pomysli, ze wszyscy juz uciekli, czyli jest niebezpiecznie :alien:

Dollabelle bym sobie odpuscil, za to dostaniesz pare fajnych testow. To parametrami powinienes usunac glony a nie kosiarka, ktora potem nie bedzie pasowala do skladu.

Edytowane przez Stani (wyświetl historię edycji)

120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpuść sobie tą rozgwiazde , masz za świeży piasek żeby się wyżywiła , babka powinna wystarczyć. A najlepiej tak jak mówi stani poczekaj z rybami jeszcze jakiś czas co by się parametry ustabilizowały. Ja wpuscilbym same ślimaki może nawet trochę więcej - koło 20 i bym poczekał ze 2-3 tygodnie po których dorzucilbym jeszcze jakieś krewety a po kolejnych 2-3 tygodniach ryby.

Wysyłane z mojego GT-I9000 za pomocą Tapatalk 2

Edytowane przez felek99 (wyświetl historię edycji)

Jest : 148l z panelem na miękko Powrót w nieznane

Było : 432l + 180l sump     Mój dziennik

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...po 5-ciu tygodniach od zalania, akwarium jeszcze bedzie zmienne jak mloda gimnazjalistka...

Heheh, rozbawił mnie ten text ;), dzięki Stani za odpowiedź, liczę na więcej. Ekipa sprzątająca będzie zweryfikowana, nie będę się spieszył. Dzisiaj pojadę po ślimaki, dolabelle sobie odpuszczę i ew. krabika. Wstyd się przyznać, ale nadal nie mam pewności co to jest doktorek, prostym tekstem proszę :p. Powie mi ktoś co z tym bakteryjnym, jak mniemam nalotem/zmętnieniem? Co z tym robić? Szyby można czyścić co kilka godzin i zawsze jest coś co się wyczyści :(

Akwa 560l (155x60x60) + sump 100l wody (po wymiarach ze 180), Deltec AP850, reef circulator 10000 + Jebao WP40, NJ6000, 6-8x T5 80W, LR ~50kg, LS~31kg i coś tam jeszcze... pelletki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
no właśnie, Stani zbił mnie z tropu, bo napisał, że jak się uprę, to wpuszczę tego doktorka, a nie miałem go w swoim pierwszym składzie ;). Przy okazji, zbierać się i jechać po te ślimory? Mam wątpliwości ze względu na to mleko i osad na szybach...:(

Akwa 560l (155x60x60) + sump 100l wody (po wymiarach ze 180), Deltec AP850, reef circulator 10000 + Jebao WP40, NJ6000, 6-8x T5 80W, LR ~50kg, LS~31kg i coś tam jeszcze... pelletki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nalot na szybach to z pewnością glony jednokomórkowe. Jest to ulubiony pokarm Salariasa i pokolcy z rodzaju Ctenohaetus.

Jeżeli już coś z ryb wpuszczać to własnie dla tych jest teraz wyżerka, tak więc dokarmiać nawet specjalnie nie trzeba. Zebrasoma nie je tych glonów, ją bym wpuścił dopiero jak pojawią się glony nitkowate. Tak na marginesie - para Salarias i Ctenohaetus jest świetna w obserwacji. Ponieważ rywalizują o ten sam typ pożywienia, to pokolec gania ślizga, oczywiście nic mu nie może zrobić, bo tamten po pierwsze jest szybki, po drugie wlezie w takie dziury gdzie pokolec się nie zmieści.

Co do wargatka sanitarnika - jak dla mnie pozycja obowiązkowa w każdym baniaku z rybami i powinieneś to uwzględnić w obsadzie. Czyści je z pasożytów, sam będąc raczej bezkonfliktowym.

Generalnie co do ryb to poczekałbym z tydzień, dwa jak NO3 i PO4 jeszcze spadną.

a no2 i nh4?

Jeżeli byłoby NO2 i NH4 , to raczej nie pojawiłoby sie jeszcze NO3 na takim poziomie rosnącym.


I znowu zalewamy, i znowu i tak do usranej śmierci...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Jeżeli byłoby NO2 i NH4 , to raczej nie pojawiłoby sie jeszcze NO3 na takim poziomie rosnącym.

A faktycznie.. :) Zapomniałam się!:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nalot jest biały, nie zielony, poza tym mętna woda, takiej jeszcze nie miałem. Oprócz tego w toni unosi się multum drobniutkich kropeczek, wygląda to jak plankton na filmach, ale stężenie tego jest większe :/. Zrobiłem te testy, tak dla jasności [NO2]=0, [NH4+NH3]<0,25 - białe pole, wg. Saliferta. Dzwoniłem do sklepu czy mają ślimaki dla mnie i mają, ale Pani przez tel. powiedziała, że nassariusów jeszcze mi nie sprzeda, bo padną za kilka tygodni, za młody piach....ech ta morszczyzna :p.


Akwa 560l (155x60x60) + sump 100l wody (po wymiarach ze 180), Deltec AP850, reef circulator 10000 + Jebao WP40, NJ6000, 6-8x T5 80W, LR ~50kg, LS~31kg i coś tam jeszcze... pelletki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z życia trochę trafiło...nie wiem czy dobrze u mnie tym zwierzakom, bo jeden ślimak siedzi ciągle w tym samym miejscu, niby się rusza, coś tam sobie bada, ale nie przemieszcza się jak reszta. Generalnie mam 6 ślimaków, dwa wężowidła, dwie krewetki czyszczące, kraba z czerwonymi nóżkami, którego widziałem tylko przy wpuszczaniu ;) i to chyba tyle ;). Aaaaa i jeszcze Gorgonię, której nie chciałem, ale miałem wziąć i nie dyskutować, tak dla testu podobno, polipować polipuje, ale słyszałem, brzydko mówiąc, że ona i w kiblu przeżyje :). Ogólnie to cieszę się jak dzieciak, inaczej też patrzę na baniak, do tej pory patrzyłem pod kątem technicznym, czy pienidło pieni, czy rowa buzuje :), a teraz obserwuję życie i zastanawiam się czy dobrze tym krewetą, jakoś tak dziwnie, ale fajnie. Najlepsze jest to, że mam zrobić listę pokolców które chciałbym mieć i teoretycznie w przyszłym tygodniu mógłbym je wpuszczać...? Chodzi głównie o kolejność, ale gdyby na tej liście był naso, to raczej kolejność nie ma znaczenia, i tak padnie w tych warunkach, więc :(...edit: robi się klar, bo śmiga UVka, jutro pewnie ją wyłączę, ale bakterii było zbyt dużo. Z minuty na minutę się poprawia i szyb nie trzeba czyścić co dwie godziny... coś jeszcze chciałem, ale nie pamiętam - będzie drugi edit :p edit2: o fotki mi oczywiście chodziło...nie mam przy sobie telefonu, więc będą dopiero jutro.

Edytowane przez AMP (wyświetl historię edycji)

Akwa 560l (155x60x60) + sump 100l wody (po wymiarach ze 180), Deltec AP850, reef circulator 10000 + Jebao WP40, NJ6000, 6-8x T5 80W, LR ~50kg, LS~31kg i coś tam jeszcze... pelletki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Życie ma się dobrze, wszystko żyje, nawet ten liniwy ślimak zaczął łazić. UVka zrobiła swoje, klar jest czymś mega fajnym :). Kilka fotek:

klar :)

krewetki

wężowidła

Aklimatyzacja

UVka


Akwa 560l (155x60x60) + sump 100l wody (po wymiarach ze 180), Deltec AP850, reef circulator 10000 + Jebao WP40, NJ6000, 6-8x T5 80W, LR ~50kg, LS~31kg i coś tam jeszcze... pelletki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mega fajnie to jest wtedy, jak jest klarowna woda w dojrzałym zbiorniku. W twoim bakterie zaczęły się namnażać, a ty je wykosiłeś uv-ką. Żeby ci jeszcze tych bakterii nie zabrakło jak zbiornik będzie obciążony a nitryfikacji i denitryfikacja będą musiały pracować pełną parą żeby utrzymać w ryzach azotany i fosforany.


I znowu zalewamy, i znowu i tak do usranej śmierci...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do glonów to te akurat które u Ciebie widać, uwielbia salarias...Ma u mnie już taki duży brzuch że wygląda jakby połknął balonik... a szczęśliwy jest....:) Sam wyczyścił już 2 duże skałki :) polecam:)


Akwarium 90x60x55h (komin wewnętrzny) FullOW + sump; ponad 300l wody w obiegu, odpieniacz Deltec Sc1455; 2x Tunze 6045; Obiegowa Tunze Silence 1073.04; Lampa LED Maxspect Razor 16000K; 28,5 kg LR; 20kg LS; 200ml biopelletek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

troszke sie podepne . moge sie mylic ale co to jest za gorgonia z tego co wiem to nie naleza te korale do latwych mam malego i czuje sie swietnie , podobno lubi abardzo czysta wode :). a tak a propo polecam ci mitrax kraba :D ladny baniaczek :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

troszke sie podepne . moge sie mylic ale co to jest za gorgonia z tego co wiem to nie naleza te korale do latwych mam malego i czuje sie swietnie , podobno lubi abardzo czysta wode :). a tak a propo polecam ci mitrax kraba :D ladny baniaczek :)

Na zdjęciu dokładnie nie widać ale to jest chyba pseudogorgonia (niech wypowie się właściciel :smiling: ) , ta to da sobie radę praktycznie wszędzie...

Na co Ci była ta lampa ? Zmętnienie samo by przeszło - u mnie zdarzyło się 2 razy (1raz na 1 dobę a drugi na 2 ). Za szybko chcesz żeby akwarium dojrzało. Wiem że ciężko wytrzymać nic nie robiąc (sam to ostatnio przechodziłem ) . Mi osobiście ślimaki i krewetka ,,pomogły'' na 2-3 tygodnie - co by nic nie kupić, potem były 2 pierwsze ryby (salarias i magnifica) i dopiero po 2 tygodniach kolejne ryby.

Mam nadzieje że to ...

,, Najlepsze jest to, że mam zrobić listę pokolców które chciałbym mieć i teoretycznie w przyszłym tygodniu mógłbym je wpuszczać...? ''

... to tylko żart . Za tydzień w kwestii parametrów dużo się raczej nie zmieni ( choć mogę się mylić- każde akwarium jest inne ) . Pokolce powinieneś wpuszczać naraz i tej samej wielkości żeby nie było sprzeczek ( choć jakieś na pewno się pojawią ) a co za tym idzie Twój system mógłby jeszcze nie wytrzymać przyjęcia tych kilku (penie 3-4) ryb które potrzebują dość sporego karmienia .

Najlepiej jeżeli planujesz jakieś mniejsze ryby to zakup je przed pokolcami - będą się mniej stresować.

Edytowane przez felek99 (wyświetl historię edycji)

Jest : 148l z panelem na miękko Powrót w nieznane

Było : 432l + 180l sump     Mój dziennik

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.